גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארבעה גאדג'טים להולכים על ארבע ועוד אחד שיחליף אותם

מערכת בידור ומעקב לכלבים וחתולים, דלת לחצר שמזהה את הכלב, רובוט אלחוטי לאקווריום ומתקן ביתי משוכלל שיעזור לאלה שלא יכולים להוציא את הכלב לטיול

חיית מחמד / צילום: Shutterstock
חיית מחמד / צילום: Shutterstock

עונת הקיץ והטיולים כרוכה בייסורי מצפון של בעלי חיות מחמד, שנאלצים להשאיר אותן בבית. למרבה המזל, הטכנולוגיה המודרנית נרתמת לסיוע באמצעות בינה מלאכותית, מצלמות ותקשורת מתקדמת.

מרכז מעקב ובידור חכם

טכנולוגיית בינה מלאכותית לזיהוי קול, מצלמות יום ולילה, שליטה באמצעות פקודות קוליות וציין לייזר נשלט אלחוטית. זו לא מערכת נשק חדשה, אלא הדור החדש של יחידת המעקב והבידור לחיית המחמד הביתית Petcube, שמביא עימו מספר חידושים ביחס לדור הראשון שהוצג לפני שנתיים. בלב המערכת ניצבת מצלמה ברזולוציה גבוהה עם שדה ראייה של 180 מעלות וזום פי 4, שיכולה לכסות חדר שלם ביום או בלילה ולהעביר לבעלים דרך הרשת הביתית וידיאו זורם והתרעות.

המצלמה נעזרת במיקרופונים רגישים שמחוברים לאלגוריתמים של בינה מלאכותית ושבאמצעותם ניתן להבדיל בין קולות שונים כמו נביחת כלב, יללת חתול או קולות אנושיים, לזהות התנהגות החורגת מהשגרה ולצלם אותה.

גרסת הכלב של "הקובייה" מחוברת למתקן שמאפשר להשליך לכלב חטיף ייעודי מתוך מתקן מיוחד. בגרסה לחתול ניתן לשלוט מרחוק בסמן לייזר שנע אקראית או בצורה מכוונת על פני החדר ומספק לחתול פעילות גם כשהוא לבד בבית. תקשורת אלחוטית של 5 ג'יגה-הרץ אחראית לחיבור דו-כיווני לרשת הביתית ומשם לאפליקציה של בעל חיית המחמד, שאף יכול גם "לשוחח" עימה מרחוק.

בנוסף, יש תמיכה בפקודות קוליות של אלקסה, שמאפשרת להורות למכשיר לפזר חטיפים, למקד את המצלמה או פשוט להפעיל את כל פונקציות הבית החכם באמצעות קול. הגרסה עם מפזר החטיפים עולה 249 דולר, וגרסת החתול שמצוידת בלייזר עולה 199 דולר.

מרכז מעקב  ובידור חכם / צילום:יחצ

צוללת וידיאו לאקווריום

גם דגים זקוקים ליחס אישי כשאין מישהו בבית, ולשם כך יש את הרובוט האלחוטי MOAI, שתוכנן למעקב אחר הנעשה באקווריום - מתוך האקווריום. הרובוט הזעיר, שנשלט באמצעות Wi-Fi וקישור לאפליקציה, מצויד בגוף אטום למים ובמערכת הנעה חשמלית זעירה ומיועד לבצע שלוש משימות.

המשימה הראשונה היא סיור תת מימי לצורך זיהוי טמפרטורת המים ואיכותם, תוך מעקב מרחוק בוידיאו וסטרימינג לאפליקציה. הסיור באקווריום יכול להתבצע אקראית לאורך ולעומק, או כשיט מוכוון לנקודות ציון ספציפיות - מאחורי אלמוגים ובפינות נסתרות, למשל.

המשימה השנייה היא צילום סרטים או תמונות לצורך בידור, כולל צילום דגים מנקודת המבט של עצמם, והמשימה השלישית היא ניקוי אוטומטי ומתוזמן של דפנות האקווריום מאצות ומזהמים אחרים.

הרובוט יכול לפעול בתוך אקווריום ברוחב של עד 2 מטרים עם מים מתוקים או מלוחים. הסוללה שלו מתוכננת לספק עד 15 דקות פעולה רצופה, ובסיומן הוא מנווט את עצמו אוטומטית לנקודת טעינה שמותקנת בחלק הפנימי של האקווריום. המחיר הוא 105 דולר.

צוללת וידיאו  לדגי האקווריום/ צילום:יחצ

דלת חכמה לחצר

בית פרטי עם גינה הוא סביבת מחייה אידיאלית לחיות מחמד, ולכלבים במיוחד. אולם כאשר הבעלים רחוק, מסוכן להשאיר את הדלת לחצר פתוחה עבור חיית המחמד. זה הוביל לפיתוח Wayzn, מנגנון IoT (ה"אינטרנט של הדברים") חכם לדלת זכוכית שנעה על מסילה וחוצצת בין הבית לגינה הפרטית.

המתקן מצויד בחיישן תנועה ומחובר למצלמה. כשהבעלים בבית הדלת נפתחת ונסגרת אוטומטית כשהחיישן מזהה את חיית המחמד. כשהבעלים רחוק, המכשיר מתחבר באמצעות רכיב Wi-Fi למרכזיית בית חכם דוגמת אמזון אקו ומשם לאפליקציה בטלפון של הבעלים, שיכול להורות למתקן לפתוח את הדלת.

האפליקציה תומכת כיום בשליטה מרחוק במצלמות אלחוטיות של NEST , ובעתיד גם במצלמות מסוגים נוספים. מנגנון הפתיחה והסגירה כולל בוכנה נשלטת מרחוק, אותה ניתן להרכיב עצמאית על מסילות תקניות של דלתות מחליקות. המחיר הוא כ-110 דולר.

דלת חכמה לחצר הבית/ צילום:יחצ

שירותים ביתיים לכלב

כלבים הם חיה יותר "מסובכת לתחזוקה", בשל הצורך לטייל עימם מדי יום ולאפשר להם לעשות את צרכיהם בטבע, אולם הטכנולוגיה המודרנית מוצאת פתרון גם למגבלה הזו.

המתקן INUBOX הוא מערכת שירותים מתוחכמת, שמרגילה את הכלב להשתמש בה, מבצעת סניטציה יסודית של הפסולת ומנטרלת ריחות. המערכת נראית כמו רהיט ביתי ואף מציעה גימור חיצוני מעץ, אבל כשחיישנים פנימיים מזהים את התקרבות הכלב, השירותים נפתחים ומופעל מנגנון לפינוי אוטומטי של הפסולת לתוך מארז סופג ואטום, שאמור להספיק לכ-45 יום בשימוש של כלב אחד.

בתום התהליך מעניק המכשיר לכלב חטיף כדי לחזק את ההתניה לשימוש במכשיר. כ-20 חיישנים שמשולבים במערכת משמשים גם למעקב אחרי פעילותו ובריאותו של הכלב - משקל, טמפרטורה, נשימה וכו'. כל המידע מועבר לאפליקציה בטלפון של הבעלים. המתקן מיועד לכלב במשקל של עד כ-30 קילו ומחירו כ-680 דולר.

שירותים ביתיים  עבור הכלב/ צילום:יחצ

תחליף רובוטי לחיית מחמד

מי שהחליט שגידול חיית מחמד "אמיתית" אינו מתאים לו, עשוי למצוא את מבוקשו בחיית המחמד הרובוטית LOVOT, שאמורה לצאת השנה לשוק היפני. הרובוט בעל עיצוב ידידותי שמזכיר פינגווין, גובהו 43 סנטימטרים ומשקלו ארבעה קילו, אבל הוא רחוק מלהיות צעצוע לילדים.

הרובוט מתוכנן לבצע אינטראקציה בקול ובמגע עם בעליו, וגם לתקשר אלחוטית באמצעות אפליקציה ורשת ביתית. החברה טוענת שעיניו וקולו מתוכנתים לספק "תחושה אנושית", ואף ניתן להלבישו במגוון פריטי אופנה.

מערכת העיבוד שלו מבוססת על שתי יחידות עיבוד עם שמונה ליבות ואלגוריתמים של למידה מכונה, והוא מצויד במצלמה ב-180 מעלות, מצלמה תרמית לתנועה בחשיכה ומערך היקפי של חיישנים, כולל חיישן מגע לצורך זיהוי ליטוף, חיישן אור, חיישן מרחק, חיישן טמפרטורה ועוד. לתקשורת עם הסביבה אחראים רכיבי בלוטות', Wi-Fi ועוד, ומקור הכוח הוא סוללת ליתיום נטענת שמספיקה לעד 45 דקות פעולה רצופה, שבסופן הרובוט מתביית אוטומטית על עמדת הטעינה שלו. המחיר ביפן כ-5,360 דולר, אך אפשר גם לחכור אותו בתשלום חודשי. הצפי לשיווק הוא אוקטובר. 

תחליף רובוטי  לחיית מחמד / צילום:יחצ

עוד כתבות

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

כתב אישום נגד אדם שהתחזה לכדורגלנים מליגת-העל ומשך כספים מחשבונם

על פי כתב האישום, זיו ברמי זייף תעודות זהות של עשרה כדורגלנים מליגת העל והצליח למשוך במרמה סכום של 52 אלף שקל

עבודות סלילה/ צילום: שאטרסטוק

כביש משנות ה-50 יפונה לאחר שהעירייה לא השלימה את ההפקעה

בית המשפט הורה על פינוי כביש שנסלל בשנות ה-50, לאחר שעיריית יהוד-מונוסון לא השלימה את הליכי ההפקעה שלו ● העירייה חויבה לפנות את הכביש ולשלם לבעלי הזכויות כמיליון שקל דמי שימוש

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות"; המחירים הגבוהים ב-am:pm? "ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים"; האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

אילהאן עומאר  ורשידה טלייב / צילום: רויטרס

בדרך למשבר עם ארה"ב? ישראל קפצה לתוך מלכודת

ערב שנת בחירות דרמטית בארה"ב, כאשר כל הסקרים חוזים תבוסה לטראמפ, התנהלות לקויה להדהים בירושלים מפילה את ישראל אל מלכודת של נרטיבים: היא עכשיו גזענית בגלל ההחלטה לאסור את כניסתן של שתי צירות קונגרס מוסלמיות ● נתניהו שכח את המטרייה והמעיל כאשר נכנס אל סופת הוריקן צפויה מראש

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

הארלי LIVEWIRE / צילום: יחצ

טסלה על שניים: מהפכת הרכב החשמלי היוקרתי מחלחלת גם לכלים דו-גלגליים

האופנועים החשמליים מציעים חיסכון רב בעלויות, אפס זיהום אוויר ואפס רעש - ובכל זאת מצליחים לסובב אחריהם את הראש ברחוב

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סגירה צורמת בבורסה: ת"א 35 צנח ביותר מ-3%, בזק ב-5.5%; האג"ח הממשלתיות הארוכות זינקו

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● בזק צללה על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes ● איי.די.או ופתאל זינקו כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

בנק ישראל לא צריך ולא יכול להילחם נגד מגמות השוק

האירועים הכלכליים של השבועיים האחרונים - ובראשם הפיחות המשמעותי והפתאומי של היואן הסיני מול הדולר האמריקאי והייסוף בשער החליפין של השקל מול אותו דולר - מעלים כמה שאלות ● האם מלחמת הסחר עלתה מדרגה? איך זה קשור אלינו? ולמה בנק ישראל לא מתערב במסחר במט"ח?

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים, ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הבית הלבן מבהיר: "טראמפ לא מתחרט על הטלת המכסים, אלא שלא העלה את התעריפים גבוה יותר"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בניגוד לכותרות לפיהן טראמפ מתחרט על הטלת המכסים, בבית הלבן מבהירים אחרת: "תשובתו לא הובנה ראוי"

שלמה רודב / צילום: רמי זרנגר

מחיקות הענק של בזק יובילו את החברה לגירעון בהון העצמי; המניה צנחה 50% בשנה האחרונה

ההחלטה על הפחתת שווי הפעילות של פלאפון תביא למחיקה של 951 מיליון שקל בשווייה של חברת הסלולר בספרי החשבונות של בזק ● ברשות ני"ע הודיעו לבזק כי לא נוצרו התנאים להכרה בנכס מס בסך 1.2 מיליארד שקל, שנבע לחברה כתוצאה מרכישת מניות yes מידי אלוביץ'

מדף חמוצים ישראלים / צילום: שני מוזס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

המיזוג בשוק החמוצים מתקדם: קבוצת יבנה מבקשת מהרשות לתחרות לרכוש את המתחרה בני דרום

המגעים לעסקה נחשפו לראשונה ב"גלובס" ● היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל במונחי מכירות קמעונאיות ● אם העסקה תושלם, היא צפויה להוסיף לחברה מכירות בהיקף שנתי של כ-28 מיליון שקל

גיא סלע / צילום: סיון פרג'

מייסד חברת סולראדג' גיא סלע נפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן

סלע (54), יוצא יחידת הטכנולוגיה של חיל המודיעין, הקים יחד עם שותפים את סולאראדג' בשנת 2006 ● לפני קרוב לשנתיים עדכן סלע את בעלי המניות של סולאראדג' כי הוא חולה בסרטן

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, באירוע השקת קמפיין בחירות בעברית / צילום: תמר מצפי, גלובס

יו"ר הרשימה המשותפת עודה: התנגדות בני גנץ אליי היא גזענות

שאלת ההיתכנות של קיום קואליציית מפלגות המרכז-שמאל שוב עולה לכותרות, וזאת בעקבות התבטאויות של יו"ר הרשימה המשותפת ויו"ר סיעת כחול לבן בנושא

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● עפ"י מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים