גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירוק אבל סוער: מדוע התפטר חבר ועד מנהל של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה

מנכ"ל פורום ה–15 איתן אטיה התפטר מהוועד המנהל של המועצה לבנייה ירוקה ויצא נגד ניר ינושבסקי, חבר אחר בוועד, שלדבריו פוגע בתחום ● ינושבסקי: "המחלוקת היא על הדרך"

איתן עטיה / צילום: שלומי יוסף
איתן עטיה / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל פורום 15 הערים העצמאיות, עו"ד איתן אטיה, התפטר לאחרונה מחברותו בוועד המנהל של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה. במכתב ההתפטרות שלו נימק אטיה את עזיבתו בכך ש"בוועד המנהל עדיין מכהן אדם שפעל מזה מספר שנים באופן מודע בניסיון לפגוע בתהליך המכונן של פורום ה-15 ושל עיריית תל אביב-יפו לקידום הבנייה הירוקה בישראל".

אטיה לא כתב במכתב את שמו של האדם אליו הוא מכוון, אבל מדובר בניר ינושבסקי, סמנכ"ל חברת הבנייה ינושבסקי, המכהן בוועד המנהל של המועצה לבנייה ירוקה מאז 2017.

וניר ינושבסקי / צילום: שלומי יוסף

ההליך המשפטי שאליו התכוון אטיה במכתבו הוא ערר שהגישה לשכת המסחר תל אביב ועוד תשע חברות נדל"ן נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב, בעניין ההנחיות המרחביות לבנייה שפרסמה העירייה באוגוסט 2016. אחת מהחברות שחתומות על הערר הייתה חברת ינושבסקי, אשר ניר ינושבסקי הוא אחד מבעליה.

בערר כ-360 סעיפים, ושלושה מהם קובצו לפרק שכותרתו "הבנייה הירוקה". העותרים טענו בערר כי סוגיית הבנייה הירוקה אינה בגדר הנושאים שמותר לכלול אותם בהנחיות המרחביות - וביקשו להותיר שיקול דעת בעניין לוועדה המקומית.

לדברי אטיה, כעסו לא התעורר על עצם הערר - אלא על כך שינושבסקי לא דיווח למועצה לבנייה ירוקה על כך שהגיש אותו כשהגיש את מועמדותו לוועד המנהל ב-2017.

בפברואר השנה התקבל הערר. ועדת הערר מחוז תל אביב, בראשות עו"ד הילה סירוטה-לבנה ביטלה חלק ניכר מההנחיות המרחביות, וקבעה כי הן צריכות להתייחס לנושאים עיצוביים בלבד, וכי בנושאים מהותיים צריכה הוועדה המקומית לקבל החלטה על סמך שיקול דעת.

לדברי אטיה, רק לאחר פרסום החלטת ועדת הערר נודע לו על כך שינושבסקי היה בין מגישי הערר, ואז דרש לסלק אותו מהוועד המנהל בטענה שהוא חותר תחת הרעיון של קידום בנייה ירוקה.

"להסתיר דבר כזה מהאסיפה הכללית זה דבר רציני. הוא בעצם יוצא נגד ההליך המרכזי שהגוף הזה מקדם. האימוץ של פורום ה-15 את התקן הוא הדבר העיקרי שהזיז את התקן. שנתיים ישבנו איתו בוועד המנהל, וזה התפוצץ כשקראתי את זה בפעם הראשונה ב'גלובס'".
אטיה זעם גם על כך שינושבסקי סירב להתפטר ובמועצה - לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי - סירבו להדיחו.

מהצד של ינושבסקי הדברים כמובן נראים אחרת. במכתב שהעביר למועצה כתב בין היתר: "עיקרו המוחלט של הערר עוסק בהנחיות המרחביות בשלל נושאים ובמאות תקנות שונות. נושא הבנייה הירוקה אינו עיקר הדיון כלל וכלל. כוונתי, באם דרושה הבהרה כלשהי לעניין זה, הייתה תמיד ועודנה לתמוך ולקדם את נושא הבנייה הירוקה. הוויכוח ביני לבין אטיה מצביע על מחלוקת עמוקה לגבי הדרך הנכונה להשגת מטרתנו המשותפת - קידום הבנייה הירוקה בישראל".

ל"גלובס" אמר ינושבסקי כי "הייתי בין מגישי הערר כנגד ההנחיות המרחביות, משום שהן תקעו מאות פרויקטים של התחדשות עירונית ופרויקטים בכלל. הנושא המרכזי של הערר בכלל לא היה הנושא של הבנייה הירוקה - זה היה בשוליים ובעניין מינהלי בלבד ולא מהותי. התנצלתי שלא עדכנתי על כך".

מכל מקום, בשבוע שעבר נערך הליך של גישור בעניין, ובעקבותיו צפויה להיפתר המחלוקת בין השניים - ינושבסקי יתנצל בישיבת הוועד המנהל של המועצה שנקבעה ליום שלישי השבוע, ואטיה יחזור בו מהתפטרותו.

אלון יצחקי, יו"ר המועצה לבנייה ירוקה, מסר כי "המועצה לבנייה ירוקה היא גוף המורכב מ-250 ארגונים החותרים לקידום שוק הבנייה הירוקה. אופי התנהלות המועצה מושתת בבסיסו על שיתוף פעולה, הידברות ויצירת דיאלוג, גם כאשר מתגלעות מחלוקות. במשך למעלה מעשור, אופי התנהלות זה של המועצה הביא לשורת הישגים פורצי דרך עבור הבנייה הירוקה בישראל.

"כמנכ"ל פורום ה-15, כיהן איתן בוועד המנהל מעל חמש שנים והיה שותף למהלכים רבים שהמועצה קידמה. המועצה רואה בפורום ה-15 גורם מרכזי בקידום הבנייה הירוקה בישראל ותמשיך לשתף איתו פעולה באופן הדוק".

גילוי מלא: בין החברות שהגישו את הערר המוזכר בידיעה הייתה גם חברת בית וגג. אלונה בר-און, יו"ר קבוצת מוניטין גלובס, ומבעלות השליטה בה, היא יו"ר חברת בית וגג. 

עוד כתבות

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

שדרה מרכזית בשטוקהולם, שבדיה. חנויות פתוחות והמון אנשים בחוץ, עסקים כרגיל. / צילום: David Keyton, Associated Press

דווקא בזמן מיתון: האם המודל הסקנדינבי יציל את כלכלות העולם?

בתקופה שברחבי העולם שכירים רבים הפכו מובטלים, ועצמאיים נמצאים בקשיים גדולים, נשאלת השאלה האם הגיע זמנה של הכלכלה לאמץ את הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה ● האזינו

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז