גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה שלילית בת"א: ת"א 35 איבד 1.1%, טבע ודלק צללו

מדד ת"א נפט גז ירד 2.1% ● טבע נפלה 6.3% ודלק איבדה 5.7% ● מזרחי-טפחות עלה ב-1% ● מחזור המסחר הסתכם ביותר ממיליארד שקל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:35

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות של כ-1% במדדים המובילים, בהובלת טבע ודלק שנפלו ב-6.3% ו-5.7% בהתאמה. מחזור המסחר הסתכם ב-1.01 מיליארד שקל.

16:44

דלק וטבע מובילות את הירידות בבורסה בתל אביב, כאשר ת"א 35 מאבד 0.9%, ת"א 90 יורד ב-0.7%. טבע צוללת 7% על רקע העמקת הירידות של המניה בוול סטריט, ונסחרת מתחת ל-8 דולרים למניה.

15:30

המסחר בבורסה בת"א מתנהל בירידות של עד 0.6% במדדים המובילים. בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי מניית טבע  נחלשת בכ-3.5%, אחרי שסבלה מירידות חדות מוקדם יותר השבוע. עוד בין הדואליות מניות לייבפרסון ופריגו  יורדות בכ-1.5%-2.5%.

מניית קבוצת דלק  יורדת בכ-5.5% ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  הנמצאות בשליטתה יורדות בשיעורים דומים. היום פרסמה קבוצת דלק עדכון בנוגע להסכם העמדת מסגרת אשראי מבוססת עתודות של חברת איתקה.

עוד בענף, מניית תמר פטרוליום  מאבדת כ-4%, יחידות ההשתתפות של רציו  ורציו פטרוליום  נחלשות בכ-3% ומדד הנפט והגז יורד בכ-1%-1.5%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניות מזרחי טפחות  ואלוני חץ  מתחזקות בכ-1%-1.5%.

בלאומי שוקי הון העלו את המלצתם למניית בזק  ל"משקל יתר" אולם הורידו את מחיר היעד למניה מ-3.4 שקלים ל-3 שקלים. המניה נסחרת ביציבות.

מניית אינטרנט זהב, המחזיקה בבזק בשרשור, קופצת בכ-9% בהמשך למגמה החיובית שרשמה אתמול, ומניית בי קומיונקיישנס  נחלשת בכ-2%-3%, אחרי קפיצה של כ-4.5% אתמול. ברקע למסחר הודעת החברות על קבלת אישור רשות התחרות לעסקת רכישת השליטה בבי קומיוניקיישנס על-ידי קרן סרצ'לייט.

מניית שיכון ובינוי  עולה בכ-2%-3%, בהמשך לעלייה של כ-3.5% שרשמה אתמול. ברקע למסחר, עומדת החשיפה ב"גלובס" על התחלת הוצאתן לפועל של תוכניותיו של המנכ"ל החדש, אייל לפידות, לקיצוצי עלויות משמעותיים בכל הנוגע להתנהלותה השוטפת של קבוצת הנדל"ן והתשתיות, וזאת כחלק מהצעדים לשיפור מצבה הפיננסי.

"מדד הפחד" המקומי (VTA35), שהושק אתמול, קפץ במהלך יום המסחר בכ-6%, אחרי שאתמול קפץ בכ-7%.

14:30

ירידות השערים בת"א מתחזקות מעט, והמדדים המובילים מאבדים כ-0.5%. מניית אינטרגאמא  מזנקת בכ-7%. החברה עדכנה הבוקר על מכירת קרוב ל-6% ממניותיה לבית ההשקעות מור השקעות 

מניית קבוצת דלק  צונחת בכ-3.6%.  

12:00

במסחר בת"א נמשכות הירידות הקלות, בשיעור של כ-0.3%, במדדים המובילים.

מניית פריון  איבדה את העליות שרשמה מוקדם יותר, והיא נסחרת ללא שינוי מהותי. העליות במניית פרשמרקט  נחלשו מעט, אך היא עדיין עולה ב-4.5%. מדד הבנקים נסחר בעלייה של 0.2%.     

10:55

המגמה השלילית בתל אביב נמשכת. טבע  מאבדת 3.6%

השקל נסחר הבוקר ביציבות מול הדולר. הכלכלן הראשי של אקסלנס, אמיר כהנוביץ, מתייחס בסקירתו השבועית להתחזקות השקל מתחילת השנה (למרות ההיחלשות אתמול), ואומר כי "אם בנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח השקל עשוי דווקא לזנק".

לדבריו "בנק ישראל נמנע בתקופה האחרונה מרכישות מט"ח, ועיקר הגידול ברזרבות נבע מרווחי הון .הזינוק בשקל מתחילת השנה החל לעורר ספקולציות שבנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח. להערכתנו, ניסיון כזה יוביל דווקא לתוצאה הפוכה, כלומר - לזינוק של השקל. הסיבה לכך היא שרכישות מט"ח למעשה ילמדו שהפחתות ריבית לא על השולחן כרגע, מה שייתן ביטחון רב לגבי השקעה בשקל (לא סביר שנופתע בהפחתת ריבית), במיוחד כשרזרבות מט"ח גדולות הן סוג של סוכריה שספקולנטים מאוד אוהבים, כשהן מגדילות את הביטחון ביציבות המטבע".

09:45

המסחר בת"א נפתח בירידות שערים. מניית טבע מובילה את הירידות ומאבדת כ-3%. מניית לייבפרסון  יורדת אף היא, בכ-2%. שני המדדים המובילים יורדים בכ-0.4%-0.4%.

מניית אופקו   מאבדת כ-1.5%.

מניות הבנקים נסחרות בעליות קלות, והמדד הענפי מוסיף 0.2%.

מניית פרשמרקט מזנקת ביותר מ-6%. אתמול חתמה הרשת על עסקה לרכישת רשת סופר דוש בתמורה ל-138 מיליון שקל.  

עוד בולטת בעליות מניית רדהיל  שמוסיפה כ-5%. 

מניית פריון נטוורק  ממשיכה את המגמה החיובית של הימים האחרונים ועולה בכ-2.2%, לאחר שעלתה אתמול בנאסד"ק בכ-6%. 

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות קלות שנרשמו אמש במסחר בוול סטריט. הנשיא טראמפ שלח את המדדים לירידות לאחר שאמר כי "יש עוד דרך ארוכה" בשיחות הסחר עם סין וציין כי ארה"ב עשויה להטיל מכסים על מוצרים בשווי של 325 מיליארד דולר. יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל שדיבר בפריז חזר על דבריו לפיהם "יפעל בצורה הולמת" כדי לשמור על ההתרחבות הכלכלית, דברים שחיזקו את הירידות.

שר החוץ של ארה"ב מייק פומפיאו שלח את הנפט לירידות לאחר שאמר כי איראן מוכנה למשא ומתן על תוכנית הטילים שלה. מחיר החוזים העתידיים על הנפט ירד אמש בחדות בכ-4%, ירידות שהתמתנו בהמשך למעט פחות מ-3%.

מניית חברת התרופות אנלייבקס , שהודיעה אתמול על רישום כפול לבורסה בתל אביב, במקביל לרישום בנאסד"ק, רשמה אמש בניו יורק עליות של כ-10%.

טבע  חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של כ-3.7% לאחר שצנחה אתמול בוול סטריט בכ-3.7% ועלתה בתל אביב בכ-0.5%.

אופקו  חוזרת עם פער שלילי של קרוב ל-1.5% לאחר ירידה של קרוב ל-2% אתמול בניו יורק.

מניות הבנקים צפויות לרכז היום עניין, על רקע שינויי התפקידים באחרונים בצמרת הענף. 

עוד כתבות

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות עם גמישות במועד פירעון החוב

הרשות הפיצה מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש, שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנמצא במעמד נחות לאג"ח רגילות

זהב/ צילום: Reurets, Toru Hanai

מחפשים אלטרנטיבה לכסף? יש נכס שעומד להיות נדיר אף יותר מזהב

בשנים האחרונות קונה לעצמו הביטקוין יותר ויותר מאמינים הרואים בו נכס הגנה מפני משבר, בדומה לזהב ואפילו יותר ● אילו תכונות משותפות לשניים, מה מבדיל ביניהם ומה עשוי לגרום לשווי השוק של המטבע הדיגיטלי לזנק מעשרות מיליארדי דולרים ליותר מ-2 טריליון דולר ● חלק שני ואחרון על האלטרנטיבות לכסף שמאבד את ערכו

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

מדף חמוצים ישראלים / צילום: שני מוזס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

המיזוג בשוק החמוצים מתקדם: קבוצת יבנה מבקשת מהרשות לתחרות לרכוש את המתחרה בני דרום

המגעים לעסקה נחשפו לראשונה ב"גלובס" ● היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל במונחי מכירות קמעונאיות ● אם העסקה תושלם, היא צפויה להוסיף לחברה מכירות בהיקף שנתי של כ-28 מיליון שקל

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים, ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו, ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען כי תעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הנשיא טראמפ מתייחס להחרפת מלחמת הסחר מול סין בפסגת ה-G7: "יכולתי להכריז על מצב חירום לאומי"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בפגישת ארוחת הבוקר שנערכה עם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, נשאל טראמפ האם הוא שוקל מחדש את הטלת המכסים על סין, וענה: "יכול להיות... יש לי מחשבות שניות לגבי הכל"

סטודנטים ערבים./צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדרה בהייטק: בוגרים מהחברה הערבית מתקשים להשתלב בתעשייה

ברוב חברות ההייטק, במיוחד הבינוניות והקטנות, יש הדרה של מיעוטים ● יפעת ברון-גולדברג ומשה קוזלובסקי מעמותת itworks: "כ-40% מחברות ההייטק הישראליות לא שכרו בשנה האחרונה מהנדסים זוטרים כלל.  המשרות האלה מיוצאות מחוץ לישראל. זה מונע ממהנדסים צעירים וחסרי ניסיון - כאלה שגם לא שירתו בצבא וצברו ניסיון - להשתלב בשוק ההייטק"

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות"; המחירים הגבוהים ב-am:pm? "ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים"; האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ישראלי עצור, ברקזיט לפניך: מה תהיה ההשפעה על שרשרת הייצור של עסקים בישראל?

היקפי הסחר בין ישראל ובין בריטניה גדלים בכל שנה, וכניסת הברקזיט לתוקף עתידה להשפיע על עסקים ישראליים הפועלים בצורה ישירה או עקיפה עם בריטניה - וזאת למרות תיקוף הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות בתחילת 2019 ● מיהם החברות והעסקים שצפויים להיות מושפעים מההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי, וכיצד להיערך ליום שאחרי?

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה את עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע בתיקי נתניהו לארנון מוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו היועמ"ש אביחי מנדלבליט משנה את האישומים? ● פרשנות

הורים על הספקטרום / איור: חן ליברמן

הורים על הספקטרום: מה עובר על הורים שמגלים באמצע החיים שהילד אוטיסט וגם הם בעצם על הרצף

המודעות לאבחון אוטיזם הביאה לכך שמספר הילדים המאובחנים כאוטיסטים בישראל עלה בעשור האחרון ב–170% ● לעלייה באבחון יש גם תופעת לוואי: הורים שהבינו בעקבות האבחון של ילדיהם שגם הם נמצאים על הספקטרום, ומתמודדים בשנות ה–30 וה–40 לחייהם עם ההבנה הזו ● חלקם חשדו בכך תמיד וחשו הקלה עצומה, לחלקם זה היה תהליך קשה ומכביד

תנינים על הראש / צילום: נגה אלורו

צלילים צבעוניים וקסם של תנינים

לא מוכרחים להיות ילד כדי להשתתף וליהנות מהקסם שנוצר במופע "תנינים על הראש" של תזמורת מארש דונדורמה

שלמה רודב / צילום: רמי זרנגר

מחיקות הענק של בזק יובילו את החברה לגירעון בהון העצמי; המניה צנחה 50% בשנה האחרונה

ההחלטה על הפחתת שווי הפעילות של פלאפון תביא למחיקה של 951 מיליון שקל בשווייה של חברת הסלולר בספרי החשבונות של בזק ● ברשות ני"ע הודיעו לבזק כי לא נוצרו התנאים להכרה בנכס מס בסך 1.2 מיליארד שקל, שנבע לחברה כתוצאה מרכישת מניות yes מידי אלוביץ'

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות