גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השורה הכי חשובה בקורות-החיים

בפעם הבאה שמישהו אומר סטיב ג'ובס, ביל גייטס או צוקרברג, אני יורה בו

גיוס עובדים / צילום: Shutterstock
גיוס עובדים / צילום: Shutterstock

"פעמים רבות מפספסים אנשים רק בגלל שעובדי ההשמה בארגון לא יודעים לקרוא בין השורות", כתב לי השבוע מנהל פרויקטים בתגובה לטור האחרון שלי, מאמין לתומו כי "המחלות הארגוניות נובעות מהשמה של אנשים לא נכונים בשער". גם הוא מתקשה להשלים עם העובדה שהשוק מגייס עובדים על פי גודל התפקידים שמילאו עד כה (היקף תקציבים, מספר כפופים, גודל פרויקטים/ לקוחות/הכנסות) ולא על פי כישוריהם, וכמו רבים אחרים הוא מטיל את האשמה על הש.ג.

המילניאלז סופרים גופות

רק שהוא היה העדין במגיבים. מחפש עבודה אחר כתב במילניאלית מצויה "עצוב שהאוגרים מקבלים את המצב שהחיים הם גלגל שמתקדם לשום מקום, בקבוק מים וצלוחית אוכל, נסורת למיטה ואוגרת חמודה לישון איתה", בטוח שהמגייסים הם "יס-מנים של מנהלים עם תסמונת פיצוי חסכים שתקועים עם הראש עמוק היכן שהשמש לא מאירה". את משנתו הוא ביסס על מי אם לא סטיב ג'ובס ("ג'ובס לא היה מתקדם לשום מקום אם לא היה מצרף אליו מאות אלפי אנשים שיכולים, רוצים ומחויבים לקדם יחד איתו את החזון שלו"), כשאחריו ברשימה ביל גייטס ("מיקרוסופט הייתה יוזמה של חנון בן 19 ועוד חנון מבוגר ממנו בשנתיים שלוש") ומייקל דל ("דל בכלל תיקן מחשבים של החברים שלו במגורי הסטודנטים"), משוכנע כי "אנשים צריכים להימדד לפי החזון והיישום, היציאה מהקופסה והתעוזה, ולא לפי ספירת הגופות שפעם היו כפיפים שלהם".

אז ככה. למי שמאשימים את הש.ג. הגיע הזמן שסופסוף תבינו כי הטענה העבשה הזו מטופשת מאין כמותה. אנשי הגיוס עובדים על פי מאפייני תפקיד ודרישות-סף שמגדירים עבורם המנהלים המקצועיים, והעובדה שלרובם המכריע יש את אותן הדרישות היא לבדה מספיקה כדי להוכיח שמדובר בהחלטה מקצועית ולא בגחמה של אנשי גיוס. שנית, העבודה של ממייני קורות-חיים איננה קריאה בין השורות (האחריות להעברת מסר היא על הכותב ולא על הקורא), מה גם שהשורות לכשעצמן אינן כה מעניינות, למרות ערמת ה-BUZZWORDS שדחסתם לתוכן.

3-4 מילים שקובעות את העתיד

מדוע? כי כשמדובר בתפקידים משמעותיים, מקצועיים או ניהוליים, מעניינת בעיקר שורה אחת, שיותר מכל שורה אחרת תקבע אם יזמנו או לא יזמנו אתכם לראיון עבודה - שם הארגון האחרון/נוכחי בו אתם עובדים והגדרת תפקידכם בו. 3-4 המילים הללו אוצרות בתוכן את מרבית המידע לו זקוק הממיין לצורך סינון הראשוני (תחום העיסוק של החברה, גודלה ותדמיתה, מהם נגזרים רלוונטיות הניסיון שלכם, גודל התפקיד שמילאתם ותדמיתכם כעובדים/מנהלים), גם אם אין לו מושג באיזה ארגון מדובר. הכיצד? אם מגייס הפוגש מאות קורות-חיים לא שמע על הארגון שלכם קרוב לוודאי שמדובר בחברה זניחה/קטנה מידי, ומבחינתו זה כל המידע הדרוש לו כדי לדלג ישירות למועמד הבא, לא משנה כמה הגדרת התפקיד שלכם מפוצצת/בכירה.

האם המשמעות היא כי אתם מועמדים בלתי ראויים למשרה? או שכן או שלא, רק שהמגייס לא יכול להרשות לעצמו לבדוק את כישוריהם של כל מי שהגישו מועמדות, מה שמעביר אותי ישירות למגיב השני, שמצפה בדיוק לזה.

סטטיסטיקה של אוגרים

אז קבל כמה נקודות למחשבה, במיוחד בשבילך:

- שוק העבודה זו לא האוניברסיטה הפתוחה. לא כל מי שחושב שהוא מוכשר יכול לקבל הזדמנות, אלא אם אתה מוכן לשלם למעסיק שכר לימוד של שנה (לפחות), כדי שיבחן את יכולת היישום שלך.

- למרות החזון של מקימיהן, גם אפל, מייקרוסופט ודל לא מגייסות עובדים רק לפי כישוריהם. כשיש להן ברירה הן לא מוותרות על ניסיון תואם בגודלו, בוודאי לא על השכלה מהמשובחות שיש, ואם יש לך ספק נסה להגיש מועמדות ונראה מה יקרה.

- אם אתה מאמין שאתה צוקרברג הבא, לך בדרכם של המודלים שלך ותקים את המיזם שהולך ראש בראש בענקי הטכנולוגיה, במקום לנסות להיות שכיר שלהם. זו לא חוכמה לקחת סיכונים על גב של מישהו אחר שמשלם לך עשרות אלפי שקלים בחודש. אולי החזון שלך יתממש.

- הסיכוי שאתה סטיב ג'ובס, ביל גייטס, או מייקל דל הוא אפסי עד לא קיים (הבא שנותן לי את סטיב ג'ובס כדוגמה, אני יורה בו).

- סטטיסטית אתה כנראה אוגר, לכן מומלץ שתתאים את עצמך לשוק העבודה, אחרת גם בקבוק מים, צלוחית אוכל וקצת נסורת תתקשה להשיג, אלא אם האוגרת עשירה. בהצלחה.

הכותבת היא מומחית לשוק העבודה. לתגובות: orna@rudi-cm.com

עוד כתבות

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

ה"מזל" של תשובה: רכש מניות קבוצת דלק ב-44 מיליון שקל לפני נפילה של 7% ביומיים

על המניות שרכש מופסד תשובה "על הנייר" כ-3 מיליון שקל ● בשנה האחרונה איבדה מניית דלק 35% מערכה, כך שאובדן הערך של בעל השליטה מגיע בסך הכל לכ-1.5 מיליארד שקל

סנדרס באירוע בחירות בתיכון בקליפורניה / צילום:AP Damian Dovarganes

פרשנות: הסיכויים של ברני סנדרס? "7 מתוך 10"

נצחון מוחץ במקדימות של נבאדה מעמיד אותו גבוה בפיסגה - הישג מדהים בשביל סנאטור זקן ממדינה צפונית קטנטנה ● האם מישהו עדיין מסוגל לעצור אותו? מעידת מייקל בלומברג בוויכוח הטלוויזיוני בשבוע שעבר מקטינה מאוד את הסיכוי

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, ועד עובדי חדשות 13 כתב במייל לעובדים: "חשוב לנו להבהיר - בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה בת"א ננעלה בירידות חדות: נמחקו העליות מתחילת השנה

מדד ת"א 90 נפל ב-3.3%, מדד ת"א 35 איבד 2.3% ● החששות מהתפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין הביאו לירידות חדות זה היום השני ברציפות ● הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום להותיר את ריבית בנק ישראל ללא שינוי

קריית גת. שיווק של 7,600 יחידות דיור בשלוש שנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משתי כיתות א' ל-930 תלמידים בשכבה: "ברשויות לא ערוכים לגידול בתושבים"

"כשמבקשים ממשרד החינוך הרשאות לבתי ספר חדשים, הם עונים: 'אתה רוצה לגמור לי את כל התקציב השנתי?'" ● ראשי רשויות ורגולטורים מדברים על האתגרים של הסכמי הגג

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

משרד הבריאות: נוסע נוסף מספינת הקורונה נמצא חיובי

(עדכון) - לדברי המשרד "החולה בבידוד והשגחה ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל" ● בישראל שוהים כעת כ-1,800 תיירים מדרום קוריאה שנמצאים בבידוד בבתי מלון ● שגריר ישראל בסין צבי חפץ, חזר לסין מישראל והחליט באופן וולנטרי לשים עצמו בבידוד

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטיבן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר כי ההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר, הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצנה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם רע ממכון ההנצחה של אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה של הנאצים במחנות המוות: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת, היא גם מעודדת מכחישי שואה"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

וול סטריט צבועה באדום: מדד הנאסד"ק צונח ב-3%, הזהב קופץ; מדד הפחד מזנק

בורסת מילאנו מאבדת קרוב ל-6%; צעדים חריפים של ממשלת איטליה בעקבות מקרה מוות רביעי במדינה כתוצאה מהקורונה ● ירידות חדות במניות התעופה, הנופש והפנאי ● הנפט צונח, הזהב מזנק לשיא של 7 שנים

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

טראמפ בהודו: "לא מקבלים יחס טוב מהודו אבל אני מחבב את מודי מאוד"

הקשר בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מתחזק על רקע החשש המשותף של המדינות מטרור, מהגירה ומעליית סין כמעצמת על ● במקביל, מחלוקת סחר מעיבה על מערכת היחסים בין המדינות

עלא הינו / צילום : קרן הרמן

"אני מהראשונים בכפר שהיה להם מחשב"

עלא הינו, בן 43, מהנדס תוכנה בכיר בחברת Gong.io ● טווח שכר: 35-40 אלף שקל

מושל ניו יורק אנדרו קואומו מגיב לתקיפה בבית הכנסת / צילום: USA TODAY NETWORK, רויטרס

18 מרכזים קהילתיים יהודיים בארה"ב אוימו: יש לכם פצצה בבניין

המרכז היהודי באולבני, בירת ניו יורק, פונה ● מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו: "אנו רואים יותר ויותר תופעות מכוערות כאלה"

התפרצות נגיף הקורונה בדרום קוריאה / צילום: Lee Jin-man, AP

העצמאים טוענים: "המדינה שוב מפקירה אותנו"

עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים: "משרדי הממשלה יוצרים מסך ערפל וחוסר ודאות כלפי מגזר העצמאים"

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

הצד החיובי של המשבר: חברת החשמל קונה גז מוזל

זאת במחיר הזול ביותר אי פעם ● מצפה לחיסכון של עשרות מיליוני דולרים

 

 

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

סנדרס: "לא אגיע לאיפא"ק, הוועידה נותנת במה לגזענות"

סנדרס, המתמודד המוביל במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הודיע אתמול כי לא ישתתף בוועידה ● "אני מוטרד מכך שהשדולה מספקת במה לנואמים שמשמיעים דעות קדומות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים"

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם אלרוב, איסתא, קשרי תעופה ושנפ מדווחות על נזקי קורונה; מספר החברות הנפגעות בבורסת ת"א מתקרב ל-30

אלרוב הגיבה בעוצמה הרבה ביותר לעדכונים האחרונים על השפעות התפשטותו של הנגיף בעולם ● החברה דיווחה כי "צפויה בחודשים הראשונים של 2020 ירידה בהכנסות החברה ממלונותיה, הן בישראל והן באירופה" - ומנייתה ירדה בכ-7% והשלימה צניחה של 18% מאז פרוץ "משבר הקורונה"

קונדיטוריה בצרפת/  צילום: Michel Euler AP

הסוף ל־1.99 אירו: האיחוד האירופי רוצה להיפטר ממטבעות של סנט ושני־סנט

הנציבות האירופית מבקשת להיפטר מהמטבעות, שעלות הייצור שלהם גבוהה מערכם הנקוב ומספרם רק הולך ועולה

רוני על-דור / צילום: איל יצהר

סאפיינס סיכמה את 2019 עם הכנסות שיא ברבעון הרביעי, כשהיא עוקפת את תחזיות האנליסטים גם בתחזיתה ל-2020

חברת התוכנה הציגה הכנסות של כ-326 מיליון דולר בסיכום השנה, עלייה של 12.4%, והרווח הנקי גדל  ל-26.2 מיליון דולר ● שיעור רווחיות התפעולית היה 16% - ברף העליון של תחזיות החברה

המטוס הדרום קוריאני שנחת בבן גוריון וחזר על עקבותיו / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

מכה קשה בכנף: לפי ארגון התעופה, הפגיעה בענף היא 29 מיליארד דולר

הפגיעה מתרחבת לכל ענפי התיירות - תעשיית הכנסים, מלונות, הסעות ועוד ● עיקר הנזק - ביטול טיסות בקווים לסין ובתוך המדינה ● ההפסדים עלולים לגדול ככל שהנגיף יתפשט בעולם ויבוטלו טיסות ליעדים נוספים ● גוברות הקריאות לממשלות לסייע לעסקים

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שרה"מ נתניהו מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, גנץ ניסה למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של גלובס