גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הראשון בקנאביס: הישראלי שהשקיע בתחום כשעוד היה בחיתוליו - ונשאר כל הדרך עד לאקזיט

כולם מדברים על העתיד של שוק הקנאביס, אבל יובל סויירף זיהה את הפוטנציאל כבר ב־2013, ובשנה שעברה החברה שבה השקיע נמכרה לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר ● היזם הישראלי, שיופיע היום בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס", מספר בראיון מיוחד על ההחלטה להמר על החלום ולא שולל השקעה בחברות בתחום גידול הקנאביס בישראל

יובל סויירף / צילום: שלומי יוסף
יובל סויירף / צילום: שלומי יוסף

יובל סויירף ומשפחתו השקיעו בחברת מדרליף הקנדית כאשר תחום הקנאביס הרפואי היה בחיתוליו, כמעט בגדר חלום. סויירף עשה זאת מתוך אמונה בצמח, אך תוגמל ביותר מהתגשמות אמונתו: בשנה שעברה מדרליף נמכרה לאורורה קנאביס הקנדית בעסקה בשווי 2.5 מיליארד דולר במניות - עסקת הקנאביס הגדולה בעולם עד אותה תקופה.

בעת המכירה היה סויירף בעל אחזקות משמעותיות במדרליף, שהיו שוות מאות מיליוני דולרים, אך זה לא הכול - כחבר בורד במדרליף במשך השנים הקריטיות שקדמו להנפקתה ומכירתה, הוא הרוויח גם היכרות אינטימית ומעמיקה עם תחום הקנאביס הבינלאומי. חברת פארמקן פולסקה מיוצגת על ידי עורכת הדין רעות אלפיה העומדת בראש מחלקת הקנאביס ושוק ההון בפירמת עורכי הדין הבינלאומיות ZAG-S & W. 

היום סויירף ייחשף לראשונה לציבור משקיעי הקנאביס הישראלי בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס". בעקבות מימוש חלק מהשקעתו במדרליף הוא הקים את פעילות פארמקן פולסקה, אחת מחברות הקנאביס הרפואי הראשונות בפולין, המעסיקה 100 עובדים. היום הוא מחפש השקעות הן בתחום הטכנולוגיה של הקנאביס והן בתחום גידול הקנאביס, גם בישראל.

"האמנתי כי הקנאביס יחליף את האופיאטים"

"המשפחה שלי הגיעה בעיקר מעולם המוזיקה", הוא מספר היום את סיפורו. "שיווקנו ערוצי מוזיקה בשם מיוזיק בוקס". המשפחה עסקה גם בתחום הטכנולוגיה והנדל"ן, אך לא היה לה קשר רפואי ולא חקלאי. "ואז הגיעה הצעה מחבר לא ישראלי, שהיה אחד המייסדים של מדרליף".

מה הציגו לכם?

"חלום. אף אחד לא ידע לאן זה הולך. הם רק קיבלו את הרישיון, היו להם שני חדרי גידול, ועם ההשקעה שלנו, שהייתה ההשקעה המשמעותית הראשונה שלהם, הם בנו שמונה חדרי גידול. השנה הייתה 2013. חברות קנאביס כמעט לא היו קיימות אז, בוודאי לא נסחרו בבורסה. לגליזציה בקנדה לא הייתה על הפרק עדיין, ואף אחד לא היה יכול לדמיין לאן יגיע תוך שנים ספורות בלבד ההייפ סביב התחום".

איך החלטת להשקיע במיזם כזה?

"מבחינתי זה היה בגדר חלום. האמנתי בצמח ובהיבטים הרפואיים שלו. האמנתי בחזון של הקבוצה, האמנתי כבר אז כי הקנאביס יחליף יום אחד את האופיאטים, שרק מזיקים, שהורגים מיליוני אנשים כל שנה. ומקנאביס אף אחד לא מת. היום השוק האמריקאי מבין בהדרגה מה היה הנזק העצום של האופיאטים לאוכלוסיית ארה"ב, והתפכחות זו היא אכן אחד הגורמים הדוחפים קדימה את מהפכת הקנאביס. ב-2013 הרעיון הזה רק הנץ בקהילה הרפואית".

איך נראתה ההתחלה במדרליף?

"הייתי לאורך כל התקופה מאז ועד ההנפקה בדירקטוריון של החברה וכך רכשתי את כל הידע שיש לי היום על הענף. היו עליות ומורדות, בהחלט. הקושי הגדול ביותר היה לגדל את הצמח באופן אחיד. אנחנו דחפנו את הסטנדרטיזציה בענף, הגדרנו את התקנים יחד עם משרד הבריאות הקנדי. היינו הראשונים שקיבלו אישור GMP (אישור ייצור נאות) לשמן קנאביס".

מתי נוצר הקשר בין מדרליף ובין תיקון עולם הישראלית?

"כמה שנים לפני ההשקעה שלנו, ממש כשהחברה נוסדה. תיקון עולם העניקו למדרליף ידע שלא היה להם בתחום של התאמת זנים שונים לחולים שונים והייעוץ לחולים. אנשי תיקון עולם היו בבורד של מדרליף ושם המותג תיקון עולם היה משמעותי לשוק הקנדי. הקשר בין החברות היה מצוין".


ב-2017 מדרליף, שהתמחתה בחולי כאב ופוסט טראומה, יצאה להנפקה בבורסה הקנדית, כנראה ההנפקה המשמעותית היחידה עד היום שבה השתתפו ישראלים ברואד שואו. החברה גייסה כ-100 מיליון דולר קנדי לפי שווי של כ-850 מיליון דולר קנדי (יותר מ-600 מיליון דולר אמריקאי). "מ-2013, שבה כמעט לא הייתה פעילות קנאביס, ועד 2017 כשהחברה הונפקה, היה שינוי דרמטי בגישה של השוק כלפי התחום", אומר סויירף. "הבנקים כבר מאוד אהבו את הסיפור, הליגליזציה - מתברר שהייתה במרחק של שנה אם כי אז לא ידענו זאת. אבל את המרשמים הרפואיים בקנדה כבר היה מאוד קל לקבל".

"העתיד הולך לכיוון של ניסויים קליניים"

לאחר ההנפקה והמכירה הקים סויירף את הפעילות שלו. "הלכנו לפולין כי היא הייתה מדינה בתולה מבחינת פעילות קנאביס. ניהלנו בעצמנו את הלובי בפולין. ב-2017 קיבלנו את הרישיון הראשון לגדל קנאביס רפואי במדינה. אנחנו מגדלים ומעבדים את החומר במקדוניה על פני 12.5 דונם. במתחם ישנו מפעל שמני הקנאביס הגדול באירופה, והכול פועל לפי תקינת EU-GMP (תקן ייצור קנאביס, ג"ו)".

סויירף כנראה מדגיש זאת משום שהחברות הישראליות היום פועלות על פי תקן GMP ישראלי ויצטרכו תקן אירופי כדי לייצא לאירופה. "היום בפולין ישנן שלוש חברות קנאביס פעילות. אנחנו מעריכים את פוטנציאל המטופלים ב-600-300 אלף. עסקנו בחינוך השוק, התחלנו לעשות קורסים לרופאים, איך לרשום, מה לרשום לאיזה חולה על בסיס הניסיון במדרליף, שחלקו מבוסס כאמור על הניסיון של תיקון עולם במקור. היום יש בפולין ‘ספר ירוק’ שמסביר לרופאים איזה הרכב לרשום לאיזה חולה".

אתה חושב שנכון יותר לרשום מרשם לקנאביס על פי אחוזי החומרים הפעילים בצמח או על פי הזן?

"שניהם חשובים. הזן קובע את פוטנציאל החומרים הפעילים בצמח, וגם האופן שבו מגדלים את הצמח משפיע על כך. מה חשוב יותר? זה תלוי במחלה".

בימים אלה מתחילה החברה גם בפעילות בגרמניה. "הבאנו את החומר לתוך פולין, שער הכניסה שלי לאירופה, ושם הוא נארז ונשלח לגרמניה".

כיום מתמקדת החברה בתחום הקנאביס הרפואי במרשם, אך מפתחת גם פעילות CBD - החומר הלא ‘ממסטל’ בקנאביס - כתוסף מזון וקוסמטיקה.

מה לגבי השוק הישראלי?

"בעוד אנחנו כחברה לא השקענו עד כה בניסויים קליניים, בישראל אני משקיע בחברות שעושות ניסויים קליניים, במחשבה שהפארמה לא תוכל להעלים עין מעולם הקנאביס עוד זמן רב. למשל אני מעריך שהטיפול בכאב ובתופעות נוירולוגיות כמו אפילפסיה יהיה שוק רחב מאוד לקנאביס, במקום התרופות הקיימות, שיש להן תופעות לוואי. העתיד הולך לכיוון של ניסויים קליניים, ומי שיעשה את הניסוי יוכל למכור במחיר גבוה יותר מוצרים שממש יתפסו כתרופות מרשם".

אתה רואה את עצמך משקיע בחברות המגדלות קנאביס בישראל או רק בחברות מו"פ וטכנולוגיה?

"אני לא שולל".

עד כמה שוק ההון העולמי פתוח לקבל את החברות הישראליות?

"בהחלט. פתוח מאוד".

מה הדבר הכי חשוב שהתעשייה הישראלית יכולה להציע?

"מאגר מידע על מטופלים והמחקרים המדעיים המתקיימים כאן על בסיס היכרות עם החולים".

יש בשוק ההון העולמי בועת קנאביס לדעתך?

"אפשר לראות כי בארה"ב ובקנדה מתחיל להסתמן כי בקרוב יהיה עודף של תפרחת, והמחירים של המוצר הסופי ירדו. באירופה יש עדיין מחסור בתפרחת ולכן זו ההזדמנות".

עוד כתבות

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מהפכת הנגד של בית המשפט בתוכניות תגמול עובדים

על פי מדיניות רשות המסים יש למנוע תגמול מנייתי שאינו אלא מסווה לבונוס ● אולם לאחרונה שלח בית המשפט מסר ברור ונוקב ולפיו חברה יכולה ליצור תוכניות תגמול מגוונות, המחזקות את מעמד העובד כ"שותף" לבעלי המניות האחרים, אך אינן הופכות אותו לבעל מניות מן המניין

בועז מעוז/ צילום: אדוארדו גארסיה

אחרי 20 שנה בסיסקו: בועז מעוז עבר לגוגל לנהל את פעילות הענן המקומית

בתפקידו האחרון ניהל מעוז את פעילות המכירות הגלובלית של סיסקו בתחום ה"אינטרנט של הדברים"

חזי עובדיה/ צילום: איל יצהר

ISS ישראל תסעיד את עובדי התעשייה האווירית בכחצי מיליארד שקל

קבוצת ISS ישראל זכתה בחוזה ענק לאספקת שירותי הסעדה ● במסגרת החוזה החברה תספק לעובדי החברה הביטחונית שבבעלות הממשלה כ 10,000 מנות מזון מדי יום, שיכללו סוגי בשר, סלטים, קינוחים ועוד ● חזי עובדיה, מנכ"ל קבוצת ISS: "הוכחה לרמת השירות הגבוהה ולשביעות רצון הסועדים"

איריס שטרק/ צילום: שלומי יוסף

רואי החשבון נגד עורכי הדין: הקרב על כרטיס הכניסה למגרש המשחקים החדש

המהפכה בתחום מינוי שוויוני של בעלי תפקידים בתיקי חדלות פירעון תידחה לשנה הבאה ● בינתיים, נשיאת לשכת רו"ח מנסה לשנות את המצב המפלה, שלפיו הזירה נשלטה בידי עורכי דין ● בפאנל בסוגיה בכנס הלשכה, תמכו השופטים במינוי עמיתיהם עורכי הדין, בעוד הרו"חים סברו ההיפך ● האם המציאות תשתנה?

בני דרייפוס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הבינוי ללמ"ס: נתוני המכירות שפירסמתם לא מציאותיים

בתחילת השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) כי בין החודשים מרץ למאי השנה נמכרו 5,310 דירות חדשות בלבד ● במכתב שהעביר המנכ"ל בני דרייפוס ללמ"ס נכתב כי לפי נתונים שבידו בתקופה זו נמכרו 9,600 דירות חדשות

אנדריי אוזן / צילום: תמר מצפי, גלובס

הפרקליטות סגרה את תיק אנדריי אוזן מחוסר ראיות

אוזן נחקר בחשד לחריגות במהלך בניית מבנה המועצה התעשייתית נאות חובב בראשה עמד ● אוזן פוטר ב-2017 על ידי שר הפנים דרעו, שמצידו טען כי המניע לפיטוריו הוא פוליטי ● אוזן: "אני לא מאחל לאף אדם לעבור את מה שעברתי בתקופה זו"

 

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר שינוי הכיוון בפועלים: האם גם בנק לאומי בדרך למהפכה

המינוי של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים, למרות זעמם ובניגוד גמור לדעתם של אנשי הגוורדיה הוותיקה של הבנק, מדגיש את הצורך בשינויים כדי לעמוד באתגרים החדשים של השוק ● ביחד עם המינוי של אורי לוין, שלא "נולד" בדיסקונט, נראה כי הדרך לשינוי דרמטי גם בצלע הגדולה השלישית - בנק לאומי - עשויה להיות קלה יותר, אם היו"ר רק ירצה בכך

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

לנדוור רוצה לגימה ממכירות הקפסולות בשוק הפרטי: חתמה על הסכם הפצה עם דנשר

החברה מחפשת להשתלט על עד 20% משוק הקפסולות ● החברה חתמה על הסכם הפצה עם חברת בת של דנשר הנקראת דנסל, שתפיץ עבורה את הקפה בכ-1,000 נקודות מכירה נוספות

הרב רפי פרץ / צילום: פול, רויטרס

ערב של חרטות לשר החינוך: התנצל על אמירת "השואה השנייה"

שר החינוך רפי פרץ הוציא הערב מכתב חרטה נוסף, הפעם ליו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, בו הוא מתנצל על הגדרת נישואי יהודים בארה"ב לבני דתות אחרות כ"שואה שנייה"

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס שהתמזגה לשלד ביובלאסט בנאסד"ק נרשמת למסחר כפול בת"א

זוהי החברה השניה המודיעה בשבועות האחרונים על רישום לתל אביב במקביל לרישום לבורסה אחרת, לאחר באטם שנסחרת גם בלונדון ● בעקבות ההודעה עלתה מניית אנלייבקס בקדם מסחר בנאסד"ק ב-12%

דרור נגל / צילום: איל יצהר

נשאר באזור הנדל"ן: דרור נגל מצטרף לדירקטוריון גבאי מניבים

גבאי עדכנה על מינויו של נגל לתפקיד דירקטור כארבעה חודשים לאחר שנגל הודיע על פרישתו מתפקיד מנכ"ל אזורים

חברת טבע / צילום: רויטרס

מינוף - כך תעשו את זה נכון: הדוגמאות של טבע ובזן

מינוף הוא לא מלה גסה, והוא יכול להשיא ערך ולהעלות את התשואה על ההון ● אך מינוף בלתי נשלט שמנוהל בצורה לא נכונה וללא התחשבות בשינויים מהותיים בעתיד עלול גם לחנוק חברות ולהביא לקריסתן

מתחם מלון עדן אין. "להשתחרר מההסכם כדי להגן על האינטרס הציבורי" / צילום: בר אל

היזם גילה: החתימה של ראש המועצה לא מבטיחה שהתוכנית תצא לפועל

יזם פרטי קידם תוכנית לבנייה למגורים בזכרון יעקב במקום מלון עדן אין ● בית המשפט העליון קבע שההסכם שחתם עם המועצה אינו חוקי משום שלא ניתן אישור של מליאת המועצה, אלא רק חתימה של ראש המועצה - והוועדה המחוזית ביטלה את התוכנית

נתניהו עם תלמידים בפתיחת שנת לימודים / צילום: אבי אוחיון בע"מ

המשרד ל"פערים חברתיים": נתוני התקציב חושפים את ההסללה של התלמידים הערבים

נתוני התקצוב האחרונים של משרד החינוך שנחשפו השבוע לא מותירים ספק: התלמידים הערבים הם אזרחים סוג ב', וסובלים מאפליה ממוסדת ומתמשכת לאורך כל שנות הלימוד ● אמנם ביסודי הפער מהיהודים הצטמצם בזכות צעדים של המשרד, אך בחטיבות ובתיכונים ההבדלים משמעותיים

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מגבלת שכר הבכירים קוסמטית ולא מבריחה מועמדים

מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם אם יתמנו לתפקיד המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט ● האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים התבדו ● פרשנות

ערן נוטע / צילום: יחצ

אי.בי.אי רוכש 70% מקרן ההלוואות הפרטיות קוואליטי לפי שווי חברה של כ-18 מיליון שקל

מבחינת בית ההשקעות מדובר בהרחבת הפעילות האלטרנטיבית שלו: "רכישת הקרן נעשית כחלק מהאסטרטגיה של אי.בי.אי להציע ללקוחותיה גיוון ופיזור של תיקי ההשקעות באמצעות מודלים אלטרנטיביים" ● השותפים בקרן שאי.בי.אי ירכוש את השליטה בה הם רוני רגונס וערן נוטע, ולצדם שלמה שמואלוב

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

האם מכרז הדור החמישי יעצור את הדימום ויספק חבל הצלה להשקעות בשוק הסלולר

המכרז שפרסם השבוע משרד התקשורת מסמן שינוי כיוון במדיניות כלפי חברות הסלולר המדשדשות, החל מוויתור על אגרות ועד ליצירת ודאות לטווח הרחוק ● בשוק תוהים האם זה מה שיעודד השקעה בתשתיות ומה החורים שעדיין נותרו ● חמש הערות על מכרז דור העתיד של ענף הסלולר

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

"שפל מדרגה מוסרי": עורכת דין מונתה כאפוטרופוסית וגנבה מהחסויים את כספם

השופט ציון קאפח קבע כי עו"ד תמר בן אלי תפצה את המתלוננים בסך 553 אלף שקל – היקף הכספים הכולל שגזלה מהם ● כמו כן גזר עליה שלוש וחצי שנות מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח ● "אין מדובר ב"מעידה חד פעמית" או ב"כשל נקודתי" אלא מעשי הנאשמת מעידים על שיטתיות ועל סדרתיות"

שר האוצר, משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכן כלפי מעלה את נתוני הצמיחה של המשק, הישראלים ממשיכים להסתער על שוק הרכב

האומדן השלישי של נתון הצמיחה בחישוב שנתי עודכן מעלה ל-5% לעומת 4.8% באומדן השני ● ללא השפעת העלייה בהכנסות ממסי ייבוא עודכן נתון הצמיחה מעלה ל-3.6% ● ההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-0.4% לעומת עלייה של 4.2% ברבעון הקודם

פרשמרקט / צילום: יחצ

פרשמרקט רוכשת את סופר דוש בתמורה ל-138 מיליון שקל

המגעים על העסקה בין פרשמרקט לסופר דוש דווחו לראשונה ב"גלובס" לפני כחודש ● פרשמרקט תשלם לעזרא דוש, בעלי סופר דוש, עבור ארבעת סניפי הרשת בבית ים בשטח כולל של 7,185 מ"ר