גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א: אלטשולר גמל זינקה 8% לעומת ההנפקה

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל-אביב ננעל בטריטוריה הירוקה, בדומה לסנטימנט החיובי שנרשם כעת בוול סטריט. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ומדד הבנקים הוסיף 0.3% לערכו.

מניית טבע  איבדה 2.2%, דלק  ירדה ב-1.9% הפניקס  השילה 0.55% ובראק אן וי  איבדה 1.25%. מנגד, מניית שטראוס  עלתה ב-3.4%, ישראכרט טיפסה ב-1%, קמטק  זינקה ב-6.56%, שיכון ובינוי  עלתה ביותר מ-3% לקראת כניסתה למדד ת"א 35 בעדכון המדדים הקרוב.

אלטשולר שחם גמל  זינקה ב-7% לעומת המחיר בו נסגרה ההנפקה. 

מחזור המסחר הסתכם ב-915 מיליון שקל.

16:39

מניית אלטשולר שחם גמל  משלימה עלייה של 8% למחיר של 6.5 שקלים, לעומת מחיר הסגירה בהנפקה, 6.02 שקלים למניה. 

לאחר 9 שנות כהונה של דוד ברודט כיו"ר לאומי הערב הוציא לאומי את ההודעה על כניסתו של סאמר חאג' יחיא לתפקיד.

14:30

מעדכון המדדים החצי-שנתי שפרסמה הבורסה, הצפוי להיכנס לתוקף בתחילת חודש אוגוסט, עולה כי שיכון ובינוי  צפויה להיכנס למדד הדגל של הבורסה - ת"א 35.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד החיובי מניות שטראוס  ובזן  מתחזקות בכ-2%-2.5%, ומניות מליסרון , שפיר ואלוני חץ  מטפסות בכ-1%-2%.

בצד השלילי של המדד, הצבע האדום חזר לאחוז במניית דלק קבוצה  שנחלשת בכ-2%, אחרי פתיחת שבוע חיובית עם עלייה של כ-4% שרשמה אתמול בהמשך לצלילה שבועית של כ-14% שהציגה בשבוע המסחר הקודם.

מניית באטמ  שהצטרפה לזירת המסחר המקומית מוקדם יותר החודש במסגרת רישום כפול, עולה כ-3%. ברקע למסחר, החברה עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד", וזאת במסגרת קידום אסטרטגיית 5G. מניית פלסטו קרגל  קופצת במחזור מסחר קטן, ללא דיווח מצד החברה. מניית נתנאל  קופצת בכ-8%, אחרי עלייה של כ-4% אתמול, אחרי שדיווחה בסוף השבוע על הסכם להשכרת "בית גאון" להקמת והפעלת בית מלון.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית. אג"ח תנופורט מטפסת בכ-1%-1.5% על רקע הודעת החברה אודות קבלת היתר לשימוש חורג למסחר בנכס שלה במתחם בילו ל-3 שנים, וצפי לעלייה בשווי הנכס בעקבות זאת. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר

(בתמונה: פתיחת המסחר הבוקר בבורסה בתל-אביב של אלטשולר גמל ופניסיה)

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "אחרי העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, במחצית השנייה של השנה נשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולחפש נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך".

בהראל פיננסים "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר".

בהראל פיננסים שוב הזהירו לגבי שוק האג"ח שמעבר לים, וציינו כי "להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי". בהתאם להערכת המצב שלהם, מציינים שם כי "ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, על ידי שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות".

לגבי השוק המקומי סבורים שם כי "האפיק הקונצרני מעניין בעיקר בדירוגי A ומעלה", ולגבי שוקי המניות הוסיפו כי "אחרי רצף שבועות חיוביים, הבורסות המובילות בארה"ב סגרו שבוע שלילי".

בהראל פיננסים "ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי". 

13:15

מתחזקות הירידות בקבוצת דלק , שמגיעות ל-2.5%. דלק קידוחים  יורדת ב-1.6%.

עליות השערים בת"א 35 התמתנו מעט בשעה האחרונה, ועומדות על קצת פחות מ-0.5%. בולטות בעליות במדד מניות שטראוס , בזן  ושפיר הנדסה . בת"א 90 שיכון ובינוי  עולה ביותר מ-3% וספאנטק  בקרוב ל-4%.

11:40

המסחר בתל-אביב מתנהל בעליות שערים, בהובלת ת"א 35 שעולה 0.6%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים עולה בשיעור דומה. 

מניית אלטשולר שחם גמל  עולה ב-2.5% ביומה הראשון למסחר בתל-אביב לאחר ההנפקה המוצלחת.

טבע  ממשיכה לרכז עניין לאחר שציינה בסוף השבוע האחרון מחיקת ערך של כ-90% למשקיעים ב-4 שנים, ונגעה בשבוע שעבר ברמת שפל היסטורית. בינתיים מנייתה עולה בכ-1.5%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-200 מיליון שקל בלבד.

9:45

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח הבוקר באופטימיות זהירה (ב'). מדד ת"א 35 רושם עלייה מתונה על רקע היציבות שנרשמה אתמול בבורסה המקומית, וחרף הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. גם יתר המדדים נסחרים בעליות קלות. 

שטראוס  ובזן  בולטות בת"א 35 עם עליות של כ-1.8%. בקרב המניות האחרות קרדן אן.וי.  וכרמית  עולות בקרוב ל-10% ומנדלסון תשתיות  עולה ב-8%.

גם דלק  צפויה לרכז עניין לאחר שתיקנה אתמול במעט את הנפילות שרשמה בשבוע שעבר בצל החשש ממינוף עסקת איתקה. הקבוצה תנסה לצרף שותף להשקעה באיתקה לקראת הנפקתה בלונדון. בינתיים נסחרת המניה בירידה של 0.7%.

דירקטוריון מליסרון  מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש. לפי הערכות, הוועדה תבחן כשלושים מועמדים פוטנציאליים.

בסוף השבוע פרסמה הבורסה את העדכונים הצפויים במדדים המובילים, ואלה יכללו את כניסתה לראשונה של מניית שיכון ובינוי למדד הדגל - ת"א 35, ויציאתן של יחידות ההשתתפות של ישראמקו.  

בסיכום שבועי גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-1.1 מיליארד שקל, עיקר הסכום (כ-900 מיליון שקל) על-ידי חברת התקשורת בזק בהנפקה פרטית למוסדיים, והיתרה (כ-200 מיליון שקל) על-ידי חברת האשראי החוץ בנקאי פנינסולה בהנפקה לציבור.

בשוק האקוויטי גויסו כ-430 מיליון שקל בשתי הנפקות לציבור - חברת ניהול קרנות הפנסיה וקופות הגמל של אלטשולר שחם השלימה הצעת מכר ראשונה של מניות לציבור כשבעליה מכרו כ-25% מהונה תמורת קרוב ל-290 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-1.2 מיליארד שקל אחרי ההנפקה, וחברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס גייסה כ-140 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. עוד בשוק האקוויטי, חברת אנלייבקס הנסחרת בבורסת נאסד"ק הגישה מסמכים לרישום מניותיה למסחר בתל-אביב במסגרת רישום כפול.

ברקע לפתיחת שבוע המסחר בעולם, עיני המשקיעים מופנות להודעת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שעשוי להכריז ביום חמישי הקרוב על הורדת הריבית, כך לפי הערכת יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון. "לפי השווקים, הסיכויים להורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי הם קצת מעל ל-50%. דראגי חושש מהתמתנות בפעילות הכלכלית על רקע השפעת מלחמת הסחר".

הבוקר באסיה המדדים נסחרו בירידות שערים בהמשך לנעילה השלילית בניו יורק בסוף השבוע האחרון, שם מדד הנאסד"ק איבד 0.74%.

 

ברקע למסחר, המתיחות עם איראן עולה מדרגה כאשר בריטניה בוחנת סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית ועולה החשש מקשיי מעבר של סחורה במיצרי הורמוז. מחיר הנפט עולה ב-2%.

עוד כתבות

איתי בן זאב/ צילום: איל יצהר

לא משחקים: ועד עובדי הבורסה קורא להחרים את אירוע פתיחת המסחר עם מנהלת הליגות לכדורגל

"קופת הבורסה היא לא מגרש המשחקים הפרטי שלך", נכתב בהודעה שהופצה לעובדים, על רקע הסכם חסות עם מנהלת הליגות לכדורגל שהיקפו יותר מ-12 מיליון שקל

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

חבילת סלולר ב-14.90 שקל: משרד התקשורת יבדוק האם זו לא פרקטיקה של מונופול

גם רשות התחרות בודקת את הנושא ● החשש הוא שהמבצע הוא נקיטת פרקטיקה אנטי תחרותית על ידי מונופולים ● לדברי המתלוננים על המבצע של סאני והוט, מדובר במחיר חבילה שאינו ריאלי שמשמש אינטרסים של הוט שמוגדרת כמונופול בטלוויזיה ואשר עושה כל מה שביכולתה על מנת להגן על פעילותה זו כולל פרקטיקות אנטי תחרותיות של שיווק במחירי היצף

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

דוד מילגרום, יו"ר מידרוג / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש היום שעת כושר מיוחדת במינה להקפיץ את שוק ההון בדרגה או בכמה דרגות למעלה"

יו"ר חברת הדירוג מידרוג שבשליטת מודי'ס העולמית, דוד מילגרום, מציע מספר דרכים לחיזוק שוק ההון הישראלי וגם מאמין שבפעולות נכונות ניתן לפתור את בעיית הגירעון מבלי להעלות מסים: "אם נאושש את הצמיחה במשק, הוא ייסגר לבד, ובאמצעות שוק ההון אפשר לעשות זאת"

 מטוס של בריטיש איירוויז בשדה תעופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קווי התעופה הרווחיים בעולם: איזה קו תעופה מגלגל יותר ממיליארד דולר בשנה?

