גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון / צילום: רפי קוץ
ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון / צילום: רפי קוץ

חברות הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים הישראליות סובלות כבר זמן רב מחסמים רגולטוריים, המקשים על פעילותן בישראל ומאלצים אותן לסגור אותה או להעבירה לחו"ל. אף כי מספרן של חברות אלה מידלדל והולך, נראה כי ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון שבמשרד האוצר מעוניינים לשפר את הפיקוח על אלה מהן המבקשות לספק שירותים פיננסיים בישראל.

בשבוע שעבר פרסמה הרשות קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מיזמים בתחומי הפינטק והבלוקצ'יין, החייבים ברישוי כנותני שירותים פיננסיים. על-פי הודעת הרשות, היא "מזמינה יזמים וחברות מתחומים אלה, המיישמים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים במתן שירותים פיננסיים, ואשר טעונים רישוי על-פי החוק, ליצור עמה קשר (בין אם הגישו בקשת רישיון ובין אם עליהם להגיש בקשה כאמור), ככל ואלה מעוניינים כי במסגרת תהליך הרישוי והאסדרה על-פי החוק יילקח בחשבון היישום הטכנולוגי הייחודי שבבסיס פעילותם, תוך מתן התייחסות לרגולציה הנדרשת לדעתם בתחומים אלה, ובדגש על ההיבטים המפורטים".

בהודעתה מבקשת הרשות לקבל "פירוט של תחומי הפעילות של אותו יזם בישראל ותחת איזה רישיון ספציפי הוא עתיד לפעול"; "פירוט של החסמים הרגולטוריים העיקריים שעמם מתמודד היזם, בדגש על הרגולציה של הרשות ושל רגולטורים פיננסיים אחרים"; "הסבר על הקשיים הנגרמים כתוצאה מהחסמים המפורטים, בדגש על תחומי הרגולציה של הרשות, וכיצד הקלה בהם אשר אינה פוגמת בתכלית הרגולציה עשויה למזער קשיים אלה"; "השוואה לרגולציה החלה בעולם על היזם או על פעילות דומה, בדגש על מדינות OECD, שהיזם סבור שיכולה להתאים לישראל". החברות מתבקשות למסור את פנייתן לרשות עד 1 בנובמבר 2019.

טל הפלינג, יועצת בכירה לממונה על שוק ההון, התייחסה בשיחה עם "גלובס" לקול הקורא ואמרה: "אנחנו רואים חשיבות גבוהה בשחקנים שמעוררים חדשנות ותחרות בתחום השירותים הפיננסיים, ומגדילים נגישות לשירותים אלה. מטרת הפנייה של הרשות היא לזהות ולייחד את שחקני תעשיית הפינטק והבלוקצ'יין, כדי שנוכל לטפל בהם בלוחות הזמנים המתאימים ותחת תנאי הרישוי המתאימים".

המטבע של פייסבוק יגיע לישראל?

לפני כחודשיים נחשף ב"גלובס" מכתב של פורום תעשיית הבלוקצ'יין הישראלית למפקחת על הבנקים בבנק ישראל, ד"ר חדוה בר, ובו דרישה להסדיר את מתן השירותים הבנקאיים לחברות הפועלות בתחום. במכתב ציין מנכ"ל הפורום, יגאל נבו, כי "תעשיית הבלוקצ'יין בישראל היא מהמובילות בעולם בהיבט הטכנולוגי, אבל מרביתה פועלת באופן מסורבל ולא יעיל בשל קשיים רגולטוריים".

כבר בדצמבר 2018 פרסם בנק ישראל קול קורא, שבו ביקש לקבל מידע מהציבור עבור הצוות הממשלתי הבין-משרדי המיועד "לתיאום רגולטורי בנוגע לנכסים וירטואליים". הצוות כולל נציגים ממשרדי האוצר והמשפטים, רשות שוק ההון, רשות ניירות ערך, המועצה הלאומית לכלכלה, רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, מערך הסייבר הלאומי ובנק ישראל.

באותו קול קורא הוצגו לציבור שבע שאלות עיקריות, והראשונה מביניהן הייתה "מהם החסמים העיקריים, רגולטוריים ושאינם רגולטוריים, שאיתם מתמודדים בעלי עניין ישראליים העוסקים בנכסים וירטואליים, כאשר הם מבקשים לפעול בישראל ולהציע את המוצר שלהם לצרכן המקומי". ואולם, נראה כי התשובות שהתקבלו בעקבות אותו קול קורא אינן מספקות את רשות שוק ההון, שכאמור, הציגה שאלה דומה גם בקול הקורא שפרסמה בשבוע שעבר.

נזכיר כי בסוף יולי, כפי שנחשף ב"גלובס", התקיים מפגש רשמי ראשון במשרדי בנק ישראל בירושלים בין הצוות הבין-משרדי הממשלתי בתחום ובין תומר בראל, אחד המנהלים הישראלים הבכירים בפייסבוק, הנמנה עם מובילי פרויקט ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק. בתגובה ל"גלובס" נמסר מבנק ישראל בעקבות אותו מפגש: "הצוות הבין-משרדי לתיאום רגולטורי בנושא נכסים וירטואליים מקיים פגישות עם גופי פינטק מהארץ ומהעולם כדבר שבשגרה, ובמסגרת זו התקיימה גם הפגישה המדוברת".

ואולם לא מדובר בעוד פגישה רגילה עם "גוף פינטק": בראל הוא סגן נשיא קליברה, זרוע הבלוקצ'יין של ענקית המדיה החברתית, שבחודשים האחרונים קיימה פגישות דומות עם רגולטורים פיננסיים במדינות רבות בעולם. אם פרויקט ליברה ימשיך לפעול למרות החסמים הרגולטוריים הניצבים בפניו, מעניין יהיה לראות אם ישראל תהיה בין אזורי הפעילות הראשונים של המטבע הדיגיטלי של פייסבוק.

הפיקוח על הפינטק יידחה בשנתיים

באחרונה סיכמה רשות שוק ההון עם משרד המשפטים כי בתחילת כהונתה של הכנסת הבאה יוגש תיקון לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שידחה בשנתיים את החלת הפיקוח של הרשות על גופים חוץ-בנקאיים, ובהם חברות פינטק, חלפני כספים ונותני אשראי חוץ-בנקאי. ברשות הסבירו את הצורך בדחייה בחוסר זמן וידיים עובדות לטיפול במצבור הגדול של בקשות לרישוי עבור גופים אלה.

לא ברור עד כמה משמעותי יהיה התיקון לחוק מבחינתן של חברות המספקות שירותי מטבע דיגיטלי, כל עוד לא אושר בכנסת צו איסור הלבנת הון החדש, הנוגע גם למטבעות דיגיטליים. נציין גם כי בתחילת אוגוסט פרסמה הרשות את הנוהל לרישוי נותני שירותים פיננסיים, ובו דרישות מחמירות ביחס לנוהל הקודם.

בכל מקרה, ברשות שוק ההון, בראשותו של הממונה על הרשות ד"ר משה ברקת, מדגישים כי הם מעוניינים לעודד חדשנות פיננסית. באחרונה הצטרפה הרשות לארגון GFIN - רשת הכוללת 30 רגולטורים פיננסיים וגופים בינלאומיים, ובהם קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והבנק העולמי, הפועלת להקמת "ארגז חול" (Sandbox) בינלאומי ליזמים בתחום ולשיתוף ידע חדשני בין רגולטורים בעולם. כמו כן, השתתפה הרשות באפריל בשולחן עגול שערכה קרן המטבע בנושאי פינטק ומטבעות דיגיטליים. 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

מיכאל בן ארי והפעילים שלו / צילום: אמיר מאירי

כרוניקה של הפסד ידוע מראש: כיצד "עוצמה יהודית" תירצה כל הפסד, מ-2003 ועד לבחירות האחרונות

"הציבור הימני לא יחזור על אותה טעות פעמיים", כך הבטיחו במפלגתו של ברוך מרזל לקראת הבחירות ב-2006 ● אך ההיסטוריה מוכיחה אחרת, ו'עוצמה יהודית' וראשיה הפסידו מערכת בחירות אחת אחר השנייה, בעודם מאשימים את בנט, המפד"ל, ביבי, יהדות התורה - אך רק לא את עצמם

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

בני גנץ בישיבה ראשונה: אקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי

את הדברים אמר גנץ בישיבת הח"כים הראשונה של רשימת כחול לבן לאחר הבחירות לכנסת ה-22 ● לפיד: "נתניהו לא מוכן לקבל את תוצאות הבחירות. בן אדם אחד מונע הקמת ממשלת אחדות ליברלית"

ג'ו לובין, מייסד Consensys  / צילום: שלומי יוסף

לווויתן הבלוקצ'יין לא מתרגש מ"חורף הקריפטו" ובטוח שפיצח הנוסחה להנפקות מבוססת מטבעות דיגיטליים

ג'ו לובין, ממייסדי פלטפורמת המטבע הדיגיטלי את'ריום, המוביל את חברת Consensys, חזר לביקור בישראל, הפעם במסגרת שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב ● בראיון מיוחד ל"גלובס" הוא מספר על התובנות שלו מ"חורף הקריפטו" ועל האסטרטגיה שלו להובלת תעשיית הבלוקצ'יין העולמית

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל מליסרון הגדיל החזקותיו בלהב אל.אר לכ-15%: רכש מניות ואופציות בכ-6 מיליון שקל

מימוש האופציות יגדיל את החזקותיו של אבי לוי לכ-19% מההון של חברת הנדל"ן המניב, שני רק לבעל השליטה אלי להב ● מניית להב אל.אר, שעיקר פעילותה בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, הגיבה לדיווח בעלייה של 2% היום, לשווי חברה של כ-115 מיליון שקל, והשלימה התקדמות של כ-20% בשנה האחרונה

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

על רקע הקשיים במו"מ להסכם קיבוצי: שביתת פתע בפלאפון

בעקבות השביתה הודיעה הנהלת פלאפון כי בשל עיצומי עובדים חלק ממוקדי השירות ייסגרו, ולכן זמני ההמתנה יהיו ארוכים מהרגיל

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

ביהמ"ש אישר את הסדר הטיעון עם יועץ התקשורת רונן משה

(עדכון) - משה הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו ● לפי ההסדר, הוא ירצה 9 חודשי עבודות שירות ויורשע בסעיף של סיוע להפרת אמונים

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות

מדובר בתוצאות כמעט סופיות לאחר הליכי בדיקה ובקרה שביצעה הועדה ● סה"כ נפסלו 27,601 קולות

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

נמחקו העליות בוול סטריט בסגירת המסחר

הפד הזרים גם היום 75 מיליארד דולר לשוק האשראי לטווח קצר בארה"ב (repo) ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו ב-1.3% בחודש אוגוסט ● תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב בשבוע החולף עלו ב-2,000 ל-208 אלף ● הבנק הבריטי הותיר את הריבית ללא שינוי בצל אי-ודאות בנוגע לברקזיט ● מיקרוסופט הודיעה על הקצאה של 40 מיליארד דולר לרכישה חוזרת של מניות, והעלאת הדיבידנד הרבעוני ב-5 סנט למניה

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

גר צדק,  תל אביב–יפו / הדמיה: מאירה מור

רחוב גר צדק ביפו: תמ"א 38 בשלושה בניינים סמוכים

בכל בניין יש 24 דירות קיימות, ויתווספו עוד 2.5 קומות שבהן סה"כ 13 דירות חדשות

נופשים בחופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סיני על המפה: מתחילת השנה חלפו במעבר הגבול טאבה מיליון נוסעים. מה הצפי לחגים?

בחגי תשרי צפויים לעבור במעבר הגבול טאבה 150 אלף נוסעים, כאשר בראש השנה לבדו צפויים לעבור שם 35 אלף נוסעים ● היוצאים לחצי האי משלמים אגרה בסך 102 שקל, שמתחילת השנה הסתכמו בכ-50 מיליון שקל

Mate 30, הסמארטפון החדש של וואווי / צילום: מייקל דאלדר, רויטרס

וואווי השיקה טלפונים חדשים ללא שירותי גוגל

חברת וואווי הסינית השיקה היום את סדרת מכשירי הדגל החדשים שלה, "Mate 30", עם מערכת ההפעלה שמתבססת על גרסאת הקוד הפתוח של אנדרואיד של גוגל, אך אינה נתמכת ע"י החברה ● הסיבה לכך  היא ההגבלות שממשל ארה"ב הטיל על הענקית הסינית, מתוך חשש כי ממשל סין משתמש בחברה לצורכי ריגול

רקס טילרסון / צילום: שאטרסטוק

שר-החוץ האמריקאי לשעבר: הישראלים עבדו על טראמפ בעיניים

רקס טילרסון אמר את הדברים בדיון באוניבריסטת הארווארד ● עוד אמר כי "כשיש לכם עסק עם נתניהו, תתחמשו במנה גדולה של ספקנות. נתניהו הוא פוליטיקאי בעל כישורים יוצאים מהכלל, אך הוא קצת כמו מקיאוולי"

ג'יי קלייטון, יו"ר רשות ני"ע של ארה"ב / צילום: רויטרס

יו"ר ה-SEC: הביטקוין דורש "פיקוח טוב יותר" לפני שיוכל להיסחר בבורסות

ג'יי קלייטון התייחס למעמדו של המטבע הדיגיטלי המוביל, כמה ימים לאחר שחברות הקריפטו האמריקאיות SolidX ו-VanEck החליטו למשוך את בקשתן לאשר השקה של קרן סל מבוססת ביטקוין ● ממשלת גרמניה החליטה לאסור על הנפקת מטבעות "מקבילים" לאירו, כולל ליברה של פייסבוק

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

רותם סלע בקמפיין קסטרו / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של קסטרו

סקר הפרסומות: קסטרו הכי זכורה השבוע, 9 מיליון הכי אהובה

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של קסטרו "Do whatever you please", באמצעות אדלר-חומסקי ובכיכובה של רותם סלע, הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית גם השבוע עם כ-1.3 מיליון שקל

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: דני זקן

ליברמן ל"גלובס": "אמליץ על גנץ, אם יתחייב לממשלת אחדות חילונית ללא נספחים"

לליברמן לא נותרו הרבה אפשרויות, לאחר מסמך החישוק שהחתים נתניהו את מפלגות הימין והחרדים ● החתימה הזו מערימה קושי רב על גנץ להקים ממשלה כלשהי ● פרשנות

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

50 המשפיעות של ליידי גלובס: אשת השנה היא פרופ׳ רונית סצ׳י פאינרו, שפיתחה "טיל מונחה" לטיפול בסרטן

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי

ראובן ריבלין/ צילום: שלומי יוסף

ההתייעצויות להרכבת הממשלה יחלו ביום ראשון

הנשיא קיבל את ההחלטה לאחר שיחת תיאום בנושא עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר לאחר שקיבל את הסכמתו לכך

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש