גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פייסבוק יכולה לעזור לשיקום האמון בבלוקצ'יין

ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, מבטיח לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו ● ההבטחה לא חדשה, אבל כשענקיות הטכנולוגיה הן אלה שרוצות לממש אותה, מדובר בעידן בוגר יותר לתחום הבלוקצ'יין ● מה עושות בתחום החברות הגדולות, ולמה כדאי להיחשף אליו דווקא דרך הקטנות

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

כניסתה של פייסבוק לתחום הבלוקצ'יין הייתה אולי רק עניין של זמן, אבל היא מסמנת את תחילתו של עידן בוגר יותר לטכנולוגיה המסקרנת, שהציתה את דמיונם של מיליוני אנשים בשנים האחרונות והבטיחה לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו. החזון הוא אותו חזון, וההבטחות אותן הבטחות אבל הפעם נראה שהביצוע יהיה שונה.

את ההייפ הקודם סביב הבלוקצ'יין הובילו בעיקר סטארט-אפים שהצטיידו בחזון לשנות את העולם, בצוותים שהצליחו לגייס מיליארדים (של הון בעל מאפיינים אופטימיים במיוחד) ובהיעדר רגולציה, אך היו בעלי יכולות ביצוע ויישום הבטחות חלשות במיוחד.

את הסיבוב הנוכחי לעומת זאת, יובילו ככל הנראה ענקיות טכנולוגיה. ההבדל העיקרי הוא ביכולות היישום והביצוע. בתקופה האחרונה נראה כי חברות ענק ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, אחרי תקופה לא ארוכה במיוחד של למידה והכנות. חברות אלו צפויות לאמץ מודלים מוכרים, שטכנולוגיית הבלוקצ'יין אמורה לשפר ואף לבנות מחדש. מודלים כאלה ניתן למצוא בתחום הנדל"ן, הפיננסים, ההיסטוריה הרפואית, הזכויות בנכסים דיגיטליים, התקשורת, המסחר ועוד.

עם ליברה, המטבע הדיגיטלי החדש עליו הכריזה פייסבוק , החברה לא יצרה חזון או הבטחה חדשה. גם לא טכנולוגיה סופר חדשנית. היא בסך הכל מיישמת את אחת ההבטחות הכי ותיקות של הבלוקצ'יין - היכולת להעביר כספים ממקום למקום בעולם במהירות, ביעילות ובעלות נמוכה. ליכולת הזו יש חשיבות ענקית בעולם הפיננסים והתשלומים וכמובן השפעות נגזרות על תעשיות ענק אחרות. היא מהווה פתרון ליותר מ-2 מיליארד איש בעולם שיש להם גישה לטלפון סלולרי, אבל לא לחשבון בנק, ומייתרת את הצורך להחליף מטבעות במקומות שונים בעולם. אבל יותר מזה, היא מייעלת הקצאת משאבים גלובלית ותשנה ותייעל מודלים כלכליים וקמעונאיים כפי שאנחנו מכירים אותם היום.

בפייסבוק רואים באימוץ הטכנולוגיה מנוע צמיחה חדש וכניסה לעולם הפיננסים כאשר שירותים פיננסיים נוספים יוצעו בהמשך. אבל האמת שגם זו לא הבטחה חדשה, שכן כבר יותר מעשור ענקיות ובהן פייסבוק, עליבאבא (Alibaba) ואמזון פוזלות לעבר תעשיית הפיננסים ומאיימות על קיומם של הבנקים. הבלוקצ'יין במקרה הזה היא בסך הכל טכנולוגיה שתמנף את הכניסה לענף.

מאחורי טכנולוגיית הבלוקצ'יין עומדות לא מעט הבטחות שלחלקן נחשפתי בשנים האחרונות, הן דרך הסצינה המקומית והן בתקופה ארוכה שביליתי בעמק הסיליקון. מפרויקטים בתחום הביטוח והבריאות, דרך מזון ומניעת זיופים, עבור בבעלות על נדל"ן או קניין רוחני ועד להבטחות סייבר, מודלים כלכליים חדשניים של שיתוף ועוד.

האמון מעניק רוח גבית לתחום החבוט

כניסה של פייסבוק לתחום הבלוקצ'יין היא בשורה שעשויה לתת רוח גבית מחודשת לתחום, שספג מכה איומה בעקבות אינספור תרמיות, פרויקטים כושלים ואבדן ערך ענק למשקיעים. עם זאת, למרות גילה הצעיר הטכנולוגיה כבר הוכיחה את הפוטנציאל שלה לשינוי האופן שבו עסקים גלובליים וממשלות יוכלו לפעול בעתיד. הבעיה עד היום הייתה בעיקר חווית המשתמש המסורבלת, היעדר רגולציה וכשלים טכנולוגיים-בטיחותיים.

עם זאת, אימוץ הטכנולוגיה על ידי גופי ענק מהווה קודם כל נקודות אמון, שהן קריטיות לתפוצה רחבה יותר. לצרכן הפשוט יותר קל לבטוח במטבע של פייסבוק או של עליבאבא (שגם צפוי בקרוב) מאשר בצוות של חמישה ילדים בני 20 פלוס שהקימו את המשרד שלהם על החוף בטנריף. אמנם יש לא מעט מסחר שעובר דרך בורסות כמו Binance או Kraken, בטח הרבה יותר מהמסחר שעובר בבורסת תל אביב, ויחד עם זאת, אפילו בורסה כמו זו שנמצאת ברחוב אחוזת בית תיחשב למקום אמין ופופולרי בהרבה, אם רק הייתה רוצה להיכנס לתחום.

אחרי אותו אבדן ערך עצום שנרשם במטבע המוביל המייצג את טכנולוגיית הבלוקצ'יין, הביטקוין, ואינספור תרמיות וביצוע אפסי, הבלוקצ'יין זקוק לשיקום האמון. כאן בדיוק נכנסים אותם גופי ענק ותיקים שיאמצו את הטכנולוגיה, ישווקו ויישמו את הפלטפורמות השונות במגוון תחומים של הכלכלה. על פי הפורום הכלכלי העולמי, צפוי כי פלטפורמות בלוקצ'יין יאחסנו 10% מהתמ"ג העולמי בעשור הקרוב.

כניסה של חברות ענק תחום הבלוקצ'יין היא אומנם בשורה ענקית לכל התחום, אבל החשיפה דרכן לתחום היא פחות השקעה בבלוקצ'יין ויותר טעימה מהעתיד. הסיבה היא כי לפחות בשנים הקרובות, השימוש בטכנולוגיה והרווחיות כתוצאה מהאימוץ שלה צפויים להיות קטנים עד זניחים. עם זאת, העתיד עשוי להשתנות בין רגע.

טעימה מהבלוקצ'יין דרך הגדולות

אחת מחברות הענק הוותיקות המובילות בתחום הבלוקצ'יין היא IBM , שפועלת לפיתוח כללי של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. IBM משקיעה לא מעט מקורות ומאמצים בטכנולוגיות פורצות דרך כמו בינה מלאכותית, תחום הענן, האינטרנט של הדברים וכמובן בלוקצ'יין, תחום שבו החברה משתתפת ביותר מ-500 פרויקטים.

פלטפורמת ה"בלוקים" של החברה נחשבת למוצר מוביל בתחום, נתמכת במעל 1,500 מומחים ומספקת שירות מנוהל באופן מלא - בלוקצ'יין כשירות (BaaS) המסופק באמצעות IBM Cloud. החברה בונה פלטפורמות עבור או עם שותפות בתחומים שונים כגון IBM Food Trust, פלטפורמה לשיפור בטיחות המזון באמצעות בלוק משולב, שהושקה עם ענקית הקמעונות האמריקאית וולמארט (Walmart). דוגמה נוספת היא פלטפורמת we.trade למימון מסחרי המבוססת על בלוקצ'יין.

גם חברת עליבאבא  הסינית, שכתבתנו עליה לא פעם בטור ונחשבת בעינינו לחברה טכנולוגית פורצת דרך, עושה את דרכה בתחום הבלוקצ'יין עם יותר מ-90 פטנטים שהוגשו ומבוססים על הטכנולוגיה. החברה כבר פיתחה מספר פתרונות בלוקצ'יין כדי לסייע בשיפור ושילוב המגזרים העסקיים השונים שלה. לינקס אינטרנשיונל, חברה בת של עליבאבא, יישמה בהצלחה בלוקצ'יין בחטיבת הלוגיסטיקה שלה. חברה בת אחרת, Tmall, משתמשת בבלוקצ'יין כדי לשפר עקיבות ולהילחם בזיופים בתחום המזון. בנוסף, החברה השקיעה גם בפרויקטים בתחום הפיננסים והבריאות בשיתוף עם הממשל הסיני.

ניתן כמובן לכתוב על אמזון, מיקרוסופט, מאסטרקארד ועוד המון ענקיות שעושות ויעשו צעדי ענק בתחום ב-24 חודשים הקרובים, אבל מה שחשוב הוא בעיקר להפנים כי יישום הטכנולוגיה עומד להשתנות לטובה.

למרות ההשקעה והמעורבות בפרויקטים רבים, ההייפ המחודש בסקטור הבלקוצ'יין צפוי להשפיע יותר מכל על חברת השבבים אנבידיה  (NVIDIA). החברה ספגה מכה קשה בקריסת המטבעות הדיגיטליים, ומכה נוספת בעקבות מלחמת הסחר בין סין וארה"ב, אך עלייה מחודשת של ההשקעה בבלוקצ'יין תוביל לעליית ערך מקבילה במטבעות המרכזיים. עליית הערך תוביל לכרייה, שמצריכה שימוש ביכולת עיבוד גבוהות ובהמון זיכרון - יכולות שמספקים מוצריה של יצרנית המעבדים הגרפיים המובילה בעולם. בפעם האחרונה המניה הכפילה את שוויה במקביל לעלייה המטאורית בשווי של המטבעות הדיגיטליים.

מלבד הענקיות שמאיצות את התחום מבחינת ההתפתחות הטכנולוגית, שווה לעקוב גם אחרי הנפקות של ענקיות אחרות שעוסקות ביישומי הטכנולוגיה, כמו Bitman - ענקית הכרייה של מטבעות ויצרנית מכונות כרייה הסינית, שעומדת להנפיק את מניותיה בהונג קונג.

בשורה התחתונה, כניסת הענקיות לתחום ויישום אמיתי של הטכנולוגיה יחזקו את ביטחון המשקיעים. אלה יחפשו דרכים להיחשף לענף דרך חברות נישה קטנות יותר, שעשויות לטוס במאות אחוזים, וכמובן יחזרו לקנות מטבעות וירטואליים כאלה ואחרים. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

אורי גלזר/  צילום: שלומי יוסף

"מישהו התבלבל פה. זה לא הצמח שלהם, זה הצמח שלנו"

אורי גלזר, אקטיביסט ומטופל קנאביס רפואי שהיה מאדריכלי התחום, מקים חוות קנאביס שיתופית ורוצה לשבור את מחירי השוק בזכות מטופלים שמגדלים עבור עצמם

אהוד ברק ובנימין נתניהו  / צילום: תמר מצפי

הכניסה של ברק למירוץ - מיתוג הדמוקרטיה כ"שמאלנית"

ברק משלים את המהפכה של נתניהו ושקד. ואולם הבעיה המרכזית היא הצגת הימין כלא-דמוקרטי

מיכלית נפט / צילום: רויטרס Tim Chong

משמרות המהפכה: השתלטנו על מכלית נפט בריטית במפרץ

אחרי שטהראן איימה להגיב על התקרית בגיברלטר, כוחותיה אישרו כי הם השתלטו על כלי השיט הבריטי, שלדבריהם "הפר את הכללים הבינלאומיים" ● החברה המפעילה את המכלית הודיעה כי יש עליה 23 אנשי צוות: "איננו יכולים ליצור איתם קשר" ● ממשלת בריטניה התכנסה לדיון חירום

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

במוצרים אלטרנטיביים לא כל המנהלים שווים

התחום הצומח של השקעות בנכסים אלטרנטיביים בחו"ל מצריך מיומנות גבוהה והיכרות עמוקה עם הנכסים ● מנהלי השקעות ישראלים בעלי מומחיות עשויים להניב למשקיעים ערך מוסף ואפילו תשואות עודפות, אם ינצלו את היתרונות היחסיים שלהם ● מנגד ניצבים מנהלים שהערך המוסף העיקרי שהם מעניקים הוא עצם הגישה לנכסים אלטרנטיביים בחו"ל ● כתבה שנייה משתיים

אש עוד תבוא / באדיבות פסטיבל הקולנוע בירושלים

פסטיבל הקולנוע בירושלים: 5 סרטים שלא כדאי להחמיץ

רוב הסרטים שיוקרנו בפסטיבל לא יגיעו לבתי הקולנוע בארץ ● מי שיעלה לרגל יוכל לצפות בכמה יצירות מיוחדות

אאודי E-TRON

החשמלית של אאודי היא קרוס-אובר למופת שתהפוך בשנה הבאה לקורבן מס

ה-SUV החשמלי הראשון של אאודי הוא רכב פאר מפנק, שימושי ונמרץ, שיכול להקטין משמעותית את ההוצאות השוטפות, לטפח את המצפון הסביבתי ועל הדרך לעקוף את טסלה ● רק חבל שהשינוי במדיניות המס בשנה הבאה עשוי להפוך אותו בישראל לאפיזודה חולפת

מהגרי עבודה מחכים בתור לכניסה ללשכת האוכלוסין והגירה בת"א / צילום: תמר מצפי

פחות מלבנון ומאוגנדה: מדינת היהודים לא מובילה בקליטת הגירה

גירוש האימהות הפיליפיניות עורר ויכוח על מדיניות ההגירה של שר הפנים • השר טוען להגנתו שישראל קולטת עולים יותר מאשר המדינות שקולטות מהגרים ופליטים • אבל המספרים מראים שהיתרון של ישראל הולך ונשחק, וכיום מדינות אחרות נושאות בנטל הגירה כבד מאיתנו

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

לחיות ולמות בתל אביב / צילום כריכת הספר

"לחיות ולמות בתל אביב" של שלמה זנד: כשהיסטוריון מנסה לכתוב מותחן

בספר “לחיות ולמות בתל אביב”, שכתב פרופ’ שלמה זנד, הגיבור הוא היסטוריון שמזכיר את המחבר ● חוץ מהיסטוריונים והיסטוריה, יש גם שוטרים, אנשי שב”כ ומוסד, אנשי שמאל רדיקלים ואף סקס לרוב

עורך דין עמית חדד/  צילום: יונתן בלום

"המציאות המשפטית והפסיקה אמורות להביא לסגירת תיקי רה"מ"

עו"ד עמית חדד, הסנגור שמייצג כיום לבדו את בנימין נתניהו, כפי שלא היכרתם: על הילדות באשקלון ("לא תמיד התנהגתי כמו שציפו") ● על הבחירה בלימודי משפטים (בשיעור הראשון הבנתי שבחרתי נכון") ● ועל החשדות כי הלקוח מספר 1 קיבל שוחד בדמות סיקור תקשורתי חיובי: "מי שהדמוקרטיה בישראל חשובה לו, היה צריך להתנגד לחקירה"

אדם נוימן / צילום: צילום: רויטרס Eduardo Munoz ,

לפני ההנפקה: אדם נוימן מימש מניות ווי וורק ב-700 מיליון דולר לפני ההנפקה

היקף ועיתוי המימוש נחשב יוצא דופן בהתחשב בכך שהמייסדים מחכים בדרך כלל עד לאחר ההנפקה הציבורית כדי לממש אחזקות ● על פי הדיווח, נוימן כבר הקים פמילי אופיס כדי להשקיע את ההכנסות

הפגנות יוצאי אתיופיה/ צילום:  רויטרס Corinna Kern

איזה מקום לבחור והאם להימנע משיוך פוליטי? מחקרים מגלים – להפגין זה מדעי

איפה למקם את ההפגנה, האם צריך להיזהר מזיהוי פוליטי, ואיך משפיעה הפעלת אלימות ● שורה של ותיקי הפגנות ואנשי אקדמיה מנסחים כללי עשה ואל תעשה עבור הישראלים ששוב יוצאים לרחובות

עמיר פרץ / צילום: REUTERS/Gil Cohen Magen / צילום: רויטרס

פרץ משנה את הטון: לא אשב עם נתניהו גם בטרם כתב אישום

אתמול אמרה אורלי לוי כי אינה פוסלת חבירה לממשלת בראשות הליכוד. הקווים האדומים כדבריה היא אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום ● היום הציג פרץ עמדה נחרצת יותר, ואמר "נתניהו הפך לנטל על ישראל"

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמריקה מציגה: כך יצאו חובות העתק של הסטודנטים משליטה

הלוואות הסטודנטים, שהרקיעו שחקים, רובצים כחוב בעיקר על כתפיהם של המילניאלס, בני הדור העני ביותר בארה"ב ● האפשרות של מחיקת החובות, שנשמעת יותר ויותר, טומנת בחובה השלכות כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת ● כתבה ראשונה על אחד מסעיפי החובות הצרכניים הגדולים של האמריקאים

יונדאי סנטה פה / צילום: יחצ

גרסת הבנזין של יונדאי סנטה פה החדשה עולה בסולם התמורה

גרסת הבנזין של הקרוס-אובר 7 מקומות הקוריאני מציעה קצת פחות תחכום בהרבה פחות כסף

איך מתמודדים עם כישלון?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הבריאה ביותר להתמודד עם כישלון?

מה קורה לכם ביום שאחרי שנכשלתם במשימה שהייתה חשובה לכם? ● האם אתם מנסים לא לחשוב על זה בכלל? ● אולי להיפך, שואלים את עצמכם שוב ושוב באובססיביות מה הייתם עושים אחרת? ● אולי אתם מאשימים אנשים אחרים או שאתם מחליטים שאבד הטעם לחייכם ושלעולם לא תצליחו עוד בשום דבר? ● מהי הדרך הבריאה ביותר להתייחס לכישלון שלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"

סנוניות של חורף / איור: עומר הופמן

השבוע של רוג'ר פדרר וסרינה וויליאמס, אגדות הטניס שמסרבות להזדקן

סרינה וויליאמס ורוג’ר פדרר, עשו לי את השבוע ● שני ילידי 1981, בני 38, שלא ערים לכך שעבר זמנם, והגיעו לגמר אליפות ווימבלדון

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

אני ילד ירח: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי

50 שנה לנחיתה על הירח וגם בהווה יש מה לחגוג - אם אתם מהטיפוסים שדומעים מול פוטונים מתנשקים

הירח / צילום: shutterstock

מה המרחק וכמה זכו לצעוד עליו - כמה אתם שולטים במסע לירח?

מה שם הטיל, היכן נחתה אפולו 11 ואת מי הותירו ארמסטרונג ואולדרין מאחור בחללית? 11 שאלות על תוכנית אפולו

כרמי דרור / צילום: אייל אגיבייב באדיבות המרכז לאמנות עכשווית תל אביב

על אינטרנט ואי נחת בתערוכה "מעידות בעמק המוזרות"

מדור האמנות של מגזין G: בתערוכה “מעידות בעמק המוּזרוּת” במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב, גם העבודות שנראות כאילו נעשו בטכניקות של עבודת יד, הן למעשה סינתטיות ומזמינות מחשבות על הנוף שמעוצב על–ידי הטכנולוגיות החדשות ● עסקת מכירה: עבודה של טל מצליח נמכרה ב-28 אלף דולר