גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

כלכלה אוסטריה / צילום: שאטרסטוק
כלכלה אוסטריה / צילום: שאטרסטוק

הוא השוכב במארב בעקשנות ובסבלנות בהמתנה לאויב שטרם הגיע ינחל ניצחון", סון טסו.

במהלך קורס קציני חי"ר בבה"ד 1, כל צוער מקבל את הספר אומנות המלחמה של סון דזה. הספר נכתב לפני למעלה מ- 2,500 שנים, אך התובנות המצויות בו רלוונטיות גם כיום. אחת התובנות שאני משתדל לאמץ מאז קראתי את הספר היא לאו דווקא מהמפורסמות של סון דזה, אבל היא בהחלט תובנה שאני מתחבר אליה - ערכה של סבלנות. סון דזה מדבר על כך שכאשר אורבים לאויב, צריך לשמור על ערנות ומקצועיות בכל רגע נתון אף אם האויב טרם נראה בעין. כך, רק זה אשר יהיה סבלני מספיק ינחל ניצחון. בעידן שבו כל בוגר תואר ראשון חושב שהוא יכול לנהל חברה או לכל הפחות להיות סמנכ"ל כספים של חברה בינלאומית - ערכה של הסבלנות לא יסולא בפז בחיים האמיתיים בכלל ובעולם ההשקעות בפרט.

עקביות וסבלנות

במהלך חמש השנים שבהן אני מפרסם את טוריי ב"גלובס", אני מתייחס לא מעט לעובדה שיש פער בין המודלים הכלכליים למתרחש בפועל מכיוון שהמודלים הכלכליים מסתמכים על העבר, בדגש על התקופה הכלכלית החל מסיום מלחמת העולם השנייה. מדובר על תקופה סינגולרית שמהווה סטיית תקן ביחס לאלפי שנות אנושות מתועדות. בתקופה קצרה יחסית היו מספר מהפכות שהובילו לקדמה וכן עולם שהוחרב והיה צריך לבנות מחדש. בנוסף, נשים ואוכלוסיות מיעוטים נכנסו לשוק העבודה. כל המהלכים הללו - כלכליים או חברתיים, לא צפויים להיות בעלי עוצמה זהה בעתיד הנראה לעין.

המשמעות היא שההנחה הכלכלית של צמיחה עולמית בשיעור של 3.5%-4% כאירוע שבשגרה היא הנחה יומרנית. ניתן להקביל את זה לכך שנמדוד את גובהו של אדם מרגע הלידה, וכאשר הוא יגיע לגיל 21 נניח שהוא ימשיך לגבוה משום שזה מה שקרה ב-21 השנים האחרונות.

כאשר פרסמתי את הטור "אוסטריה מצטרפת למועדון האג"ח למאה שנה, ואתם?", בתאריך 22/9/2017, כבר למחרת התפרסמו מאמרי דעה שטענו שמדובר בהשקעה מהגיהינום. אציין שבתקופה שלאחר הנפקת האיגרת (בדירוג +AA), בסך הכול לא היו אירועים חריגים והיא אמנם הונפקה בשער של 99.50, אך נסחרה בטווח מחיר של 100-110 אירו במשך תקופה ארוכה. כאשר רוכשים איגרת לתקופה כל כך ארוכה, על כל סיכון התנודתיות שבהחזקה בה, מצפים לתשואה גבוהה יותר.

מחיר איגרת החוב של אוסטריה למאה שנים

החל בתחילת השנה, השתנה טעמם של המשקיעים, וגם ניסיונות להסביר בדיעבד למה דווקא עכשיו - מועדים לכישלון. ממש כפי שאי אפשר להסביר למה דווקא בשלהי 2007 פרץ המשבר הפיננסי ולא ב-2006 לדוגמה. בהשקעות לטווח ארוך, חשוב להחליט מה מהותי ומה תפל; וביחס לנושאים שאנחנו מגדירים כמהותיים - להיות עקביים. אם אנחנו לא צופים צמיחה משמעותית בעולם ולא מדובר רק ברחשי לב, אלא במחקר מעמיק - אזי זה רק עניין של זמן עד שזה יבוא לידי ביטוי בשווקים. ונכונה האמירה גם ביחס לחברות ממונפות ולהעדפה להתרחק מהן גם אם כל השוק חושב שיש פוטנציאל לא מגולם. נכונה אמירה זו בעיקר ביחס לחברת טבע, כש"גלובס" היה בין היחידים בעיתונות הכלכלית הישראלית שהתייחס בשלילה לסוגיית המנוף של חברת טבע הרבה לפני מצבה הנוכחי של החברה.

סיכונים וסיכויים במח"מ ארוך

כאשר מדברים על השקעה באיגרות חוב אולטרה-ארוכות, מדברים בפועל על כך שהצפי הוא לסביבת תשואות נמוכה יותר בעתיד. לא לתשואה נמוכה בשנת 2024 שלאחר מכן התשואה תעלה שוב, אלא על סביבה כלכלית עולמית שבה התשואה נמוכה יותר משמעותית מכפי שהיא כיום. כאשר הונפקה איגרת החוב של אוסטריה למאה שנים הנקובה באירו בספטמבר 2017, התשואה עמדה על 2.12% לשנה, והיום התשואה עומדת על 0.68% לשנה, כלומר משקיעים מאמינים שבטווח הנראה לעין, סביבת התשואות לטווח אולטרה-ארוך באירו תעמוד על פחות מ 0.7% בשנה.

מי שלחלופין מאמין שהעולם צפוי להציג צמיחה מרשימה ושיש פיתוחים מרשימים בקנה, אין לו מה לחפש באג"ח לטווח ארוך. הסיבה שאיגרות חוב ארוכות משיאות תשואה גבוהה יותר היא לאור התופעה של מכפיל המח"מ (משך חיים ממוצע), בפשטות, מדובר על כך שאם באיגרת שבה המח"מ הממוצע הוא שנה התשואה יורדת ב-1%, אז מחיר האיגרת עולה ב-1%; אם באיגרת בה משך החיים הוא שנתיים התשואה יורדת ב-1%, המחיר יעלה ב-2%; ואם באיגרת למאה שנים שהמח"מ שלה הוא 50 שנים התשואה יורדת ב-1%, המחיר יעלה ב-50%. אותה התנודתיות נכונה גם בכיוון ההפוך במידה והתשואה עולה.

מכיוון שאיגרות חוב מסוג זה הן בעלות סטיית תקן גבוהה מהרגיל, אני לרוב מתייחס להשקעה זו כעוגן בתיק ההשקעות ולא כהשקעה לטווח קצר. לצרכי המחשה, גוף מוסדי שמנהל השקעות לפנסיה והחזיק רק 2% מתיק ההשקעות שלו באג"ח למאה שנה, הוסיף לתשואת תיקי העמיתים 2% - שהם ברוב המקרים פער התשואה בין המקום הראשון לאחרון בתשואות השנתיות.

תשואת איגרת חוב דולרית ל-30 שנה של ממשלת ארה"ב

אג"ח ארוכה - ההגנה הכי זולה על התיק

מכיוון שתיקי השקעות כוללים מניות ואג"ח קונצרניות והשקעות לא סחירות ועוד, הרי שמדובר בהשקעות שמשיאות תשואה חיובית כשהעולם צומח ותשואה שלילית כשהצמיחה שלו היא בקצב איטי/ אפסי. הדרך הזולה ביותר להגן על תיקי ההשקעות היא להחזיק רכיב של איגרות חוב אולטרה-ארוכות על מנת שרכיב זה ישיא תשואה חיובית משמעותית בזמן ששאר המרכיבים מציגים תשואה שלילית. התקופה הנוכחית היא תקופה תזזיתית, ואף אם נדמה שהגענו לתחתית בכל הנוגע לתשואות של האג"ח הארוכות - כדאי לזכור שבשוק ההון כשהמחיר נדמה כאילו הוא בשפל, תמיד יש לאן לרדת. ובסביבה כלכלית בה יש מדינות שבהן התשואה על האג"ח היא שלילית, גם תשואה של אפס לא מהווה חסם תחתון.

כשהתחלתי לכתוב את הטור, התשואה באיגרת החוב הדולרית של ארה"ב ל-30 שנים עמדה על 2.14%, וכעת היא כבר מתחת ל-2.02% - התשואה הנמוכה ביותר מאז ומעולם לאג"ח ממשלת ארה"ב ל30 שנה. האם מכאן התשואות רק יעלו?

כדי לענות על השאלה הזו, צריך לשאול את עצמנו קודם כל שאלה חשובה אחרת - האם אנו צופים שהעולם יצמח בקצב מרשים בעשורים שלפנינו? האם רכב אוטונומי זו המצאה שתשנה את פני הכלכלה, או שבסך הכול זה יוביל לקריסה של חברות ביטוח אלמנטרי המבטחות מפני תאונות רכב ויזניק את מניית נטפליקס, משום שכעת הנוסעים יראו סרטים תוך כדי נהיגה? מי שמאמין שהעולם לא יחזור לקצבי הצמיחה שהיו בעשורים האחרונים - מומלץ לו ליישם את משנתו של סון דזה ולהיות סבלני. בסוף, זה גם יוביל לרווחים. 

הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS ומשמש כמנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss&Son. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן

 מתוך הביאנלה ה-16 באיסטנבול / צילום: David levene

הביאנלה שלא שמעתם עליה, והיא קרובה, זולה וכמעט חתרנית: הביאנלה של איסטנבול

פספסתם את הביאנלה בוונציה? לא נורא ● אפשר להתנחם בביאנלה המוצלחת של איסטנבול, הידועה פחות והאוונגרדית יותר, שמכנסת שמות מבטיחים ולא פחות מעניינים מרחבי העולם ● מה גם שאחד משלושת מוקדיה הוא באי הנסיכים, אי נופש מקסים ועתיר היסטוריה, שתענוג להכיר עם או בלי ביאנלה

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

קבוצות הרכישה ספגו מכה נוספת מבית המשפט

שלילת הפטור מהיטל השבחה לקבוצת רכישה נובעת מתפיסה שכל חברי הקבוצה הם "יחידה כלכלית אחת"

 

 

מודי'ס / צילום: שאטרסטוק

במודי'ס מתחילים לאבד סבלנות: האם הרומן של ישראל עם סוכנויות הדירוג עומד להסתיים?

עד כה גילו הסוכנויות סבלנות מרשימה לנוכח הכאוס הפוליטי והגירעון התופח, אך הודעתה של מודי'ס בעקבות תוצאות הבחירות מעלה חשש שהסנטימנט החיובי עומד להשתנות ● הנימה הפסימית עולה כבר מהכותרת: "התוצאות הלא חד משמעיות של הבחירות בישראל מהוות סיכון להידוק התקציבי הנדרש"

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

איך קרה שהפוליטיקאים מהמגזר הערבי למדו לעבוד עם פקידי האוצר

ב–2014 קרא הממונה על התקציבים דאז, אמיר לוי, לראשי רשויות בחברה הערבית ללחוץ על המדינה לקבל תקציבים • שם נולד התהליך שהוביל להחלטה להזרים מיליארדי שקלים למגזר • בינתיים, תהליך השתלבות דומה במגזר החרדי לא מצליח ● פרשנות

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לתשומת לב הממשלה הבאה: השקעה אזרחית נמוכה מעידה על חוסר אמונה בעתיד

את היעדר ההשקעה כולנו יכולים להרגיש בקלות: בשעות אבודות בכבישים הפקוקים ובצביטה הקלה בלב שחש כל מי שמשאיר את ילדיו בבוקר בידי גננת וסייעת המופקדות על 35 ילדים ● אבל כשמביטים אל מנופי הענק של הרכבת הקלה, בכל זאת אפשר לחוש קצת אופטימיות ● פרשנות

סלפי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אלוהי הסטורי ודת הפוטוהיזם: איך בונים אמון עם דור ה-Z

איך הפך הסטורי לתנ"ך של בני הנוער, ואיך מאמינים אלפים מהם בכוח של תמונה אחת?

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

לאומי, הפועלים והפניקס חשופים לחוב של WeWork בכ-100 מיליון דולר

בנק לאומי ובנק הפועלים השתתפו בקונסורציום בנקים בינלאומי שהעמיד לחברת שייסד אדם נוימן קו אשראי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר ● במקביל, גם קבוצת הביטוח הפניקס העמידה לחברה אשראי בהיקף שמוערך בכ-30 מיליון דולר נוספים

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?

מרצדס CLA / צילום: יח"צ

כרטיס כניסה יוקרתי: מרצדס CLA היא רכב לצעירי האלפיון העליון

למרות ממדיה המשפחתיים, ה-CLA נראית ומרגישה מכוניות יקרה ויוקרתית, וגם המחיר תואם

 

 

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בת"א: טבע חוזרת עם פער שלילי גבוה

המסחר בת"א צפוי להיפתח בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● המניות הדואליות צפויות להכביד בפתיחה: טבע חוזרת עם פער שלילי של 5%, אופקו עם מינוס 2.2% ומניית טאואר עם פער שלילי של 4%

SINOMACH | ג’יפון וגרסה חשמלית מוקטנת של פורשה 911  / צילום: יח"צ

הכירו את כלי הרכב החשמליים מסין שהולכים להגיע לישראל

אחרי שהסינים הסתערו על כלי הרכב החשמליים, הממשלה החלה לקצץ בסובסידיות, והיצרנים שם מחפשים כעת שווקים חדשים במערב. גם אנחנו נהנה בקרוב מהטרנד הזה, אז קבלו כמה דוגמאות נבחרות

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

מדד המותגים: טואלטיקה וניקיון / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

הדירוג: אלה המותגים המובילים בענף הטואלטיקה ומוצרי הניקיון

גם בתחום הטואלטיקה נרשמו התייקרויות בשנה האחרונה, אבל בניגוד לשוק המזון והמשקאות, שבו העלאות המחירים הביאו לירידה ענפית, קטגוריות טיפוח הפרט והמוצרים לבית דווקא נהנו מצמיחה ריאלית

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

רובוטים /  שי דביר

עד שהרובוטים יחליפו את כולנו, מישהו צריך לנהל אותם

משירותי הובלה ועד נהיגה בכביש - עד שרובוטים יהפכו אוטונומיים לגמרי, חברות יזדקקו ליותר ויותר עובדים המסוגלים להפעיל אותם מרחוק ולמנוע תאונות

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

הסימנים מעידים: חיים סבן מוותר על השליטה בפרטנר

כפי שנחשף ב"גלובס": סבן אינו עומד בתנאי ההלוואה שקיבל מהאצ'יסון, והוא נערך להחזיר לה את מניות השליטה ● הסיבה: ההלוואה עומדת על 1.1 מיליארד שקל, ושווי מניות פרטנר עומד על 750 מיליון שקל בלבד

פטריק דרהי / צילום: Gettyimages ישראל

מה מחפש המיליארדר פטריק דרהי בבית המכירות הפומביות סותבי'ס ולמה זה שווה לו 3.7 מיליארד דולר

רכישת בית המכירות הפומביות סותבי'ס על"י איש העסקים הצרפתי–ישראלי פטריק דרהי תמורת כ–3.7 מיליארד דולר הוכתרה כעסקת השנה - וגם כהפתעת השנה - בעולם האמנות ● בשוק מנסים להבין מה לדרהי ולאמנות

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית