גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א.

השבוע קראתי על שני כוכבים שלפי כל המדע שיש בידינו אין ברירה אלא להסיק שהם עתיקים יותר מהיקום עצמו, ואף אחד לא מבין את זה. בכל פעם שלא מבינים משהו אני שמח. כל אחד יכול להבין, זה מה שאני תמיד אומר, אבל לא להבין - בשביל זה צריך אופי.

הראשון, KIC 8145411, הוא ננס לבן - השלב האחרון במחזור החיים של כוכב, כשהוא קטן, חסר אנרגיה וצפוף פי מיליון מהשמש שלנו. גם היא תגמור ככה. היקום מלא בכאלה. הננס הלבן שלנו ננסי במיוחד, רק 20% מהשמש שלנו, ודחוס שאין דברים כאלה. בשביל שכוכב יתכווץ עד כדי כך הוא נדרש לתהליך בעירה והתכלות כה ארוך עד שהיה חייב להתחיל לפני המפץ הגדול. הכוכב הזה היה ביקום לפני שהיה יקום.

הכוכב השני מפורסם יותר. HD 140283 מספרו, ויש לו כינוי: “כוכב מתושלח”. חידה מאז שהתגלה לפני יותר מ-100 שנה; רק 190 שנות אור מכדור הארץ - אם תצאו עכשיו בחללית הכי מהירה ייקח לכם בערך 9 מיליון שנה להגיע. הוא לא דחוס, אצלו התעלומה קשורה להרכב הכימי - הברזל שלו נמוך מדי ואין קופת חולים בחלל. הננס דחוס מדי, מתושלח דליל מדי. לפי הניתוח האחרון, בשביל לאבד כל כך הרבה ברזל הכוכב היה צריך להתחיל לפני 14.5 מיליארד שנה - 700 מיליון שנים לפני המפץ הגדול. מה שאנחנו רואים לא מסתדר עם מה שאנחנו יודעים.

נחמד לחשוב על הדברים האלה, לא? כולנו אבק כוכבים, זו עובדה מדעית, וכל מה שיש ביקום - כל מה שהיה קודם ויהיה אחר כך, כולל הכוחות והסתירות והמסתורין והבלבול - יש גם בנו.

נגה ומפתח המאסטר

ב.

ולמה חשבתי על זה? כי נגה בת 12 ועכשיו היא בלונדון עם גלית. הן טסו לראות הופעה של אריאנה גרנדה ואני מתגעגע. הלל ואני נשארנו בבית. היו לנו מלא תוכניות אבל בסוף לא עשינו כלום. המהירות ובעיקר הטבעיות שבה שנינו מצליחים להשיל כל סממן שאי-פעם חיה בדירה הזו משפחה, לא מצליחות להפסיק להפתיע ולרגש אותי. הכיור גדוש, המקרר ריק, לפני שלושה ימים הייתי צריך לאחוז בעקבי הילד כדי שלא יישאב פנימה ומאז אנחנו משתדלים לא להיכנס לשם, שליחים באים והולכים עם פיצות והמבורגרים והסלון מלא גרביים למרות ששיא הקיץ. כמו מדוזות, הן באות בנחילים ונעלמות כלעומת שבאו. לא יודע לאן, בעוד אנחנו רובצים על הספה כמו שני קרוקודילים בפנסיה מוקדמת. מדברים רק כשאין ברירה, בהברות בלבד, ואך ורק בענייני אוכל.

הדבר היחיד שמחבר אותנו לציביליזציה ולעבר זו מפלצת מכונת הכביסה שדורשת את המנה הרגילה שלה. מבחינתי זה זמן איכות לא נורמלי. חוויית בונדינג ששום מעגל גברים באוהל אינדיאני לא יכול לספק. אני מרגיש צעיר שוב.

בכל מקרה, נגה בת 12, עכשיו היא בלונדון ואני מתגעגע אליה. לגלית אני מתגעגע יותר, זה נכון, אבל לא לכאן. יותר? אולי יותר נכון אחרת, הרי איך אפשר בכלל להשוות. למרות שאין מצוות אצלנו בבית, בת מצווה זה עדיין רגע יפה בזמן שלי ושל הילדה שלי. לא נראה לי שאני שונה מכל האבות האחרים שנולדה להם ילדה ובידיה המפתח לנשמה שלהם, מפתח מאסטר שפותח הכול, הרי כולנו די אותו דבר. נראה לי שהילדה שלי השקיעה וגם קראה את חוברת ההוראות, ובכל השפות, אבל בטח כולם חושבים ככה.

מצחיק לחשוב שכשהיא הייתה קטנה זלזלתי בחברים שלי עם ילדות יותר גדולות שתיארו את אותו הדבר בדיוק. לי זה לא יקרה, חשבתי. אבל אנשים באמת נהיים חכמים עם הזמן, זה נכון מה שאומרים.

ג.

המדענים מחפשים הסברים לתעלומת הכוכבים העתיקים. חלק אומרים שהחישובים לא נכונים, חלק אומרים שצריך להזיז את המפץ הגדול אחורה, אבל היו שני הסברים שאהבתי במיוחד: בנוגע למתושלח טוענים שאולי בשלבים הראשונים של היקום התנאים הפיזיקליים היו אחרים ולכן הכוכב נראה ומתנהג מבוגר מכפי גילו. מה זה מכפי גילו? יש לי תאומים בני 12, בן ובת. בנים בגיל הזה הם ילדים קטנים, הבנות עוד רגע נערות. אני אומר דבר פשוט - מה שטוב לילדים, טוב גם לכוכבים. לא תמיד הם מתנהגים בהתאם לגילם.

לגבי הננס הלבן, החברים טוענים שהננס לא לבד ושהוא ככל הנראה הושפע ומושפע מגוף שמימי או כוח בלתי נראה, מחומר אפל ועד לחור שחור, שגרם לו להפוך לדחוס כל כך. בשני המקרים, הם יעשו הכול כדי לפזר את התעלומה ולהוכיח ששני הכוכבים לא זקנים יותר מהיקום שבו הם נמצאים. למה? לא יהיה יפה יותר להניח שהיקום מכיל את הסתירה הגדולה הזו? האם היקום לא יפה יותר ככה, כשהוא מכיל את מה שהיה לפניו? האם הוא לא נהדר יותר ככה, כשהוא בלתי אפשרי?

הרי כולנו אבק כוכבים, זו עובדה מדעית, ואם בתוכנו פועלים כוחות עתיקים ובלתי מובנים שהיו פה לפנינו ויישארו אחר כך - ככה גם ביקום. הרי הכול מורכב מאותם הדברים ואם אנחנו מלאים סתירות, חובה על היקום להיות מלא סתירות. ואם אנחנו בלתי אפשריים, גם היקום. וכמה שיותר בלתי אפשרי, יותר טוב.

ד.

אלה אולי לא העצות האבהיות הכי טובות לשנת 2019, אבל זה המצב נגה, והוא בכלל לא רע - הכול מוזר ובלתי אפשרי ועתיק וחדש ויש מלא גורמים וכוחות בלתי נראים וכל מה שאפשר לעשות זה ליהנות מהנסיעה וללמוד מאי הבנה לאי הבנה, ממשיכה להתנגשות מהתכווצות להתרחבות, ככה עובד היקום וככה עובד הבנאדם. רק שהבנאדם יש לו יתרון אחד על היקום: הוא לומד. זה בדיוק כמו בשיר היפה של אריאנה גרנדה (אצלנו בבית קוראים לה ארי), “תודה, הלאה”, ובו היא מונה את האקסים שלה ומה השאיר לה כל אחד ובסוף מכריזה “אני פאקינג אסירת תודה על כל אקס”. ככה חיים את החיים! אריאנה גרנדה היא אחלה, לא שמישהו התייעץ איתי, אבל אני בהחלט מאשר אותה כמודל לחיקוי. אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שארי תהיה הדבר השני, נכון לעכשיו.

מצחיק לחשוב שבשבילי זה היה ג’ים מוריסון ובשביל הילדה שלי זו אריאנה, אבל מה זה חשוב - אלה אותם כוחות עתיקים שעובדים על כולנו. אני רואה את המוזיקה ממלאת אצל נגה את אותו התפקיד שהיא ממלאת אצלי, ואני שמח בשביל שנינו, כי אם האדם יקום, המוזיקה היא הכוכב שהיה בו קודם. ובעיקר כי מי שבאמת אוהב מוזיקה אף פעם לא לגמרי לבד ואף פעם לא לגמרי טועה. יומולדת שמח נגה, אני אוהב אותך הכי בכל היקומים. 

עוד כתבות

נתניהו וראשי סיעות הימין / צילום: הליכוד

נתניהו בישיבת הליכוד בירושלים: "אסור שתקום ממשלה שנשענת על מפלגות אנטי ציוניות ערביות"

נתניהו ציין בישיבת הליכוד באוריינט אקספרס כי השר יריב לוין יעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני ● לדברי דובר הליכוד, בלוק הימין יהיה מתואם לגבי 55 המנדטים שהם מייצגים

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

הפדרל ריזרב שוב מתערב בשוק על רקע קשיי נזילות

הפד העמיד מזומן לבנקים כך שיגיע יחד עם ההתערבות אתמול לגובה של 75 מיליארד דולר ● זאת בהמשך להודעתו אתמול על רכישת ניירות ערך בהיקף של 53 מיליארד דולר

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

טראמפ ונתניהו בדאבוס / צילום: Carlos Barria, רויטרס

דונלד טראמפ: "לא דיברתי עם נתניהו מאז הבחירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבהיר הערב כי לתוצאות הבחירות בישראל ולממשלה שתקום בעקבותיהן אין כל השלכה על יחסו לישראל

פאנל "העתיד של ערים חכמות ושל התחבורה" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"בעתיד יהיה צורך להשתמש במחשוב קצה בערים חכמות

כך אמר ג'ונתן ווינר, מנכ"ל משותף בחברת Sidewalk Infrastructure Partners, בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● מנכ"ל HERE Mobility ליעד יצחק : "הצמיחה של אובר וחברות שיתוף הנסיעות לא מעבירה משתמשי רכב פרטי לתחבורה שיתופית, אלא דווקא את משתמשי התחבורה הציבורית"

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור ישראל, צילום: שלומי יוסף

מנכ"לית יוניליוור ענת גבריאל מסיימת את תפקידה ותמונה לסגנית נשיא גלובלית

זאת אחרי 6.5 שנים כמנכ"לית יוניליוור ישראל ● בתפקידה החדש תוביל גבריאל את אסטרטגיית ניהול ההכנסות העולמית של החברה

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

מודי שפריר / צילום: רפי דלויה

מודי שפריר: הקמת ממשלת אחדות - אינדיקציה חיובית לשקל

הקמת ממשלת אחדות תצמצם מאד את הסחטנות הפוליטית ותגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית", כך אמר האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות ● שפריר מעריך כי כספים קואליציוניים אשר הובטחו בעבר למפלגות החרדיות ימצאו את דרכם לצמצום הגירעון, אך הממשלה החדשה לא תצליח להימנע מהעלאות מסים

הדס שטייף מגיעה לבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

משרד הביטחון שילם 55 אלף שקל לכיסוי החוב של הדס שטייף בהוצאה לפועל

כזכור, ביהמ"ש חייב את כתבת גל"צ הדס שטייף במאות אלפי שקלים, אותם משרד הביטחון הסכים לשלם • ל"גלובס" נודע כי השבוע הועברו 55 אלף שקל נוספים בהוראת הפרקליטות, לאחר ששטייף לא שילמה את חובה בזמן

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

מתוך אסון יערות האמזונס / צילום: Victor Moriyama/Greenpeace

כריתת היערות מחמירה, 5 שנים אחרי שמדינות וחברות התחייבו לפעול להפסקתה

דו"ח חדש קובע: העולם מפסיד במאבק נגד בירוא יערות, כדור הארץ מאבד שטח יער בגודל בריטניה בכל שנה עם יותר מ-64 מיליון דונם של עצים שאבדו מאז שנת 2014 ● זאת, למרות התחייבויות של ממשלות לצמצם של לפחות מחצית מאבדן היערות טבעיים עד 2020

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

משתתפי הכנס/ צילום: איל יצהר

"כנראה שיגיע עוד משבר, אבל הוא לא יכלול מחסור חונק בכסף כמו ב-2009"

נגראג' קשייאפ, מנהל קרן הון הסיכון התאגידית של מיקרוסופט, נאם בפני כ-2,500 איש שהשתתפו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● קשייאפ דיבר על הרתיעה מקרנות תאגידיות ואמר: "יש יתרון בגיוס כסף מקרנות כאלו, כי יש לנו סבלנות ואנחנו לא צריכים לייפות את החברות בצורה מלאכותית"

פנל מאחורי אקזיט מוצלח בכנס ג'רני / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל הרבה יותר קל להתחיל סטארט-אפ ולמכור אותו מאשר לבנות קואליציה"

כך אמר מייסד הסטארט-אפ דמיסטו גיא רינת בפאנל "הסיפור שמאחורי אקזיט מוצלח" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "המטרה היא לנצח ולהיות המובילים בשוק, גם אחרי הרכישה"

חנן מלצר/ צילום: שלומי יוסף

מלצר הפיק לקחים: הפוליטיקאים יתקשו לטעון הפעם ל"גניבת בחירות"

הטענות שהעלו בליכוד לזיופים נרחבים בבחירות הקודמות הובילו את ועדת הבחירות להקים מערך מפקחים מתוגבר • הפעם כמעט שלא נרשמו אירועים חריגים

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

אחרי האכזבה מתוצאות הבחירות נתניהו לא יטוס לעצרת האו"ם

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום שלא יטוס לעצרת האו"ם בשל הנסיבות הפוליטיות ● לשכת ראש הממשלה הודיעה כי במקום נתניהו שר החוץ ישראל כ"ץ ינאם בעצרת האו"ם