גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הפער בין ההון העצמי לשווי מהווה הזדמנות השקעה בביו

על פניו קיים פער משמעותי בין שווי ההון העצמי המוערך של חברות מדעי החיים לבין שווי השוק שלהן בבורסה ● ממה נובע פער זה, והאם משמעותו שהן מהוות הזדמנות השקעה?

חוקרת במעבדה / צילום: רויטרס
חוקרת במעבדה / צילום: רויטרס

חברות החזקה בתחום מדעי החיים הן מוצר ייחודי להשקעה בשוק ההון ותיאורטית אמורות להיכלל בתיק הנכסים של משקיע לאור האפסייד המשמעותי בהן. כלומר, במשוואת הסיכון-סיכוי, אלו חברות בעלות פרופיל סיכון גבוה, אך עם תוחלת תשואה גבוהה מתשואת השוק.

תיאורטית, חברות החזקה בתחום זה אמורות לתת למשקיעי הקצה בהן נגישות לחברות הפורטפוליו שהינן חברות מכשור רפואי וחברות ביומד, בדרך כלל בשלבים הראשוניים לחייהן, חברות בעלות פוטנציאל השבחה מהותי, ככל ויצליחו להוכיח יעילות במוצר הבסיס (וכן עדיפות מול מוצרים קיימים), ובנוסף, להשיג ולעבור אבני דרך, כמו אישורי CE (שיווק באירופה) ו-FDA (שיווק בארה"ב), הנפקה בבורסה, שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות גדולות והצלחות בניסויים שבדרך.

בהמתנה לאירועי הנזלה

המודל הכלכלי של חברות ההחזקה שונה בין האחת לשנייה, בעיקר בסוג החברות המוחזקות, בגודל ההחזקה הבודדת, בתלות בבשלות ועוד, אך הרציונל הבסיסי הוא השקעה בחברות הקצה בפורטפוליו והמתנה (תוך השתתפות בסבבים נוספים) עד לאירוע לקווידזציה (אירוע ההנזלה). באירוע לקוויזיציה של חברת הקצה (ואף קודם לכן, עם הודעה על מעבר של אבן דרך משמעותית), ערך תיק הפורטפוליו של חברות ההחזקה בתחום מדעי החיים אמור לעלות באופן משמעותי ואיתו שווי ההון העצמי (הון העצמי החשבונאי), וכנגזרת מחיר המניה בבורסה.

אופן הדיווח החשבונאי הייחודי של חברות ההחזקה במדעי החיים אמור לסייע למשקיעים להבין את ערך שווי הפורטפוליו שלהן ובכך לסייע בתמחור המניות שלהן. בנוסף, שיטת הדיווח אמורה לסייע למשקיעים לבחון את הצלחת ההנהלה בסלקציית ההשקעה בחברות השקעה וכן בהשבחת הערך בחברות עצמן. הדיווח החשבונאי שחל עליהן דורש למדוד את שווי חברות הפורטפוליו לפי שווי הוגן (Mark to Market) - אם באמצעות "חילוץ" שווי ההחזקה ישירות מהסבב האחרון או באמצעות הערכת שווי מלאה לחברת הקצה. כלומר, מאזן חברת ההחזקה "אמור" להציג תמונה די טובה של שווי הפורטפוליו, וכן כנגזרת שלו שווי ההון העצמי.

ניתוח חברות ההחזקה במדעי החיים מלמד על שונות די משמעותית בתמחור החברות ועל פער משמעותי בין שווי ההון העצמי של החברות (המדווח "לכאורה" על בסיס שווי הוגן), לבין התמחור בבורסה (ראו טבלה).

חברות החזקה במדעי החיים: פער בין שווי ההון העצמי לתמחור בבורסה

הפער המשמעותי בין השווי הכלכלי של ההון העצמי לבין שווי השוק של החברות בענף (אשר בחלק מהמקרים נמצא בדיסקאונט עמוק מאוד), לכאורה, אינו אמור להתקיים, שכן ההון העצמי החשבונאי מבטא ערכים כלכליים של נכסי הליבה בחברות, כך שהשוק אמור לתרגם שווי זה לשווי המניות בבורסה.

לכאורה, הדיסקאונט שבו נסחרות החברות מלמד על אפסייד ישיר (ובחלק מהמקרים משמעותי) בהשקעה בחברות הללו. עם זאת, ניתן להסביר פערים אלו, בין היתר בבעיית סחירות (עם זאת, במרבית המניות של החברות בענף קיים מסחר סביר ויותר), בחוסר אמון של משקיעים בהערכות השווי של החברות המוחזקות (קרי הערכות שווי אופטימיות מדי, כך שהפער הינו הדיסקאונט להערכות השווי).

ניסיון עגום מהעבר?

ייתכן גם שפערים אלו מלמדים על דיסקאונט הנובע מתביעת ניהול. כלומר, בעלי המניות בשוק נותנים ערך שלילי למנהלי החברות בהשבחת החברות, כך ששווי עלות העסקת ההנהלה עולה על השבחת הערך בחברות הפורטפוליו וכן בחוסר אמון של המשקיעים ביכולת ההנהלה לאתר את ביצת הזהב החדשה.

ניתן להסביר גם פער זה כדיסקאונט למניות המיעוט הנסחרות בבורסה. כלומר שווי של המניות הנסחרות בבורסה מבטא את השווי של מניות המיעוט ולא של בעלי השליטה החברה.

עם זאת, נראה כי התמחור בחסר נובע מתסכול המשקיעים בשל תשואת החסר שהניב הענף למשקיעים לאורך השנים.

לסיכום, נראה שענף השקעות במדעי החיים הינו במהותו חשוב לשוק הון בריא ומהווה גשר בין חברות בתחילת דרכן למשקיעים, דבר החיוני גם להמשך פיתוח חברות ומיזמים בתחום הרפואי והסמי-רפואי ופיתוח תעשיית תרופות ומוצרים רפואיים בישראל.

בעוד שמשקיעים מתוחכמים עשויים להשקיע בקרנות פרטיות ואף באופן ישיר בחברות בתחום, הרי שהנגישות של משקיעים פרטיים לתחום אינה גבוהה ודרך חברות בענף זה מתאפשר להם לבצע השקעה בחברות קצה בעל פרופיל סיכון גבוה, אך המשקיעים אמורים, לפחות באופן תיאורטי, להיות מתוגמלים בתשואה עודפת לאורך זמן.

החברות בענף מתומחרות בחסר (וחלקן בחסר משמעותי) מול ההון העצמי (המהווה אינדיקציה לשווי החברות). דיסקאונט זה עשוי ללמד על אפסייד במניות בענף, אך עם זאת על משקיעים בענף לבחון את ההצלחות ההיסטוריות של הנהלות החברות בהשבחה של חברות פרוטפוליו, וכן בהיקף המימושים (EXIT) בעבר.

בנוסף, למשקיעים ששוקלים השקעה בענף, מומלץ לבחון את חברות הפורטפוליו של החברות (חדשנותן, התפתחותן ,הסטטוס שלהן ועוד) ואת רגישות השווי של כל חברה מוחזקת על שווי ההון העצמי של חברת ההחזקה. כלומר, עד כמה מפוזר תיק ההשקעות של חברת ההחזקות במדעי החיים, כך שכישלון בפיתוח של חברת הקצה לא יביא לפגיעה דרמטית בשווי הכלכלי של חברת ההחזקות.

הכותבים הם מייסד-שותף ומנהל פרויקטים בחברת הייעוץ בטא פייננס. אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותבים עשויים להחזיק באחד או יותר מהניירות המוזכרים בכתבה, וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם . הסקירה בוצעה על בסיס מידע ונתונים ציבוריים, המפורסמים לכלל המשקיעים, ועליהם בלבד

עוד כתבות

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פשרה בייצוגית: פרטנר תפצה לקוחות בסך כולל של 48 מיליון שקל. אז למה הפיצוי מרגיז צרכנים?

לקוחות פרטנר בהווה או בעבר מקבלים בימים אלה הודעה המזמינה אותם לממש 100 שקל לרכישת מוצרים או בתיקוני מכשירים - אך כדי לממש את הפיצוי יש לבצע רישום כלקוח ● בפרטנר נימקו כי הרישום מחויב לפי תנאי הפשרה על-מנת לוודא כי רק הזכאים לפיצוי יממשו אותו

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

הדס שטייף מגיעה לבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

משרד הביטחון שילם 55 אלף שקל לכיסוי החוב של הדס שטייף בהוצאה לפועל

כזכור, ביהמ"ש חייב את כתבת גל"צ הדס שטייף במאות אלפי שקלים, אותם משרד הביטחון הסכים לשלם • ל"גלובס" נודע כי השבוע הועברו 55 אלף שקל נוספים בהוראת הפרקליטות, לאחר ששטייף לא שילמה את חובה בזמן

ג’רום פאואל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

פאוול צפוי להוריד את הריבית - אבל לאכזב את השוק

לקראת הודעת הריבית של הפד הערב, הציפיות בשוק הן להורדת ריבית נוספת של 0.25%, בהמשך להורדה בהודעה האחרונה בסוף יולי ● אבל יו"ר הפד, ג'רום פאוול, אינו צפוי לפזר הבטחות על קיצוצים נוספים בריבית השנה

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה שלל את רשיונה של שמן תעשיות

בעקבות שריפת הענק במפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, המשרד להגנת הסביבה ביטל את היתר הרעלים של חברת שמן תעשיות בחיפה והורה לחברה לפנות באופן מיידי חומרים מסוכנים ודליקים ● לפי המשרד, שמן תעשיות אינה ערוכה לטפל באירועי שריפה במעורבות חומר מסוכן, ומערכות הכיבוי במפעל אינן תקינות

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

רוטציות, פיצולים, איחודים או ויתור על 61 ממליצים: ארבעה תרחישים להרכבת קואליציה

לאחר סיום פרסום תוצאות האמת, נתניהו יצטרך להתמודד עם העובדה שהציבור הישראלי מאס בו כראש ממשלה ● הוא עוד לא ויתר על ממשלה בראשותו וינסה לרתום אליה את כל מי שרק יסכים, אבל זה לא קל כשההכרעה נמצאת לבסוף בידיו של יריבו המושבע - הנשיא ראובן ריבלין

משתתפי הכנס/ צילום: איל יצהר

"כנראה שיגיע עוד משבר, אבל הוא לא יכלול מחסור חונק בכסף כמו ב-2009"

נגראג' קשייאפ, מנהל קרן הון הסיכון התאגידית של מיקרוסופט, נאם בפני כ-2,500 איש שהשתתפו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● קשייאפ דיבר על הרתיעה מקרנות תאגידיות ואמר: "יש יתרון בגיוס כסף מקרנות כאלו, כי יש לנו סבלנות ואנחנו לא צריכים לייפות את החברות בצורה מלאכותית"

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל על ידי בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

פנל מאחורי אקזיט מוצלח בכנס ג'רני / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל הרבה יותר קל להתחיל סטארט-אפ ולמכור אותו מאשר לבנות קואליציה"

כך אמר מייסד הסטארט-אפ דמיסטו גיא רינת בפאנל "הסיפור שמאחורי אקזיט מוצלח" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "המטרה היא לנצח ולהיות המובילים בשוק, גם אחרי הרכישה"

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

אזרחי ישראל מצביעים בבחירות 2019 / צילום: שלומי יוסף

מי בכל זאת הצביע זהות? אלה המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

בזמן שבזירה הפוליטית מנסים להרכיב גושים מהם תיווצר ממשלה, "גלובס" בודק מה קרה לרשימות ה"מיוחדות" שלא עברו את אחוז החסימה אך בכל זאת עשו קצת רעש במהלך בחירות מועד ב'

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

לידיעת מתנגדי החיסונים: המחוזי בת"א דחה בקשת אם לבטל החלטה המורה לה לחסן את בנה ב"חיסון המחומש"

שופטי בית המשפט לענייני משפחה משרטטים מזה תקופה את גבולות התערבות המשפט בטיפול של הורים בילדיהם בתחום החיסונים, על רקע הסירוב של הורים רבים לחסן את ילדיהם ● כעת, מתקבל גיבוי להכרעותיהם גם בביהמ"ש המחוזי

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

ג‘רום פאוול והנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Carlos Barria

ירידות בוול סטריט; פדקס צוללת לאחר הנמכת תחזיות

הפדרל ריזרב הוריד הערב את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● הפד התערב שוק בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך ● נעילה חיובית באירופה

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%