גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכרעה דרמטית של נתניהו: שדה דב ייסגר הלילה בחצות

(עדכון) - רה"מ החליט כי אין דרך לעצור את פינוי שדה דב, וכל ניסיון יעלה למדינה מיליארדי שקלים ● הורה להביא לממשלה בתוך 3 שבועות תוכנית לפיתוח אילת בסך 400 מיליון שקל ● יו"ר ההסתדרות: "לאחר דיון ארוך החליט רה"מ שהוא לא עומד בלחצים של היועצים המשפטיים שלו וחוות-הדעת המשפטיות"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי
בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

18:50

אין הפתעות מכיוון ראש הממשלה: נתניהו החליט כי שדה דב ייסגר הלילה בחצות. הודעה זו יצאה אחרי פגישה ממושכת אליה כינס נתניהו את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', את ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי, את יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס ואת יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד. "לאחר דיונים מעמיקים עם שר התחבורה, היועצים המשפטיים וגורמי המקצוע, החליט ראש הממשלה כי אין דרך לעצור את פינוי שדה דב וכל ניסיון יעלה למדינה מיליארדי שקלים ויגרום למדינה לנזק כבד", נמסר מטעמו.

העיר אילת, שצפויה להיות הנפגעת העיקרית מהמהלך, תקבל פיצוי של 400 מיליון שקל. "מתוך אחריות לפיתוחה של העיר אילת, הורה ראש הממשלה נתניהו בסיכום עם שר האוצר ושר התחבורה, ובאישור היועץ המשפטי לממשלה, להביא לממשלה בתוך שלושה שבועות תכנית לפיתוח העיר אילת בסך 400 מיליון שקל. שר האוצר וצוותו התחייבו להעמיד את המקור התקציבי לתכנית", כך לשון ההודעה. צוות שרים בראשות ראש הממשלה יוודא ביצוע של התכנית לפיתוח העיר אילת. בנוסף, סיכמו ראש הממשלה ושר התחבורה על הבטחת רציפות התחבורה התעופתית לאילת דרך נתב"ג באותה תדירות שקיימת היום בין אילת לשדה דב.

מחברת ארקיע נמסר כי "חברת ארקיע מקבלת בצער רב את החלטת ראש הממשלה לסגור את שדה דב. בראייה רחבה של תעופה המשרתת צורכי אזרחי מדינת ישראל בפריפריה ובמרכז, היינו שותפים למאבק כנגד הסגירה שהיא לדעתנו טעות חברתית, לאומית וכלכלית. אבל - ארקיע כדרכה מיום תחילת הטיסות לאילת ב-1949 תמשיך עם הפנים קדימה ותעשה הכול כדי שהשירות בטיסות לאילת יהיה מיטבי והפגיעה בלקוחותינו כולם ותושבי אילת בפרט תהיה מיזערית. לוח הטיסות של החברה יועתק לנתב"ג, החברה תנסה בתאום עם נתב"ג לשמור ככל שיתאפשר על לוח הזמנים המקורי שתוכנן משדה דב ולקוחותינו יעודכנו בהתאם".

מיו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד נמסר כי "לאחר דיון ארוך, ואף היסטורי עם ראש הממשלה, החליט ראש הממשלה שהוא לא עומד בלחצים של היועצים המשפטיים שלו וחוות-הדעת המשפטיות. ראש הממשלה החליט לסגור את שדה דב. זה יום עצוב לתושבי מדינת ישראל, זה יום עצוב לתושבי העיר אילת וגם לעובדים באילת. אנחנו, אנשי ההסתדרות, נתמקד כרגע בהגנה על העובדים. לא אתן שאף שיערה משיערות ראשו של עובד אחד תיפגע כתוצאה ממהלך הסגירה. אני מקווה שהעיר אילת תקבל חבילת סיוע מהממשלה, כפי שהתחייב ראש הממשלה, על מנת להתגבר על המכה שאילת חטפה היום".

18:30

מזה שלוש שעות שיושבים ראש הממשלה, שר התחבורה, ראש העיר אילת, יו"ר השלטון המקומי, יו"ר ההסתדרות בפגישה בנושא שדה דב. הודעה טרם יצאה באשר לגורל השדה שצפוי להיסגר בחצות. בינתיים תושבי אילת מוחים בעירם.

12:40

ככל הנראה הלילה בחצות ייסגר שדה דב. ל"גלובס" נודע כי ארקיע וישראייר קיבלו הנחיה לפנות את מטוסיהן עד לשעה 23:59 היום. כל החצים מובילים לכיוון סגירת השדה והספק היחיד עומד ותלוי לאור פגישות שמנהל ראש הממשלה עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שיחות שהחלו אתמול בערב ונמשכות גם היום. בשדה דב היום עסקים כרגיל, בערך. הנוסעים מגיעים ומתבשרים כי ככל הנראה טיסת החזור שלהם כבר תנחת בנתב"ג. אתי, שהזמינה טיסה לפני חודש לנופש משפחתי באילת, אומרת שאמרו לה אמנם אז שטיסת החזור, ביום חמישי הקרוב, אולי תנחת בנתב"ג אבל "לא האמנתי. חשבתי שבישראל כמו בישראל הכול ישתנה ברגע האחרון". עוד היא אומרת "רק בימים האחרונים אני שומעת שמדברים על שדה דב, מחכים לביבי או משהו, אז נראה מה יגיד. אם הוא ירצה לשנות אני מאמינה שהוא ישנה".

נמל תעופה שדה דב / צילום: מיכל רז חיימוביץ',

עובד קרקע של ארקיע סיפר ל"גלובס" כי כאקט של ייאוש נשקלה אפשרות של שיבוש הטיסות היום. עוד 3 טיסות מופיעות על לוח הטיסות, האחרונה תמריא ב-20:55. בסופו של דבר הוחלט לאפשר את הפעילות כרגיל. "הוועד שלנו מנסה להגן עלינו. חוסר הוודאות זה נורא. אין לנו מושג מה יהיה מחר", הוא אומר ומראה לי את לוח המשמרות העתידי שלו שריק משיבוצים. "אין לנו מושג, לא דיברו איתנו. כולם מחכים להחלטה של ביבי אבל לאן אלך מחר בבוקר? לא יודע".

נמל תעופה שדה דב / צילום: מיכל רז חיימוביץ',

עובד ביטחון שמועסק בשדה דב על ידי חברה חיצונית מזה ארבע שנים נשמע כעוס וחסר אונים. "כולם ממורמרים ומתוסכלים. אולי נוכל לחתום בלשכת האבטלה? אנחנו לא יודעים מה יהיה מחר". עובר אחר מתבדח עם חברו - "מחר נלך לים", "לא, נבוא לפה נשתה בירה".

נמל תעופה שדה דב / צילום: מיכל רז חיימוביץ',

מחכים בתור. נמל תעופה שדה דב / צילום: מיכל רז חיימוביץ',

9:20

כפי שמסתמן - מחר, 1 ביולי, ייסגר שדה דב. ראש הממשלה בנימין נתניהו, היחיד שיכול היה לשנות את ההחלטה באשר לסגירת שדה דב, לא השמיע קולו עד אתמול, אולם אמש (שבת) בשעות הלילה נפגש עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לדיון נוסף בעניין שדה דב. היום צפויים השניים להיפגש שוב, יממה לפני סגירתו הצפויה של השדה.

ביום חמישי אמור היה ראש הממשלה למסור את החלטתו אחרי היוועצות עם הגורמים הרלוונטים בממשלתו - שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שמנסה לדחוף לדחייה סגירת שדה התעופה בתל-אביב ב-3 שנים, שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר ששואף לסגור את שדה דב לאור הפיתוי הכספי לקופת המדינה שמחזיקה בשטח של 50% מהקרקעות שבמקום, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שמבחינתו שואף לסיים את כאב הראש הזה ולסגור את שדה התעופה במועד. ביום חמישי לא נמסרה הודעה, וגם לא שלשום.

לפי גורמים מקורבים, ראש הממשלה צפוי היה להודיע על סגירת השדה, ובתוך כך להעניק לתושבי אילת פיצוי כספי לטובת שיפור תשתיות התחבורה בעיר. הודעה זו מבוששת להגיע, והמסר לכך הוא ברור - סגירת שדה דב ביום שני הקרוב.

חקיקת הבזק שקיווה סמוטריץ' להעביר דורשת 48 שעות, למרות שהיא זוכה לקונצנזוס רחב ידיים בממשלה - פרק הזמן הזה כבר אזל, וככל שימשיך נתניהו שלא לפרסם את הכרעתו הכיוון הוא ברור - כניעה לאינטרס הנדלנ"י על פני האינטרס התעופתי לתושבי אילת ובכלל.

מחר: שביתת המחאה של הרשויות המקומיות

החלטה זו לא תעבור בשקט. ההסתדרות כינסה הערב התייעצות חירום. יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, כינס את ראשי האיגודים בהסתדרות ובכירי הארגון. בתום הדיון התריע כי אם שדה דב ייסגר, ישקול לנקוט בצעדים.

יו"ר ההסתדרות קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את ההחלטה הנכונה, המושכלת והטובה ביותר למען תושבי העיר אילת, תושבי מדינת ישראל וכל העובדים בענפי המלונאות, התיירות והתעופה שעתידים להיפגע ממהלך סגירת שדה דב.

בר-דוד קרא לנתניהו לשקול ולראות את התמונה הכוללת ולהביא לדחייה של סגירת שדה התעופה. "ככל שתתקבל החלטה לסגירת שדה דב, אשקול בכובד ראש להפעיל צעדים ארגוניים נרחבים במשק החל מיום שני בבוקר", אמר בר-דוד.

מחר (א') ישבתו רשויות מקומיות כאות הזדהות עם תושבי אילת המוחים נגד סגירת שדה דב באין חלופות ראויות לטענתם. במטה ההתנגדות לסגירת שדה דב מקווים להתגייסות של מספר רב של רשויות.

השביתה הזו כוללת שירות רווחה ושירותים עירוניים אחרים, דוגמת פינוי אשפה. לפי התכנית, טיסות הפנים לאילת יועתקו משדה דב לנתב"ג, ועל כך זועמים התושבים והעוסקים בתיירות בעיר אילת בטענה שתיגרם פגיעה ברורה לאור הארכת המסע לעיר, בוודאי אחרי שהנחיתות וההמראות מתבצעות משדה התעופה רמון המרוחק מהעיר אילת ב-20 ק"מ.

אם לא יהיו הפתעות - מחר ימריאו הטיסות האחרונות משדה דב לאילת, ומדינת ישראל תוותר על שדה התעופה שמהווה תשתית לאומית, שנדמה שאיש לא עצר לבחון את חשיבותה למדינה.

תשתיות אחרות הובילו להפקעת קרקעות מאנשים פרטיים (כך הרכבת למשל) - מהלך שהיה צריך להיעשות לפני שנים עוד שמחירי הקרקעות היו שפויים יחסית, אבל המדינה סונדלה ברגע שהפכה להיות שותפה בקרקע - ובעלי הקרקעות הבינו לפני כעשור שזו תהיה הדרך שתוביל לפינוי השדה כשהעניקו למדינה כאמור 50% מהקרקעות.

לפחות 16 אלף יחידות דיור צפויות לקום בשטח שבו יושב שדה דב כיום. הפינוי מחרתיים, שיבשר את הפסקת הפעילות, ייעשה על ידי עזיבת יחידת חיל האוויר שפועלת במקום היות ששדה דב פועל מכורח היותו שדה צבאי - גם בכל הנוגע לפעילות האזרחית, קרי טיסות הפנים לאילת.

כאמור, הגורמים המעורבים בנושא טוענים כי נתניהו כבר הכריע. גם מי שסבר שנתניהו יבקש דחייה של 3 חודשים - בוודאי לאור התזמון האומלל בתקופת בחירות - בכדי לדון בכל ההשלכות בלי לחץ הזמן -טעה.

יש להניח שגם היועמ"ש הבהיר לנתניהו שמדובר במהלך לא פשוט לביצוע. בעיקר לאור העובדה שנציגי הקרקעות כבר הכינו כתב תביעה שיוגש נגד המדינה בטענה להפרת ההסכם בין הצדדים.

מה שנותר לראות הוא מתי יחליט ראש הממשלה לגאול את הצדדים מייסוריהם ולהכריז בפומבי על החלטתו, וזאת בזמן ששאר השרים פשוט שותקים.

"בשעות הקרובות נבין ונדע האם בחרת בטייקונים ובכסף הגדול"

בינתיים, תושבי העיר אילת פנו במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו: "שבוע חדש בפתח ועבורנו הוא מסתמן כשחור משחור. כעת, אלו הן השעות בהן עלייך לבחור בין מחויבותך למדינה, לאזרחים ולפריפריה לבין מחויבות לטייקוני הנדל"ן ואילי ההון. בשעות הקרובות נדע האם אתה הוא המוביל והדוחף בכל מחיר ובכל דרך לסגירת שדה דב!

"בשעות הקרובות נבין ונדע האם בחרת בטייקונים ובכסף הגדול ולא באחריות הלאומית ובתושבי הפריפריה!
בשעות הקרובות נדע סופית האם אתה הוא זה שמתנגד ללא נימוק הגיוני לדחייה ולו של מספר חודשים בסגירת שדה דב, כדי לבדוק חלופות או שימוש במנחת עד לקבלת היתרי בניה!בשעות הקרובות נדע האם אתה הוא האיש שדוחה כל יוזמה לפתרון ולפשרה הגיונית בעזרת הפקידות שלך! האם אתה הוא זה שלא מוכן שהמנחת ימשיך לפעול עד למתן היתרי הבניה!

"בשעות הקרובות נדע האם אתה הוא האיש שמתעלם מעמדתם החד משמעית נגד הסגירה המידית של 110 חברי כנסת, רוב השרים, כל ראשי הערים, מנהלי קופות החולים ומפקדי חיל האוויר לשעבר!

"בשעות הקרובות נדע וגם נבין האם אתה מרמה גם את עצמך והאם אתה הוא האיש שמסתתר מאחורי המשפטנים מבלי שתדע שלעמדה החד משמעית שכביכול מציגים לך ולפיה חקיקה כיום שתדחה את פינוי שדה דב עד לקבלת היתרים היא בעלת משמעות תקציבית - אין בסיס אמיתי ומבלי שתדע שאפילו בכתב הגנה שהגישו אותם גורמי פרקליטות לתביעת בעלי הקרקע אך לפני מספר חודשים, הם הבהירו בכתב שלמעשה אין שום מועד בו המדינה מחויבת לתת הקרקע!!

"בשעות הקרובות נדע וגם נבין האם אתה הוא זה שמשתיק לטובת המהלך הנוראי, את משרד התחבורה ואת משרד התיירות ואת משרד הבריאות!

"ולכן אדוני ראש הממשלה, רגע אחד לפני שאתה מוריד את הגרזן על העיר אילת ובורח סופית מאחריותך לפריפריה ומהאחריות הלאומית והחברתית דע לך:

"הפגיעה באילת תלווה אותך לדיראון עולם! אחריות גורלם של חולי העיר הקשים ושל כשלי הרפואה בעיר, שלעדות גורמי הרפואה, הם עניין של חיים ומוות - היא על גבך ותלויה כולה בהחלטתך!! הרס וחורבן התיירות והפיטורים ההמוניים- ירשמו על שמך, כמי שקיבל את ההחלטה! כל תאונה קטלנית שתתווסף לכביש הדמים החד מסלולי בדרך לאילת, תנבע מהחלטה אומללה זו!

"עיר שלמה אתה מחריב ללא שום הגיון לטובת כרישי נדל״ן פרטיים וממשלתיים שחברו יחד לחמוד אדמה שממילא בשנים הקרובות לא תצמיח דבר חוץ מעשביה, כאוס ומחדל. את זעקתנו ומאבקנו נוליך לכל פינה בארץ. כי אין לנו ארץ אחרת ולא אילת אחרת!!

"אלו הן השעות בהן עלייך לבחור בין מחויבותך למדינה, לאזרחים ולפריפריה לבין מחויבות לטייקוני הנדל״ן ואילי ההון. לפני הבחירות ברדיו אילת בקולך הבטחת לנו שאתה שומע את זעקתנו.. האמנם??
דחה את סגירת המנחת עד לקבלת היתרי בניה".

עוד כתבות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה' שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקני ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בעקבות האירועים הביטחוניים: פיצוי לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר

ועדת הכספים אישרה תקנות הכוללות מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם ● עפ"י המתווה, העסקים יוכלו לדרוש פיצויים בגין נזקים אחרים שנגרמו להם בשל הפסקת פעילות של 24 שעות

מורן סמואל ואנדרו חורש / צילום: רונן טופלברג

עקרון הקאיזן: איזו השראה קיבל אנדרו חורש מהספורטאית מורן שמואל

וגם: פרדי אבוקרט יחליף את אריה (ריצ'י) ריכטמן כמנכ"ל קליל

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

המנדט חזר לנשיא; גנץ: "לא נאפשר לנתניהו להצית מלחמת אחים"

(עדכונים שוטפים) - גנץ: "בכוונתי לנהל מו"מ ענייני מהיר ותואם לתוצאות כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מן השיתוק שכפו עלינו בוני הבלוקים" ● נתניהו לגנץ: "מוכן עוד הערב, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס למו"מ להקמת ממשלת אחדות" ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות"

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

מנהל רשות המסים: "אנחנו בפער של 2 מיליארד שקל מיעד גביית המס"

ערן יעקב אמר את הדברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת ● יעד גביית המס השנה עמד על 317 מיליארד שקל, ולדברי מנהל רשות המסים, "לפי שעה נראה שאם נגבה 315 מיליארד שקל – זה יהיה הישג גדול"

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

כספומט ביטקוין. 5 כספומטים בלבד בישראל  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, על פי עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

מומחי ההגנה של נתניהו: למה לדעתנו סיקור חיובי איננו שוחד

בשימועים בתיקי רה"מ הציגו פרקליטיו חוות דעת מיוחדת שכתבו חמישה מומחים למשפט בכירים, נתן לוין, אבי בל, ריצ'רד הידמן, יוסף טיפוגרף ואלן דרשוביץ, ולפיה אסור לפרקליטות להתערב בנעשה בתקשורת • כעת, ערב החלטת היועמ"ש הם מבקשים להשיב למבקרים ● דעה

ליהיא פינטו–פריימן  / צילום: איליה מלניקוב, יח"צ

"יכולנו להתאבל ולהגיד, שיט, הכול ירד לטמיון. אבל החלטנו לראות בזה הזדמנות"

הרעיון נולד אצל ליהיא פינטו-פריימן בערב התרמה בלונדון, כשרצתה לדעת איפה אפשר לקנות שמלה שראתה ● כדי לפתח את הטכנולוגיה היא גייסה מדען מפרויקט מאיץ החלקיקים בשווייץ, והצליחה להעמיד את SYTE, השזאם של האופנה ● עכשיו, אחרי שסגרה גיוס של 30 מיליון דולר, היא מסבירה ל"ליידי גלובס" מה אנחנו לא מבינים על השפה של דור ה–Z

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני ה"בלק פרידיי" טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

 פידליטי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ענקית הפיננסים פידליטי קיבלה רישיון למכור ביטקוין בניו יורק

הרישיון יאפשר לחברה לגייס לקוחות לפלטפורמה שהקימה לפני כשנה, המציעה שירותי מסחר ומשמורת של מטבעות דיגיטליים ● הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק נתן עד כה רישיונות ל-23 חברות קריפטו

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות