גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת האסתטיקה הרפואית ונוס קונספט תמוזג לחברת רובוטיקה בנאסד"ק לפי שווי של 240 מיליון דולר

החברה הממוזגת צופה השנה הכנסות של 130-135 מיליון דולר, רובן מפעילותה של ונוס ● המנכ"ל דום סרפינו: "אנחנו רוצים להגדיל את השוק ללקוחות שהם לא פלסטיקאים ויכולים להרשות לעצמם רק את המכשיר שלנו בזכות המודל העסקי" ● "הרובוטיקה תהיה השדרוג הבא שלנו בשוק האסתטי"

מוצר של ונוס קונספט  / צילום: אתר החברה
מוצר של ונוס קונספט / צילום: אתר החברה

ונוס קונספט בדרך לנאסד"ק: חברת האסתטיקה הרפואית הישראלית-קנדית, שהיקף המכירות שלה כ-100 מיליון דולר בשנה, צפויה להשלים בחודשים הקרובים מיזוג עם חברת הרובוטיקה Restoration Robotics, הנסחרת בבורסה האמריקאית.

רסטוריישן רובוטיקס פיתחה רובוט להשתלת שיער, שכבר נמכר בכמה מיליוני דולרים בשנה. לאחר השלמת המיזוג המתוכנן, יחזיקו בעלי המניות של ונוס ב-85% ממניות החברה הממוזגת, והנהלת ונוס תנהל את החברה הממוזגת ותפתח את הטכנולוגיות של שתי החברות.

כחלק מתהליך המיזוג, תוביל קרן EW Healthcare Partners השקעה של 21 מיליון דולר בחברה הממוזגת, יחד עם הקרנות HealthQuest Capital, Madryn Asset Management, Longitude Capital Management, Fred Moll ו-Aperture Venture Partners. כמה מקרנות אלה נמנו גם עם המשקיעים בגיוס האחרון של ונוס, בהיקף של 37.5 מיליון דולר, שנערך ב-2017.

ההשקעה החדשה תבוצע במחיר של 0.85 דולר למניית רסטוריישן - גבוה ב-25% ממחיר השוק הנוכחי. לפי מחיר זה, יעמוד שווי החברה הממוזגת על כ-240 מיליון דולר. 

ללא קבלני משנה

ונוס קונספט הוקמה ב-2008 על ידי בני הזוג עודד ואורית רון עדות בביתם בתל אביב, יחד עם אחיו של עודד, אהרון עדות. "היינו שותפים בכמה אקזיטים בעבר, אבל איננו חובבי פרסום גדולים", מספר עודד רון עדות. "הקמנו את החברה בגראז', אורית הייתה מנכ"לית החברה ואני יו"ר פעיל. כתבנו יחד תשעה פטנטים. בהמשך הקמנו מפעל ייצור גדול בכרמיאל. היינו גאים להיות היצרן היחיד בתעשיית האסתטיקה הרפואית, שייצר לבד ללא קבלני משנה.

"הקמנו 23 משרדים וחברות בת בעולם, ובינואר 2015 מכרנו חלק גדול מההחזקות שלנו לקרן אמריקאית ונשארנו בעל המניות הפרטי הכי גדול בחברה (כ-10%). כיום אנחנו מגדלים שישה ילדים, ומעורבים בעוד 6-7 חברות בתחומים שונים".

ונוס מעסיקה קרוב ל-600 עובדים, מהם 70-80 בישראל. לחברה קרוב ל-200 אנשי מכירות, ומוצריה מותקנים בכ-11 אלף קליניקות בעולם.

המוצרים הקיימים של ונוס הם מוצרים בתחומים הקלאסיים של תעשיית האסתטיקה הרפואית (אם כי מבוססים על טכנולוגיה ייחודית של החברה): חידוש עור, מיצוק עור, הסרת שיער, טיפול באקנה ועוד. באחרונה קיבלה החברה אישור שיווק בארה"ב למכשיר המטפל בהמסת שומן ובצלוליט גם יחד. המוצר יושק ברבעון הקרוב.

הכנסות ונוס גדלו במחצית ב-8%

לקראת המיזוג פרסמה ונוס קונספט בסוף השבוע כמה נתונים מהדוחות הכספיים שלה. ברבעון השני של 2019 רשמה החברה הכנסות של 28 מיליון דולר - גידול של 3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ושיעור הרווח הגולמי היה 72%, לעומת 78.5% אשתקד.

במחצית הראשונה של 2019 ההכנסות של ונוס קונספט עמדו על 52 מיליון דולר - גידול של 8.3%. שיעור הרווחיות היה דומה. בשנת 2018 רשמה ונוס הכנסות של 102 מיליון דולר - גידול של 15.2% לעומת 2017, עם רווח גולמי של 77.3%.

תחזיות החברה הממוזגת ל-2019 הן להכנסות של 130-135 מיליון דולר, כשרוב ההכנסות יגיעו מוונוס קונספט. רסטוריישן רשמה במחצית הראשונה של 2019 הכנסות של 8.3 מיליון דולר - ירידה של 21% לעומת התקופה המקבילה, והפסד של 13.6 מיליון דולר. בקופת המזומנים של החברה היו 9.7 מיליון דולר בסוף המחצית הראשונה.

"במקום מכונות, הצענו מודל של מנוי"

מנכ"ל ונשיא ונוס קונספט הוא דומניק סרפינו, שבעבר שימש נשיא חטיבת צפון אמריקה של חברת האסתטיקה הרפואית סינרון מימיה הראשונים, והיה דומיננטי בתהליך ההנפקה שלה ב-2004.

דומיניק סרפינו, מנכ"ל ונוס קונספט  / צילום: אתר החברה

"ונוס הוקמה ב-2009 על ידי משפחת רון עדות. אני הכרתי את עודד, שהיה בכיר בחברה בשם סאנלייט בתחום האוסטיאופורוזיס, ונפגשנו בשוק האסתטי. אחר כך נפגשנו שוב בסינרון. ב-2010, ארבע שנים אחרי שעזבתי את סינרון, נתקלתי פתאום בעודד בדוכן של ונוס קונספט בכנס דרמטולוגי. הם היו אז קטנים, וללא פעילות בינלאומית. אמרתי 'בואו נחבור ואעזור לכם להגדיל את החברה'".

לדברי סרפינו, זו הייתה תקופה קשה לשוק האסתטיקה הרפואית, שנפגע מאוד ממשבר 2008 בשוק האמריקאי ובעולם כולו. "החלטנו לבנות את המודל הפיננסי שלנו אחרת. במקום למכור מכונות, הצענו מודל של מנוי, שבו הלקוח לא משלם שום דבר על הטיפול הראשון. נתנו להם גם ביטחון - שיווקנו ישירות בכל השווקים המשמעותיים, כדי שנוכל לערוב לכך שהמודל העסקי שלנו לא ישתנה".

איך יכולתם לקחת על עצמכם את הסיכון הפיננסי הזה?

סרפינו: "אכן, גם מכירת מערכות בשיטת המנוי וגם הקמה של מערכי שיווק ישירים, זה יקר. הייתה לנו תמיכה של המשקיעים, שהכניסו לחברה עשרות מיליוני דולרים, כי הם הבינו שהבידול שנותן המודל העסקי שלנו, משמעותי יותר מהייחוד של הטכנולוגיה שלנו. כיום אנחנו משווקים ב-60 מדינות, מהן ב-29 מדינות באופן ישיר.

"לשאר החברות הגדולות יש חסם מבחינת קהל הרופאים שאליהם החברה פונה, בעיקר לפלסטיקאים המובילים, שיכולים להרשות לעצמם מכונה כזו", אומר סרפינו. "אנחנו פחות מוטרדים מהמקומות שבהם אנחנו מתחרים ראש בראש בחברות האחרות, ויותר רוצים להגדיל את השוק ללקוחות שהם לא פלסטיקאים ושיכולים להרשות לעצמם רק את המכשיר שלנו בזכות המודל העסקי".

רסטוריישן ירדה 91% מאז ההנפקה

החברה הבורסאית שאליה מתמזגת ונוס, רסטוריישן רובוטיקס, הונפקה בנאסד"ק לפני כשנתיים וגייסה 25 מיליון דולר לפי שווי שוק של 196 מיליון דולר, אבל מאז איבדה המניה 91% מערכה. כיום היא נסחרת לפי שווי של 27 מיליון דולר בלבד. 

מה היה המניע לחבור לרסטוריישן רובוטיקס?

סרפינו: "שקלנו גם אפשרות של הנפקה עצמאית, אבל זאת חברה שיש לה טכנולוגיה מעניינת מאוד, שהלכה לשוק כנראה מוקדם מדי. לחברה של מוצר אחד מאוד קשה לחדור לשוק, ואנחנו יכולים לשדרג את מערך ההפצה שלהם.

"הטכנולוגיה הרובוטית היא בעלת פוטנציאל גדול בשוק האסתטי. עדיין אי-אפשר לדבר על האינדיקציות המדויקות, אבל אנחנו רואים את היכולות הרובוטיות שלהם כמתאימות למוצרים שלנו בהרבה מובנים, ואת הרובוטיקה כשדרוג הבא של הפורטפוליו שלנו. המיזוג לוקח קצת יותר זמן ממה שחשבנו, אבל אני מאמין שאנחנו כבר לקראת סיום".

איך בכלל עובדת השתלת שיער רובוטית?

"הרובוט ממפה את מבנה השיער בחלק האחורי של הראש - שם הוא לרוב הכי בריא. לאחר מכן הוא קוצר שיער מאחורי הראש, עם זקיקי השערה, בלי להשאיר צלקת. הרובוט משתמש במיפוי של השיער באחורי הראש, כדי להשתיל אותו בחלק העליון או הקדמי. הוא זורע את השערות באופן רנדומלי וטבעי - לא כמו שורה של עצים בפרדס, כמו שקורה בחלק מהניתוחים".

זה די משעשע שהרובוט ידוע לתת תוצאה רנדומלית וטבעית יותר מבן אנוש.

"זוהי אחת היכולות שלו. הוא גם מוודא שהזקיק מושתל בדיוק בעומק הנכון, ולא עמוק מדי כך שיכול להיווצר נזק, או לא מספיק עמוק כך שההשתלה תיכשל. לרסטוריישן יש קניין רוחני רחב, שיכול להיות רלוונטי לנו בתחומים רבים נוספים”. 

עוד כתבות

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

בחירות ללא עיסוק בהייטק והבעיות באייפון החדש: מה קרה השבוע בהייטק

הבעיה שראש ממשלת קנדה לשעבר מצא בהייטק הישראלי, הראיון עם היועץ הבכיר של מנכ"ל גוגל, ואיך דווקא בישראל לא קמים מספיק סטארט-אפים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

פרופ’ דורון לנצט/  צילום: תמונה פרטית

מסע בעקבות הבועית האלוהית: המחקר של פרופ' לנצט התחיל בטיול עם הכלבה ונגמר במסקנות מטלטלות על מקור החיים

במשך 25 שנה טוען פרופ' דורון לנצט ממכון ויצמן שמקור החיים אינו בחומר גנטי או בחלבונים כפי שגורסת התיאוריה השלטת, אלא בחומצות שומן דווקא ● שיחה עם החוקר שהתחיל לגבש את התיאוריה הייחודית שלו בטיול עם הכלבה

שריד מקודקס חוקי חמורבי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ריבית שלילית: התקדים המסוכן שהשתלט על שוק האשראי העולמי

טריליוני דולרים של חובות בעולם נמצאים כיום במצב שכמוהו לא היו מעולם - שבו המלווים מוכנים לשלם בעד הזכות להעניק את כספם ללווים, במקום ההפך ● מתי באה הריבית לעולם, כיצד חושבה במשך אלפי שנים, איך ראו אותה ביהדות ובנצרות, ומי היה שר האוצר שניסח את קונספט הריבית בעידן המודרני? ● כתבה ראשונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

עו"ד יאיר ליבוביץ' / צילום יונתן בלום

עורך הדין יאיר ליבוביץ' בשיחה על מטוסים, הלבנת הון וזיכרונות מבית סבא

השיחה האישית עם עו"ד יאיר ליבוביץ', נכדו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ', מתחילה באוויר בזמן שהוא מטיס את המטוס הקטן שבבעלותו ● הוא טוען כי הבנקים, שאותם הוא מייצג בנושא הלבנת ההון, "עומדים לבדם בחזית", ללא סיוע של המדינה ● את הוועדה שבחנה את מתן האשראי לטייקונים הוא מכנה "פופוליזם צרוף" ● על ההיכרות האישית עם סבו: "הוא היה האדם החכם והמשכיל ביותר שפגשתי מעולם"

פסטרמה בהכנה ביתית/ צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטב

קנטטה לפסטרמה: להכין פסטרמה בבית

במסגרת הנטייה ההולכת וגוברת להכין בבית מוצרים במקום אלה המתועשים והקנויים, דרך גם כוכבה של הפסטרמה הביתית מתברר שיש לא מעט משוגעים לדבר, שכובשים ומעשנים בשרים במו ידיהם, מתקבצים בקבוצות ווטסאפ ופייסבוק ומחליפים מתכונים

פרד קופמן/  צילום: איל יצהר

הכירו את היועץ שמלמד את מנכ"ל גוגל איך לנהל ארגון שכל הזמן גדל ומשתנה

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות באינטל, מתאר בראיון בלעדי ל"גלובס" מהי תפיסת מנהיגות מודעת אותה הוא מקדם, ואומר: "גוגל היחידה שהצליחה עם רמה גבוהה של אוטונומיה, אבל זה יוצר אתגרים חדשים" ● קופמן ישתתף בשבוע הבא בכנס ג'רני של EY ו"גלובס"

המבורגר/ צילום: חיים יוסף

רוברטה'ס בורגר בהרצליה: גם שפים רציניים פותחים לאחרונה המבורגריות, וחובבי הז'אנר מרוויחים

בשנים האחרונות נוטה הכף לטובת אוכל הרחוב המהיר והזול ולרעת ה"פיין דיינינג" ● הרבה מסעדות נסגרות, ואינספור מזללות רחוב נפתחות, חלקן מעניינות לא פחות. למשל, רוברטה'ס בורגר בהרצליה

אוסף של פריטי תרבות / צילומים: ערן רייס מכירות פומביות

למה בעצם אין בישראל מוזיאון למוזיקה ומי בכל זאת מצליח לעשות כסף מאספנות פופ

באיחור לא אופנתי אחרי העולם התחילה להתפתח בישראל אספנות שעוסקת בתרבות הפופולרית המקומית ● כלי נגינה, כתבי-יד ובגדים של אמנים מוחזקים אצל משוגעים לדבר ששילמו עליהם אלפי דולרים, אבל פריטים רבים בעלי ערך היסטורי הולכים לאיבוד בגלל היעדרו של מוזיאון לתרבות שיאסוף ויתעד אותם

שלומי וניצן גוטמן /צילום: עדי זלק וינר

"היו פניות לקנות אותנו, אבל אין לנו עניין. הרי אם נמכור, נקים אותו הדבר בדיוק"

פורטפוליו עם התאומים שלומי וניצן גוטמן, בעלי חברת Voicenter שמספקת פתרונות תקשורת מתקדמים לעסקים בטלפוניה ומערכות מידע ● "במשך שנים נתנו שירות לכל המפלגות הגדולות בארץ. כשאסרו על ש"ס לחלק קמעות, הוצאנו הודעת ברכה מטעם הרב עובדיה"

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

"טראמפ הוא נבל עז מצח, ג'ו ביידן הוא העובד שמקבל פני לקוחות בוולמארט"

העימות הדמוקרטי שנערך ביוסטון היה בעליל אירוע לא טראמפאי – וזו אולי הבעיה הגדולה של המפלגה הדמוקרטית ● אבל טראמפ מודאג: הוא זועם על סקרי "כזב" שמראים שביידן (ודמוקרטים אחרים) יביסו אותו ב-2020 ● פרשנות

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם / צילום: יחצ

חברות מובילות בענף הקנאביס בארץ מתחרות על רכישת תיקון עולם

החברות קנביט, קנדוק (אינטרקיור), יוניבו ובזלת הן בין המתחרות על הפעילות ● בכך מצהיר צחי כהן כי אין בכוונתו להמשיך לשלוט בחברה בישראל מרחוק ● המחיר שדורש כהן – כ-100 מיליון דולר

אאודי   35TFSI /צילום: יחצ

טבעות אליפות: הכירו את יצרנית המזומנים החדשה של אאודי

ה-Q3 החדש של אאודי מציע עיצוב אטרקטיבי, תא נוסעים מרווח, שלדה נעימה לנהיגה ומנוע 1.5 ליטר טורבו חסכוני באופן מרשים • המחיר בשקלול שיטת "חבילות האבזור" אינו נמוך, אך זה לא ירתיע את החסידים של סמל הטבעות על הגריל המהודר

האספה המיוחדת בקיוטו /  צילום: טל בר לב

ההגדרה החדשה למושג "מוזיאון" מעוררת סערת רוחות

לכאורה, הגדרה פשוטה, מהו מוזיאון. אבל הדיון בנושא באסיפה המיוחדת של איגוד המוזיאונים הבינלאומי הלהיט את הרוחות עד לנקודת הרתיחה

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

קוטלר עבר בהצלחה את המשוכה של אישור הפיקוח: יחל כהונתו כמנכ"ל הפועלים בתחילת אוקטובר

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הודיעה כי אינה מתנגדת למינויו של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים ● בנוסף, המפקחת קבעה כי על הבנק לקבוע לקוטלר תקופת צינון בכל הנוגע לטיפול בישראכרט

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות חדות באג"ח הממשלתיות בת"א; דלק מזנקת

היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: לפיד וגנץ אחראים לדיווח לפיו מדינת ישראל מרגלת אחרי הבית הלבן; לפיד: "האיש ירד מהפסים"

ראש הממשלה אמר היום כי גנץ ולפיד אחראים לפרסום בעיתון פוליטיקו בוושינגטון, לפיו מדינת ישראל מרגלת אחרי הבית הלבן ● גנץ: נתניהו יוכל לכהן כשר בממשלתי עד אשר יוחלט על כתב אישום נגדו

קווין בקספלר ואיזי וידרה / צילום: דניאל רייטר

איזי וידרה גייס 35 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים בתחום הבידור

לפי הודעת הקרן שמשקיעה בסטארט-אפים בתחומי הבידור והמדיה, הסכום גויס מתאגידי בידור גדולים כמו סקיי, אקסל שפרינגר ופרוזיבן האירופיות, Adways היפנית, future TV הגרמנית ו-Liontree האמריקאית ● השותפים המנהלים בקרן הם איזי וידרה, לשעבר מנהל גוגל ונצ'רס, וקווין בקספלר שניהל את זרוע ההשקעות של פרוזיבן בישראל

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

"אם תלונות הליכוד היו נבדקות בזמן, לא היינו שוב בבחירות"

(עדכון) - בעקבות כתבתו של קלמן ליבסקינד ב"מעריב", לפיה המשטרה חקרה רק שתיים מתוך 82 קלפיות שבהן דווח על זיופים, נתניהו אמר כי ביקש לקיים דיון חירום עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, מיד עם צאת השבת ● דובר ועדת הבחירות: "לא הגיעה במהלך השבת כל דרישה מטעם רה"מ"

רינה מצליח מול ראש הממשלה נתניהו / צילום: צילום מסך מיוטיוב

17.4% רייטינג לראיון של רינה מצליח עם רה"מ נתניהו בקשת 12

בערוץ המתחרה, רשת 13, הראיון שערכה איילה חסון עם נתניהו בתוכנית "המטה המרכזי" רשם רייטינג של 6.7%; ואילו הראיון עם רה"מ ב"חדשות כאן" בתאגיד השידור הציבורי רשם 4% צפייה

מפגינים בבואנוס איירס נושאים שלטים נגד הנשיא מקרי וקרן המטבע / צילום: רויטרס CARLOS GARCIA RAWLINS

הביקורת הגוברת, ההלוואה הגדולה והמחאה החריפה בארגנטינה: מי צריך את קרן המטבע הבינלאומית?

הלוואת הענק לארגנטינה שמטלטלת את המדינה, ביקורת גוברת גם משמאל וגם מימין ובעיקר רקורד עגום הביאו לכך שבשנים האחרונות עולות עוד ועוד תהיות האם קרן המטבע הבינלאומית היא אכן התרופה עבור כלכלות של מדינות כושלות - או שהיא בכלל המחלה?