גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם בקרוב כל הפירות והירקות בסופר יגיעו כשהם ארוזים?

משרד החקלאות יוצא במכרז לתמיכה ישירה ברשת שיווק שתציע פתרונות לאריזת פירות וירקות ● המכרז מיועד לרשתות השיווק ומאפשר להן להציע פתרונות לאריזת פירות וירקות, בתמורה לתמיכה ישירה משוערת של 9.5 מיליון שקל

פירות וירקות / צילום: תמר מצפי
פירות וירקות / צילום: תמר מצפי

למרות הביקורת החריפה שספג: משרד החקלאות יוצא במכרז לתמיכה ישירה ברשת שיווק שתציע פתרונות לאריזת פירות וירקות. המכרז מיועד לרשתות השיווק ומאפשר להן להציע פתרונות לאריזת פירות וירקות בתמורה לתמיכה ישירה משוערת של 9.5 מיליון שקל, וזאת, לפי המשרד, "בכפוף לקיום תקציב מתאים".

תקציב התמיכה מיועד להינתן לתקופה בת שלוש שנים במהלך השנים 2019-2021. עם זאת, במקרה שהמשרד יקבל מקור תקציבי נוסף ב-2019, ועדת התמיכות עשויה להגדיל את הסכום שתקבל רשת השיווק הנבחרת.

לפי פרטי המכרז עליו הכריז אתמול (א') משרד החקלאות, התמיכה תינתן לרשת שיווק אחת לשם מעבר לשיווק תוצרת חקלאית טרייה ארוזה ובחינת טכנולוגיות ואמצעים להארכת חיי המדף שלה ב-20 סניפים לפחות ולמשך שלוש שנים. בתום שנה ממועד התחלת הפעילות תינתן לרשת השיווק האפשרות לסיים את הפיילוט מיוזמתה, בכפוף להסבר מנומק והעברת כל הנתונים למשרד.

ברשימת המוצרים להם תינתן התמיכה ייכללו עגבניות, מלפפון ופלפל וכן פריטים נוספים לפי בחירת הרשת, בהם חציל, כרובית, קישוא, תפוח עץ, אגס, בננה, אפרסק, נקטרינה, אבוקדו ומנדרינה.

עם זאת, במשרד החקלאות מבהירים כי "אין בנוהל זה התחייבות של המשרד לתת סיוע עתידי למכירת תוצרת חקלאית טרייה", אלא "אמצעי להשגת מטרת התמיכה לתקופת הפעילות שלגביה מתייחס נוהל זה".

על רקע הביקורת שספג המשרד על היוזמה בטענה כי היא עשויה להגדיל את כמויות הפלסטיק המזהמות בישראל, ועל רקע המגמה של רשתות בעולם להפסיק שימוש בשקיות פלסטיק ומעבר לצריכה בתפזורת, משרד החקלאות שינה את דרישות המכרז. על הרקע הזה, במסגרת תנאי הסף להשתתפות במכרז דורשים במשרד החקלאות מהרשת לעשות שימוש במארזים שעשויים מחומרים ביו מתכלים, במארזים הניתנים למיחזור או במארזים רב-פעמיים שרשת השיווק תהיה אחראית על איסופם.

עוד במסגרת התנאים במכרז, הרשת הזוכה נדרשת שכל מארז יוצע בשני גדלים לפחות הנבדלים משמעותית במשקלם, בכל מארז ייארזו מוצרים שלמים קיים מפגמים מהותיים, ובכל מארז יימצא פרי או ירק שיוצר ונארז בידי יצרן אחד בלבד.

במשרד החקלאות גורסים כי מטרת התמיכה ברשתות היא "להביא לצמצום בכמות הירקות והפירות הנסחרים בתפזורת, במטרה לצמצם את אובדן המזון במקטע הקמעונאי ובבית הצרכן ולבחון טכנולוגיות שונות לצמצום אובדן מזון הנמכר בתפזורת במסחר הקמעונאי".

עוד לפי המשרד, הכוונה היא לצמצם ב-10%-15% את התוצרת שנזרקת ברשתות השיווק ולהפחית ב-20%-25% את הפירות ואת הירקות שנזרקים בבית הצרכן, באמצעות הארכת חיי המדף של מוצרים אלה.

מנתונים שנאספו במשרד החקלאות עולה כי "כמחצית מכמות הפירות והירקות מושלכים לפח בתהליכי הייצור, המיון, האחסון, השיווק והצריכה". עוד מציינים במשרד כי "מנתוני הביטוח הלאומי מהשנים האחרונות עולה כי משפחה ישראלית ממוצעת משליכה לאשפה כ-4,200 שקל בשנה על מזון שלא נצרך".

במשרד טוענים כי האריזות "יגנו על הפירות והירקות מפני מכות וחבלות ויחסכו מהצרכן את הצורך לברור את הפירות והירקות במהלך הקנייה". עוד לפי המשרד, "שיווק מארזים חכמים, סגורים ובשני גדלים בעלי משקל שונה, יסייע גם הוא בצמצום בזבוז מזון וכסף".

כאמור, על רקע הביקורת שספג, משרד החקלאות אף הוסיף פרמטר של סוגי אריזות, וטוען כי ניקוד משמעותי יינתן לרשת שתציע שימוש באריזות רב-פעמיות שייאספו לשימוש חוזר בסניפים בתשלום דמי הפיקדון. כמו כן, לא תתאפשר תמיכה באריזות העשויות מחומרים שאינם ניתנים למיחזור.

עוד טוענים במשרד כי "שינוי מהותי ומרכזי בנוסח המעודכן של הנוהל" הוא בהערכת ההשפעות הסביבתיות. לדברי המשררד, "במסגרת הפיילוט יבוצע אומדן של מידת ההשפעות הסביבתיות של כל סוגי המוצרים שישתתפו במיזם".

משרד החקלאות מציין כי ינקד את ההצעות "תוך מתן עדיפות לרשתות שיווק שישימו דגש על הפן הסביבתי", כשלטענתו תינתן עדיפות לרשת אשר תפעל במקביל "לצמצום אובדן מזון בסניפים גם בעזרת טכנולוגיות שונות בסניפים של הרשת", כדוגמת מדפים או שולחנות קירור, פתרונות לחות ועוד. 

בנוסף, טוענים במשרד, רשתות שישלבו בהצעתן אמצעים לצמצום אובדן מזון ולהארכת חיי המדף בבית הצרכן, שיחולקו או ימכרו על-ידי הרשת לצרכנים כגון שקיות אחסון רב-פעמיות, ספוגים לספיחת אתילן וכדומה, גם יזכו לתוספת ניקוד בהצעות. תוספת ניקוד יקבלו גם רשתות שיווק שיציעו תוכנית הסברה לצרכנים שתעודד מניעת אובדן מזון בבית הצרכן באמצעות פרסום לצד דיוור למועדון הלקוחות של הרשת.

בסוף חודש פברואר האחרון פרסם משרד החקלאות טיוטת נוהל תמיכה לשיווק תוצרת חקלאית ארוזה, במטרה לצמצם את אובדן המזון. במסגרת הנוהל התכוון המשרד לעודד את רשתות השיווק לעבור לשיווק פירות וירקות ארוזים באריזות ייעודיות-חכמות המאריכות את חיי המדף במקטע הקמעוני ובבית הצרכן. 

עוד כתבות

הפגנה נגד הבניה המואצת בפתח תקווה / צילום: גלעד קוולרצ'יק

תוכנית הבנייה המסיבית באזור סירקין תשנה את פתח תקווה לתמיד, והתושבים מתרעמים

תושבי פ"ת וכפר סירקין יצאו למאבק נגד הבנייה הנרחבת הצפויה באזור ● הטענות שהם מעלים מצטרפות לטענות שנשמעות בכל מקום שבו מתוכננות דירות רבות בבת אחת: אין תשתיות, יש פקקים, חבל על השטחים הפתוחים האחרונים ● ברקע עומדת גם השאלה איך תתמודד העיר עם תוספת התושבים

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל מליסרון הגדיל החזקותיו בלהב אל.אר לכ-15%: רכש מניות ואופציות בכ-6 מיליון שקל

מימוש האופציות יגדיל את החזקותיו של אבי לוי לכ-19% מההון של חברת הנדל"ן המניב, שני רק לבעל השליטה אלי להב ● מניית להב אל.אר, שעיקר פעילותה בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, הגיבה לדיווח בעלייה של 2% היום, לשווי חברה של כ-115 מיליון שקל, והשלימה התקדמות של כ-20% בשנה האחרונה

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

גנץ, ריבלין ונתניהו / צילום: יובל שגב

נתניהו לגנץ: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות"; בכירים בכחול לבן: "ממשלת אחדות בלי נתניהו. לא נשב איתו"

רה"מ בהתבטאות יוצאת דופן הבוקר: "העם לא הכריע בין שני הגושים, לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר" ● רמז על נכונותו לרוטציה כשקרא לגנץ: "בוא נשתף פעולה כמו פרס ושמיר"

נחושת במפעל סיני / צילום: רויטרס

מתכות עם הבנה כלכלית: מה אפשר ללמוד משוק הסחורות?

לשוק הסחורות יצא מוניטין של שוק ספקולטיבי ותנודתי במיוחד אשר קשה להסיק ממנו מסקנות ברורות ● אלא שמבט עליו יכול לספק לנו מידע רב ערך על הכלכלה הריאלית ולאן פניה, כל עוד נתבונן עליו בכלים הנכונים

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

עלייה בשיעור האבטלה במשק: עמד בחודש אוגוסט על 3.8%

זאת לעומת לעומת 3.7% בחודש יולי - כך עולה מנתוני סקר כוח-האדם שמפרסמת היום הלמ"ס ● בנוסף, הנתונים מצביעים על ירידה במספר המועסקים בהיקף מלא ועלייה במספר העובדים במשרה חלקית

חנן מלצר/ צילום: שלומי יוסף

מלצר הפיק לקחים: הפוליטיקאים יתקשו לטעון הפעם ל"גניבת בחירות"

הטענות שהעלו בליכוד לזיופים נרחבים בבחירות הקודמות הובילו את ועדת הבחירות להקים מערך מפקחים מתוגבר • הפעם כמעט שלא נרשמו אירועים חריגים

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

הנשיא דולנד טראמפ והנשיא ברק אובמה בטקס מינויו של טראמפ לנשיא בינואר 2016 / צילום: רויטרס

היועץ החדש לביטחון לאומי בבית הלבן: השווה בעבר את טראמפ לאובמה

● רוברט אובראיין, שהנשיא מינה אותו לתפקיד אתמול, אמר על המועמד טראמפ ב-2016, בפריימריס של המפלגה הרפובליקאית: הוא קרוב יותר להשקפת העולם של אובמה כלפי ישראל מאשר להשקפת ה'בייס' הרפובליקאי ● ג'ון בולטון, היועץ הקודם, תוקף את טראמפ: ההתקפה על סעודיה נובעת מחולשת הנשיא, שלא הגיב על התקפה איראנית קודמת

גר צדק,  תל אביב–יפו / הדמיה: מאירה מור

רחוב גר צדק ביפו: תמ"א 38 בשלושה בניינים סמוכים

בכל בניין יש 24 דירות קיימות, ויתווספו עוד 2.5 קומות שבהן סה"כ 13 דירות חדשות

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת חממת פודטק, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה, זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

באב"ד, לא מה שחשבתם: מה מנכ"ל האוצר חושב על יוקר המחיה בארץ ועל יצוא קנאביס מקומי

וגם: מי הגיעו לערב פתיחת העונה של התיאטרון הקאמרי?

בנייה בחיפה / צילום: פאול אורלייב

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

גיל דון, מנכ”ל ספליטיט / צילום:  כדיה לוי

"גיל עשה עבודה מצוינת": מייסד חברת הפינטק ספליטיט יעזוב את תפקיד המנכ"ל

מניית ספליטיט עלתה ב-153% מאז הונפקה באוסטרליה בתחילת השנה ● המנג"ל הפורש גיל דון ימונה למנהל אזור

בריקל קי במיאמי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המשקיעים הזרים מוכרים נדל"ן אמריקאי, אך במיאמי המשרדים בפריחה

בניית שטחי משרד במיאמי הגיעה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2009

רם כספי / איל יצהר

עו"ד רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

עו"ד כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של ראש הממשלה

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל ע"י בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

יוסי צילום: תמר מצפי

"גם כשמגיע מישהו כמו לפיד או כחלון ופוגע בענף הנדל"ן, החברות הטובות והחזקות לא נפגעות"

יוסי פרשקובסקי, יו"ר חברת הבנייה פרשקובסקי, שנסחרת בשווי של כמעט מיליארד שקל לאחר זינוק של 130% מתחילת השנה, טוען כי "אין מספיק היצע של דירות באזור המרכז והביקושים גדלים, ורואים את זה בעליית המחירים האחרונה, שתימשך כנראה כי אין ברירה אחרת"