גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צרות? הפרקליטות דורשת השלמות חקירה בתיק פישר - ביהמ"ש לא ממהר לאשר

ביהמ"ש בלם את התביעה בתיק פישר: מח"ש ביקשה לזמן לחקירה נוספת את האחים נחמיאס, למרות שעניינם הסתיים בהסדרי טיעון בקול ענות חלושה • הערכה: הסדרי הטיעון המרוככים עם האחים סותרים את אחד האישומים נגד פישר • סנגוריו: הפרקליטות מנסה "לחלץ עצמה מהבוץ", מחשש שאישום זה יבוטל • לעת עתה, ביהמ"ש מונע ממח"ש לחקור את האחים

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ
רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

בית המשפט מצר שוב את צעדי המדינה במשפטו של עו"ד רונאל פישר: בצעד כמעט חסר תקדים הורה שופט המחוזי בירושלים, משה סובל, למחלקה לחקירות שוטרים של המשטרה (מח"ש) להימנע, לפחות זמנית, מביצוע השלמות חקירה לשני עדים מרכזיים בתיק - האחים יוסף ואביב נחמיאס, שנדרשים לתביעה בניסיונה להוכחת האישומים נגד פישר בנוגע לתיווך בשוחד ולשיבוש מהלכי משפט. בעוד כשבוע אמור להיערך דיון נוסף בעניין, ואחריו תינתן החלטה סופית בבקשה למנוע את השלמת החקירה לאחים נחמיאס.

החלטתו הנדירה יחסית של סובל באה בעקבות בקשות מפתיעות שגולגלו לפתחו בשבוע שעבר. הבקשה החריגה הראשונה, היא בקשה שהגישו האחים יוסי ואביב נחמיאס, שכבר נחקרו בעבר בפרשה ואף הוגש נגדם כתב אישום. השניים הואשמו במסגרת פרשת פישר במתן שוחד לקצין המשטרה לשעבר ועד המדינה בתיק, ערן מלכה, באמצעות פישר, תמורת מידע משטרתי הנוגע לחקירתם בנוגע לעבירות מס. כמו כן הואשמו השניים בשיבוש מהלכי משפט. אולם מוקדם יותר השנה התיקים נגדם נסגרו, לאחר שהגיעו עם המדינה להסדרי טיעון מקילים (ראו מסגרת). לכן, היה מפתיע לראות ששמם עולה שוב בתיק, במיוחד כאשר לפני כשבועיים סיים יוסף נחמיאס לרצות חודשיים עבודות שירות שנגזרו עליו בהסדר הטיעון.

בבקשה הבהולה ששיגרו לסובל, ביקשו האחים נחמיאס מהשופט כי יורה על ביטול זימונם למח"ש לצורך השלמת חקירה, בין היתר נוכח המועד שנקבע לה.

צו מניעה זמני

לטענת באת כוח האחים נחמיאס, עו"ד ליה פלוס, היא ביקשה מראש צוות התביעה בתיק, עו"ד דן בהט, "להבין את פשר הזימון, בשים לב לעובדה כי כתב האישום נגד אביב נחמיאס בוטל, ויוסף נחמיאס סיים לרצות את עונשו", אך לא קיבלה מענה. עוד טענה עו"ד פלוס בהקשר זה, כי עניינם של האחים נחמיאס "הסתיים לאחר כחמש שנים קשות מנשוא, ועקרון סופיות הדיון מצדיק להרפות מהם, בשים לב שמסרו כל שידעו לרשויות ואין להם מה להוסיף על כך".

במקביל, מסרו האחים נחמיאס למח"ש כי המועד שתואם להם לחקירה שנקבע "מעכשיו לעכשיו" אינו אפשרי מבחינתם, והם הונחו להמתין לטיפול בפנייתם. למרות זאת, במועד שבו היו אמורים להתייצב האחים במח"ש, פשטו שוטרי היחידה על בתיהם ומשרדיהם, ודרשו את הגעת האחים למח"ש ללא דיחוי. זאת, כשהם מותירים בידם מכתב שכותרתו "זימון למח"ש" הדורש את הגעתם בתאריך חדש.

זימונם מחדש של האחים נחמיאס למח"ש הפתיע את סנגורי פישר, עוה"ד עמית בר ואלי פרי, שמיהרו להגיש בקשה דחופה שתמנע ממח"ש לבצע השלמת חקירה עד לדיון בעניין. לטענתם, אין סיבה חוקית לערוך לאחים השלמת חקירה במועד זה, ויש לראות בהתנהלות מח"ש בהקשר זה כרדיפה של פישר.

השופט סובל נענה לבקשת הסנגורים, והורה למדינה להימנע מביצוע השלמת חקירה לאחים, באמצעות צו מניעה זמני, עד להחלטה אחרת. 

כתבי אישום סותרים?

מדוע החליטו בפרקליטות ובמח"ש לזמן את האחים נחמיאס להשלמת חקירה, לאחר שהתיק נגדם נסגר והסדרי הטיעון עימם קיבלו תוקף פסק דין? כדי לענות לשאלה, יש לקחת צעד לאחור, ולהיזכר בהתכתשות נוספת בין הצדדים מתחילת השנה, בקשר למשמעות הסדרי הטיעון עם האחים.

בהסדרי הטיעון נמחק כתב האישום נגד אביב נחמיאס; ונגד יוסף נחמיאס הוגש כתב אישום מתוקן, שבו הופיע מסד עובדות שונה מבכתב האישום המקורי נגדו. כתב האישום המתוקן סותר לכאורה את העובדות המופיעות בכתב האישום נגד פישר, בנוגע לפרשת האחים נחמיאס (ראו מסגרת). יוסף נחמיאס הורשע בעבירה של שיבוש מהלכי משפט ונשלח לרצות חודשיים עבודות שירות. יתר האישומים נגדו - לרבות האישום החמור שנתן שוחד לשוטרים באמצעות פישר - נמחקו. מנגד, פישר מואשם בעבירת תיווך לשוחד בהקשר לאחים נחמיאס.

בניגוד לטענת הפרקליטות בכתב האישום נגד פישר, באישום המתוקן נגד יוסף נחמיאס נטען, שפישר דרש תשלום מהאחים עוד בטרם העביר להם מידע, ובלי שהם ידעו כי מדובר במידע שמקורו במשטרה. ומכאן, שהאפשרות לייחס לפישר תיווך לשוחד נפגעה משמעותית.

אף שברור שלא ייתכן שבאותו משפט תטען המדינה טענות עובדתיות סותרות, התעקשה הפרקליטות שלא לתקן את כתב האישום נגד פישר, בהתאם לכתב האישום המתוקן נגד יוסף נחמיאס. אולם השופט סובל קיבל את עמדת סנגורי פישר, והורה למדינה לתקן את כתב האישום, כך שלא יכלול עובדות סותרות למופיעות בכתב האישום המתוקן נגד נחמיאס. המדינה טענה, מדוע לשיטתה יכולים שני כתבי האישום במקרה זה לדור יחד; וסנגורי פישר טענו מדוע הדבר אינו אפשרי. הכרעת סובל בסוגיה צפויה להתקבל בקרוב.

אם ביהמ"ש יקבל את טענת סנגורי פישר, שיש לתקן את כתב האישום נגדו בפרשת האחים נחמיאס, כך שיתאים לכתב האישום המתוקן נגד יוסף נחמיאס - תהיה לכך משמעות דרמטית - עד כדי "הפלת" האישום נגד פישר הנוגע לעבירה של תיווך לשוחד בפרשת האחים נחמיאס.

ומכאן, בחזרה לצו המניעה שהוציא סובל על חקירתם מחדש של האחים. ייתכן, שבפרקליטות מודעים לאפשרות כי האישום של פישר בעבירה לתיווך לשוחד בפרשת האחים נחמיאס מצוי בסכנה, ולכן ביקשו לבצע השלמת חקירה לאחים.

השלמת חקירה פסולה

סנגורי פישר טענו גם, שהפרקליטות הודתה במספר הזדמנויות שהגרסה העובדתית בכתב האישום המתוקן בעניין יוסף נחמיאס אינה הנכונה, ושהיא הסכימה לגרסה כדי להמשיך ולנהל את התיק נגד הנאשמים המרכזיים יותר, ובראשם פישר.

לדברי הסנגורים, "כיוון שהמדינה הצהירה שאינה מקבלת את העובדות החדשות המתוארות בכתב האישום המתוקן (נגד יוסף נחמיאס, מ' ב') כאמת העובדתית, ברי שהשלמת החקירה שאותה היא מבצעת (נגד האחים נחמיאס, מ' ב') נועדה רק כניסיון לחזק את הראיות שבידיה להוכיח את העובדות בכתב האישום הקיים נגד פישר. השלמת החקירה לא נועדה להוכיח את עובדות כתב האישום החדש, אלא הקיים, ולכן מדובר בהשלמת חקירה פסולה", טענו סנגורי פישר בבקשה לסובל שלא לאפשר את זימונם מחדש של האחים לחקירה.

עוד לטענת הסנגורים, הפרקליטות "מנסה לחלץ עצמה מהבוץ שאליו הכניסה את עצמה בעת שהגישה כתב אישום (נגד יוסף נחמיאס, מ' ב'), שסותר עובדתית את כתב האישום הקיים (נגד פישר, מ' ב')". לדבריהם, הפרקליטות רודפת את פישר, ומונעת מההליך להתנהל בהגינות.

מידע חדש המצדיק השלמה

מנגד, בפרקליטות לא ממש מבינים על מה הרעש. לשיטתם, חלה עליהם חובה לבצע השלמת חקירה לאחים נחמיאס כעת. לפי הנחיות פרקליט המדינה, ניתן לבצע השלמת חקירה אם נודע לתביעה מידע חדש. לדברי הפרקליטות, לאור הודאת יוסף נחמיאס בהסדר הטיעון כי מסר כסף לפישר וקיבל ממנו לאחר מכן בתמורה מידע מודיעני משטרתי על חקירה מתנהלת נגדו - הגם שלדבריו לא ידע שאת הכסף הוא מוסר תמורת המידע (בניגוד לכתב האישום המקורי נגדו, שלפיו הוא ידע) - הרי שיש בידם "מידע חדש" המצדיק את ביצוע השלמת החקירה.

כאן עולה השאלה העקרונית אם כל חתימה של נאשם על הסדר טיעון בתיקים עם מספר נאשמים, מצדיקה פתיחה בהשלמת חקירה. בפועל, זו אינה הפרקטיקה המקובלת.

בפרקליטות, כנראה, מבקשים לערוך כעת מקצה שיפורים. חקירות האחים נחמיאס במח"ש לפני כארבע שנים, לא סיפקו מידע רב. האחים שתקו במרבית חקירותיהם, ולא הודו באף טענה שנטענה נגדם. מכיוון שהיו חשודים, עמדה להם הזכות להימנע מהפללה עצמית. כעת, לאור הסדרי הטיעון שנחתמו עימם, יהיה עליהם לשתף פעולה עם החוקרים באופן קואופרטיבי יותר.

ואכן, עם חתימת הסדר הטיעון, ובהתאם לדין, מצטרף שמו של יוסף נחמיאס לרשימת עדי התביעה. ייתכן שזו הסיבה שבגינה היא מבקשת כי האחים נחמיאס יסורו שוב למשרדי מח"ש. לאחר שבוטל האישום נגד אביב נחמיאס, ובזמן שיוסיף נחמיאס כבר סיים את עבודות השירות שנגזרו עליו - מקווים בפרקליטות שהפעם ישמיעו האחים זמירות אחרות, שיעזרו לתביעה לבסס את טענותיה נגד פישר באישום נגדו בנוגע לאחים.

ל"גלובס" נודע, כי כנראה שבפרקליטות מפרשים את התנגדותם הנמרצת של פישר וסנגוריו להשלמת החקירה כפחד גדול מפני מה שעלול לעלות בחדרי החקירה, בזמון שהאחים נחמיאס ייחקרו ללא העננה שריחפה מעליהם לפני ארבע שנים, אז הוגדרו כחשודים בפרשה. אם יתיר להם סובל לבצע את השלמת החקירה החריגה, מקווים בפרקליטות, ימסרו האחים פרטים נוספים שיעזרו להם להוכיח את האישום נגד פישר. 

שני כתבי אישום באותו תיק והעובדות שונות

לפי כתב האישום נגד אחים יוסף ואביב נחמיאס, במהלך שנת 2012 התנהלה ביחידת החקירות של רשות המסים (יחידת יהלום) חקירה סמויה נגד חברות שונות, שעל פי החשד הפיצו חשבוניות פיקטיביות למספר רב של חברות בענף עבודות העפר והתשתיות, ובתוכן חברת "ת.ע.ן" שהאחים נחמיאס היו חלק מבעליה. 

במסגרת הסדר הטיעון עימו הודה יוסף נחמיאס בכתב אישום מתוקן, שלפיו בתחילת 2013 זימן עו"ד רונאל פישר אותו ואת אחיו להגיע בדחיפות למשרדו, וסיפר להם כי ברשותו מידע בעל ערך רב עבורם, שתמורתו הוא מבקש תשלום מראש. לפי האישום המתוקן, פישר התעקש שלא לספר לאחים מה המידע, עד שהעבירו אליו את התשלום, ויוסף נחמיאס הניח שמדובר במידע עסקי.

בהסדר הטיעון, הסכימה המדינה לגרסת יוסף נחמיאס, שלפיה הוא העביר לפישר 50 אלף דולר עוד בטרם קיבל מידע כלשהו על החקירה המתנהלת נגדו ונגד אחיו, ובלי שידע כי מקור המידע שפישר עתיד למסור לו הוא מתוך המשטרה. בנוסף, נמחק מכתב האישום נגד יוסף נחמיאס האישום שייחס לו העברת 600 אלף שקל לפישר תמורת מידע מתוך חקירותיו.

 בכתב האישום המקורי יוחסו לאחים נחמיאס שורת עבירות, ובהם גם מתן שוחד. ואולם בעקבות הסדר הטיעון, כאמור, נותרה רק עבירת השיבוש ביחס ליוסף נחמיאס. לעומת זאת, בתיק נגד פישר הפרקליטות עדיין מאשימה את עורך הדין בעבירה של תיווך לשוחד ביחס ל-50 אלף דולר שקיבל מיוסף נחמיאס. גם האירוע הנוגע לקבלתם לכאורה של 600 אלף שקל ככספי שוחד מהאחים נחמיאס עדיין מופיע בכתב האישום נגד פישר, והוא כולל תיאור של פגישה שלו במרתף ביתו עם עובדת ממשרדו ועם מלכה, שבמסגרתה התחלקו השלושה בשלל שנפל בחלקם.

עוד כתבות

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות"; המחירים הגבוהים ב-am:pm? "ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים"; האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

שלמה רודב / צילום: רמי זרנגר

מחיקות הענק של בזק יובילו את החברה לגירעון בהון העצמי; המניה צנחה 50% בשנה האחרונה

ההחלטה על הפחתת שווי הפעילות של פלאפון תביא למחיקה של 951 מיליון שקל בשווייה של חברת הסלולר בספרי החשבונות של בזק ● ברשות ני"ע הודיעו לבזק כי לא נוצרו התנאים להכרה בנכס מס בסך 1.2 מיליארד שקל, שנבע לחברה כתוצאה מרכישת מניות yes מידי אלוביץ'

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, באירוע השקת קמפיין בחירות בעברית / צילום: תמר מצפי, גלובס

יו"ר הרשימה המשותפת עודה: התנגדות בני גנץ אליי היא גזענות

שאלת ההיתכנות של קיום קואליציית מפלגות המרכז-שמאל שוב עולה לכותרות, וזאת בעקבות התבטאויות של יו"ר הרשימה המשותפת ויו"ר סיעת כחול לבן בנושא

סטודנטים ערבים./צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדרה בהייטק: בוגרים מהחברה הערבית מתקשים להשתלב בתעשייה

ברוב חברות ההייטק, במיוחד הבינוניות והקטנות, יש הדרה של מיעוטים ● יפעת ברון-גולדברג ומשה קוזלובסקי מעמותת itworks: "כ-40% מחברות ההייטק הישראליות לא שכרו בשנה האחרונה מהנדסים זוטרים כלל.  המשרות האלה מיוצאות מחוץ לישראל. זה מונע ממהנדסים צעירים וחסרי ניסיון - כאלה שגם לא שירתו בצבא וצברו ניסיון - להשתלב בשוק ההייטק"

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים זונחים גישת מילטון פרידמן והתכונות הנדרשות ליזם: מה קרה השבוע בהייטק

חברות ההייטק הגדולות בעולם היו שותפות לגיבוש ההצהרה על כך שהרווח אינו הדבר היחיד שחשוב, הדברים האפלים במרקטפלייס של פייסבוק, והתפקיד החדש של מפקד 8200 לשעבר ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

נתניהו ראש הממשלה שכח את סגולותיו של נתניהו שר האוצר

ראש הממשלה אריאל שרון ידע מה שאתה לא רוצה לדעת: שהצלחה של שר אוצר היא הצלחה של ראש ממשלה, וכישלונו של השר הוא כישלונו של הראש ● כך, כישלונו של כחלון כשר אוצר הוא גם כישלונו של נתניהו ● פרשנות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

זהב/ צילום: Reurets, Toru Hanai

מחפשים אלטרנטיבה לכסף? יש נכס שעומד להיות נדיר אף יותר מזהב

בשנים האחרונות קונה לעצמו הביטקוין יותר ויותר מאמינים הרואים בו נכס הגנה מפני משבר, בדומה לזהב ואפילו יותר ● אילו תכונות משותפות לשניים, מה מבדיל ביניהם ומה עשוי לגרום לשווי השוק של המטבע הדיגיטלי לזנק מעשרות מיליארדי דולרים ליותר מ-2 טריליון דולר ● חלק שני ואחרון על האלטרנטיבות לכסף שמאבד את ערכו

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ירידות חדות בבורסה בתל אביב בצל החרפת מלחמת הסחר; אגרות החוב הארוכות מזנקות בעד 2.5%

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● בזק צונחת ב-6.3% על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes ● איי.די.או מזנקת כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד שקל שציפתה לקבל במסגרת רכישת yes

זאת בעקבות הודעת רשות ניירות ערך כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-yes, והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה בזק על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת-הבת פלאפון

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

מה משותף לראש הפד "אויב העם" וליהודים ה"בלתי נאמנים"?

מטח ציוצים חשף, פעם נוספת את אי הכשירות של טראמפ לנהל את הכלכלה הלאומית ● טראמפ מכריז: השאלה היחידה שלי היא: מי אויב גדול יותר, ג'יי פאואל או מנהיג סין, שי"? ● "לא צריך את סין, נסתדר בלעדיה" ● פרשנות

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען כי תעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

הארלי LIVEWIRE / צילום: יחצ

טסלה על שניים: מהפכת הרכב החשמלי היוקרתי מחלחלת גם לכלים דו-גלגליים

האופנועים החשמליים מציעים חיסכון רב בעלויות, אפס זיהום אוויר ואפס רעש - ובכל זאת מצליחים לסובב אחריהם את הראש ברחוב