גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף
מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

מי צודק בחילופי ההאשמות בין האוצר לביטוח הלאומי, והאם יימצא פתרון שימנע פגיעה במשק? מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, שלח שלשום מכתב לשר האוצר משה כחלון, ובו הודיע על ביטול ההסכם שנחתם לפני 39 שנה, ובמסגרתו משקיע המוסד את התקבולים החופשיים של באגרות חוב ייעודיות שמנפיקות לו ממשלת ישראל. בשלב ראשון, כתב שפיגלר, תופסק העברת עודפי גבייה לקופת המדינה. הביטול אמור להיכנס לתוקף בעוד חודשיים, בהתאם להתרעה שהתחייב המוסד לתת בהבנות שנחתמו בינו לבין האוצר בתחילת השנה.

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לצעד שעליו הכריז שפיגלר משמעויות מרחיקות לכת: להערכת הביטוח הלאומי, ההיקף השנתי של עודפי הגבייה עומד על 3-2 מיליארד שקל, ואילו באוצר מדברים על סכום גבוה יותר, של 4 מיליארד שקל, שאמור להיפרע בדצמבר. אם הערכה זו נכונה, המשמעות התקציבית תהיה שהגירעון יעלה מעל ל-4% תוצר כבר השנה.

האוצר הגיב בחריפות יוצאת דופן על הצעד: הממונה על התקציבים, שאול מרידור, אף הזהיר כי המשק עלול להיכנס למשבר כתוצאה ממעשי הביטוח הלאומי. שפיגלר לא נותר חייב והגיב: "היה טוב לראש אגף התקציבים להתמקד בגירעון אותו הוא יצר ועליו הוא אחראי, ולא לגלגל את האחריות לפתחנו ולאיים על הביטוח לאומי, המחויב לוודא שציבור המבוטחים הישראלי יקבל את מלוא זכויותיו".

הרקע למהלך של שפיגלר הוא המצוקה הגוברת בביטוח הלאומי לנוכח הגירעון האקטוארי התופח של המוסד, והעובדה שהמדינה אינה נוקטת מהלכים שיבטיחו את איתנותו. מועד פשיטת הרגל הצפוי אינו קרוב, הערכות עדכניות מדברות על סביבות 2050-2045, אולם מדובר בבעיה שיש להתחיל ולהתמודד איתה כעת. במקביל קיים חשש ממשי שהאוצר ינסה לפגוע בקצבאות הביטוח הלאומי, במסגרת מאמציו לסגור את הבור התקציבי ההולך וגדל.

1. החששות: פשיטת רגל מול דירוג האשראי

ההתנהלות של שני הצדדים בעימות הזה מובנת. בשנת 2006 הגישה ועדת מומחים שורת המלצות להבטחת איתנותו הפיננסית של הביטוח הלאומי - אך הממשלה לא פעלה עד כה ליישום המלצותיה. המצב המתמשך הזה הוביל את המנכ"ל שפיגלר "לשבור את הכלים", במטרה לגרום לממשלה להתעורר ולנקוט פעולה.

הנשק שבידי הביטוח הלאומי הוא אכן רב עוצמה: הסכם משנת 1980 מחייב את המוסד להשקיע את כל התקבולים החופשיים שלו באגרות החוב הייעודיות של הממשלה, בריבית העומדת כיום על כ-2.85% בממוצע. מדובר על הכנסות שנתיות למדינה בהיקף של מעל 22 מיליארד שקל - חלקן מהשקעה חוזרת של חוב שנפרע, חלקן מריבית על חוב וחלקן ממה שמכונה בביטוח הלאומי "עודפי גבייה".

באוצר חוששים שביטול ההסכם לא רק יזניק את הגירעון השנה, אלא שגם יהיו לו השלכות על דירוג האשראי של המדינה. החוב לביטוח הלאומי, העומד על יותר מ-250 מיליארד שקל, מוגדר כיום בחוב פנימי בממשלה. לפי הערכות פנימיות באגף החשב הכללי, במקרה של ביטול ההסכם תהיה המדינה חייבת לגייס חוב בשוק ההון כדי לממן את התשלומים לביטוח הלאומי. מדובר אמנם בתשלומים עתידיים, אולם המשמעות המיידית עשויה להיות שינוי בהגדרת החוב של הביטוח הלאומי מפנימי לחיצוני. במקרה כזה יקפוץ החוב הממשלתי בקרוב ל-20 אחוזי תוצר, מכ-60% כיום לכ-80%. צעד כזה יגרור בוודאות השלכות קשות על דירוג האשראי.

2. הרקע: איומים, אזהרות והסכם ביניים

עוד בספטמבר שעבר הודיע המוסד הלאומי כי בכוונתו לבטל את ההסכם עם המדינה החל מ-2019. בצעד חריג שלחו אז הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, והחשב הכללי רוני חזקיהו מכתב משותף לשפיגלר, ובו התריעו כי ביטול ההסכם יקפיץ את הגירעון התקציבי ל-3.9%. בנוסף טענו השנים כי המהלך פוגע במבוטחים, משום שאף השקעה אחרת נטולת סיכון בשוק ההון לא תניב את התשואה שמבטיחות אגרות החוב הייעודיות של האוצר.

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

בביטוח הלאומי לא נבהלו, והחלו בהקמת ועדת השקעות עצמאית. הם אף פנו לאישים כמו נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' דוד קליין, ומנכ"לית מגדל לשעבר ענת לוין בהצעות לקחת על עצמם תפקידים בגוף החדש. פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר בביטוח הלאומי, השיב לאוצר כי אם ההשקעה באגרות החוב הייעודיות אכן טובה יותר מכל השקעה אחרת, הרי שאין לאוצר סיבה לחשוש שוועדת ההשקעות תבחר להשקיע באפיקים אחרים.

מסע הלחצים של האוצר הניב בסופו של דבר הסכם ביניים שנעשה בתיווך מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, יואב הורביץ. בהסכם נקבע כי ועדה ממשלתית בראשות הורביץ ובהשתתפות צמרת האוצר תדון בדרישות הביטוח הלאומי, ובראשן שהאוצר יתחייב להימנע בעתיד מכל חקיקה שתפגע בזכויות המבוטחים וכן דרישה להבטיח עצמאות מוחלטת למוסד.

שפיגלר דרש עוד כי אם האוצר יבקש לחרוג מהסכמות אלה, הוא יידרש להחזיר לביטוח הלאומי את כל החוב. באוצר מתנגדים נחרצות לשתי הדרישות. באוצר אומרים כי הגבייה מהמבוטחים אחראית רק ל-43 מיליארד שקל מתוך 90 מיליארד שקל שהביטוח הלאומי יוציא השנה - כך שהטענות של שפיגלר שמדובר בכספי מבוטחים או בעודפי גבייה אינן נכונות.

3. ההסלמה: מי מנצל את הבחירות?

מכל מקום, כפי שכותב שפיגלר במכתבו לכחלון, צוות המו"מ שהוקם בעקבות הסכם הביניים לא ניהל עבודה קדחתנית וקיים רק שתי פגישות עבודה. "נציגי האוצר", כותב שפיגלר, "נחו על זרי הדפנה ב'שב ואל תעשה', זלזלו בעמדות הביטוח הלאומי, התעלמו מצרכיו התפעוליים ואף הגדילו לעשות בעת שהעלו על הכתב בקשות לקבלת נתונים ביטוחיים אודות תשלומים שוטפים, לכאורה במטרה להקניט ולהלך אימים על עובדי המוסד".

באוצר אומרים בתגובה לטענות שפיגלר כי אפילו אם הוא צודק בכל האשמותיו, אין כל הגיון בביטול ההסכם כעת - כאשר ממשלת המעבר מנועה משפטית מלחתום על הסכם שיסדיר מחדש את מעמדו של המוסד ואת יחסיו עם המדינה. מאחר וידי האוצר כבולות, הרי שמדובר לטענת המשרד במהלך שכל תכליתו פוליטית. "לנסות לנצל את הבחירות כדי לנגח זה לא אחראי", אמר היום מרידור, "אם ניכנס למשבר - זכרו את היום הזה".

בביטוח הלאומי דוחים גם את הטענות על הטיימינג. "מאז החתימה על הסכם הביניים מ-6.1, שהיה תוצר לוואי של מו"מ אינטנסיבי בעיצומה של מערכת הבחירות לכנסת ה-21, התנהל מו"מ בנוגע לדרישות הביטוח הלאומי ובראשן מניעת פגיעה של אגף התקציבים בזכויות וקצבאות הציבור הישראלי", אומרים שם, "מהשלב הראשון המשא ומתן קרטע, כאשר בניגוד לעמדת מנכ״לי משרד רה"מ והאוצר, שצידדו בדרישות הביטוח הלאומי, ראש אגף התקציבים פעל לכאורה לטרפד כל ניסיון להבנות והסכמות עם המוסד.

"שר העבודה והרווחה ומנכ"ל הביטוח הלאומי הפגינו איפוק ואורך רוח למיצוי המשא ומתן מעבר לזמן שנקבע לכך בהסכם הביניים. בעקבות הגרעון התקציבי החריג וקיצוצי מיליונים בתקציבי הרווחה וההצהרות שיש להעמיק את הקיצוצים בעתיד, כל זאת בזמן בחירות, הביטוח הלאומי נדרש כנאמן הציבור לנקוט צעד שימנע פגיעה בזכויות ובקצבאות של הציבור בישראל. בטענה שמדובר בעיתוי בתקופת בחירות יש עזות מצח, חוצפה וצביעות לשמה". 

עוד כתבות

אזרח איראני חולף ליד פוסטר של האייטולה חומייני / צילום: TIMELINE-Morteza Nikoubazl

לאחר קריסה של 60%: איראן תבצע פיחות אגרסיבי למטבע

נשיא איראן, חסן רוחני, הורה לפרלמנט למחוק ארבעה אפסים מהריאל שקרס ב-60% מאז הסנקציות של ממשל טראמפ  ● המהלך צפוי לייצר למעשה מטבע חדש בשם 'טומאן', שהיה בשימוש בשנות השלושים של המאה הקודמת

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת בת"א; בית שמש מזנקת 7%, המלט צונחת

ת"א 35 משיל 0.3%, מנגד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● אינטרקיור ממשיכה לטפס לאחר זינוק אתמול ● אמת צונחת ב-14%, המלט נופלת ב-7% לאחר הדוחות

רני (מימין) צים, עדי צים, כמעט חינם / צלם תמר מצפי

מגע ההצלחה של האחים צים: אס.אר אקורד ברמת שיא; צים סנטרס משפרת תוצאות

לאחר אקזיט מוצלח ברשת המזון כמעט חינם, עושים האחים רני ועדי צים חיל גם בעסקים שהם מנהלים כיום בנפרד: חברת הפרויקטים המסחריים מציגה צמיחה נאה למרות הקשיים בתחום הקמעונות בארץ, ואס.אר אקורד מנצלת את התנופה באשראי החוץ–בנקאי

פיתוח עסק / צילום: שאטרסטוק

כאבי הגדילה של הסטארט-אפים: איך להתרחב בלי לאבד אינטימיות

דייט עם המנכ"ל, עובד שמראיין את מי שמועמד לנהל אותו והפחתת ביורוקרטיה - כך מנסות חברות שצמחו במהירות לשמר את תרבות הסטארט-אפ שלהן

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות: דלק רכב וגזית גלוב עלו בחדות לאחר הדוחות

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.66%, מדד ת"א 90 עלה ב-0.88% ● דלק רכב זינקה בכ-10% ● קרסו רשמה זינוק ברווח הנקי ברבעון השני פי 3 ל-46.4 מיליון שקל ● מניית אפי נכסים זינקה ב-5.2%, אנלייט אנרגיה זינקה ב-5.66%, נורסטאר זינקה ב-7.85%

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

מהפרוטוקולים, שהתפרסמו היום, עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, הינה חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה

גיא סלע / צילום: תמר מצפי

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג', ייעדר מהתפקיד בגלל מחלתו; צבי לנדאו מונה למנכ"ל בפועל

סולאראדג' עדכנה לאחר סיום המסחר בוול סטריט כי במצבו הבריאותי של סלע חלה החמרה משמעותית, וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד ● לנדאו מכהן כסגן הנשיא למכירות בחברה מאז 2009

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

למה המשקיע הישראלי יכול להרגיש טוב יותר מאחרים?

על רקע ירידת ריביות בכל העולם וריבוי השווקים שבהם תשואות האג"ח שליליות, מתעוררת השאלה מה יכול בנק ישראל לעשות - אם הוא בכלל צריך לעשות - וכיצד יושפע המשקיע הישראלי מהצעדים האלה

השריפה ביערות האמזונס בברזיל / צילום: Bruno Kelly, רויטרס

"קטסטרופה סביבתית איומה": יערות הגשם בברזיל, שאחראים ל-28% מייצור החמצן בעולם, עולים באש

תמונות לוויין מראות כי העשן מכסה כמחצית מברזיל וכבר הגיע לפרו, לבוליביה ולפרגוואי ● לפי סוכנות החלל הברזילאית, שטח בגודל של 1.5 מגרשי כדורגל נשרף בכל דקה ● מהן ההשלכות של שריפת יערות האמזונס, המהווים את אחת המערכות האקולוגיות הגדולות ביותר על פני כדור הארץ?

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

יצטרפו לחגיגה? משקיעים בארה"ב יוכלו להשקיע במניית עזריאלי באמצעות איגרות מעקב ADS

ענקית הנדל"ן נסחרת בשווי של 33 מיליארד שקל לאחר עלייה של 54% במניה מתחילת השנה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ /צילום: shutterstock

טראמפ בטפיחה עצמית על השכם: אומרים עלי שאני כמו מלך ישראל

נשיא ארה"ב מסביר למי מכוונת "אי הנאמנות", כדבריו, של יהודים שמצביעים בעד דמוקרטים: למדינת ישראל ולעם היהודי ● בנוסף, הוא מבהיר: "אני לא אנטישמי"

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

איתן רכטר, קרדן / צלם תמר מצפי

לאחר כמעט 30 שנה של שותפות: איתן רכטר במו"מ למכירת החזקותיו בקרדן ישראל לגיל דויטש ורוני בירם

שווי השוק של המניות - כ-25 מיליון שקל ● רכטר משמש כמנכ"ל החברה מאז שנת 2000 וצפוי לפרוש לעסקים פרטיים ● דויטש ובירם, מייסדי אקסלנס, הצטרפו לאחרונה לגרעין השליטה בקרדן ישראל

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

התחרות בשוק התקשורת: סלקום מעלה את מחיר חבילת הטריפל

החברה החלה להודיע ללקוחות הטריפל על העלאת מחיר של 5 שקלים בעלות הנתב האלחוטי, שיעלה מעתה 15 שקל בחודש ● מדובר במהלך מוכר שבו במקום להעלות את מחיר החבילה, מעלים את מחיר ציוד הקצה

נשק / צילום: שאטרסטוק

כך משתמשים בפייסבוק עוקפים את איסור מכירת הנשק בפלטפורמה

לפי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל", משתמשים מצליחים למכור כלי נשק דרך פלטפורמת מרקטפלייס על ידי פרסום של קופסה או תיק עבור כלי נשק בתמחור מנופח

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

שירות המחקר של הקונגרס: תמיכת האמריקאים בישראל שנויה במחלוקת

הדוח קובע כי תמורות דמוגרפיות בארה"ב הן אחד מהגורמים לשינוי באופן שבו תופסים האמריקאים את היחסים עם ישראל ● "למרות מעמדה של ישראל כמדינה עשירה, בעלת עוצמה צבאית, היא עדיין תלויה בארה"ב לרכש מערכות נשק יקרות" ● סך כל הסיוע האמריקאי לישראל – 142 מיליארד דולר

אתר אשפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בארה"ב: נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9%; טרגט זינקה ב-20%

נאסד"ק טיפס ב-0.9% ו-S&P 500 עלה ב-0.8% ● המדדים המובילים באירופה עלו מעל ל-1% ● טראמפ אומר כי ארה"ב "Doing great" עם סין, אך הבעיה היא יו"ר הפד פאואל; מוקדם יותר הכריז כי הוא שוקל שורה של צעדים לחיזוק הכלכלה ● טרגט זינקה לאחר שהיכתה התחזיות והעלתה את הצפי לשנה כולה ● פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ

האינטרנט של הדברים החכמים: הגאדג'טים שמגדירים מחדש יעילות

פלסטר ש"נותן" תרופות, מזוודה עם מנעולים המבוססים על טכנולוגיות זיהוי, שעון שמכוון את עצמו לזמן המקומי וארגז חול עם חיטוי אוטומטי שמזהה חתולים שונים

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

אחרי שפתח חזיתות נגד המשתתפות: טראמפ מגיע ל-G7

מעל הפסגה השנה מרחף בעיקר המצב הכלכלי העגום של הכלכלות הגדולות בעולם, והמארח, נשיא צרפת, החליט להקדיש אותה ברוח הזמן ל"מאבק באי השוויון" ● הנשיא האמריקאי וראש הממשלה הבריטי צפויים לגנוב את ההצגה