גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת 13 משנה את אופן התשלום למפיקים: "כסף רק תמורת קלטת לשידור"

ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם "אבני-דרך לתוכניות", והחברות יקבלו תשלום רק בסוף ההליך ● גורמים בענף: "אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי" ● רשת: "כל מהלך עם המפיקים נעשה בתיאום ובהסכמה"

משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ
משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ

רשת 13 פועלת לשנות את מבנה התשלומים שלה עבור התוכן המשודר אצלה: ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם מעתה "אבני-דרך לתוכניות", וחברות ההפקה יקבלו תשלום רק כשתימסר קלטת לשידור. המשמעות היא שרשת מבקשת להשית את כל עלויות ייצור התוכן על המפיקים.

את המהלך מוביל סמנכ"ל הכספים הנכנס של רשת, יוחאי בניטה. בניטה, שמגיע מהעולם המסחרי ולא מתוך תעשיית התוכן, נפגש לאחרונה עם חלק מהמפיקים ובישר להם על הכוונה, תוך מתן "חבילת פיצוי" בדמות העמקת המחויבות של רשת לייצר תוכן באמצעות מפיקים שיקבלו עליהם את המתווה החדש.

הערוצים המסחריים מחויבים על-פי חוק להוציא 60% מההפקות לגורמים חיצוניים. נזכיר כי יצירת תוכנית טלוויזיה - משלב הרעיון והתסריט עד גמר הצילומים והעריכה - היא מהלך שמתפרש על חודשים ארוכים, לעתים רבות אף שנים. מאחר שמדובר בהשקעות כספיות גבוהות, מתווה התשלומים המקובל בשוק מתבצע בצורת "אבני-דרך": מזמין התוכן משלם באופן הדרגתי (פעימות) את התשלום לפי שלבים שנקבעים מראש.

עד עתה פעלה שיטה זאת באופן גורף אצל כל גופי התוכן בטלוויזיה: רשת וקשת כערוצים מסחריים והוט ו-yes כפלטפורמות משדרות. עתה, כאמור, רשת 13 מבקשת לשנות סדרי בראשית ולהשית את כל עלות ייצור התוכן עד שלב השידור על המפיקים שעובדים איתה.

יכולת המיקוח של המפיקים פוחתת 

בשוק עם מיעוט שחקנים, התלותי בדרך-כלל בגופי השידור הגדולים, איש איננו ממהר להתנגח ברשת 13 באופן פומבי, אך שלא לייחוס המפיקים מביעים זעם רב על המהלך שמנסה הערוץ להוביל, מבהירים כי אין סיכוי שהוא יצא לפועל, וטוענים כי עצם הניסיון משקף אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי. לטענת המפיקים, השיטה של רשת תהפוך חברות הפקה לגופי מימון שנדרשים להסתכן בהשקעות של מיליוני שקלים, באופן שרק מפיקים ספורים בעלי כיסים עמוקים במיוחד יוכלו לקחת בו חלק.

עוד אומרים ל"גלובס" מפיקים כי כשהתעשייה ממילא במצב קשה בגלל צמצומים בהפקות, המתווה החדש עלול לדרדר אותה למצב חמור אף יותר.

"המפיקים בישראל צריכים לממן איש עשיר כמו לן בלווטניק?", שואל שלא לייחוס מפיק בכיר. "זה תוכן שנעשה עבור רשת. איזו סיבה יש שהמפיקים יממנו אותו? כשאדם פרטי הולך לקנות דירה, הוא משלם לקבלן רק כשהוא מקבל מפתח? תוכן הוא מוצר יקר, שנוצר על פני זמן, ולכן הגיוני שהוא ישתתף בעלויות היצירה. במקרה של השוק הישראלי זה גם הכרחי", אומר הבכיר.

עם זאת, יש המאמינים כי לחלק מהמפיקים לא תהיה ברירה, והם ייאלצו ליישר קו עם הדרישות של רשת 13 - בעיקר חברות הפקה שחלק ניכר מהפעילות שלהן הוא ייצור תוכן לערוץ. כאמור, בשוק שהולך ומתכווץ, יכולת המיקוח של המפיקים מול יצרן תוכן פוחתת.

"ריבית שמתאימה לשוק האפור"

מודל התשלומים שמבקשת רשת 13 לאמץ סותר לכאורה מהלכים קודמים שהובילה ההנהלה בימים שלאחר המיזוג בין רשת עם ערוץ עשר. מי שהופקד על ניהול הערוץ הממוזג אז הייתה הנהלת ערוץ עשר, שפעלה לשרש חלק מדפוסי ההתנהלות שהיו נהוגים ברשת במתכונתה הקודמת ושהפכו חלק מהגורמים מולם עבד הערוץ לגופי מימון.

המהלך הבולט ביותר נעשה מול משרדי הפרסום וחברות המדיה - שעד המיזוג היה להם משקל כבד ביכולת התזרימית של רשת. המשרדים עשו עסקאות קנייה מראש עם רשת, במסגרתן רכשו זמן אוויר, עליו שילמו מחיר ששיקף הנחות של עשרות אחוזים או ריבית שיש שהגדירו אותה כ"מתאימה לשוק האפור".

למעשה, לשיטה זו, כמו גם לעסקאות שעשו מול מיעוט מהמפיקים שלקחו על עצמם עלויות מימון תוכניות, היה חלק בטשטוש הכלכלי של רשת בימים שלפני המיזוג ובזמן שלקח להבין כמה קשה מצבה הכלכלי של רשת. ההנהלה החדשה-ישנה נמנעה במכוון מביצוע עסקאות מימון מול חברות המדיה, למרות שהמהלך הכניס את רשת למצוקה תזרימית קשה לאורך חודשים. עתה נראה כי לפחות חלק מהמימון שהגיע ממשרדי הפרסום יגיע מחברות ההפקה.

מרשת 13 נמסר בתגובה: "בהמשך לתהליכי המיזוג, רשת 13 עסקה בחודשים האחרונים בבדיקתם של כלל החוזים הקיימים לחברה עם ספקים חיצוניים, שהם גם שותפים לדרך ולעשייה. השיחות מול המפיקים לעולם לא כללו מהלכים חד-צדדיים, נהפוך הוא - שיתוף-הפעולה בין רשת 13 לבין המפיקים הוא הדוק ומלא. בנוסף לתשלום בגין ההפקות, רשת 13 נותנת למפיקים את זכויות ההפצה והמכירה הגדולות ביותר מכלל גופי השידור. כל מהלך עם המפיקים כשותפים אסטרטגיים שלנו נעשה בתיאום ובהסכמה מלאים תוך מתן אופק ארוך-טווח לשיתוף-פעולה זה, ממנו צפויים ליהנות הן המפיקים, הן רשת 13 והן הצופים. אנו שמחים שעם חלק מהשותפים האסטרטגיים שלנו כבר הגענו להסכמות ולהבנות שמטיבות לשני הצדדים". 

עוד כתבות

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים הבכירים בארה"ב בהצהרה משותפת חריגה והיסטורית: מפסיקים להתמקד בשורת הרווח

לקראת שינוי תפיסתי היסטורי בקפיטליזם: מטרת חברה עסקית היא לא למקסם רווחים לבעלי מניות - אלא לכלל החברה • כך הצהיר "השולחן העגול של העסקים" - פורום שמאגד כ-200 חברות ענק אמריקאיות, ושכח את מה שהטיף להם לפני ארבעה עשורים הכלכלן השמרני מילטון פרידמן • נראה שדור המנהלים הנוכחי של הקפיטליזם מתחיל להפנים את ערכי התקופה החדשה ● ניתוח "גלובס"

איתי בן זאב/ צילום: איל יצהר

לא משחקים: ועד עובדי הבורסה קורא להחרים את אירוע פתיחת המסחר עם מנהלת הליגות לכדורגל

"קופת הבורסה היא לא מגרש המשחקים הפרטי שלך", נכתב בהודעה שהופצה לעובדים, על רקע הסכם חסות עם מנהלת הליגות לכדורגל שהיקפו יותר מ-12 מיליון שקל

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

תיקי נתניהו: היום ייערך השימוע לשאול ואיריס אלוביץ'

קו ההגנה של אלוביץ' צפוי לנסות לנתק את הקשר הסיבתי לכאורה בין הסיקור באתר וואלה ובין ההתנהלות של נתניהו מול בזק כשר התקשורת וכרה"מ ● בנוסף צפויים סנגורי אלוביץ' לתקוף את תזת התביעה, שלפיה בזק קיבלה מנתניהו הטבות רגולטוריות בהיקף של מיליארד שקל

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

עוד לחיצה מטה: UBS מוריד מחיר היעד למניית טבע בפעם השלישית בפחות מחצי שנה, ל-8 דולר

מדובר בהורדה של 4 דולר ממחיר היעד הקודם שהציב הבנק ● האנליסט מעריך כי מיחזור חוב שטבע תבצע (בסך 3 מיליארד דולר) יגדיל את הוצאות הריבית שלה ואת תשלומי הריבית השנתיים במאות מיליוני דולרים בשנתיים הקרובות

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

משלוחים מסין/ צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר של טראמפ עלולה להחזיר אותנו לתקופות שכבר חלפו מהעולם

בכירים בממשל טראמפ מציגים את המכסים ככלי קצר־טווח להפעלת לחץ על מדינות כדי לשפר את הסכמי הסחר עמן, אך כלכלנים רבים מעריכים שאמצעים אלה מגבילים את ארה”ב ואת הצמיחה הכלכלית העולמית ועלולים להחזיר אותנו למדיניות של פרוטקציוניזם כלכלי ● אם יתממשו כל איומי הנשיא האמריקאי, המכס הממוצע על מוצרי יבוא לארה”ב יעלה ל–9% - רמה שלא נראתה מאז 1947

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

שכונת גיורא, גבעת שמואל / צילום: תמר מצפי

העירייה נגד היזם: הקרב על הפינוי בינוי בגבעת שמואל נמשך

העירייה הפקידה בוותמ"ל תוכנית לבניית 1,385 דירות בשכונת גיורא, חלקן על קרקע משלימה, ו-37 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ● היזם שאסף חתימות בשכונה מתנגד ומנסה לקדם תוכנית משלו שבה יותר דירות, וגם תמורה גדולה יותר לדיירים

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ על מתקן שורק: "תרבות הישראבלוף עדיין לא נעלמה"

שר האנרגיה הציג היום את ממצאי ועדת הבדיקה בעניין מתחם שורק, ואמר כי התגלו נתונים שגויים וזיוף בשניים מתוך חמשת מתקני ההתפלה ● "לאור חומרת הממצאים ננקוט בחלק מהם אכיפה מינהלית מחמירה, ואחרים יועברו לחקירת משטרה" ● הבדיקה נערכה בעקבות חשיפת "גלובס"

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ  / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ?

חמישה חדרים ביבנה, ארבעה חדרים בבאר-שבע או באשקלון - או שלושה חדרים באשדוד?

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

הריכוזיות הגיעה לפרדס: הפניקס תחלק את החזקתה במהדרין כדיבידנד בעין, וגם נכסים ובנין תידרש לפעול

בעקבות זאת, קבוצת דלק, השולטת בהפניקס, צפויה לקבל לידיה כ-12.5% ממניות מהדרין, בעוד שקבוצת מאיר משאיות תקבל לידיה כ-4.5% ממניות מהדרין ● מאז דווח המהלך של הפניקס, איבדה מניית מהדרין כ-8.5% מערכה

הדמיה של פרויקט הנדל"ן שיבנה במרכז ירושלים / צילום: מתי רוזנשטיין אדריכלות

אור ירוק לפרויקט מתחם בית הכנסת מוסיוף בירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים הפקידה תוכנית של היזם לורנט לוי מבעלי "אופטיקל סנטר" לפרויקט מלונאות מסחר ומגורים במתחם בית הכנסת מוסיוף

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: "יש גירעון של 12-13 מיליארד שקל, טיפלתי כבר בגדולים מזה"

כחלק משידור וידאו לייב בפייסבוק, ראש הממשלה טען כי הוא יפתור את בעיית הגירעון לא באמצעות העלאת מסים, אלא ע"י הקטנת הוצאות הממשלה ● "אם אתם רוצים אותי, אל תיפלו בפח של הצבעה למפלגות אחרות"