גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הראשון בקנאביס: הישראלי שהשקיע בתחום כשעוד היה בחיתוליו - ונשאר כל הדרך עד לאקזיט

כולם מדברים על העתיד של שוק הקנאביס, אבל יובל סויירף זיהה את הפוטנציאל כבר ב־2013, ובשנה שעברה החברה שבה השקיע נמכרה לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר ● היזם הישראלי, שיופיע היום בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס", מספר בראיון מיוחד על ההחלטה להמר על החלום ולא שולל השקעה בחברות בתחום גידול הקנאביס בישראל

יובל סויירף / צילום: שלומי יוסף
יובל סויירף / צילום: שלומי יוסף

יובל סויירף ומשפחתו השקיעו בחברת מדרליף הקנדית כאשר תחום הקנאביס הרפואי היה בחיתוליו, כמעט בגדר חלום. סויירף עשה זאת מתוך אמונה בצמח, אך תוגמל ביותר מהתגשמות אמונתו: בשנה שעברה מדרליף נמכרה לאורורה קנאביס הקנדית בעסקה בשווי 2.5 מיליארד דולר במניות - עסקת הקנאביס הגדולה בעולם עד אותה תקופה.

בעת המכירה היה סויירף בעל אחזקות משמעותיות במדרליף, שהיו שוות מאות מיליוני דולרים, אך זה לא הכול - כחבר בורד במדרליף במשך השנים הקריטיות שקדמו להנפקתה ומכירתה, הוא הרוויח גם היכרות אינטימית ומעמיקה עם תחום הקנאביס הבינלאומי. חברת פארמקן פולסקה מיוצגת על ידי עורכת הדין רעות אלפיה העומדת בראש מחלקת הקנאביס ושוק ההון בפירמת עורכי הדין הבינלאומיות ZAG-S & W. 

היום סויירף ייחשף לראשונה לציבור משקיעי הקנאביס הישראלי בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס". בעקבות מימוש חלק מהשקעתו במדרליף הוא הקים את פעילות פארמקן פולסקה, אחת מחברות הקנאביס הרפואי הראשונות בפולין, המעסיקה 100 עובדים. היום הוא מחפש השקעות הן בתחום הטכנולוגיה של הקנאביס והן בתחום גידול הקנאביס, גם בישראל.

"האמנתי כי הקנאביס יחליף את האופיאטים"

"המשפחה שלי הגיעה בעיקר מעולם המוזיקה", הוא מספר היום את סיפורו. "שיווקנו ערוצי מוזיקה בשם מיוזיק בוקס". המשפחה עסקה גם בתחום הטכנולוגיה והנדל"ן, אך לא היה לה קשר רפואי ולא חקלאי. "ואז הגיעה הצעה מחבר לא ישראלי, שהיה אחד המייסדים של מדרליף".

מה הציגו לכם?

"חלום. אף אחד לא ידע לאן זה הולך. הם רק קיבלו את הרישיון, היו להם שני חדרי גידול, ועם ההשקעה שלנו, שהייתה ההשקעה המשמעותית הראשונה שלהם, הם בנו שמונה חדרי גידול. השנה הייתה 2013. חברות קנאביס כמעט לא היו קיימות אז, בוודאי לא נסחרו בבורסה. לגליזציה בקנדה לא הייתה על הפרק עדיין, ואף אחד לא היה יכול לדמיין לאן יגיע תוך שנים ספורות בלבד ההייפ סביב התחום".

איך החלטת להשקיע במיזם כזה?

"מבחינתי זה היה בגדר חלום. האמנתי בצמח ובהיבטים הרפואיים שלו. האמנתי בחזון של הקבוצה, האמנתי כבר אז כי הקנאביס יחליף יום אחד את האופיאטים, שרק מזיקים, שהורגים מיליוני אנשים כל שנה. ומקנאביס אף אחד לא מת. היום השוק האמריקאי מבין בהדרגה מה היה הנזק העצום של האופיאטים לאוכלוסיית ארה"ב, והתפכחות זו היא אכן אחד הגורמים הדוחפים קדימה את מהפכת הקנאביס. ב-2013 הרעיון הזה רק הנץ בקהילה הרפואית".

איך נראתה ההתחלה במדרליף?

"הייתי לאורך כל התקופה מאז ועד ההנפקה בדירקטוריון של החברה וכך רכשתי את כל הידע שיש לי היום על הענף. היו עליות ומורדות, בהחלט. הקושי הגדול ביותר היה לגדל את הצמח באופן אחיד. אנחנו דחפנו את הסטנדרטיזציה בענף, הגדרנו את התקנים יחד עם משרד הבריאות הקנדי. היינו הראשונים שקיבלו אישור GMP (אישור ייצור נאות) לשמן קנאביס".

מתי נוצר הקשר בין מדרליף ובין תיקון עולם הישראלית?

"כמה שנים לפני ההשקעה שלנו, ממש כשהחברה נוסדה. תיקון עולם העניקו למדרליף ידע שלא היה להם בתחום של התאמת זנים שונים לחולים שונים והייעוץ לחולים. אנשי תיקון עולם היו בבורד של מדרליף ושם המותג תיקון עולם היה משמעותי לשוק הקנדי. הקשר בין החברות היה מצוין".


ב-2017 מדרליף, שהתמחתה בחולי כאב ופוסט טראומה, יצאה להנפקה בבורסה הקנדית, כנראה ההנפקה המשמעותית היחידה עד היום שבה השתתפו ישראלים ברואד שואו. החברה גייסה כ-100 מיליון דולר קנדי לפי שווי של כ-850 מיליון דולר קנדי (יותר מ-600 מיליון דולר אמריקאי). "מ-2013, שבה כמעט לא הייתה פעילות קנאביס, ועד 2017 כשהחברה הונפקה, היה שינוי דרמטי בגישה של השוק כלפי התחום", אומר סויירף. "הבנקים כבר מאוד אהבו את הסיפור, הליגליזציה - מתברר שהייתה במרחק של שנה אם כי אז לא ידענו זאת. אבל את המרשמים הרפואיים בקנדה כבר היה מאוד קל לקבל".

"העתיד הולך לכיוון של ניסויים קליניים"

לאחר ההנפקה והמכירה הקים סויירף את הפעילות שלו. "הלכנו לפולין כי היא הייתה מדינה בתולה מבחינת פעילות קנאביס. ניהלנו בעצמנו את הלובי בפולין. ב-2017 קיבלנו את הרישיון הראשון לגדל קנאביס רפואי במדינה. אנחנו מגדלים ומעבדים את החומר במקדוניה על פני 12.5 דונם. במתחם ישנו מפעל שמני הקנאביס הגדול באירופה, והכול פועל לפי תקינת EU-GMP (תקן ייצור קנאביס, ג"ו)".

סויירף כנראה מדגיש זאת משום שהחברות הישראליות היום פועלות על פי תקן GMP ישראלי ויצטרכו תקן אירופי כדי לייצא לאירופה. "היום בפולין ישנן שלוש חברות קנאביס פעילות. אנחנו מעריכים את פוטנציאל המטופלים ב-600-300 אלף. עסקנו בחינוך השוק, התחלנו לעשות קורסים לרופאים, איך לרשום, מה לרשום לאיזה חולה על בסיס הניסיון במדרליף, שחלקו מבוסס כאמור על הניסיון של תיקון עולם במקור. היום יש בפולין ‘ספר ירוק’ שמסביר לרופאים איזה הרכב לרשום לאיזה חולה".

אתה חושב שנכון יותר לרשום מרשם לקנאביס על פי אחוזי החומרים הפעילים בצמח או על פי הזן?

"שניהם חשובים. הזן קובע את פוטנציאל החומרים הפעילים בצמח, וגם האופן שבו מגדלים את הצמח משפיע על כך. מה חשוב יותר? זה תלוי במחלה".

בימים אלה מתחילה החברה גם בפעילות בגרמניה. "הבאנו את החומר לתוך פולין, שער הכניסה שלי לאירופה, ושם הוא נארז ונשלח לגרמניה".

כיום מתמקדת החברה בתחום הקנאביס הרפואי במרשם, אך מפתחת גם פעילות CBD - החומר הלא ‘ממסטל’ בקנאביס - כתוסף מזון וקוסמטיקה.

מה לגבי השוק הישראלי?

"בעוד אנחנו כחברה לא השקענו עד כה בניסויים קליניים, בישראל אני משקיע בחברות שעושות ניסויים קליניים, במחשבה שהפארמה לא תוכל להעלים עין מעולם הקנאביס עוד זמן רב. למשל אני מעריך שהטיפול בכאב ובתופעות נוירולוגיות כמו אפילפסיה יהיה שוק רחב מאוד לקנאביס, במקום התרופות הקיימות, שיש להן תופעות לוואי. העתיד הולך לכיוון של ניסויים קליניים, ומי שיעשה את הניסוי יוכל למכור במחיר גבוה יותר מוצרים שממש יתפסו כתרופות מרשם".

אתה רואה את עצמך משקיע בחברות המגדלות קנאביס בישראל או רק בחברות מו"פ וטכנולוגיה?

"אני לא שולל".

עד כמה שוק ההון העולמי פתוח לקבל את החברות הישראליות?

"בהחלט. פתוח מאוד".

מה הדבר הכי חשוב שהתעשייה הישראלית יכולה להציע?

"מאגר מידע על מטופלים והמחקרים המדעיים המתקיימים כאן על בסיס היכרות עם החולים".

יש בשוק ההון העולמי בועת קנאביס לדעתך?

"אפשר לראות כי בארה"ב ובקנדה מתחיל להסתמן כי בקרוב יהיה עודף של תפרחת, והמחירים של המוצר הסופי ירדו. באירופה יש עדיין מחסור בתפרחת ולכן זו ההזדמנות".

עוד כתבות

אלימות במשפחה / צילום: שאטרסטוק

אלימות במשפחה: היכן ההחלטות האמיצות של בתי המשפט?

רצח אישה צעירה ע"י בעלה הוא קצה סקלת האלימות במשפחה - זאת שרואים, שומעים, מסקרים ומדברים עליה ● לצדו דרים סוגים שונים ואחרים של אלימות במשפחה – כאלה שסמויים מהתקשורת ומהעין הציבורית, כאלה שלא מדברים עליהם ולא רואים ● דעה

החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב / צילום: מתן פורטנוי

האפליה האמיתית באקדמיה היא לא בין אוניברסיטאות ומכללות

הפער האמיתי אינו בין מרצה באוניברסיטה למרצה במכללה, אלא בין מי שפתוחה בפניו האפשרות להשכלה גבוהה וקריירה מחקרית לבין מי שהאפשרות, בפועל, חסומה בפניו ● דעה

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים שדוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

שעוני מים / צילום: תמר מצפי, גלובס

כשהכתובת הייתה על הקיר: המדינה פספסה עם תאגידי המים

חקיקות פופוליסטיות לא ריאליות ומנותקות מהמציאות יש לא מעט ● מעטים המקרים שהדבר מתגלה ונחשף תוך חודשים ספורים ● דעה

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה