גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פיענוח פשעים וזיהוי רמאים: איך הפך הקול שלנו לטביעת האצבע החדשה?

פיתוחים טכנולוגיים, ובראשם הבינה המלאכותית, מאפשרים להתחקות אחר ניואנסים בקול וכך לאתר רמאים ולסייע לרופאים לאתר מחלות

זיהוי קולי / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
זיהוי קולי / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

הצליל של קולנו הופך להיות טביעת האצבע החדשה. הטכנולוגיה הופכת מתוחכמת יותר ויותר, והיא מאפשרת להתחקות אחר ניואנסים בקול שאינם נשמעים באוזן האנושית. כך היא יכולה לספק רמזים על מיקומו של הדובר, מצבו הרפואי ואפילו תכונות גופניות. הרמזים האלו מסייעים לגופי אכיפת חוק כדי לשרטט את פניהם של חשודים, בנקאים לוכדים כך מתחזים שמנסים לחקות לקוחות בטלפון, ורופאים נעזרים בהם כדי לקבוע התחלה של דמנציה שכלית או דיכאון.

זה יוצר גם אפשרויות חדשות לטיפול רפואי, ולפעילות של גופים פיננסיים וגופי שיטור, ובו זמנית מעלה שאלות קשות של הפרת פרטיות, כאשר נתונים ביומטריים של לקוחות נאספים בדרכים חדשות.

"אנשים יודעים שקול מכיל אינפורמציה זה מאות שנים", אומרת ריטה סינג, חוקרת קול ולמידת מכונה באוניברסיטת קרנגי מלון, שמקבלת מימון למחקריה מהמשרד לביטחון המולדת בממשל הפדרלי. "זה לא חדש, אבל לא הייתה דרך להפיק את זה. היום זה אפשרי בזכות הבינה המלאכותית".

סינג מודדת עשרות תכונות של איכות קול אנושי, כמו חורקנות או רטט, שקשורות לאופן שבו מופק הקול האנושי מבפנים. היא מאבחנת "נפחי מיקרו" של אוויר שעוזרים ליצור את גלי הצליל שמרכיבים את הקול האנושי. האופן שבו הם מהדהדים בתא מיתרי הקול, עם עוד מאפיינים, מספק רמזים על מבנה הגולגולת של אדם, גובהו, משקלו וכן על הסביבה הפיזית שבה הוא נמצא. כך, בעתיד תוכל המשטרה להסתמך על תכני אודיו במעקב וחקירות, ולא רק על וידאו. כבר היום משתמשות חברות פיננסיות בקול האנושי כדי ללכוד רמאים.

הגנבים עונים על השאלות מהר יותר

Pindrop, חברת אבטחת מידע מאטלנטה, בודקת 1,380 תכונות אודיו שמתחלקות לשלושה חלקים עיקריים: הרעשים ששומעים בקווי טלפון, מאפייני התדר של שיחת טלפון וכמה מהשיחה הולך לאיבוד בהעברת השיחה.

הגורמים הללו מייצרים רמזים על מוצאו האפשרי של המטלפן ואם השיחה הועברה באינטרנט, בטלפון נייד או בטלפון נייח. למשל בשיחות מחו"ל, שיחות ממדינות מתפתחות הן בדרך כלל פחות ברורות משיחות ממדינות מפותחות, גם אם לאוזן האנושית קשה יותר לאתר את ההבדל. בנקים נעזרים בכך כדי לדעת אם המטלפן משוחח מהמקום שבו הוא אומר שהוא נמצא.

יש בנקים שמשווים הקלטות קול למידע ביומטרי והתנהגותי אחר שיש להם על הלקוח כדי למנוע הונאה, מפני שהמתחזים נוהגים במקרים רבים להשיב על שאלות האבטחה על חיי הלקוח מהר יותר מאשר הלקוח האמיתי.

Nuance Communications, חברת תוכנה מברלינגטון שבמסצ'וסטס שלקוחותיה כוללים את הבנקים HSBC ו-Kennebunk ממדינת מיין, בודקת גורמים כמו גובה הצליל, הקצב שלו וניב הדיבור (דיאלקט), כמו גם אוצר המילים, הדקדוק ומבנה המשפט.

תוכנות ניואנסים ביומטריים של קול וזיהוי מיועדות לבדוק את המגדר, הגיל והרקע הלשוני של מטלפנים, ואם קול הוא סינתטי או מוקלט. זה עזר לבנק אחד לקבוע שאדם יחיד היה אחראי לגניבה של עשרות מיליוני דולרים, 18% מסך ההונאות שהבנק ספג בשנה אחת, אמר ברט פראנק, מנהל עסקי האבטחה והביומטריקה של החברה.

נתוני אודיו משיחות שירותי לקוחות משולבים גם עם מידע על איך הלקוחות מנהלים בדרך כלל תקשורת בטלפונים ניידים או יישומים, אמר הווארד אדלסטין, יו"ר חברת הביומטריקה ההתנהגותית Biocatch. החברה הזו יכולה לאבחן את המקצב והלחץ של ההקלדה בסמארטפון. למשל, האופן שבו מחזיקים את הטלפון הנייד רומז על גיל המשתמש, ובכך מסייע לחשוף מתחזים.

בארה"ב מתחילים להילחם בהקלטות

לא כל החברות חושפות בפני הלקוחות שלהן את המידע על נתוני הקול וההתנהגות שלהם שהן אוגרות. חלק מהחברות הפיננסיות מבקשות מהלקוחות להסכים להקלטת הקול שלהם, ואחרות פשוט מודיעות שכל שיחות שירותי הלקוחות מוקלטות מסיבות בטיחות או איכות שירות.

במספר מדינות בארה"ב הועברו חוקי פרטיות ביומטרית, ואחרות מכינות חקיקה כזו. החוק באילינוי מחייב חברה להשיג הסכמה כתובה מפורשת של הלקוחות לאיסוף מידע ביומטרי כמו "הדפסות קול" או סריקות קול. תומכי הפרטיות אומרים שאם מידע שחברה אוספת ללא הסכמת הלקוחות יימכר או ייפרץ, קל יותר יהיה להתחזות ללקוחות ולגנוב מהם כספים.

גם בעולם הרפואה מתחילים להשתמש בניתוח קול, ומדידת שינויים זעירים בקולנו עוזרת לרופאים להבחין בתחילת מחלות כמו פרקינסון, או לקבוע את יעילות טיפולים למחלות כמו דיכאון.

חברת Sonde Health מבוסטון ביקשה מ-4,000 אנשים להוריד אפליקציה ולהשיב על שאלות שמיועדות להפיק מהן מגוון של צלילים. מדוגמיות האודיו הללו, החוקרים זיהו וחילקו לקבוצות תכונות כמו קצב, מלודיה (נעימת דיבור) ואיך בדיוק האדם מבטא מילים. דיבור איטי יותר, למשל, עשוי להצביע על עייפות או צער בנקודת זמן מסוימת, אבל בפרקי זמן ממושכים יותר הוא עשוי להצביע על משהו חמור יותר, אומר ג'ים הרפר, אחד ממייסדי החברה.

חברת Winrterlight Labs מטורונטו מתחקה אחרי מאפייני דיבור כמו תחביר, דקדוק, מורכבות אוצר מילים, גובה צליל וקצב דיבור כדי להתחקות אחרי בריאות נפשית ודמנציה. היא עובדת עם חברת התרופות Janssen כדי לנסות לאבחן אלצהיימר בחולים מבוגרים. 

עוד כתבות

בריקל קי במיאמי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המשקיעים הזרים מוכרים נדל"ן אמריקאי, אך במיאמי המשרדים בפריחה

בניית שטחי משרד במיאמי הגיעה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2009

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל ע"י בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

רם כספי / איל יצהר

עו"ד רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

עו"ד כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של ראש הממשלה

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

שכונה ל’, צפון תל אביב / צילום: קלר וויליאמס

בכמה נמכרה דירת ארבעה חדרים בשיכון ל' בתל אביב?

הדירה, בשטח 103 מ"ר, בקומה 7 מתוך 8, עם מעלית וחניה בטאבו, נמכרה ב-3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מרחבי הארץ

גנץ, ריבלין ונתניהו / צילום: יובל שגב

נתניהו לגנץ: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות"; בכירים בכחול לבן: "ממשלת אחדות בלי נתניהו. לא נשב איתו"

רה"מ בהתבטאות יוצאת דופן הבוקר: "העם לא הכריע בין שני הגושים, לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר" ● רמז על נכונותו לרוטציה כשקרא לגנץ: "בוא נשתף פעולה כמו פרס ושמיר"

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

הנשיא דולנד טראמפ והנשיא ברק אובמה בטקס מינויו של טראמפ לנשיא בינואר 2016 / צילום: רויטרס

היועץ החדש לביטחון לאומי בבית הלבן: השווה בעבר את טראמפ לאובמה

● רוברט אובראיין, שהנשיא מינה אותו לתפקיד אתמול, אמר על המועמד טראמפ ב-2016, בפריימריס של המפלגה הרפובליקאית: הוא קרוב יותר להשקפת העולם של אובמה כלפי ישראל מאשר להשקפת ה'בייס' הרפובליקאי ● ג'ון בולטון, היועץ הקודם, תוקף את טראמפ: ההתקפה על סעודיה נובעת מחולשת הנשיא, שלא הגיב על התקפה איראנית קודמת

בנייה בחיפה / צילום: פאול אורלייב

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

יוסי צילום: תמר מצפי

"גם כשמגיע מישהו כמו לפיד או כחלון ופוגע בענף הנדל"ן, החברות הטובות והחזקות לא נפגעות"

יוסי פרשקובסקי, יו"ר חברת הבנייה פרשקובסקי, שנסחרת בשווי של כמעט מיליארד שקל לאחר זינוק של 130% מתחילת השנה, טוען כי "אין מספיק היצע של דירות באזור המרכז והביקושים גדלים, ורואים את זה בעליית המחירים האחרונה, שתימשך כנראה כי אין ברירה אחרת"

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

עליות קלות באירופה בהמתנה להחלטת הריבית באנגליה

הבנק המרכזי בבריטניה צפוי להשאיר את הריבית ללא שינוי ● שוקי אסיה ננעלו במגמה מעורבת: עליות בשנחאי, בטוקיו ובסיאול; ירידות בהונג קונג ● הבנק של יפן שומר על מדיניות מוניטרית יציבה ● הדולר האוסטרלי נחלש לאחר נתוני אבטלה ● עליות קלות במחיר הנפט ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש ללא שינוי לאחר ירידות שהתמתנו בנעילה, בהמשך להודעת הריבית בארה"ב

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל מליסרון הגדיל החזקותיו בלהב אל.אר לכ-15%: רכש מניות ואופציות בכ-6 מיליון שקל

מימוש האופציות יגדיל את החזקותיו של אבי לוי לכ-19% מההון של חברת הנדל"ן המניב, שני רק לבעל השליטה אלי להב ● מניית להב אל.אר, שעיקר פעילותה בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, הגיבה לדיווח בעלייה של 2% היום, לשווי חברה של כ-115 מיליון שקל, והשלימה התקדמות של כ-20% בשנה האחרונה

השופטת ורדה וירט לבנה/ צילום: אוריה תדמור

יובל לבתי הדין לעבודה: יותר זכויות לעובדים, יותר שקיפות ביחסי העבודה, פחות הפליה

השבוע מציינת מערכת המשפט 50 שנה להקמת בתי הדין לעבודה • מומחי משפט מסכמים את ההישגים, משרטטים את האתגרים, אך חלוקים בשאלה: האם בתי הדין מוטים לטובת העובדים או המעסיקים

גר צדק,  תל אביב–יפו / הדמיה: מאירה מור

רחוב גר צדק ביפו: תמ"א 38 בשלושה בניינים סמוכים

בכל בניין יש 24 דירות קיימות, ויתווספו עוד 2.5 קומות שבהן סה"כ 13 דירות חדשות

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות