גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מחוקקים דמוקרטים בוחנים צעדי גמול נגד שגריר ישראל בארה"ב"

רשת עיתוני מקלאצ'י: זעם במפלגה הדמוקרטית על רון דרמר ועל שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן בשל התפקיד שמילאו בפרשת המחוקקות מסורבות הכניסה לישראל ● תומס פרידמן: "יהודי שחושב להצביע בעד טראמפ כי הוא פרו-ישראלי – אוויל"

אילהן עומאר / צילום: רויטרס
אילהן עומאר / צילום: רויטרס

מחוקקים דמוקרטים בכירים בוחנים נקיטת צעדי גמול נגד רון דרמר, שגריר ישראל בוושינגטון, ודייוויד פרידמן, השגריר האמריקאי בישראל, בגלל התפקיד שמילאו בהחלטת ישראל לאסור כניסתן של צירות בית הנבחרים הדמוקרטיות רשידה טלאיב ואילהאן עומאר, לישראל. כך מדווחת רשת העיתונים האמריקאית מקלאצ'י.

במקביל, יוצא היום בעל הטור תומס פרידמן בהתקפה קשה על דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בגין פרשת טלאיב ועומאר וכותב כי "יהודי אמריקאי שחושב להצביע בעד טראמפ בבחירות הבאות מפני שטראמפ כביכול פרו-ישראלי, אינו אלא אוויל מושלם".

על פי הדיווח ברשת מקלאצ'י, כעשרה מחוקקים דמוקרטים, ובכללם כמה מחוקקים יהודים בכירים, החלו לדון ביום שישי בבוקר על דרכים לתת ביטוי ל"חוסר האמון והביטחון" שלהם בדרמר ובפרידמן, לדברי שני מקורות המודעים לדיונים.

בין השאר בוחנים המחוקקים הדמוקרטים פרסום הודעה שתביע את אי האמון שלהם בדרמר ופתיחת חקירה רשמית של משרד ביקורת ממלכתי נגד פרידמן. ביום חמישי שעבר פרסם השגריר האמריקאי הודעה שמגינה על החלטת ישראל לאסור את כניסת המחוקקות. הוא ציין כי ישראל הוציאה אל מחוץ לחוק את פעילות ה-BDS, ושתי המחוקקות הדמוקרטיות תומכות בתנועה זו.

"דרמר אומר בשיחות פרטיות כי הוא מצפה שהסערה תחלוף בתוך יום אחד; זה מצביע על חוסר הבנה ממשי לגבי תוצאות הפרשה הזו", אמר מקור בקונגרס לרשת העיתונים.

כזכור, ישראל אסרה בשבוע שעבר על טלאיב ועומאר להיכנס לישראל בגין תמיכתן בתנועת BDS - שתומכת בחרמים ובסנקציות על ישראל ובמשיכת השקעות ממנה. על פי דיווחים שונים, החליט נתניהו לנקוט צעד זה בעקבות פנייה ישירה או עקיפה של טראמפ, שהמליץ לסגור את שערי ישראל לפני השתיים.

"נתניהו היה מודע לעמדת טראמפ בסוגיה זהו", אמר פקיד ממשל אמריקאי בסוף השבוע. קודם לכן צייץ טראמפ: "זו תהיה הפגנת חולשה גדולה אם ישראל תתיר כניסת הצירות טלאיב ועומאר... המחוקקות האלה הן בושה וחרפה". החלטת נתניהו עוררה סערת מחאות בארה"ב, גם בקרב רפובליקאים, וחשפה קרע מסוכן בין ממשלת נתניהו לבין המפלגה הדמוקרטית.

"אנו בוחנים את כל האופציות שלנו", אמר מקור בכיר בקונגרס לרשת מקלאצ'י. "לגבי דרמר, הבעיה היא שכבר קיים חוסר חמור של אמון בו (רמז לתפקיד שמילא שגריר ישראל בארגון נאום של נתניהו במליאת הקונגרס ב-2015, מאחורי גבו של הנשיא דאז, ברק אובמה; באותו נאום יצא רה"מ נגד ההסכם הגרעיני עם איראן - ר.ד.). עכשיו מתפתח חוסר מוחלט של ביטחון בשגריר הישראלי. לגמרי לא ברור שהוא מייצג את ממשלתו בהתחשב בעובדה שהוא נתן הבטחות שלא עלה בידו לקיים ולא ברור אם בכלל היה סיכוי שהוא יקיים אותן אי פעם".

בעקבות פרסום הדברים אמר ל"גלובס" מקור אמריקאי פרו-ישראלי בוושינגטון, שאינו מזוהה עם ממשלת ישראל, כי בשלב זה נראה שדרמר נפל על חרבו למען נתניהו, וכי השגריר הבטיח בזמנו שישראל תכניס את שתי המחוקקות מתוך אמונה שזו אכן המדיניות שאימצו מקבלי ההחלטות בישראל. המקור אמר, כי אין תקדים לכך שמחוקקים בקונגרס של ארה"ב יוצאים בהתקפה חמורה כל-כך על שגריר ישראל והתקפה זו מראה את גודל הנזק שחולל נתניהו בהחלטתו "הנמהרת והבלתי שקולה" לאסור את כניסת שתי המחוקקות. הוא הוסיף ש"דרמר שרוף עתה ולא ברור כיצד הוא יוכל להמשיך לתפקד".

עם המחוקקים הדמוקרטים שיוזמים פעולה נגד דרמר ופרידמן נמנים יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, אליוט אנגל, אחד מהידידים הגדולים של ישראל בקונגרס, ויו"ר ועדת ההקצבות של הבית, ניטה לאווי (ועדת ההקצבות היא אחת מהתחנות החשובות ביותר בתהליך אישור הסיוע האמריקאי לישראל). שני מקורות בקונגרס אמרו לרשת מקלאצ'י, כי גם מנהיג סיעת הרוב הדמוקרטי בבית-הנבחרים, סטנלי הויר, השתתף בדיונים על צעדי הגמול נגד דרמר, אך דוברת מטעם הויר אמרה כי הוא לא היה מעורב בכך.

בכל אופן, בהודעה שפירסם הויר נאמר, שהחלטת ישראל לאסור את כניסת המחוקקות גורמת ל"אכזבה עמוקה". לדבריו, זו החלטה בלתי קבילה וגסת רוח, שפצעה את הברית בין ישראל לארה"ב.

את זעמו של הויר ניתן להסביר בעובדה, שדרמר הבטיח לו אישית במועד כלשהו בשבועות שחלפו, כי "מתוך כבוד לקונגרס והברית החזקה בין ישראל לארה"ב, שתי צירות בית הנבחרים יקבלו היתר כניסה לישראל".

סיבה נוספת לזעמם של המחוקקים הדמוקרטים על דרמר היא העובדה, שישראל נתנה פרסום פומבי ללו"ז המתוכנן של ביקור שתי המחוקקות בישראל, וכן מכתב של טלאיב לממשלת ישראל, במאמץ להצדיק את החלטת נתניהו לאסור את כניסתן. פרסום המסמכים מעורר חששות בקרב הדמוקרטים בקונגרס האם מחוקקים אמריקאים יכולים לסמוך על כך שהתכתובת שלהם עם השגרירות תישאר פרטית וחסויה.

כאמור, מחוקקים דמוקרטים רבים התייחסו לדרמר בחשד מאז שארגן מאחורי הקלעים, ומאחורי גבו של אובמה, את נאומו של נתניהו במליאת הקונגרס במרץ 2015. רשת מקלאצ'י מציינת כי ביולי השנה ביקש נתניהו להאריך בפעם השלישית - בקשה יוצאת דופן - את תקופת שירותו של דרמר בוושינגטון בגלל קשריו הקרובים של השגריר הן עם ממשל טראמפ והן עם ראש ממשלת ישראל.

בדיון על צעדים נגד דרמר ופרידמן שקיימו המחוקקים הדמוקרטים ביום שישי, הזכירו כמה מהם תקרית ב-1975, שבה הייתה מעורבת סעודיה. הסעודים אסרו אז את כניסתו של ציר בית הנבחרים דאז הנרי ווקסמן, דמוקרט מקליפורניה, לאחר שהוא פירט את הרקע היהודי שלו בפנייתו לקבל אשרה. בעקבות הסירוב הסעודי, התערב משרד החוץ האמריקאי והסעודים התירו לווקסמן להיכנס. השגריר פרידמן סוטה מהתקדים שנרשם בעבר, טוענים המחוקקים הדמוקרטים.

"התמיכה בישראל הפכה לסוגיית טריז שחוצצת בין המפלגות בארה"ב"

ובינתיים, במאמר על פרשת רשידה טלאיב ואילהאן עומאר, כותב בעל הטור תומס פרידמן: "טראמפ, בסיוע נתניהו, עושה מה ששום נשיא או ראש ממשלה לא עשה לפניהם - הפיכת התמיכה בישראל לסוגיית טריז שחוצצת בין המפלגות הגדולות בארה"ב".

"מעט מאוד דברים מסוכנים יותר לאינטרסים ארוכי הטווח של ישראל מאשר הפיכתה לסוגיה שנויה במחלוקת בין דמוקרטים לרפובליקאים", מציין בעל הטור. "איש הימין הישראלי דורי גולד, שהיה פעם שגריר ישראל באו"ם ויועץ מקורב מאוד לנתניהו, הזהיר, בדו-שיח שהתקיים במכון האדסון ב-27 בנובמבר 2018: 'אתה מושיט יד לדמוקרטים; אתה מושיט יד לרפובליקאים. לעולם אסור לך להיקלע למצב שבו שבו אתה תוקע טריז בין שתי המפלגות'".

"אומר זאת בצורה הפשוטה והברורה ביותר: אם אתה יהודי אמריקאי ואתה מתכנן להצביע בעד דונלד טראמפ מפני שלדעתך הוא פרו-ישראלי, אז אתה אוויל מוחלט", אומר פרידמן.

"שלא תהיה לכם טעות", הוא מוסיף. "טראמפ אמר ועשה דברים רבים שעולים בקנה אחד עם האינטרסים של הממשלה הנוכחית בישראל, ופלחים רבים בציבור הישראלי מעריכים זאת. אי אפשר להכחיש דבר ברור מאליו. אבל הנה דבר ברור נוסף: תמיכתו של טראמפ בישראל מונחית על ידי שאיפתו לשפר את סיכוייו להיבחר לתקופת כהונה נוספת באמצעות טקטיקה פשוטה - לצייר את כל המפלגה הרפובליקאית כפרו-ישראלית, ואת כל המפלגה הדמוקרטית כאנטי-ישראלית".

"הקמפיין של טראמפ להשחיר את כל המפלגה הדמוקרטית בגלל השקפות עוינות של כמה מחוקקות שאך זה נבחרו לקונגרס, ונכונותו הפזיזה של נתניהו לקבל את דרישת טראמפ לאסור כניסת שתיים מהמחוקקות האלה, טלאיב ועומאר, היא חלק מתהליך שיגרום נזק עצום, ארוך טווח לאינטרסים של ישראל ולתמיכת ארה"ב בה". 

"תסלחו לי", כותב עוד פרידמן, "אבל ממתי מדינת ישראל החזקה - דמוקרטיה קולנית ורעשנית, שבה ח"כים ערבים בכנסת אומרים כל מיני דברים מטורפים - החלה לפחד ממה שעלולות לומר שתי מחוקקות אמריקאיות, שאך זה נבחרו? מתי החלה ישראל לפחד לומר למחוקקות כאלה: 'בואו, בקרו, לכו לאן שאתן רוצות. יש לנו דברים שליליים ויש לנו דברים טובים. אנחנו רק רוצים שתראו גם את הדברים הטובים וגם את הדברים הרעים. ואם לא, נמשיך לחיות גם ככה. אנחנו די קשוחים".

"עכשיו זה מאוחר מדי", קובל בעל הטור. "הנזק שגרמו טראמפ וביבי - הפיכת ישראל לסוגיית טריז שחוצצת בין שתי המפלגות הגדולות בארה"ב - הוא כבר עובדה מוגמרת. אל תטעו. נתניהו, באמצעות כל התרגילים שלו עם הרפובליקאים בסנט, יוכל תמיד למצוא אוזן קשבת בקונגרס, מתי שרק ירצה. אבל ביבי לא יוכל לדבר כיום בשום קמפוס של אוניברסיטה אמריקאית גדולה בלי שיקבל הגנה משטרתית אדירת ממדים. ההפגנות נגדו יהיו עצומות".

"טראמפ צובע את המפלגה הדמוקרטית כשונאת ישראל", כותב פרידמן. "בה בעת הוא מגדיר תמיכה בנתניהו - שעומד בראש הממשלה הימנית הכי קיצונית בתולדות ישראל, ושממתינים לו כתבי אישום על שלוש פרשיות שחיתות - כאהבת ישראל".

"כמה אמריקאים צעירים יהיו מוכנים לקנות את הנראטיב הזה? אם ביבי יזכה בבחירות, הוא מתכנן להעביר חוק שיאסור על הגשת כתבי אישום נגדו, ולאחר שבית-המשפט העליון יפסול את החוק הזה, מתכנן ביבי להעביר חוק נוסף, שיכפיף את בית-המשפט העליון לכנסת. אני לא ממציא זאת. ישראל תיהפך לרפובליקת בננות יהודית".

"אם זה יקרה, כל בית כנסת, כל ארגון של סטודנטים יהודיים, כל מוסד יהודי, כל ידיד ישראל, יצטרך לשאול: האם אוכל לתמוך בישראל כזו? זה יצור קרע לרוחב כל הקהיליה הפרו-ישראלית, זה יפלג כל בית-כנסת, כל פדרציה של ארגונים יהודיים בארה"ב".

עוד כתבות

רועי פולקמן/ צילום: תמר מצפי

רועי פולקמן מגלה בטור מיוחד ל"גלובס" מה יצביע ולמה. והתשובה מפתיעה

האופציה השפויה לאזרח הימני, המסורתי והחילוני, היא ממשלת אחדות ● בלי ספינים מיותרים, הבחירות הקרובות הן על ממשלה שתדאג לכלל אזרחי מדינת ישראל - והגורם היחיד שיכול לגרום לזה לקרות, דרך ממשלת אחדות, הוא ליברמן

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ: בכנסת הבאה אפעל לחוק שייתן יום שבתון בבחירות רק למי שהצביע

"גלובס" ביצעו בדיקה רחבה בנושא במהלך יולי 2019, וממנה עלה כי חקיקה מן הסוג הזה נתמכת גם ע"י סיעות ש"ס ויהדות התורה וייתכן שאף ע"י ישראל ביתנו

פרד קופמן/  צילום: איל יצהר

הכירו את היועץ שמלמד את מנכ"ל גוגל איך לנהל ארגון שכל הזמן גדל ומשתנה

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות באינטל, מתאר בראיון בלעדי ל"גלובס" מהי תפיסת מנהיגות מודעת אותה הוא מקדם, ואומר: "גוגל היחידה שהצליחה עם רמה גבוהה של אוטונומיה, אבל זה יוצר אתגרים חדשים" ● קופמן ישתתף בשבוע הבא בכנס ג'רני של EY ו"גלובס"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ליברה של פייסבוק דוחה את הטענות שהיא מאיימת על יציבות הכלכלה בעולם

בראיון בצרפת בסוף השבוע התייחס המנהל המוביל את עמותת המטבע הדיגיטלי של פייסבוק להתנגדות העצומה שמעורר הפרויקט בקרב רגולטורים בעולם ● "אנחנו נחושים לעמוד בלוח הזמנים להשקת ליברה, בין סוף המחצית הראשונה של 2020 לבין סוף השנה הבאה"

אביליטי / צילום: אתר החברה/ צילום: רויטרס

אביליטי: חשד לעבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני

בנוסף נחקר חשד לביצוע עבירות מרמה והברחה וכן עבירות הלבנת הון בהיקפים משמעותיים במסגרת פעילותה העסקית של אביליטי ● על שאר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום

אזרחי ישראל מצביעים בבחירות 2019 / צילום: שלומי יוסף

יזמים, משקיעים ומנהלים בכירים בהייטק בקריאה לעובדים: צאו להצביע

שתי יוזמות של בכירים צוברות תאוצה בקרב עובדים בהייטק ובשתיהן קריאה לעובדים לצאת להצביע, איש איש על פי אמונתו ● היוזמה האחת מובלת על ידי האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) והשנייה על ידי קבוצה של משקיעים ● בין החותמים: איל וולדמן, דב מורן, ארנה ברי, יואל חשין ושלמה דברת

נעורים/ איור: עובדיה בנישו

מפחדים להזדקן? מדענים מעריכים שבתוך עשור יימצאו תרופות לרבות ממחלות הזקנה. ואז יתחילו בעיות אחרות

כבר בתוך עשור צפויות להגיע לשוק תרופות למחלות המאפיינות זקנים שיאטו את ההזדקנות ● רגע לפני שאתם נתקפים באופטימיות, צריך לזכור את ההשלכות על החברה, על מערכת הבריאות, ועל עולם התעסוקה והפנסיה - שכמובן אף אחד לא נערך אליהן

פסטרמה בהכנה ביתית/ צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטב

קנטטה לפסטרמה: להכין פסטרמה בבית

במסגרת הנטייה ההולכת וגוברת להכין בבית מוצרים במקום אלה המתועשים והקנויים, דרך גם כוכבה של הפסטרמה הביתית מתברר שיש לא מעט משוגעים לדבר, שכובשים ומעשנים בשרים במו ידיהם, מתקבצים בקבוצות ווטסאפ ופייסבוק ומחליפים מתכונים

מניות הערך/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יצאו מהאופנה? מוקדם להספיד את מניות הערך

בכל מה שנוגע לבחירת מניות ערך, חברות עם מכפילי רווח חד-ספרתיים גבוהים או דו-ספרתיים נמוכים עונות טוב יותר על ההגדרה ● למרות התחושה המעיקה שמניות אלה "יצאו מהאופנה", דווקא רמת התמחור המכווצת שלהן הופכת אותן להזדמנות השקעה

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

גנץ למלצר: "אל תיפגש עם נתניהו, הוא עושה ספין פוליטי"

כמו ראש הממשלה, גם יו"ר כחול לבן התראיין הערב לערוצי הטלוויזיה וקרא ליו"ר ועדת הבחירות לא להיפגש עם ראש הממשלה ● באשר לרוטציה בין גנץ ללפיד, ציין גנץ אין בכוונתו להפר את ההסכם

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

3 ימים לפני הבחירות: המתנה של טראמפ לנתניהו

נשיא ארה"ב צייץ כי במהלך שיחה עם רה"מ נתניהו הם דנו באפשרות של קידום ברית הגנה הדדית בין המדינות ● "אני מקווה להמשיך בדיונים אחרי הבחירות בישראל, כאשר אפגוש את נתניהו באו"ם בהמשך החודש" ● כבר לפני שבועות פרסם בן כספית את התכנון לבשר על הברית עוד לפני הבחירות, במטרה להשפיע על דעת הקהל בישראל

שמואל לב/  צילום: כדיה לוי

"עדיף להשקיע במניות נדל"ן מניב מאשר לקנות דירה": שמואל לב, מבעלי אנליסט ומוותיקי שוק ההון, בראיון

שמואל לב מספר בראיון נדיר למה אין תחליף לניתוח כלכלי, על הקשר בין מנהלים טובים לחברות טובות, ואיך זה שלא מכר את מניותיו בבית ההשקעות ● וגם: איזו המלצת השקעה משתלמת נתן לבנו כשזה חגג בר-מצווה?

ראובן קפלן / צילום: ענבל מרמרי

דרמה בבית ההשקעות פסגות: ראובן קפלן מונה למנכ"ל, ברק סורני פורש

ברק סורני, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, הודיע על בקשתו לסיים את תפקידו כמנכ"ל לאחר 3 שנים ● קפלן סיים לאחרונה קדנציה של 4 שנים כמנכ"ל עמידר, קודם לכן כיהן 8 שנים בכלל ביטוח כמשנה למנכ"ל וכמנכ"ל כלל בריאות ● סורני: "שוק ההון שינה את פניו באופן משמעותי; גאה בעשייה שלנו"

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

קוטלר עבר בהצלחה את המשוכה של אישור הפיקוח: יחל כהונתו כמנכ"ל הפועלים בתחילת אוקטובר

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הודיעה כי אינה מתנגדת למינויו של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים ● בנוסף, המפקחת קבעה כי על הבנק לקבוע לקוטלר תקופת צינון בכל הנוגע לטיפול בישראכרט

מכלית נפט סעודית שנפגעה / צילום: רויטרס

התקפת מל"טים קיצצה את תפוקת הנפט של סעודיה ביותר מ-50%

מייק פומפיאו, שר החוץ האמריקאי: "התקפה חסרת תקדים של איראן על אספקת האנרגיה הגלובלית" ● המורדים החותים בתימן נטלו את האחריות להתקפה, אך פומפיאו אומר כי אין שום הוכחה שההתקפה יצאה מתימן

הדמיה לתוכנית בנייה במתחם אמת המים בדרך חברון ירושלים / צילום: משרד אדריכלים ארי כהן

עמותת אלע"ד טוענת לקיפוח באישור תוכנית בנייה נרחבת בי-ם

תוכנית "אמת המים" שמקדמת רשות מקרקעי ישראל תכלול לצד 447 דירות, שטחי תעסוקה נרחבים ומבני ציבור ● עמותת אלע"ד, שמחזיקה בחלק מהמתחם, מתנגדת לתוכנית המוצעת בטענה כי זכויותיה נפגעות ● רמ"י: "נגיב לטענות בוועדה המחוזית"

המשוררת אלקס ריף / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בני העולים מבריה"מ: "הקמפיין הרוסי מביך אותנו - אנחנו חיה פוליטית חדשה"

הקול הרוסי הפך להיות המגזר המחוזר בבחירות מועד ב', אבל חברי תנועת "דור 1.5", ילדי העולים שהתערו בישראל, לא מתרשמים מהקריצה הסטריאוטיפית של נתניהו וליברמן ● לאן ילכו 15 המנדטים של המגזר? פרק 4 בסדרה "לפרק את המיתוס"

נשיא אלביט, בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט השלימה את רכישת פעילות ראיית הלילה של האריס ב-350 מיליון דולר

זוהי רכישה משמעותית נוספת לאלביט לאחר שהשלימה בסוף 2018 את רכישת תעש מידי המדינה ב-1.9 מיליארד שקל, ועוד קודם לכן רכשה את Universal מארה"ב ב-120 מיליון דולר

אלוף במיל' יאיר גולן / צילום: כדיה לוי

התפרץ לראיון עם יאיר גולן: "שמאלנים הם זקנים מטונפים"

במהלך ראיון שהתקיים במסגרת שבתרבות בנתניה עלה אדם בשם צחי אליהו על הבמה וניסה להפריע לראיון עם סגן הרמטכ"ל לשעבר ומועמד המחנה הדמוקרטי לכנסת ● "אני נשבע בשם כל חיילי צה"ל ארדוף אותו עד שיעלם לנו מהמפה", כתב מאוחר יותר בפייסבוק

בנימין נתניהו / האזינו לפודקאסט

שובר את החרם: נתניהו יתראיין הערב בערוץ 12

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, רה"מ יתראיין הערב בתוכניתה של רינה מצליח "פגוש את העיתונות", יחד עם הראיון הצפוי עם איילה חסון בערוץ 13 ● למרות קריאתו לחרם על ערוץ 12 והאשמות כי בעליו "מנסים להטות את תוצאות הבחירות", נתניהו מעדיף לוותר על רטוריקת ההחרמה