דוח שפירסמה חברת OAG מעלה כי התוצאות הכספיות של חברות התעופה האמריקאיות הצביעו על גידול ברווחים ומושכות את ממוצע הנתונים מעלה ● באירופה, לעומת זאת, התמונה אחרת כשחברות התעופה רשמו ירידה ברווחים

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

הריכוזיות הגיעה לפרדס: הפניקס תחלק את החזקתה במהדרין כדיבידנד בעין, וגם נכסים ובנין תידרש לפעול

בעקבות זאת, קבוצת דלק, השולטת בהפניקס, צפויה לקבל לידיה כ-12.5% ממניות מהדרין, בעוד שקבוצת מאיר משאיות תקבל לידיה כ-4.5% ממניות מהדרין ● מאז דווח המהלך של הפניקס, איבדה מניית מהדרין כ-8.5% מערכה

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: "יש גירעון של 12-13 מיליארד שקל, טיפלתי כבר בגדולים מזה"

כחלק משידור וידאו לייב בפייסבוק, ראש הממשלה טען כי הוא יפתור את בעיית הגירעון לא באמצעות העלאת מסים, אלא ע"י הקטנת הוצאות הממשלה ● "אם אתם רוצים אותי, אל תיפלו בפח של הצבעה למפלגות אחרות"

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

מפגינים בהונג קונג/ צילום: רויטרס

טוויטר משנה מדיניות לאחר שחשפה רשת סינית שפעלה נגד המחאה בהונג קונג

הרשת החברתית הודיעה כי חסמה מעל 900 חשבונות סיניים שהשתמשו בקידום ממומן כדי לחתור תחת הלגיטימיות של תנועת המחאה בהונג קונג, לאחר שגילתה כי הם מקושרים לממשלת סין ● בטוויטר החליטו כי גופי מדיה וחדשות שקבלת ההחלטות בהם נשלטת על ידי מדינה כלשהי לא יוכלו לבצע פרסום ממומן

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

שר הכלכלה אלי כהן צילום: תמר מצפי

לאחר שויתרה על הנחת מכס על כל חלקי המדינה, ישראל תחתום על הסכם סחר מול דרום קוריאה מחר

שר הכלכלה אלי כהן יחתום מחר בבוקר על הסכם סחר עם דרום קוריאה לאחר שישראל ויתרה על דרישתה לתחולה מלאה של הנחות תעריפי מכס על כל חלקי ישראל ● היום שלח ח"כ צביקה האוזר (כחול לבן) פניה ליועץ המשפטי לממשלה ובה ביקש ממנו למנוע מן הממשלה לבצע צעד כזה ערב בחירות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד S&P 500 איבד 0.8%

בנוסף, הדאו ג'ונס ירד 0.66% והנאסד"ק השיל 0.68% מערכו ● בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, כשהמדדים המובילים בבורסות איטליה ובריטניה הובילו את הירידות ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה קפצה היום בכ-19%

מדד המותגים: ביטוח ופנסיה / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

מותגי הביטוח והפנסיה המובילים בישראל מרכזים בידיהם כוח עצום

הגופים שמנהלים את העתיד של העובדים הופכים לישירים יותר במגע עם לקוחות הקצה ומרכזים בידיהם כוח אדיר ● כניסתן של חברות ביטוח חדשות בקיץ שעבר עשויה להביא בשורה של ממש לענף

דדי שוורצברג / צילום: עדיקה

עדיקה צומחת אבל לא מצליחה להרוויח; המניה צנחה ביותר מ-50% מההנפקה

רשת האופנה עדיקה סיימה את הרבעון השני עם עלייה של 29% בהכנסות לכ-31 מיליון שקל, אך גידול בהוצאות בגין פתיחת חנויות חדשות העביר אותה להפסד ברבעון ובמחצית הראשונה של 2019 ● המנכ"ל דדי שוורצברג: "לאחר תקופת הדוח התקבלו אינדיקציות חיוביות ראשוניות לפעילות החברה הבינלאומית"

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם