גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי הרכבות והנמלים: הסינים שותפים בתחנת הכוח הראשונה שחברת החשמל מכרה

קבוצת MRC Alon Tavor Power Ltd, שבה חברה גם רפק אנרגיה, זכתה במכרז לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ● בחח"י ציינו כי המחיר שהושג גבוה בכמיליארד שקל משווי התחנה הרשום בספרים

תחנת אלון תבור / צילום: יוסי זמיר, חברת החשמל
תחנת אלון תבור / צילום: יוסי זמיר, חברת החשמל

קבוצת MRC Alon Tavor Power Ltd היא הזוכה במכרז לרכישת תחנת הכוח אלון תבור. הקבוצה, שמורכבת משותפות של חברה סינית, רפק  אנרגיה ואיש העסקים מאיר שמיר, תרכוש את תחנת הכוח ב-1.9 מיליארד שקל. בחברת החשמל ציינו כי המחיר שהושג גבוה בכמיליארד שקל מהשווי התחנה הרשום בספרים. ועדת המכרזים, בראשות מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, הכריזה על הזוכה, שהייתה אחת מ-11 קבוצות שביקשו לרכוש את תחנת הכוח אלון תבור, בתום תהליך שארך כתשעה חודשים.

בעקבות מכירת התחנה יקבלו עובדי חברת החשמל תוספת של 150 שקלים לפנסיה - במסגרת הסכם הרפורמה שנחתם עם המדינה, הסכם שבו בפעם הראשונה הותנו תוספות הפנסיה בעמידה באבני דרך. אבן הדרך הבאה תהיה מכירת תחנת הכוח בנאות חובב וכשהסכום הכולל 1,700 שקל יושלם רק לאחר מכירת תחנת הכוח החמישית, אשכול באשדוד.

זו תחנת הכוח הראשונה שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי (מתוך 5 תחנות כוח), במסגרת הרפורמה במשק החשמל עליה הוחלט בדיוק לפני שנה, ביולי 2018. חברת התחייבה למכור את התחנות על פי לוחות זמנים קבועים, תוך ישום מתווה של ירידה הדרגתית במקטע ייצור החשמל עד לכ-40 אחוזים מכלל הייצור במשק. 

יו"ר רשות החשמל אסף אילת אמר כי "כל הכסף שיתקבל ממכירת התחנה ומהתחנות הבאות יחזור לצרכנים". שר האנרגיה יובל שטיינץ אמר כי התמורה תאפשר את הוזלת תעריף החשמל ב-2%-3% בחודשים הקרובים בתקווה שיהיו עוד הכנסות.

שטייניץ נשאל האם מכירת תחנת הכוח לסינים לא תעורר בעיות לישראל מול ממשל טראמפ, והשיב כי התיאום עם האמריקאים מצוין, וכי אינו חושב שהמכירה תעורר בעיות ראשית משום שמדובר במכירת חשמל ושנית כיון שלחברה הסינית אין שליטה בבעלות על התחנה.

שטייניץ הוסיף כי "תוצאות המכרז הן עדות להצלחת הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל ובמשק החשמל. מדובר בהבעת אמון של המגזר העסקי בתהליך יישום הרפורמה. המחיר המצוין שהושג כבר בהפרטת תחנת הכוח הראשונה באלון-תבור, ובתקווה שמגמה זו תימשך גם בעתיד, יאפשר הוזלה ניכרת בתעריפי החשמל בשנים הבאות".

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון-טל, מסר כי "חברת החשמל נפרדת ממונופול הייצור ויוצאת לדרך חדשה של תחרות. זהו רגע מכונן בחייה של חברה בת 96 שנה. מדובר בהישג מדהים, הן מבחינת הניהול המקצועי של התהליך, הן מבחינת העמידה בלוח זמנים חסר תקדים והן מבחינת התוצאה המרשימה בכל קנה מידה".

יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

במכרז השתתפו חברות אנרגיה מקומיות לצד חברות בינלאומיות, גופים עסקיים ופיננסיים מובילים.

כאמור, מכירת תחנת הכוח אלון תבור היא חלק מיישום הבנות הרפורמה בחברת החשמל. בראש הצוות המקצועי, אשר מוביל את תהליך יישום הרפורמה בחברה וכן את הליך מכירת התחנות, עומד אמיר ליבנה, מנהל האסטרטגיה והשינוי המבני בחברת החשמל המתחדשת. את הליך המכירה ליוו היועץ הפיננסי גורן קפיטל, משרדי עורכי הדין ש. הורוביץ והרצוג, פוקס, נאמן וכן חברת טאסק.

השותפים האחרים בקבוצה של צ'יינה הרבור הם מבטח שמיר של איש העסקים מאיר שמיר (35%) ורפק שבשליטת אינטרגאמא של משפחת אורן וקרן ג'נרשיין בבעלותם של יוסי זינגר, ארז בלשה וקבוצת ויוליה (30%).

MRC הציעה 1.9 מיליארד שקל תמורת התחנה, והצעתה היתה גבוהה בכ-200 מהצעתה של OPC של עופר אנרגיה וסימנס, בעלת תחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל הפועלת במישור רותם, שהצעתה הגיעה למקום השני. העסקה מותנית עדיין בהשלמת הסגירה הפיננסית ובקבלת אישורי הרגולטורים השונים.

מכירת התחנה נועדה לממן את ביצוע הסכם הרפורמה בחברת החשמל אך מאחר והתחנה רשומה בספרים לפי שווי של 900 מיליון שקל - ישמש העודף, בסך מיליארד שקל, להפחתת תעריף החשמל ב-2020 בשיעור של כ3%. גורמים המקורבים לזוכים הסבירו את ההצעה הגבוהה בפוטנציאל הרב שיש לנכס: בנוסף להגדלת הספק התחנה הקיימת מ-380 ל-430 מגה-ואט יוכלו הזוכים להקים תחנת כוח נוספת בהספק 230 מגה-ואט למכירת חשמל בשעות השיא. בנוסף הובטח לזוכים כי יוכלו לרכוש ללא מכרז שטח קרקע צמוד שעליו ניתן יהיה להקים תחנה שלישית, בהספק 400-600 מגה-ואט כך שבסך הכל ניתן יהיה להגידל את היקף ייצור החשמל באתר למעל 1,000 מגה-ואט, שהם כ-7% מכושר ייצור החשמל בישראל.

שמיר, מאנשי העסקים הבולטים בארץ. שמיר נכנס לתחום ייצור החשמל בדצמבר 2018 כשמשקיע בחברת קסם אנרגיה היוזמת הקמת תחנת כוח בהספק של 450 מגה-ואט על שטח של קיבוץ גבעת השלושה ליד מחלף קסם.

מכירת אלון תבור היא הראשונה מבין חמש תחנות כוח שחברת החשמל התחייבה למכור במסגרת ההסכם לרפורמה בחברה מיולי אשתקד, בקצב של תחנת כוח אחת בכל שנה. במסגרת ההסכם נקבע כי עובדי חברת החשמל יקבלו תוספת של 1,700 שקל לפנסיה - בכפוף לעמידה באבני הדרך של מכירת התחנות. מכירת התחנה באלון תבור תבטיח לעובדי החברה 150 שקל מתוך התוספת והסכום כולו יובטח רק לאחר שתימכר התחנה האחרונה, אשכול באשדוד. תחנת הכוח הבאה שתצא למכרז היא בנאות חובב.

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ הוסיף כי "תוצאות המכרז הן עדות להצלחת הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל ובמשק החשמל. מדובר בהבעת אמון של המגזר העסקי בתהליך יישום הרפורמה. המחיר המצוין שהושג כבר בהפרטת תחנת הכוח הראשונה באלון-תבור, ובתקווה שמגמה זו תימשך גם בעתיד, יאפשר הוזלה ניכרת בתעריפי החשמל בשנים הבאות".

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך אמר כי "ועדת המכרזים בחנה 7 הצעות. כולן מעידות, ללא יוצא מהכלל, על אמון גבוה של המשקיעים בתחנות הכח של חברת החשמל ובעובדיה. ניהלנו את אחד המכרזים הגדולים והמורכבים במשק בשנים האחרונות, בלוח זמנים חסר תקדים תוך הקפדה על הליך אשר נוהל בצורה המיטבית על-ידי מיטב הגורמים המקצועיים. הנהלת החברה ועובדיה מחוייבים לא רק להצלחת המכירה אלא לכל ישום הרפורמה שמשנה את פניה של החברה".

לשלוח את הסינים לוועדת הריכוזיות | פרשנות

עסקת מכירת תחנת אלון תבור לקבוצה המשותפת של מבטח שמיר רפק וצ'יינה הרבור תגיע מן הסתם בקרוב לבחינת וועדת הריכוזיות. הוועדה תבדוק בין היתר את אחזקותיהם של מאיר שמיר ובעלי השליטה ברפק בענפי משק נוספים - אבל היא תפספס כנראה את הפיל שבחדר. חברת צ'יינה הרבור מקימה נמל חדש באשדוד ומתמודדות בשורת מכרזים על פרויקטים מרכזיים בתחום התשתיות. אבל צ'יינה הרבור היא רק אחת מקבוצת חברות מסין שלכולן אותו בעלים, ממשלת סין. כולן פועלות בהנחייתה ובהתאם לאינטרס הממשלתיים הסיניים.

קשה לחשוב על מכרז אחד בתחום התשתיות שבו אין נוכחות בולטת לחברות מסין וזה עוד מבלי שלהיכנס לתחומים נוספים שבהם הסינים הופכים דומיננטיים: ההייטק, המזון, התעשייה המסורתית. חברות סיניות מגלות עניין גם במאגרי הגז ובסקטורים אחרים בתחום האנרגיה. אין בכוונתי לרמוז במדובר בתופעה רעה כלשעצמה, אין שום סיבה לייחס לסינים כוונות זדון, אבל יש בהחלט מקום להתייחס למעורבות הסינית הגוברת כתופעה מקרו-כלכלית וכלל משקית. תופעה שהמדינה לא יכולה להמשיך ולהתעלם ממנה.

גם בהנחה שהפרסומים על ההתנגדות הגוברת מצד גורמי ממשל אמריקאים למתן הזיכיון לחברה סינית להפעלת הנמל החדש בחיפה אינם נכונים. גם בהנחה שלארה"ב אין שום בעיה שחברות סיניות יפעלו בישראל, יקימו כאן תחנות כוח, יספקו רכבות ויחפרו מנהרות - האם האינטרסים האמריקאים הם הסיבה היחידה להתמודד עם השאלה הסינית? האם אין גם לציבור הישראלי אינטרסים - כלכליים וצרכניים - שעלולים להפגע כתוצאה מהריכוזיות ההולכת וגוברת של השחקן הסיני? 

עוד כתבות

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח עושר משקי הבית העולמי: ישראל בחמישייה הפותחת עם 131 אלף מיליונרים

זאת בהתחשב בגודל האוכלוסייה, לפי מכון המחקר של קרדיט סוויס ● בחישוב בלתי תלוי, ישראל במקום ה-23 ברשימת המדינות עם מספר המיליונרים הגדול ביותר ● מספר המיליונרים בעולם גדל במחצית הראשונה של 2019 ב-1.1 מיליון והגיע לכ-46.8 מיליון מיליונרים

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה