גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שטייניץ על מתקן שורק: "תרבות הישראבלוף עדיין לא נעלמה"

שר האנרגיה הציג היום את ממצאי ועדת הבדיקה בעניין מתקן שורק, ואמר כי התגלו נתונים שגויים וזיוף בשניים מתוך חמשת מתקני ההתפלה ● "לאור חומרת הממצאים ננקוט בחלק מהם אכיפה מינהלית מחמירה, ואחרים יועברו לחקירת משטרה" ● הבדיקה נערכה בעקבות חשיפת "גלובס"

שר האנרגיה יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף
שר האנרגיה יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

הוועדה לבדיקת האירועים במתקן ההתפלה שורק הגישה את המסקנות שגיבשה לשר האנרגיה, יובל שטייניץ ומהן עולה כי במשך שנתיים, מתקן שורק הזרים לצנרת המים הארצית מים מותפלים עם ריכוזי חריגים של כלוריד. הפרשה נחשפה בתחילת מאי ב"גלובס".

בראש הוועדה עמד מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי ובמסיבת עיתונאים שקיים היום (ג') הוא דיווח כי הזרמת המים עם חריגות הכלוריד ממתקן שורק נעשתה במשך כשנתיים ובאופן שיטתי. הוא אמר כי הנוהל הזה קיבל מחברי צוות התפעול של המתקן את הכינוי "נוהל דיגום בוקר": "מדי יום בשעות שבהן נעשתה בדיקת המים שמותפלים במתקן, המים עברו שני שלבים של התפלה שהם התהליך המלא והנכון שהם צריכים לעבור וכך המתקן יצא מצג שווא שלפיו איכות המים טובה. במשך רוב שעות היום ריכוז הכלוריד חרג מדרישות הסכם הזיכיון", אמר אדירי.

לפי הערכת משרד האנרגיה, בשל החריגות מתקן שורק חסך 12 מיליון שקל והוא נמנע מתשלום של קנסות בגובה של יותר מ-45 מיליון שקל במידה והחריגות היו נחשפות בזמן אמת. עוד הוסיף אדירי כי חרף החריגות השיטתיות בשורק, באף שלב לא נשקפה סכנה לבריאות הציבור וכי הערכים החריגים של כלוריד שנמצאו במים המותפלים עדיין היו נמוכים באופן ניכר מהרף המרבי שנקבע על ידי משרד הבריאות.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר בהתייחס לממצאים שנמסרו לו על ידי חברי ועדת הבדיקה כי "לא נקבל מציאות כזאת ונתייחס בחומרה רבה לכל מרמה והצגה של נתונים כוזבים ולכל ישראבלוף. הממצאים חמורים מאוד ונטפל בהם באופן מחמיר. חלק מהממצאים יועברו למשטרה לאחר שזוהו בהם היבטים פליליים".

כך עבדה השיטה

במסגרת הבדיקה הוזמנו לוועדה נציגי IDE שהיו הבעלים הקודמים של מתקן שורק והבעלים הנוכחיים שלו, מדן קפיטל והאצ'יסון. הוועדה הצביעה על "כשל חמור" כהגדרתה בהתנהלות מתקן שורק וקבעה כי תכלית המהלך שלו הייתה להציג למדינה מצג של עמידה בדרישות הסכם הזיכיון וזאת לצד הקטנת עלויות הפעלת המתקן.

חרף הממצאים הקשים שעולים מבדיקת החריגות בשורק, הוועדה בראשות אדירי החליטה לא להמליץ על מניעת ההשתתפות של האצ'יסון ו-IDE במכרז להקמת מתקן התפלה נוסף, שורק 2. האצ'יסון ו-IDE היו הבעלים של מתקן שורק בעת שאירעו החריגות. אדירי אמר היום כי לא נמצאו אינדיקציות שמצביעות על כך שדירקטוריון החברה ידע על החריגות ועל האופן הבעייתי שבו נעשה "נוהל דיגום הבוקר".

34 חריגות בדיווחים במתקן פלמחים

במסגרת עבודת הוועדה נעשתה בדיקה מקיפה אודות איכות המים ואמינות הדיווח של מתקני ההתפלה הנוספים באשדוד, אשקלון חדרה ופלמחים. הוועדה מצאה כי במשך תקופה של שנה וחצי ריכוז הכלוריד במים שסופקו ממתקן פלמחים חרג בכ-20% מעבר לרף שנקבע.

בנוסף, הוועדה מצאה כי מתקן פלמחים מסר לרשות המים דיווח כוזב אודות תוצאות בדיקה שעשה לאיכות המים. כך, התברר כי תוצאות הבדיקות שדווחו לא תאמו את ריכוז הכלוריד הממוצע והתאפיינו בדפוס שעורר חשד בנוגע לאמינות הבדיקות. בוועדה אמרו היום כי מדובר ב-34 חריגות שנמצאו בדיווחים.

לדברי אדירי, בשל ממצא זה צוות משותף של משרד האנרגיה, רשות המים ופרקליטות המדינה החליט להעביר את הטיפול במקרה של פלמחים לחקירת המשטרה. אדירי אמר כי יש צורך בחקירת משטרה כדי לגלות מי הגורם שאחראי על הדיווחים הכוזבים שהועברו לרשות המים.

אף שהחריגות במתקן שורק היו שיטתיות, הוועדה החליטה שבשלב זה היא לא תערב את המשטרה אך לדברי אדירי הוא לא שולל אפשרות שיינקטו נגד מתקן שורק צעדים פליליים בהמשך. כך, הוועדה המליצה לנקוט נגד המתקן בשורק באכיפה מרתיעה, תוך שימת דגש על הרווח הכספי שהוא השיא בעקבות אותן חריגות, היקף הקנסות שהיו מוטלים עליו לו החריגות התגלו בזמן אמת, הכשלים שנפלו בהתנהלותו, הפגיעה הקשה באמון הציבור במערכת אספקת המים ועוד. לדברי אדירי, צוות שפועל בנושא יפעל נגד מתקן שורק למען מיצוי האכיפה.

הוועדה מצאה עוד כי המדינה לא השתמשה בכלים שעומדים לרשותה כרגולטור ושנציגיה סמכו מעבר לנדרש על הדיווחים שהוזרמו ממתקני ההתפלה וכך לא הטילו ספק בהתנהלותם. הוועדה מסרה כי גורמי המדינה הניחו כי הנתונים שמתייחסים לאיכות המים נכונים ואמינים, בלי שביצעו על כך מעקב ובלי שפעלו לזיהוי דפוסים חריגים בדיווחים אלה בזמן אמת. בנוסף, הוועדה קבעה כי המדינה לא השכילה להצליב בין מקורות מידע שונים המתקבלים מצד גורמים שונים במשק המים.

על רקע ממצאים אלה אדירי מסר היום כי הליכי הבקרה והפיקוח על מתקני ההתפלה ישופרו משמעותית, כך שהמים בכל מתקני ההתפלה יידגמו 3 פעמים ביום במקום פעם אחת ובמשך 7 ימים בשבוע. מנכ"לי המתקנים יידרשו לחתום על תוצאות הבדיקות ולאשר כי הדיווחים שהם מעבירים מדויקים.

בנוסף, יעשו למים בדיקות יזומות ואקראיות לבדיקת איכותם וזאת בתדירות גבוהה יותר; מערך המחשוב המשמש את הגופים השונים שמעורבים בנושא ישודרג באופן שיאפשר לייעל את איסוף המידע אודות איכות המים במתקנים השונים ואת זרימת הנתונים בין הגופים המעורבים.

הבדיקה שהובילה לחשיפת החריגות השיטתיות ברמות הכלוריד במתקני ההתפלה שורק ופלמחים החלה בעקבות דיווחים שהתקבלו ברשות המים מתושבים בחולון, שדיווחו כי צבעם של המים שיוצאים מברזיהם חום ואף אדום. לדברי גורמים מקצועיים ברשות המים, למרות שנסיבות אלה הובילו לפתיחת הבדיקה שחשפה את החריגות במתקני ההתפלה, לממצאים לא היה קשר לצבע המים שזרמו לחלק מתושבי חולון בברזים.

תגובה חברת IDE: "חברת IDE מברכת על העובדה שהוועדה מדגישה במסקנותיה כי כלל העדויות שהובאו בפניה מעידות על כך שהפעולות החריגות שניבדקו, לא הובאו כלל לידיעת דירקטוריון IDE ודירקטוריון החברה המפעילה. יש לחזור ולהדגיש כי מאז הפעלת מתקן שורק על ידי IDE והצ'יסון ועד למכירת חלקה של IDE במתקן - לא הגיעה כל תלונה על איכות המים שמספק המתקן למדינה.

"אנו מברכים על המלצות הוועדה לשפר את מנגנוני הפיקוח והבקרה של המדינה על מתקני ההתפלה וסמוכים ובטוחים כי בקרה כזו תפעל לטובתו של הצרכן וגם תשפר את השירות הניתן. החברה הצהירה זה מכבר כי בירור האמת על ההתרחשויות במתקן שורק הינו האינטרס הראשון במעלה.

"חברות האחזקה וההפעלה של IDE בארץ ובעולם מספקות לאורך שנים מים איכותיים ללקוחות החברה. IDE עושה כל שביכולתה להקפיד על איכות המים הן בהיבטים של בריאות הציבור והן בהיבטים החוזיים מול הלקוחות".

עוד כתבות

ג'יי קלייטון, יו"ר רשות ני"ע של ארה"ב / צילום: רויטרס

יו"ר ה-SEC: הביטקוין דורש "פיקוח טוב יותר" לפני שיוכל להיסחר בבורסות

ג'יי קלייטון התייחס למעמדו של המטבע הדיגיטלי המוביל, כמה ימים לאחר שחברות הקריפטו האמריקאיות SolidX ו-VanEck החליטו למשוך את בקשתן לאשר השקה של קרן סל מבוססת ביטקוין ● ממשלת גרמניה החליטה לאסור על הנפקת מטבעות "מקבילים" לאירו, כולל ליברה של פייסבוק

אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אג"ח הזבל משגרות איתותי אזהרה מוקדמים

כשהחששות עולים, המשקיעים מאבדים תיאבון לקחת סיכונים ● מאט איגן, מנהל משותף בקרן האג"ח לומיס סיילס: "המצב הבסיסי נחלש גם אם ארה"ב תימנע ממיתון"

נופשים בחופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סיני על המפה: מתחילת השנה חלפו במעבר הגבול טאבה מיליון נוסעים. מה הצפי לחגים?

בחגי תשרי צפויים לעבור במעבר הגבול טאבה 150 אלף נוסעים, כאשר בראש השנה לבדו צפויים לעבור שם 35 אלף נוסעים ● היוצאים לחצי האי משלמים אגרה בסך 102 שקל, שמתחילת השנה הסתכמו בכ-50 מיליון שקל

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

קריסת אינוונטק: הנאמן מבקש להגיש תביעת עתק נגד לפידות, לוקסנבורג ועיזבון יולי עופר

בבקשה שהוגשה היום לביהמ"ש נטען כי לפידות ולוקסנבורג רוקנו את אינוונטק ממזומנים תמורת העברת נכסי נדל"ן כושלים ממזרח אירופה לתוך החברה, במהלך שהביא לקריסתה ● עוד נטען כי המהלך התאפשר הודות לשיתוף-פעולה מצד מעריכי שווי ורואי חשבון ישראליים והתבססות על חוות-דעת "מוזמנת" וכוזבת שיצרה שיערוך פיקטיבי של הנכסים

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

50 המשפיעות של ליידי גלובס: אשת השנה היא פרופ׳ רונית סצ׳י פאינרו, שפיתחה "טיל מונחה" לטיפול בסרטן

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

החלת חוק מכר דירות על קבוצות רכישה – לא נכון ולא חוקי

הממונה על חוק המכר שואף להחיל את החובות שבחוק המכר על מארגני קבוצות רכישה, אולם הצעת החוק בעניין הקבוצות מעלה מנגנון נכון וצודק יותר ● דעה

מיכאל בן ארי והפעילים שלו / צילום: אמיר מאירי

כרוניקה של הפסד ידוע מראש: כיצד "עוצמה יהודית" תירצה כל הפסד, מ-2003 ועד לבחירות האחרונות

"הציבור הימני לא יחזור על טעות פעמיים", כך הבטיחו במפלגתו של ברוך מרזל לקראת הבחירות ב-2006 ● אך ההיסטוריה מוכיחה אחרת, ו'עוצמה יהודית' וראשיה הפסידו מערכת בחירות אחת אחר השנייה, בעודם מאשימים את בנט, המפד"ל, ביבי, יהדות התורה - אך רק לא את עצמם

האדריכל מידד גנדלר, משרד V5, / צילום: מוריה כהן

איך משווים את כמות העוסקים בספורט בישראל לרמת שאר העולם?

האדריכל מידד גנדלר ממשרד V5 אדריכלים חושב שצריך להגדיל דרמטית את היצע מתקני הספורט בארץ ● "הנושא של תרבות הפנאי, הספורט והפעילות הגופנית הוא שווה-ערך בעיניי לשעת לימוד של ילד"

פרופ’ דפנה קריבן/ צילום: שלומי יוסף

עלייתו של השכיר היזם: בעל חזון ולא מתכוון לפתוח עסק משלו

פרופ' דפנה קריב, החוקרת אקוסיסטם של יזמות, מצביעה על תופעה חדשה: יזמות פנים-ארגונית, שמאפשרת גם לשכירים לממש את הלהט היזמי שלהם ● בראיון ל"גלובס" היא מסבירה מדוע כדאי לחברה להעמיד לרשות עובדיה סוללה של מנטורים ולשתף פעולה עם אקסלרטורים

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

ריבלין בטקס האזכרה לשמעון פרס ז"ל: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת"

נשיא המדינה בטקס האזכרה לנשיא פרס ז"ל: "גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה" ● ריבלין הוסיף כי האחריות מוטלת בעיקר על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

בריקל קי במיאמי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המשקיעים הזרים מוכרים נדל"ן אמריקאי, אך במיאמי המשרדים בפריחה

בניית שטחי משרד במיאמי הגיעה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2009

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

התמתנו העליות בוול סטריט; עקום התשואות שוב רושם היפוך

הפד הזרים גם היום 75 מיליארד דולר לשוק האשראי לטווח קצר בארה"ב (repo) ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו ב-1.3% בחודש אוגוסט ● תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב בשבוע החולף עלו ב-2,000 ל-208 אלף ● הבנק הבריטי הותיר את הריבית ללא שינוי בצל אי-ודאות בנוגע לברקזיט ● מיקרוסופט הודיעה על הקצאה של 40 מיליארד דולר לרכישה חוזרת של מניות, והעלאת הדיבידנד הרבעוני ב-5 סנט למניה

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

"הצעה שאי אפשר לסרב לה": נכסים ובניין מוכרת לאמות את חלקה בקניון קריית אונו ב-545 מיליון שקל

לאחר המכירה תחזיק אמות במלוא הזכויות בנכס, הכולל קניון, שני מגדלי משרדים וחניון תת-קרקעי ● מחיר העסקה משקף תשואה של 5.87% ● מנכ"ל אמות: "אנו רואים את הפוטנציאל הגלום בנכס לאור מיקומו המרכזי באזור הנהנה בשנים האחרונות מהתחלות בנייה מסיביות"