גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פייסבוק יכולה לעזור לשיקום האמון בבלוקצ'יין

ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, מבטיח לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו ● ההבטחה לא חדשה, אבל כשענקיות הטכנולוגיה הן אלה שרוצות לממש אותה, מדובר בעידן בוגר יותר לתחום הבלוקצ'יין ● מה עושות בתחום החברות הגדולות, ולמה כדאי להיחשף אליו דווקא דרך הקטנות

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

כניסתה של פייסבוק לתחום הבלוקצ'יין הייתה אולי רק עניין של זמן, אבל היא מסמנת את תחילתו של עידן בוגר יותר לטכנולוגיה המסקרנת, שהציתה את דמיונם של מיליוני אנשים בשנים האחרונות והבטיחה לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו. החזון הוא אותו חזון, וההבטחות אותן הבטחות אבל הפעם נראה שהביצוע יהיה שונה.

את ההייפ הקודם סביב הבלוקצ'יין הובילו בעיקר סטארט-אפים שהצטיידו בחזון לשנות את העולם, בצוותים שהצליחו לגייס מיליארדים (של הון בעל מאפיינים אופטימיים במיוחד) ובהיעדר רגולציה, אך היו בעלי יכולות ביצוע ויישום הבטחות חלשות במיוחד.

את הסיבוב הנוכחי לעומת זאת, יובילו ככל הנראה ענקיות טכנולוגיה. ההבדל העיקרי הוא ביכולות היישום והביצוע. בתקופה האחרונה נראה כי חברות ענק ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, אחרי תקופה לא ארוכה במיוחד של למידה והכנות. חברות אלו צפויות לאמץ מודלים מוכרים, שטכנולוגיית הבלוקצ'יין אמורה לשפר ואף לבנות מחדש. מודלים כאלה ניתן למצוא בתחום הנדל"ן, הפיננסים, ההיסטוריה הרפואית, הזכויות בנכסים דיגיטליים, התקשורת, המסחר ועוד.

עם ליברה, המטבע הדיגיטלי החדש עליו הכריזה פייסבוק , החברה לא יצרה חזון או הבטחה חדשה. גם לא טכנולוגיה סופר חדשנית. היא בסך הכל מיישמת את אחת ההבטחות הכי ותיקות של הבלוקצ'יין - היכולת להעביר כספים ממקום למקום בעולם במהירות, ביעילות ובעלות נמוכה. ליכולת הזו יש חשיבות ענקית בעולם הפיננסים והתשלומים וכמובן השפעות נגזרות על תעשיות ענק אחרות. היא מהווה פתרון ליותר מ-2 מיליארד איש בעולם שיש להם גישה לטלפון סלולרי, אבל לא לחשבון בנק, ומייתרת את הצורך להחליף מטבעות במקומות שונים בעולם. אבל יותר מזה, היא מייעלת הקצאת משאבים גלובלית ותשנה ותייעל מודלים כלכליים וקמעונאיים כפי שאנחנו מכירים אותם היום.

בפייסבוק רואים באימוץ הטכנולוגיה מנוע צמיחה חדש וכניסה לעולם הפיננסים כאשר שירותים פיננסיים נוספים יוצעו בהמשך. אבל האמת שגם זו לא הבטחה חדשה, שכן כבר יותר מעשור ענקיות ובהן פייסבוק, עליבאבא (Alibaba) ואמזון פוזלות לעבר תעשיית הפיננסים ומאיימות על קיומם של הבנקים. הבלוקצ'יין במקרה הזה היא בסך הכל טכנולוגיה שתמנף את הכניסה לענף.

מאחורי טכנולוגיית הבלוקצ'יין עומדות לא מעט הבטחות שלחלקן נחשפתי בשנים האחרונות, הן דרך הסצינה המקומית והן בתקופה ארוכה שביליתי בעמק הסיליקון. מפרויקטים בתחום הביטוח והבריאות, דרך מזון ומניעת זיופים, עבור בבעלות על נדל"ן או קניין רוחני ועד להבטחות סייבר, מודלים כלכליים חדשניים של שיתוף ועוד.

האמון מעניק רוח גבית לתחום החבוט

כניסה של פייסבוק לתחום הבלוקצ'יין היא בשורה שעשויה לתת רוח גבית מחודשת לתחום, שספג מכה איומה בעקבות אינספור תרמיות, פרויקטים כושלים ואבדן ערך ענק למשקיעים. עם זאת, למרות גילה הצעיר הטכנולוגיה כבר הוכיחה את הפוטנציאל שלה לשינוי האופן שבו עסקים גלובליים וממשלות יוכלו לפעול בעתיד. הבעיה עד היום הייתה בעיקר חווית המשתמש המסורבלת, היעדר רגולציה וכשלים טכנולוגיים-בטיחותיים.

עם זאת, אימוץ הטכנולוגיה על ידי גופי ענק מהווה קודם כל נקודות אמון, שהן קריטיות לתפוצה רחבה יותר. לצרכן הפשוט יותר קל לבטוח במטבע של פייסבוק או של עליבאבא (שגם צפוי בקרוב) מאשר בצוות של חמישה ילדים בני 20 פלוס שהקימו את המשרד שלהם על החוף בטנריף. אמנם יש לא מעט מסחר שעובר דרך בורסות כמו Binance או Kraken, בטח הרבה יותר מהמסחר שעובר בבורסת תל אביב, ויחד עם זאת, אפילו בורסה כמו זו שנמצאת ברחוב אחוזת בית תיחשב למקום אמין ופופולרי בהרבה, אם רק הייתה רוצה להיכנס לתחום.

אחרי אותו אבדן ערך עצום שנרשם במטבע המוביל המייצג את טכנולוגיית הבלוקצ'יין, הביטקוין, ואינספור תרמיות וביצוע אפסי, הבלוקצ'יין זקוק לשיקום האמון. כאן בדיוק נכנסים אותם גופי ענק ותיקים שיאמצו את הטכנולוגיה, ישווקו ויישמו את הפלטפורמות השונות במגוון תחומים של הכלכלה. על פי הפורום הכלכלי העולמי, צפוי כי פלטפורמות בלוקצ'יין יאחסנו 10% מהתמ"ג העולמי בעשור הקרוב.

כניסה של חברות ענק תחום הבלוקצ'יין היא אומנם בשורה ענקית לכל התחום, אבל החשיפה דרכן לתחום היא פחות השקעה בבלוקצ'יין ויותר טעימה מהעתיד. הסיבה היא כי לפחות בשנים הקרובות, השימוש בטכנולוגיה והרווחיות כתוצאה מהאימוץ שלה צפויים להיות קטנים עד זניחים. עם זאת, העתיד עשוי להשתנות בין רגע.

טעימה מהבלוקצ'יין דרך הגדולות

אחת מחברות הענק הוותיקות המובילות בתחום הבלוקצ'יין היא IBM , שפועלת לפיתוח כללי של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. IBM משקיעה לא מעט מקורות ומאמצים בטכנולוגיות פורצות דרך כמו בינה מלאכותית, תחום הענן, האינטרנט של הדברים וכמובן בלוקצ'יין, תחום שבו החברה משתתפת ביותר מ-500 פרויקטים.

פלטפורמת ה"בלוקים" של החברה נחשבת למוצר מוביל בתחום, נתמכת במעל 1,500 מומחים ומספקת שירות מנוהל באופן מלא - בלוקצ'יין כשירות (BaaS) המסופק באמצעות IBM Cloud. החברה בונה פלטפורמות עבור או עם שותפות בתחומים שונים כגון IBM Food Trust, פלטפורמה לשיפור בטיחות המזון באמצעות בלוק משולב, שהושקה עם ענקית הקמעונות האמריקאית וולמארט (Walmart). דוגמה נוספת היא פלטפורמת we.trade למימון מסחרי המבוססת על בלוקצ'יין.

גם חברת עליבאבא  הסינית, שכתבתנו עליה לא פעם בטור ונחשבת בעינינו לחברה טכנולוגית פורצת דרך, עושה את דרכה בתחום הבלוקצ'יין עם יותר מ-90 פטנטים שהוגשו ומבוססים על הטכנולוגיה. החברה כבר פיתחה מספר פתרונות בלוקצ'יין כדי לסייע בשיפור ושילוב המגזרים העסקיים השונים שלה. לינקס אינטרנשיונל, חברה בת של עליבאבא, יישמה בהצלחה בלוקצ'יין בחטיבת הלוגיסטיקה שלה. חברה בת אחרת, Tmall, משתמשת בבלוקצ'יין כדי לשפר עקיבות ולהילחם בזיופים בתחום המזון. בנוסף, החברה השקיעה גם בפרויקטים בתחום הפיננסים והבריאות בשיתוף עם הממשל הסיני.

ניתן כמובן לכתוב על אמזון, מיקרוסופט, מאסטרקארד ועוד המון ענקיות שעושות ויעשו צעדי ענק בתחום ב-24 חודשים הקרובים, אבל מה שחשוב הוא בעיקר להפנים כי יישום הטכנולוגיה עומד להשתנות לטובה.

למרות ההשקעה והמעורבות בפרויקטים רבים, ההייפ המחודש בסקטור הבלקוצ'יין צפוי להשפיע יותר מכל על חברת השבבים אנבידיה  (NVIDIA). החברה ספגה מכה קשה בקריסת המטבעות הדיגיטליים, ומכה נוספת בעקבות מלחמת הסחר בין סין וארה"ב, אך עלייה מחודשת של ההשקעה בבלוקצ'יין תוביל לעליית ערך מקבילה במטבעות המרכזיים. עליית הערך תוביל לכרייה, שמצריכה שימוש ביכולת עיבוד גבוהות ובהמון זיכרון - יכולות שמספקים מוצריה של יצרנית המעבדים הגרפיים המובילה בעולם. בפעם האחרונה המניה הכפילה את שוויה במקביל לעלייה המטאורית בשווי של המטבעות הדיגיטליים.

מלבד הענקיות שמאיצות את התחום מבחינת ההתפתחות הטכנולוגית, שווה לעקוב גם אחרי הנפקות של ענקיות אחרות שעוסקות ביישומי הטכנולוגיה, כמו Bitman - ענקית הכרייה של מטבעות ויצרנית מכונות כרייה הסינית, שעומדת להנפיק את מניותיה בהונג קונג.

בשורה התחתונה, כניסת הענקיות לתחום ויישום אמיתי של הטכנולוגיה יחזקו את ביטחון המשקיעים. אלה יחפשו דרכים להיחשף לענף דרך חברות נישה קטנות יותר, שעשויות לטוס במאות אחוזים, וכמובן יחזרו לקנות מטבעות וירטואליים כאלה ואחרים. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה