גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חדשנות ויזואלית: כיצד עולם המולטימדיה יכול לשדרג את עולם המסחר

דלתות מעלית שהן בעצם מסכי LED מעודדי מכירות, קיוסקים אינטרקטיביים להזמנת ארוחות והנעה לפעולה, מסכים מתניידים המזרימים מידע מתחלף ומבנים מוארים המייצרים חוויה ● כל אלו הם רק חלק מהפיתוחים החדשניים בעולם המולטימדיה, שעשויים לסייע לחברות במכירות

מסכים צורניים בחנות אורבניקה. למשוך את העין של המבקרים / צילום: גיל דור
מסכים צורניים בחנות אורבניקה. למשוך את העין של המבקרים / צילום: גיל דור

הכתבה בשיתוף Protouch

עולם המסחר עבר בשנים האחרונות שינויים גדולים. פריחתו של המסחר המקוון הביאה לצמיחה ברכישה אונליין ולקיטון בכמות המבקרים בקניונים. על רקע שינויים אלו, החלו אותם קניונים לנסות ולשמר את הקהל באמצעות חוויית קנייה ייחודית, שאותה לא יוכל לקבל דרך הרשת. אחת הדרכים לעשות זאת היא בעזרת תחום המולטימדיה על החידושים שבו, שבכוחו לשדרג את חוויית המסחר הפיזי ולסייע במכירה לרשתות ולחברות ממגוון תחומים ובנוסף לתרום להן באפיקים של תדמית וייעול הפעילות. מהן המגמות המובילות בתחום המולטימדיה וכיצד הן באות לידי ביטוי בעולם המסחרי ובכלל? לפניכם כמה דוגמאות.

1. שילוט דיגיטלי נייד במתחמים ציבוריים ומסחריים

בשנת 2001, בעקבות אסון התאומים, שונו כללי הבטיחות בתעופה, תחילה בארה"ב ואז גם בשאר העולם. האיסור להעלות נוזלים למטוס נכנס לתוקף והתהדק הפיקוח על מוצרים נוספים שמותר להניחם אך ורק במזוודה (דוגמת מספריים או סכיני גילוח). השינוי דרש היערכות מחודשת משדות התעופה, בדמות שלטים חדשים המורים על אלו מוצרים אסור להעלות לטיסה, אולם מאחר שבשדות תעופה רבים השלטים האלקטרונים ממוקמים גבוה, חלק מהאנשים לא הבחינו בהם.

איך נפתרה הבעיה? באמצעות שלטים דיגיטליים ניידים, הפועלים על סוללות ומסוגלים לקלוט תשדורות אלחוטיות ולעדכן ולשנות את התכנים בהתאם למבוקש. כך מסביר שלומי בן אבט, מנהל תכנון בחברת "Protouch, מערכות מולטימדיה מתקדמות". לדבריו, "בדרך זו התאפשר למקם את המסך באמצע התור בשדה וכך כל אחד רואה אותו, גם מי שנמצא בסמארטפון רוב הזמן. Protouch הציבה מסכים כאלה, המזרימים תכנים שונים, בשדה התעופה בסן פרנסיסקו והדבר הוביל להפחתה של 40% בכמות האנשים שמגיעים לתור עם מוצרים אסורים", הוא מדגיש.

בן-אבט אומר כי התרומה החדשנית הייחודית של שלטים דיגיטליים אלו היא באפשרות למקם אותם בכל מקום ולהעניק גמישות. "לא מדובר במסך שתקוע בנקודה מסויימת והזזה שלו דורשת פרויקט לוגיסטי. אפשר לנייד אותו בקלות - להעמיד אותו פעם אחת בנקודה מסוימת ובפעם השנייה בנקודה אחרת - ועדיין להזרים אליו תכנים מגוונים בקלות וביעילות - בחנויות, בקניונים או בכל מתחם מסחרי דינמי אחר", הוא מוסיף.

מסך נייד, אלחוטי זווית צפיה היקפית 360 מעלות, בשדה התעופה SFO בסאן פרנסיסקו / צילום: יהב רן

פתרון זה של מומחי חברת Protouch, המשמשת אינטגרטור בפרויקטים המשלבים מערכות מולטימדיה שכאלה, הוא חלק משורה רחבה של פלטפורמות מולטימדיות, דיגיטליות ואינטרקטיביות שבהן מתמחה החברה. מעולם הווידאו ועד לעולמות הסאונד, מערכות התאורה, הפקות התוכן ועוד. כיום, מספקת החברה שירות לחברות הגדולות במשק כגון אינטל, קוקה קולה, התעשיות הצבאיות, רשתות אופנה מובילות ועוד. סביר להניח שאם ביקרתם לאחרונה באחד הקניונים בישראל והבחנתם בקיר וידאו מרשים או מסך LED יוצא דופן שתפס את עיניכם, מדובר במוצר פרי פיתוח החברה.

2. מעליות ראווה

אחד מפרקי הזמן המבוזבזים ביותר בחייו של אדם הוא שלב ההמתנה למעלית: לוחצים על הכפתור וממתינים... בשנים האחרונות השתכללו הפיתוחים המולטימדיים הקשורים במעליות. כך ניתן, למשל, להזמין את המעלית לקומה מסוימת וכבר מבחוץ לזכות בחיוויי שמצביע על המעלית שתגיע לקומה היעודה. הדבר הוביל לביטול לחצני הקומות מבפנים בחלק מהמעליות. בנוסף לכך, הותקנו גם מסכים בתוך המעליות שמספקות מידע ואף חשיפה לפרסומות לבאים ושבים. כיום הלך התחום הזה צעד קדימה, כפי שמסביר בן אבט: "אחד ההישגים הטכנולוגיים שהצלחנו לפתח בחברה ,פטנט רשום בשיתוף חברת אלקטרה ,הוא מסך LED ממוזער,שניתן להכניס אותו לתוך דלתות המעלית - וכך גם לשדר תכנים לעוברים ושבים במתחם המסחרי ולמי שעומדים וממתינים למעלית. הדגש הוא שבמקום דלתות של מעלית, יש כעת מסכים שמשדרים פרסום ואינפורמציה. הם מחוברים למרכז הבקרה של הבניין ויכולים לעדכן בכל דבר, כולל מידע על מה נמצא בכל קומה", הוא מוסיף.

בתחרות החדשנות במולטימדיה Integrated Systems Europe) ISE) שנערכה השנה באמסטרדם, הוכרזה חברת Protouch כאחת מעשר החברות המובילות בתחומן בזכות פיתוח מסכי המולטימדיה שלה. "בעתיד, המסכים הללו יהיו גם אינטרקטיביים ויאפשרו לממתינים למעלית לבצע פעולות, כמו לבקש מידע מסוגים מסוימים", אומר בן-אבט.

Protouch מערכות מולטי מדיה - כי לעסק שלכם מגיע UPGRADE. לפרטים הקליקו כאן>>

3. מסכים מוארים בשלל צורות

"עד לפני כמה שנים, כל תחום הלדים היה בגדר מותרות של חברות גדולות ועשירות, או גופים ציבוריים עתירי ממון", אומר יוגב מזוז, מנהל פרויקטים ואחראי על רשתות האופנה בחברת Protouch. לא עוד, אחד השינויים שניתן להבחין בהם בשנים האחרונות הוא מסכים בצורות שונות, שמשמשים כמקדמי מכירות של חנויות ונועדו למשוך את העין של הקונים.

מזוז נותן דוגמה: "לפני כמה שנים, הטמענו מסך לד קטן בתוך דלת של מקרר כחלק מפרויקט שבצענו עבור חברת קוקה קולה. אותו מקרר יצא לפיילוט בכל הארץ. היה לו מפרט דומה לזה של מקררים אחרים, כשההבדל הוא מסך הלד, שבמקרה הזה הקרין פרסומת של קוקה קולה. מה שהתברר לנו הוא שהמקרר הזה מכר 50% יותר ממקררים עם מפרט דומה לחלוטין, אך נטולי מסך לד, שביניהם הוא עמד בחנויות. עד כדי כך היתה למסך השפעה".

אחת הדוגמאות הבולטות כיום לשימוש במסכים צורניים, נמצאת בחנות "אורבניקה" שבקניון עיר ימים בנתניה. בחנות, המשתרעת על שתי קומות במבנה, רצו לגרום ללקוחות שנכנסו לקומה התחתונה להבחין בקומה העליונה ולעלות אליה, מה שעשוי להגדיל את המכירות. הפתרון היה מבנה של פסל (כפי שניתן לראות בתמונה - נ.ס.), שמורכב כולו ממסכי לד ודומה ללגו גמיש שניתן לפרק ולהרכיב. "זרימת הווידאו במסכי הפסל הייתה מלמטה למעלה - מהקומה התחתונה לעליונה. כך אנשים הבחינו בווידאו למטה ולאט לאט הבינו כי את ההמשך ניתן לראות במסכים למעלה. זה גרם להם לעקוב אחרי הווידאו עם העיניים ולהבחין בקומה העליונה", מסביר מזוז.

4. קיוסקים אינטרקטיביים מולטימדיים: חיסכון בכוח אדם ושינוי חוויית הקנייה

לפני שלוש שנים היתה רשת מקדונלד'ס לחלוצת הקיוסקים האינטרקטיביים בעולם, כשהשיקה את מסך ההזמנות בכניסה לסניפים. המסך למעשה מאפשר ללקוחות להזמין את הארוחה באמצעותו ומייתר את עמדת הקופאי וההמתנה לו. "מאז שמקדונלד'ס אימצו את הקיוסקים האינטרקטיבייים נוצר וייב מטורף ואנחנו רואים אותם כמעט בכל תחום, ממסעדות, דרך הזמנת כרטיסי קולנוע ואפילו בגדים", אומר כפיר בן-אבט, מנהל פרויקטים ב-Protouch.

ניתן גם למצוא את הקיוסקים המדוברים במפעל אינטל בקריית גת. אחד השינויים האחרונים בחדר האוכל במקום, שכולל מתחם של ארבע מסעדות המעניק שירות למאות עובדים, הוא הטמעה בארגון של קיוסקים אינטרקטיביים ייחודיים להזמנת אוכל, שפיתחה Protouch. לדברי כפיר, "הבעיה שעמדה בפני המפעל היא שמאות עובדים מתנקזים בהפרש של חצי שעה עד שעה לאותו מתחם אוכל. הם יוצרים תורים ועומס גדול ומשום כך הפסקת אוכל שאמורה לקחת חצי שעה, הופכת לשעה וחצי, פוגעת בפרודוקטיביות של העובדים ואף ברווחתם. הפתרון המולטימדי שיצרנו הוא קיוסקים שממוקמים ממש ליד עמדות העבודה של העובדים. בדרך זו הם יכולים להעביר בהם את כרטיס העובד או כרטיס אשראי, לבחור מאיזו מסעדה הם רוצים להזמין ואת סוג המזון המתאים להם; כל הזמנה נושאת מספר, ורק כאשר הוא מופיע על מסך הקיוסק, ניגשים העובדים לאסוף את הארוחה. הטכנולוגיה הזו שהוכנסה לשימוש דיללה התורים וייעלה את תהליך הארוחה כולו".

כפיר סבור כי מגמת הקיוסקים האינטרקטיביים צפויה להתרחב גם לעולם החתונות. "אנחנו מפתחים מסכים שיאפשרו לבאי האירוע לקבל מראש את מספר השולחן שלהם, לתת את המתנה לזוג באמצעות כרטיס אשראי ואפילו לבחור את המנה שהם רוצים לאכול. הדבר יאפשר למנהלי האולמות לחסוך ולהכין בדיוק את המנות שאנשים מזמינים ולא לזרוק אוכל".

כך, אם כן, נראה כי על רקע הפריחה הטכנולוגית של מסכי ה-LED, תחום המולטימדיה והווידאו משתדרג ועשוי לשדרג מגוון רחב של ענפי מסחר. בין אם מדובר במסכי או מבני לד מורכבים שלוכדים את העין של הקונים, או בפעילות אינטרקטיבית יותר כגון קיוסקים מניעי פעולה - השימושים השונים עשויים לתרום כלכלית לחברות רבות בעולם העסקי.

Protouch מערכות מולטי מדיה - כי חדשנות שווה מכירות. לפרטים הקליקו כאן>>

עוד כתבות

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה