גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרבעון השני הניב חצי מהתשואה באפיקי החיסכון לטווח ארוך לעומת הרבעון הראשון

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני האפיקים החדשים - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של 9%, עיקרן ברבעון הראשון ● ומי המנהלים המובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני?

יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר
יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר

הרבעון השני של 2019 הניב לחוסכים באפיקי החיסכון לטווח ארוך בישראל כמחצית מהתשואה שנרשמה באפיקים אלה ברבעון הראשון השנה. על פניו, נראה כי מדובר בהאטה, אבל למעשה, מדובר בהמשך מגמה חיובית מאוד עבור החוסכים בקרנות הפנסיה החדשות, בפוליסות ביטוחי המנהלים של חברות הביטוח, בקופות הגמל לתגמולים ובקרנות ההשתלמות. מתחילת השנה ועד עתה, רשמו אפיקים אלה תשואה מצטברת של 6.7% עד 7.3%.

ברבעון השני השנה רשמו קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות תשואה נומינלית ברוטו של כ-2.2% בממוצע. הפוליסות המשתתפות ברווחים - ביטוחי המנהלים, שנמכרו בשנים 1992 עד 2003, ושמהווים את התיק הגדול ביותר של חברות הביטוח - רשמו תשואה של 2.8% ברבעון; ואילו קרנות הפנסיה החדשות המקיפות רשמו תשואה ממוצעת של 2.4%. בשקלול תשואות ממוצעות, שנעו ברבעון הראשון בטווחים של 4.3% עד 4.8%, עולה כי עד כה מציגה 2019 למשקיעים קצב גידול נאה, שמוסיף עבורם ערך.

תשואות הפוליסות המשתתפות במחצית הראשונה ב2019

ארבעת אפיקי החיסכון לטווח ארוך שהזכרנו, הם פנסיוניים או חיסכון לטווח ביניים, והמשותף לכולם הוא הטבות מס ייעודיות, שהמדינה מעמידה לטובת המרצת הציבור לחיסכון במכשירים אלה. לצדם, יש שני מכשירי השקעה חדשים, לא פנסיוניים, שהמדינה יזמה ושהיא נותנת להם הטבות - בין אם בדמות הפקדת מזומן ממש מטעם המדינה בקופות הגמל חיסכון לכל ילד, ובין אם בדרך של דחיית אירוע המס ליום פדיון כספי החיסכון בקופות הגמל להשקעה.

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני אפיקי הגמל החדשים האלה - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של כ-9%, כשעיקר העליות נרשם ברבעון הראשון. מגמה זו דומה בכל האפיקים, וזאת בגלל שינוי הכיוון שנרשם בשווקים במאי, אף שכבר השתנה מאז.

תשואות החיסכון הפנסיוני עד כה ב2019

מנורה וכלל ביטוח מובילות בתשואה

ומיהם הגופים המנהלים שמובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני 2019? בתחום הפנסיה החדשה המקיפה, מדובר בארבעה גופים הבולטים מעל השאר: קרנות הפנסיה החדשות המקיפות של מנורה מב החז  ושל כלל עסקי ביטוח  הגדולות, וגם קרנות הפנסיה המקיפות החדשות של הלמן אלדובי השק  ושל אלטשולר שחם, שנמנות עם קרנות הפנסיה ברירת מחדל שנבחרו על ידי המדינה; בדירוג הפוליסות המשתתפות ברווחים, בולטות כלל ביטוח שבראש ואחריה מנורה מבטחים, שאליה צמודה הפניקס.

על פי נתוני אתר הפנסיה-נט של רשות שוק ההון, מסלולי "ספיר" של כלל ביטוח ו"כללי" של מנורה מבטחים הובילו את דירוג המסלולים הכלליים, שהם הגדולים ביותר בשוק הפנסיה, עם תשואות של 6.7% ושל 6.5% ב-12 החודשים האחרונים, בהתאמה.

מעבר לקבוצת המסלולים הכלליים, שהם שריד לימים של לפני החלת מודל ניהול ההשקעות בתלות בגילאי החוסכים, יש שלוש קבוצות גילאים עיקריות - עד 50, מ-50 עד 60, וגיל 60 ומעלה, עד גיל פרישה. בקבוצה הראשונה, של עד גיל 50, מובילה הקרן של אלטשולר שחם, כשאחריה הקרן של הלמן אלדובי, ומנורה מבטחים שלישית. בקבוצת גילאי 50 עד 60, מי שמובילה היא הקרן של מנורה מבטחים, כשאחריה הקרנות של הלמן אלדובי ושל אלטשולר שחם. ואילו בקבוצת גילאי 60 ומעלה, המובילות הן (בסדר יורד): מנורה מבטחים, הלמן אלדובי וכלל ביטוח.

תשואות קרנות הפנסיה החדשות במחצית הראשונה ב2019

קרנות הפנסיה החדשות, המקיפות והכלליות מנהלות נכסי ציבור בהיקף של כ-376 מיליארד שקל. מדובר ב"כרית ביטחון" סוציאלית חשובה מאוד עבור הציבור הרחב, שחוסך באמצעותן את הפנסיה הצוברת שלו. למעשה, קרנות הפנסיה המקיפות החדשות הן האפיק הכי צומח בתחום החיסכון הפנסיוני, כשלצדן עוד שני מכשירים: קופות הגמל לתגמולים, שבהן מנוהלים 236 מיליארד שקל, וביטוחי המנהלים שמנוהלים בשוקי ההון, ושבאמצעותם מנוהלים כ-345 מיליארד שקל.

לגבי האפיק האחרון, נציין כי מדובר בפוליסות חיסכון שמוכרות חברות הביטוח, והן נחלקות לכמה תיקים, כשהסכום שאותו פירטנו אינו כולל את הפוליסות הוותיקות עם התשואה המובטחת ושזכאיות לאג"ח מיועדות מהמדינה. מתוך הפוליסות שאין בהן תשואה מובטחת, ושמנוהלות בשוקי ההון, התיק הגדול ביותר הוא תיק הפוליסות המשתתפות ברווחים, שבאמצעותו מנוהלים כ-169 מיליארד שקל.

מחצית ראשונה טובה למבטחים הוותיקה

בחינת התשואות בפוליסות המשתתפות ברווחים, שהן עדיין מסלולי הדגל של חברות הביטוח, מלמדת כי כלל ביטוח הובילה ביוני את השוק בדירוג התשואות ל-12 החודשים האחרונים. אחריה ניצבו מנורה מבטחים והפניקס , עם תשואות נומינליות ברוטו של 6.07%, 5.72% ו-5.71%, בהתאמה.

לצד התשואות בגופים הפרטיים שמנהלים מסלולי השקעה ושפתוחים לכל הציבור, יש עוד גוף מוסדי גדול שמנהל סכומי עתק עבור ובשביל הציבור - עמיתים, הגוף המוסדי הגדול בשוק, שאינו פתוח ללקוחות חדשים כבר מאז 1995. בעמיתים, גוף הניהול של שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, יש כמה תיקי השקעה, שהמרכזיים ביניהם הם אלה של מבטחים הוותיקה, של מקפת הוותיקה ושל קג"מ.

לגבי מבטחים הוותיקה נציין כי המחצית הראשונה של 2019 הטיבה עמה, עם תשואה נומינלית ברוטו של 8.44%, לאחר שבכל שנת 2018 רשמה תשואה של מינוס 1.12%. במקפת הוותיקה, התשואה במחצית הראשונה של 2019 עמדה על 8.49%, בהמשך לתשואה שלילית של מינוס 0.66% שנרשמה בכל 2018. בקג"מ שנת 2018 הייתה שלילית, עם תשואה של מינוס 2.09%, ואילו במחצית הראשונה של 2019 היא בלטה עם תשואה חיובית חזקה של 8.64%. 

עוד כתבות

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה זינקה בכ-19% עם נעילת יום המסחר בוול סטריט

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד S&P 500 איבד 0.8%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה קפצה היום בכ-19% ● ג'י.פי מורגן העלה את ההמלצה למניית ביונד מיט; מניית החברה עלתה 6.5%

מפגינים בהונג קונג/ צילום: רויטרס

טוויטר משנה מדיניות לאחר שחשפה רשת סינית שפעלה נגד המחאה בהונג קונג

הרשת החברתית הודיעה כי חסמה מעל 900 חשבונות סיניים שהשתמשו בקידום ממומן כדי לחתור תחת הלגיטימיות של תנועת המחאה בהונג קונג, לאחר שגילתה כי הם מקושרים לממשלת סין ● בטוויטר החליטו כי גופי מדיה וחדשות שקבלת ההחלטות בהם נשלטת על ידי מדינה כלשהי לא יוכלו לבצע פרסום ממומן

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה בהם רומא, פראג ואתונה

בודהה. אמונה היא עניין חברתי / צילום: שאטרסטוק

להאמין, להתפלל, לצרוך: דת המותגים עדיין רלוונטית מתמיד

למרות משבר האמונה בעשור האחרון, למותגים עדיין יש כוח שמשיק לסממנים דתיים, והם רלוונטיים יותר מאי־פעם

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד

דוד מילגרום, יו"ר מידרוג / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש היום שעת כושר מיוחדת במינה להקפיץ את שוק ההון בדרגה או בכמה דרגות למעלה"

יו"ר חברת הדירוג מידרוג שבשליטת מודי'ס העולמית, דוד מילגרום, מציע מספר דרכים לחיזוק שוק ההון הישראלי וגם מאמין שבפעולות נכונות ניתן לפתור את בעיית הגירעון מבלי להעלות מסים: "אם נאושש את הצמיחה במשק, הוא ייסגר לבד, ובאמצעות שוק ההון אפשר לעשות זאת"

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

עוד לחיצה מטה: UBS מוריד מחיר היעד למניית טבע בפעם השלישית בפחות מחצי שנה, ל-8 דולר

מדובר בהורדה של 4 דולר ממחיר היעד הקודם שהציב הבנק ● האנליסט מעריך כי מיחזור חוב שטבע תבצע (בסך 3 מיליארד דולר) יגדיל את הוצאות הריבית שלה ואת תשלומי הריבית השנתיים במאות מיליוני דולרים בשנתיים הקרובות

דירת 3 חדרים ברחוב סיון, אשדוד / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת שלושה חדרים בקומה שלישית באשדוד?

הדירה, בשטח 89 מ"ר בבניין בן שבע קומות, נמכרה לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל ● המוכרים - משפרי דיור ● אילו דירות נוספות נמכרו לאחרונה?

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65% ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת, אירוע שהתקיים בתל אביב, מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

תיקי נתניהו: היום ייערך השימוע לשאול ואיריס אלוביץ'

קו ההגנה של אלוביץ' צפוי לנסות לנתק את הקשר הסיבתי לכאורה בין הסיקור באתר וואלה ובין ההתנהלות של נתניהו מול בזק כשר התקשורת וכרה"מ ● בנוסף צפויים סנגורי אלוביץ' לתקוף את תזת התביעה, שלפיה בזק קיבלה מנתניהו הטבות רגולטוריות בהיקף של מיליארד שקל

דדי שוורצברג / צילום: עדיקה

עדיקה צומחת אבל לא מצליחה להרוויח; המניה צנחה ביותר מ-50% מההנפקה

רשת האופנה עדיקה סיימה את הרבעון השני עם עלייה של 29% בהכנסות לכ-31 מיליון שקל, אך גידול בהוצאות בגין פתיחת חנויות חדשות העביר אותה להפסד ברבעון ובמחצית הראשונה של 2019 ● המנכ"ל דדי שוורצברג: "לאחר תקופת הדוח התקבלו אינדיקציות חיוביות ראשוניות לפעילות החברה הבינלאומית"

שר הכלכלה אלי כהן צילום: תמר מצפי

לאחר שויתרה על הנחת מכס על כל חלקי המדינה, ישראל תחתום על הסכם סחר מול דרום קוריאה מחר

שר הכלכלה אלי כהן יחתום מחר בבוקר על הסכם סחר עם דרום קוריאה לאחר שישראל ויתרה על דרישתה לתחולה מלאה של הנחות תעריפי מכס על כל חלקי ישראל ● היום שלח ח"כ צביקה האוזר (כחול לבן) פניה ליועץ המשפטי לממשלה ובה ביקש ממנו למנוע מן הממשלה לבצע צעד כזה ערב בחירות

הדמיה של פרויקט הנדל"ן שיבנה במרכז ירושלים / צילום: מתי רוזנשטיין אדריכלות

אור ירוק לפרויקט מתחם בית הכנסת מוסיוף בירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים הפקידה תוכנית של היזם לורנט לוי מבעלי "אופטיקל סנטר" לפרויקט מלונאות מסחר ומגורים במתחם בית הכנסת מוסיוף