גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסדר חוב באי.די.בי הוא כמעט בלתי נמנע: אילו אפשרויות עומדות לפני אלשטיין?

אי.די.בי מציגה היקף חוב גבוה משווי נכסיה, וב-S&P מעלות מעריכים כי בחצי השנה הקרובה היא תידרש לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים ● אם זה יקרה, תיקלע החברה למצב מאתגר ביותר, שבו היא נדרשת להתמודד מול 4 סדרות אג"ח שונות ונפרדות ● להלן כמה תרחישים שיכולים לשרת את אלשטיין במניעת הסלמה והידרדרות לנקודת אל-חזור

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר
אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

איש העסקים אדוארדו אלשטיין שוב עומד בפני צומת דרכים בנוגע להשקעתו בישראל. לאחר שוויתר אתמול באופן סופי על כוונתו לשלוט בחברת כלל ביטוח, נדרש אלשטיין למצוא מוצא חדש למצב המורכב שבו נתונים עסקיו בישראל.

אלשטיין שולט בקבוצת ההחזקות אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות), שעליה השתלט ב-2014 במסגרת הסדר החוב של החברה האם לשעבר, אי.די.בי אחזקות, שקרסה יחד עם בעל השליטה הקודם נוחי דנקנר. מאז הזרים אלשטיין לאי.די.בי ולדסק"ש סכום-עתק של כ-2.7 מיליארד שקל, בעיקר באמצעות החברה הציבורית אירסה שבשליטתו, שמניותיה נסחרת בבורסות בניו יורק ובבואנוס איירס.

אלא שהכסף הרב שהזרימו אלשטיין ושותפיו באירסה לא הספיק כדי לכסות את בור החובות שהותיר אחריו דנקנר, ובחודשים אלו שוב ניצבת הקבוצה במצב של אי-ודאות רבה. בעיקר אמורים הדברים בנוגע לאי.די.בי, שעליה כתבו באחרונה בחברת הדירוג S&P מעלות כי "עלה הסיכון לחדלות פירעון בחברה או להסדר חוב בחצי השנה הקרובה".

לאי.די.בי חוב של 2.72 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה. בנובמבר 2019 אמורה החברה לפרוע במלואן שתיים מארבע סדרות האג"ח שלה - י"א ו-י"ג - אשר להן משועבדות מלוא החזקותיה הנותרות בחברת כלל ביטוח. מדובר בתשלומי קרן בסך של 479 מיליון שקל, שכנגדן משועבדות כיום מניות כלל בשווי של כ-660 מיליון שקל.

לדברי S&P מעלות, יכולת פירעון החוב של אי.די.בי מותנית מעשית בהבשלה של מהלכים משמעותיים, שיזרימו מקורות נזילות לחברה, וכן במימוש מניות כלל ביטוח שברשותה. עם זאת, עקב העובדה שאי.די.בי מציגה שיעור LTV (חוב לנכסים) של יותר מ-100%, כלומר שהיקף החוב שלה גבוה משווי נכסיה, מעריכים בחברת הדירוג כי אי.די.בי תידרש בחצי השנה הקרובה לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים.

אם כך אכן יקרה, תיקלע אי.די.בי למצב של כאוס רבתי, מכיוון שבכיריה יידרשו להתמודד מול ארבע סדרות שונות של איגרות חוב, אשר להן בטוחות שונות, דרישות שונות ואינטרסים שונים. כל סדרה גם בחרה לפעול בנפרד באמצעות נציגות ויועצים (משפטיים וכלכליים) משל עצמה, מה שיהפוך את המשא ומתן מול הסדרות למאתגר ביותר עבור החברה.

משום כך, יידרשו הנאמן, הנציגים והיועצים של כל אחת מארבע סדרות האג"ח, לבחון היטב את ההשלכות הרוחביות של דרישותיהם וצעדיהם מול אי.די.בי. מנגד, יידרשו אלשטיין ואי.די.בי למצוא ולהציג פתרונות מהירים שימנעו הסלמה של המצב והידרדרות לנקודת אל-חזור מבחינתם. להלן כמה תרחישים אפשריים לחודשים הקרובים בקבוצת אי.די.בי, שהסדר חוב בה נראה כמעט בלתי נמנע.

תסריט 1: הזרמת הון נוסף מאלשטיין

אי.די.בי נמצאת בחודשים האחרונים בסביבה של חדלות פירעון, לאחר שהציגה כאמור בסוף מרץ LTV של 117% ושווי נכסי נקי (NAV) שלילי של 324 מיליון דולר. במצב הנוכחי קיימת דרך ברורה אחת לשמירה על אי.די.בי מחוץ לטווח הסכנה של הנושים, והיא כמובן הזרמת הון נוסף לחברה.

אירסה של אלשטיין, שנסחרה בסוף השבוע בארה"ב לפי שווי של 595 מיליון דולר, כבר הזרימה לאי.די.בי לאורך השנים סכום-עתק של 640 מיליון דולר. עם זאת, כדי למנוע אפשרות שבה תרד השקעתה כולה לטמיון, עלולה אירסה למצוא עצמה נדרשת להזרמת הון נוסף בהיקף של 50-150 מיליון דולר.

עד כה לא הפגין אלשטיין רצון אמיתי לבצע הזרמה נוספת, ולא מן הנמנע כי הסכמה שלו להזרמה כזאת תגיע עם דרישה נגדית ממחזיקי האג"ח לפריסה מחדש של החובות כלפיהם, או אפילו לתספורת מסוימת של החוב. כך שבמילים אחרות, הזרמת הון נוסף היא בהחלט אפשרית, אולם עשויה להגיע במסגרת הסדר חוב שני בקבוצת אי.די.בי.

תסריט 2: הזרמה באמצעות שותף

קיים תסריט אפשרי נוסף להזרמת הון חדש לאי.די.בי, והוא באמצעות הכנסת שותף. עם זאת, קשה לראות איזה גורם ירצה שותפות באי.די.בי, שהיא חברת החזקות הנמצאת בתהליך של מכירת החזקותיה לצורך תשלום חובות. לפיכך, סביר יותר כי אם יצליח אלשטיין להביא שותף להשקעותיו בישראל, יהיה זה באמצעות משקיע שיזרים למשל הון לדולפין אי.אל, שבאמצעותה שולט אלשטיין בחברת דסק"ש, וכספי ההשקעה יועברו ממנה לאי.די.בי לצורך פירעון החובות.

עם זאת, דסק"ש נסחרת כיום לפי שווי של 940 מיליון שקל בלבד ומציגה NAV של 1.2 מיליארד שקל. כך, שרק מציאת משקיע שיסכים להזרים הון בפרמיה מהותית על סכומים אלו תיחשב מציאותית עבור אלשטיין, שיתקשה להיפרד מהנכסים המרכזיים שלו בשוויים הנוכחי.

תסריט 3: הסתמכות על המזל ועל המחזיקים

מלבד שתי סדרות האג"ח הקצרות (י"א ו-י"ג), לאי.די.בי עוד שתי סדרות אג"ח ארוכות וגדולות יותר (ט' ו-"ד). סדרה י"ד, בהיקף של 993 מיליון שקל, נהנית משעבוד על מניות השליטה בדסק"ש, שנמכרו כאמור לדולפין איי.אל של אלשטיין, ומשעבוד על התשלומים שינבעו מהן. מאידך סדרה ט', בהיקף של כ-1.24 מיליארד שקל, אינה מובטחת בשעבודים או בביטחונות אחרים כלשהם.

בפני מחזיקי שתי סדרות אלו תעמוד בקרוב הכרעה קשה, האם לאפשר את פירעון שתי הסדרות הקצרות בנובמבר, או לנסות ולמנוע אותו עוד קודם לכן. לפי שעה, קשה לדעת באיזו דרך תבחר כל אחת מהסדרות, אולם לאור הביטחונות החזקים יחסית של הסדרות הקצרות, קיימת אפשרות סבירה שהן ייפרעו לבסוף.

במצב כזה, יוכלו אי.די.בי ואלשטיין לנהל מו"מ על הסדר חוב מול הסדרות הארוכות בלבד, וללא לחץ מהותי של זמן. במצב כזה יקבל בעל השליטה תקופה משמעותית של שקט למציאת פתרון למצב.

בתקופה הזאת תוכל אי.די.בי לנסות ולהשלים את מכירת חברת התעופה ישראייר, למכור את מחצית החזקותיה בפרויקט המסחר והמשרדים בלאס וגאס, להמשיך בתהליך למכירת החזקותיה בכלל ביטוח, ואף ליהנות, אולי, משיפור מחודש במצב עסקיה של דסק"ש.

תסריט 4: המחזיקים שוברים את הכלים

עם זאת, קיים כאמור תסריט הפוך, שבו מחזיקי סדרות ט' ו-י"ד מחליטים לנסות ולמנוע את התשלומים לסדרות הקצרות, באמצעות איומים על דירקטוריון אי.די.בי ופניות לבית המשפט. פעולות כאלו יובילו את אי.די.בי לסחרור מהיר, שקשה לדעת כיצד יסתיים. 

עוד כתבות

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ  / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ?

חמישה חדרים ביבנה, ארבעה חדרים בבאר-שבע או באשקלון - או שלושה חדרים באשדוד?

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה בהם רומא, פראג ואתונה

שי דתיקה / צילום: מתוך האתר לינקדאין

הנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך - על החתום, יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה תשקיף לגיוס 130 מיליון דולר עםמינימום שמתחתיו ההנפקה לא תצא אל הפועל של 5 מיליון דולר ● בתשקיף כותבת INX, המציגה את עצמה כחברה המפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין: "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

דוד מילגרום, יו"ר מידרוג / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש היום שעת כושר מיוחדת במינה להקפיץ את שוק ההון בדרגה או בכמה דרגות למעלה"

יו"ר חברת הדירוג מידרוג שבשליטת מודי'ס העולמית, דוד מילגרום, מציע מספר דרכים לחיזוק שוק ההון הישראלי וגם מאמין שבפעולות נכונות ניתן לפתור את בעיית הגירעון מבלי להעלות מסים: "אם נאושש את הצמיחה במשק, הוא ייסגר לבד, ובאמצעות שוק ההון אפשר לעשות זאת"

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

שיפור בתוצאות פועלים אי.בי.אי; מצטרפת להשקעה של עילדב בחברת המימון החוץ בנקאי מלרן

חברת החיתום שסבלה מירידה חדה בהכנסות בשנת 2018, סגרה את הרבעון השני עם הכנסות של כ-19 מיליון שקל, והמניה התחזקה ב-7% ● מלרן עוסקת במתן שירותי מימון לבתי עסק מהמגזר הערבי

שכונת גיורא, גבעת שמואל / צילום: תמר מצפי

העירייה נגד היזם: הקרב על הפינוי בינוי בגבעת שמואל נמשך

העירייה הפקידה בוותמ"ל תוכנית לבניית 1,385 דירות בשכונת גיורא, חלקן על קרקע משלימה, ו-37 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ● היזם שאסף חתימות בשכונה מתנגד ומנסה לקדם תוכנית משלו שבה יותר דירות, וגם תמורה גדולה יותר לדיירים

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד S&P 500 איבד 0.8%

בנוסף, הדאו ג'ונס ירד 0.66% והנאסד"ק השיל 0.68% מערכו ● בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, כשהמדדים המובילים בבורסות איטליה ובריטניה הובילו את הירידות ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה קפצה היום בכ-19%

 מטוס של בריטיש איירוויז בשדה תעופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קווי התעופה הרווחיים בעולם: איזה קו תעופה מגלגל יותר ממיליארד דולר בשנה?

דוח שפירסמה חברת OAG מעלה כי התוצאות הכספיות של חברות התעופה האמריקאיות הצביעו על גידול ברווחים ומושכות את ממוצע הנתונים מעלה ● באירופה, לעומת זאת, התמונה אחרת כשחברות התעופה רשמו ירידה ברווחים

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: "יש גירעון של 12-13 מיליארד שקל, טיפלתי כבר בגדולים מזה"

כחלק משידור וידאו לייב בפייסבוק, ראש הממשלה טען כי הוא יפתור את בעיית הגירעון לא באמצעות העלאת מסים, אלא ע"י הקטנת הוצאות הממשלה ● "אם אתם רוצים אותי, אל תיפלו בפח של הצבעה למפלגות אחרות"

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65% ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת, אירוע שהתקיים בתל אביב, מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט