גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס
מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

אמזון, ענקית הקמעונאות ששיבשה תעשיות שלמות - מחנויות ספרים ועד סופרמרקטים - יצאה בסוף השבוע האחרון בהכרזה שהפכה לאירוע תקשורתי: היא תשקיע כ-700 מיליון דולר בהכשרה מחדש של עובדיה עד שנת 2025. אמזון הבינה מה שהבינו חברות כמו AT&T, בואינג ודיסני לפניה - יותר מדי עובדים מועסקים בתפקידים שעומדים להיעלם בקרוב, והן עצמן יסבלו ממחסור בעובדים עם מיומנויות המתאימות למקצועות שהביקוש להם צפוי לגדול. מפעילי רחפנים, לדוגמה.

התוכנית של אמזון היא ללא ספק עולה בהיקפה על תוכניות דומות קודמות, שהושקעו בהן בין 50 ל-200 מיליון דולר. אמזון מתכוונת להכשיר שליש מעובדיה בארה"ב, כלומר, 100 אלף עובדים - מספר גבוה ממספר הסטודנטים הנרשמים מדי שנה ללימודים באוניברסיטאות המדינה וממספר הבוגרים השנתי מאוניברסיטאות אלה.

במסגרת תוכנית ההכשרה החדשה, אמזון מתכוונת לשלם עד 12 אלף דולר לעובדי מחסנים שישיגו תעודה או תואר ב"מקצועות בביקוש גבוה", על פי הגדרת לשכת הסטטיסטיקה התעסוקתית של ארה"ב. העובדים יוכלו להשתתף בתוכניות לימוד במקום העבודה שאינן קשורות דווקא לתפקידיהם הנוכחיים, והם לא יידרשו להתחייב לעבוד באמזון בסיום הלימודים.

שיעור לסנדרס או ניפוח תקשורתי?

האם התוכנית המדוברת אכן ראויה להתפעלות? תלוי את מי שואלים. ב"וול סטריט ג'ורנל" הגיבו בהתלהבות וטענו שמדובר בתוכנית טובה בהרבה מתוכניות ההכשרה הפדרליות או מהתוכניות של איגודי העובדים, שאין להן קשר אמיתי לצורכי העובדים בעתיד. מעבר לכך, נטען, אמזון תממן לימודי תואר שני למהנדסי תוכנה בתחום של למידת מכונה - תואר שעולה בארה"ב כ-40 אלף דולר. אם חברות נוספות ילכו בעקבות אמזון, תזכה ארה"ב בכוח עבודה משכיל יותר ובעל נטל חובות קטן יותר, ומי יודע, כותבים שם, אולי הקולג'ים עוד יפחיתו מחירים כדי להתחרות באוניברסיטת אמזון, ויכול להיות בכך שיעור למתמודד על הנשיאות ברני סנדרס, שנוהג לחבוט בג'ף בזוס ובאמזון. "בקרב הזה, השוק החופשי מבטיח לעובדים לימודי קולג' ותואר שני בחינם ללא כל עלות למשלמי המסים. ניתן לתאר זאת כתוכנית לימודים לפרוגרסיבים במדעי הקפיטליזם", כותב העיתון הכלכלי.

בסוכנות "בלומברג" ההתייחסות להודעה של אמזון הייתה סקפטית יותר. אמזון מצטיינת בהפיכת אירועים תאגידים שגרתיים לאירוע חדשותי בעל חשיבות עולמית, נטען שם, ואם מסתכלים על המספרים, אפשר להתחיל להנמיך ציפיות. לטענת החברה, היא תוציא כ-700 מיליון דולר על הכשרת 100 אלף עובדים עד 2025. כלומר, 1,077 דולר לעובד בשנה. לפי אומדן של "ההתאחדות לפיתוח כישרונות", הממומנת בידי חברות טכנולוגיה, ארגון ממוצע משקיע בהכשרה 1,296 דולר לעובד בשנה, יותר מההתחייבות של אמזון. מה זה אומר? שאמזון בסך הכול הוכיחה שוב שהיא מומחית בהפחתת עלויות.

"בזוס אינו האליל הראשון במגזר שפועל כך", נכתב בבלומברג. "סטיב ג'ובס היה ידוע בכישרונו לעוות את המציאות. ביל גייטס תיאר לאחרונה את אויבו הוותיק ג'ובס במונחים מיסטיים ואמר ש'הטלת קסמים הייתה חלק מההילה שלו'. כולנו צריכים להיות קוסמים קטנים במה שנוגע להודעות של חברות. כמה הבטחות, כמו שיגור חבילות על ידי רחפנים בשנת 2018, לא התממשו. הבטחות אחרות נראות פחות מרשימות כשמבינים איך הקסם מתבצע בפועל".

לא כולם נהנים מתוכניות ההכשרה

בין שמדובר בבשורה אמיתית ובין שמדובר בניפוח תקשורתי, מסתמנת מגמה: המגזר העסקי נכנס לעסקי החינוך וההכשרה. דוח של בנק ההשקעות גולדמן זאקס, שפורסם ביוני השנה, העריך שהשתתפות המגזר העסקי בהוצאות על חינוך, שעמדה ב-2018 על 4% בלבד, תעלה ליותר מ-11%.

בינתיים, רוב החברות מתקשות לבצע הכשרות מחדש של עובדים באופן מוצלח ולעתים קרובות מדי מעדיפות לפטר או להוציא עובדים לפרישה מוקדמת. לא תמיד החברות יודעות מה הן בדיוק היכולות של עובדיהן, והעברת מספר גדול של עובדים למשרות חדשות דורש זמן (הפיכת מהנדס מכונות למהנדס חשמל דורשת יותר מרבעון או אפילו שנה פיסקלית אחת), כסף ומחויבות. בדרך כלל קל יותר "למכור" צעדי פיטורים לבעלי המניות, שרואים בפרידה מעובדים לא מיומנים ושכירת עובדים חדשים מהלך שחוסך עלויות. מה גם שחברות תוהות מדוע עליהן להשקיע בהכשרת עובדים שאחר כך אולי יעזבו אותן.

גם ב-AT&T, שהשיקה תוכנית הכשרה מחדש לעובדיה כבר ב-2016, ומציעה להם בין השאר מערכת מקוונת המציגה לאילו משרות יש ביקוש גבוה ולאילו משרות יש ביקוש נמוך, ומה השכר הצפוי בהן, בוטלו 15,600 משרות ב-2018, בעקבות שינויים שנבעו מרכישות שביצעה החברה, כמו טיים וורנר. רבות מהמשרות שבוטלו היו במוקדי שירות שנסגרו בעקבות אוטומציה של חלק מהעבודה והוצאת עבודה למיקור חוץ. 

בקרב עובדי החברה אף נשמעה הטענה שתוכניות ההכשרה מחדש לא מגיעות לכל שכבות העובדים בחברה. בשיחה עם "וול סטריט ג'ורנל" באפריל השנה, אמרה נציגת העובדים: "החברה מקטינה את מצבת כוח-האדם שלה, ואם אין בשבילך תפקיד, אתה לא יכול לקבל הכשרה לתפקיד חדש".

ייתכן שהציפיות מתוכניות הכשרה כאלה הן מוגזמות מלכתחילה. כמה עובדי פס ייצור ב-AT&T יכולים באמת להפוך למפתחי תוכנה?

אריק ברינג'ולפסון, העומד בראש מיזם הכלכלה הדיגיטלית של MIT, טען בשיחה עם "וול סטריט ג'ורנל" שלעתים קרובות קל לחברות להשקיע בטכנולוגיה חדשה יותר מאשר להתמודד בהצלחה עם האתגרים הארגוניים הכרוכים בהכשרה מחודשת של עובדים קיימים. "זה דבר אחד להשקיע בלמידה חישובית, וזה דבר אחר להמציא מחדש ארגון או מודל עסקי", אמר. "מבחינה כמותית, ההון אנושי מהווה נתח גדול יותר של הכלכלה מאשר נכסים פיזיים כמו מפעלים, טכנולוגיה וציוד, ואנחנו מבינים אותו פחות טוב".

הנתונים מראים זאת: חברות מוציאות מדי שנה, באופן מצטבר, מיליארדי דולרים על טכנולוגיה לצורך ביצוע שינויים בארגון, אבל בסקר מנהלים שעשתה אקסנצ'ר מתברר שרק 3% מהם מתכוונים להגדיל באופן ניכר את התקציב להכשרת עובדים בשלוש השנים הבאות. 

בארה"ב, הממשלה לא מספקת תמריצים או סיוע למעסיקים המעוניינים לפתח תוכניות הכשרה מחדש, וזה עשוי להיות מכשול נוסף. בסינגפור ובצרפת הגישה היא אקטיבית יותר. לאחרונה הן החלו להעניק לעובדים מענק שנתי למימון הכשרה מקצועית, ובקנדה השיקו את התוכנית "קריירה שנייה באונטריו", שבמסגרתה מקבלים עובדים מעוטי כישורים שאיבדו את מקום עבודתם עד 28 אלף דולר קנדי למימון הכשרה במשרות שהביקוש להן נמצא במגמת עלייה. נוסף על כך, מקבלים העובדים תשלומים לכיסוי הוצאות כמו טיפול בילדים ותחבורה.

המפתח להצלחה של תוכניות הכשרה, אומר מנכ"ל חברת מחקרי השוק Burning Glass מאט סיגלמן, הוא תקופת הכשרה קצרה ובת ביצוע, שתאפשר לעובדים ללמוד מיומנויות חדשות באופן שיניב לעובדים ולמעסיקים גם יחד תשואה על ההשקעה. מעבר לכך, הוא אומר, מעסיקים יכולים לתרום יותר בסיוע לעובדים למצוע מסלולי קריירה טובים יותר, מה שמכונה על ידי מומחים לתעסוקה "קירוב מיומנויות": אבחון מיומנויות קיימות וזיהוי עבודות מבטיחות שמתאפיינות בשכר גבוה יותר או בצמיחה בביקוש, המצריכות השקעה מינימלית של זמן וכסף לצורך הכשרה מחדש.

הצעדים של AT&T, אמזון וחברות אחרות מלמדים שארגונים מתחילים להפנים את האחריות שלהם, אבל עד שתוכניות כאלה יהפכו ליעילות ונפוצות, כדי שכל עובד יוכל לעשות שיעורי בית לבד, יש צורך בפלטפורמה ידידותית למשתמש שתאסוף את כל הנתונים הנדרשים לזיהוי המגמות והקורסים הרלוונטיים בשוק, הזמינים במיליארדי מודעות דרושים, בפרופילים מקצועיים, במאגרי הנתונים של רשתות חברתיות כמו Github או Meetup, וברשימות הקורסים של ספקיות שירותי הכשרה. 

עוד כתבות

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

הריכוזיות הגיעה לפרדס: הפניקס תחלק את החזקתה במהדרין כדיבידנד בעין, וגם נכסים ובנין תידרש לפעול

בעקבות זאת, קבוצת דלק, השולטת בהפניקס, צפויה לקבל לידיה כ-12.5% ממניות מהדרין, בעוד שקבוצת מאיר משאיות תקבל לידיה כ-4.5% ממניות מהדרין ● מאז דווח המהלך של הפניקס, איבדה מניית מהדרין כ-8.5% מערכה

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65% ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת, אירוע שהתקיים בתל אביב, מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה בהם רומא, פראג ואתונה

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

שכונת גיורא, גבעת שמואל / צילום: תמר מצפי

העירייה נגד היזם: הקרב על הפינוי בינוי בגבעת שמואל נמשך

העירייה הפקידה בוותמ"ל תוכנית לבניית 1,385 דירות בשכונת גיורא, חלקן על קרקע משלימה, ו-37 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ● היזם שאסף חתימות בשכונה מתנגד ומנסה לקדם תוכנית משלו שבה יותר דירות, וגם תמורה גדולה יותר לדיירים

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

תיקי נתניהו: היום ייערך השימוע לשאול ואיריס אלוביץ'

קו ההגנה של אלוביץ' צפוי לנסות לנתק את הקשר הסיבתי לכאורה בין הסיקור באתר וואלה ובין ההתנהלות של נתניהו מול בזק כשר התקשורת וכרה"מ ● בנוסף צפויים סנגורי אלוביץ' לתקוף את תזת התביעה, שלפיה בזק קיבלה מנתניהו הטבות רגולטוריות בהיקף של מיליארד שקל

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

בודהה. אמונה היא עניין חברתי / צילום: שאטרסטוק

להאמין, להתפלל, לצרוך: דת המותגים עדיין רלוונטית מתמיד

למרות משבר האמונה בעשור האחרון, למותגים עדיין יש כוח שמשיק לסממנים דתיים, והם רלוונטיים יותר מאי־פעם

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בתל אביב: מניית טבע זינקה בקרוב ל-7%

המדדים המובילים עלו קלות בדומה לסנטימנט מעבר לים ● אפקון החזקות קפצה ב-3.75%, ישרכארט עלתה ב-1.2% ● אלקטרה במו"מ עם ג'נריישן קפיטל למכירת כל החזקותיה בחברת נגב גז טבעי, גז טבעי דרום ונגב החברה לתשתיות תמורת 135 מיליון שקל

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה מזנקת כעת במסחר בוול סטריט