גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

אתר אשפה / צילום: shutterstock
אתר אשפה / צילום: shutterstock

בעשורים האחרונים עלה באופן ניכר משקלן של מניות הטכנולוגיה בתמהיל ההשקעות שלנו. זו לא הייתה ממש בחירה מעשית שלנו, אלא פשוט עלייה חדה במשקלות חברות אלה במדדי המניות בכל העולם. עלייה זו הגיעה במידה רבה מאוד על חשבון משקלן של חברות מסקטור התעשייה, שאיבדו את תפוקתן ואת שוויין לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק.

אבל ישנו סקטור תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - סקטור פינוי האשפה. אנחנו, שרגילים להיתקע מאחורי משאית פינוי האשפה ברחוב, לא חשבנו עליה לרגע כאפשרות השקעה, אבל בעולם של השקעה פסיבית גבוהה בטכנולוגיה, מגזר שנמצא בימים אלה במלחמות סחר, בעיקר בין סין לארה"ב, ובסקטור התעשייה העולמי שסובל מתחרות ממדינות המזרח, אנחנו סבורים כי מדובר במרכיב איכותי ביותר לתמהיל ההשקעה.

300 מיליארד דולר בערך הוא גודל השוק העולמי של תעשייה זו, וגודל השוק בארה"ב עומד על כ-53 מיליארד דולר. בארה"ב, שמהווה את יצרנית האשפה הגדולה ביותר בעולם, ישנה תעשייה של כ-12 אלף חברות שעוסקות בתחום, רובן עסקים קטנים כמובן, כמו קבלני אשפה של עיירות קטנות, אך בהמשך נסקור גם שתי חברות ענק.

220,000 ויותר הוא מספר העובדים בתעשייה זו, החל מנהגי משאיות הפינוי דרך מרכזי המיחזור, המהנדסים ועד המנכ"לים. תרבות הצריכה שלנו מצד אחד, ותהליך האורבניזציה מצד שני, הביאו לכך שגודל השוק עולה בהתמדה בעשור האחרון, והוא צפוי להכפיל את עצמו בחמש השנים הקרובות. רק בארה"ב, שבה התעשייה צריכה להתמודד היום עם כ-250 מיליון טונות אשפה, היא תצטרך בקרוב מאוד לעמוד מול אתגר כפול של כ-500 מיליון טונות אשפה, וזאת במהלך 5-6 השנים הקרובות.

חברת המחקר allied market research צופה גידול עולמי שנתי ממוצע (CAGR) של כ-6%, שצפוי להביא את גודל השוק העולמי של תעשייה זו לכ-500 מיליארד דולר עד שנת 2025.

קוברים במדמנה ומפיקים אנרגיה

30% מהאשפה בארה"ב ממוחזרת. אתרי מיחזור של החברות הגדולות ממיינים את האשפה במאות אתרי מיון, ומצליחים להביא למיחזור את רוב הפלסטיק, הזכוכית, המתכות והנייר. את חומרי הגלם הם מוכרים בממוצע בעשרות דולרים לטונה (כשסין קנתה המחירים היו במאות דולרים לטונה). היתרה מועברת למדמנות (מזבלה) שם מובאת האשפה לקבורה.

מדמנות האשפה מהוות את התחנה האחרונה לאשפה הלא ממוחזרת. הקמת מדמנות נעשית לפי אישורים רגולטוריים, ונמצאת תחת פיקוח מתמיד של החברות והרשויות. כאשר אתר כזה מתמלא, הוא מכוסה ונאטם, כדי לפקח על איכות הסביבה, שכן מהאשפה שנקברת ישנה פליטה של גז מתאן, המזיק לסביבה.

למראית עין, המדמנות שסיימו את שלב החיים הראשון שלהן ייראו כגבעת חול מכוסה ביריעות סולאריות, אך בשנים האחרונות החלו החברות להפיק תועלת מהגז הנפלט, והקימו מערכות אשר הפכו את המדמנות לאתר אנרגיית גז בשלב החיים השני שלו. כמו כן, על שטח האתר מקימות חברות אלה מערכים של פאנלים סולאריים. כיום סך האנרגיה הסולארית המצרפית המופקת מאתרים אלה כבר יכולה להספיק לעיר קטנה, והגז המופק יכול לתדלק כ-5,000 רכבים מדי שנה.

כ-128 מיליון משקי-בית בארה"ב משלמים בין 10-20 דולר בחודש לחברת פינוי האשפה, בין אם באופן ישיר או דרך העירייה. כ-60 מיליון עסקים קטנים משלמים סדר גודל של 100 דולר לשבוע, בעוד שאתרי בנייה, מפעלים ובתי חולים משלמים סכומים של עשרות אלפי דולרים - לפי סוג ותדירות הפסולת.

פינוי האשפה מחולק לשלוש קטגוריות גדולות: מוניציפלית - האשפה הביתית ועסקים קטנים ובינוניים; אשפה מסוכנת - פינוי של חומרים כימיים, דלקים, רעלים, חומרים ביולוגיים מבתי חולים וכו'; וחומרים לא מסוכנים - אתרי בנייה, מפעלים גדולים וכו'. פינוי אשפה הוא הוצאה קבועה לא מבוטלת לעסקים בארה"ב, ואלה לרוב לא יוכלו לבחור את ספק השירותים שלהם, מכיוון שהוא זכה במכרז עירוני. סטארט-אפ דמוי אובר, בשם rubicon global, מציע שירותי פינוי אשפה על בסיס המציע הזול ביותר לפינוי מהבית או מהעסק. אחד המשקיעים הבולטים בסטארט-אפ זה הוא הכוכב ההוליוודי לאונרדו דיקפריו.

גם ביל גייטס ניצל חלון הזדמנויות

החברות בסקטור מתומחרות אומנם במכפילי רווח גבוהים, אך מדובר בחברות שרובן עם חוב נמוך, תזרים גבוה ויציב, שוק גדל ודיבידנדים שהולכים וגדלים (ככה זה כשאין חוב מהותי). כמו כן מדובר בחברות שמבצעות תהליכי התייעלות מסיביים, אשר משפרים באופן ניכר את רווחיות החברות, ותהליכים אלה צפויים להמשיך להשתפר. לדוגמה, תהליכים אוטומטיים של מיון פסולת שמקטינים באופן מהותי את כוח האדם הנדרש במרכזי המיון; מערכות אוטומטיות שמרימות את פח האשפה למשאית ללא התערבות של פועל שרץ לסדר את הפח; שיפור בצריכת הדלק של המשאיות דרך שימוש בהנעת גז. כל אלה ועוד תהליכים רבים אחרים תומכים בשיפור מצבן של החברות בסקטור.

החשיפה לסקטור דרך קרנות סל היא מוגבלת, ולא תמצאו מגוון ETF רחב. אחת מהן היא EVX, שמחזיקה את חברות הענק במשקולות גבוהים, ומפזרת את יתר החברות במשקלות כמעט שווים. לרוב ייכללו החברות מסקטור זה בתעודות כלליות של סקטור התעשייה, כדוגמת קרן סל XLI, שם מקבלות חברות הסקטור ייצוג זניח של כ-3% בלבד. נסקור את שתי החברות הגדולות בתחום, אשר יחדיו נאמדות בשווי שוק של כ-75 מיליארד דולר, ואלה גם החברות הגדולות בקרן הסל ה-EVX.

Waste management) WM) - היא חברה הפועלת בכל שרשרת הפינוי, המיחזור והפקת אנרגיית הגז ממדמנות האשפה. לחברה כ-100 מרכזי מיחזור, כ-250 אתרי מדמנות ועוד חמישה אתרים לפסולת מסוכנת.

כמו שאר החברות בתחום, נהנית החברה משיפור בטכנולוגיית המיחזור והמיון, ובהפקת אנרגיית גז מהמדמנות שאותן היא מכסה בפאנלים סולאריים כדי להפיק עוד אנרגיה ירוקה מהשטח הפתוח.

החברה מעסיקה כ-45 אלף עובדים, וצומחת בקצב של כ5% לשנה בזכות גידול בחוזים מוניציפליים וממשלתיים, וכמו כן נהנית מגידול בקצב הבנייה, אשר מהווה מרכיב הכנסה מהותי.

שווי החברה עומד על כ-50 מיליארד דולר, ובין המחזיקים הגדולים ניתן למצוא את ביל גייטס, שמחזיק ב-4.39% מהחברה. זו ההחזקה השנייה בגודלה בפורטפוליו של גייטס אחרי ברקשייר-האת'אווי של באפט.

Waste connections) WCN) - החברה פועלת בכל שרשרת הפינוי בארה"ב ובקנדה, ומתמחה בפינוי והובלה עבור חברות נפט באתרי קידוח. החברה מתמקדת בצמיחה ובהגדלה של נתח הפעילות דרך הפריפריה יותר מאשר בערים הגדולות, בשל תחרות אגרסיבית פחות ורווחיות גבוהה יותר מאתרי המדמנות.

מדיניות הצמיחה של החברה פועלת היטב: הכנסותיה עלו בכ-9% בשנה האחרונה, ובכ-30% בשלוש השנים האחרונות. בין המחזיקים הגדולים לא נמצא כאן סלבריטאים, אבל נמצא בנקים כמו RBC, ג'יי.פי מורגן ו-WFC, שיחד מחזיקים כ-9.5% מחברה זו, ששווי השוק שלה עומד על 25 מיליארד דולר.

רגישויות מהותית לחברות בסקטור

פרט לפעילות העסקית של התרחבות, סגירת חוזים והתייעלות, אשר תמיד יהיו רלוונטיות לכל חברה בכול סקטור, חשוב לשים לב לחשיפות העיקריות של החברות בתחום, ובראשן מחיר הדלק, שכן האיסוף מתבצע על-ידי אלפי המשאיות שעושות את דרכן בין מסלולי הפינוי לאתרי המיחזור או למדמנות. רוב החברות הגדולות מבצעות תהליך של מעבר להנעה משולבת-גז, כדי למתן את הוצאות הדלק, אך עדיין מדובר בחשיפה סקטוריאלית מהותית.

חשיפה מהותית נוספת היא מחירי הסחורות הממוחזרות. כ-75 מיליון טונות של סחורה ממוינת למיחזור נמכרת מדי שנה, בין שבתוך ארה"ב ובין שמחוצה לה. השינויים של מחירי הסחורה הזאת יכולים לנוע בין הרמה הנמוכה הנוכחית, של מספר עשרות דולרים לטונה, לבין מספר מאות דולרים במקרה הטוב (כשסין קנתה את הסחורה).

לסיכום, לסקטור פינוי האשפה תמיד יהיה ביקוש, ואפילו ביקוש קשיח ומתגבר. חוזים, בין אם מוניציפליים, ממשלתיים או של התעשיות השונות, הם גם בגדר חובת החוק, וגם הולכים ומתגברים עקב טרנדים עולמיים של הכול בדולר, הכול חד-פעמי וכמובן - תהליך האורבניזציה שמביא לקצב בנייה מוגבר. 

הכותב הוא מנכ"ל בית ההשקעות יצירה. אין לראות באמור מתן ייעוץ/שיווק השקעות, והאמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם 

עוד כתבות

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

לידיעת מתנגדי החיסונים: המחוזי בת"א דחה בקשת אם לבטל החלטה המורה לה לחסן את בנה ב"חיסון המחומש"

שופטי בית המשפט לענייני משפחה משרטטים מזה תקופה את גבולות התערבות המשפט בטיפול של הורים בילדיהם בתחום החיסונים, על רקע הסירוב של הורים רבים לחסן את ילדיהם ● כעת, מתקבל גיבוי להכרעותיהם גם בביהמ"ש המחוזי

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר יורם טיץ, מנכ"ל חברת ארנסט אנד יאנג (EY) על במת כנס הג'רני

נתניהו וראשי סיעות הימין / צילום: הליכוד

נתניהו בישיבת הליכוד בירושלים: "אסור שתקום ממשלה שנשענת על מפלגות אנטי ציוניות ערביות"

נתניהו ציין בישיבת הליכוד באוריינט אקספרס כי השר יריב לוין יעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני ● לדברי דובר הליכוד, בלוק הימין יהיה מתואם לגבי 55 המנדטים שהם מייצגים

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פשרה בייצוגית: פרטנר תפצה לקוחות בסך כולל של 48 מיליון שקל. אז למה הפיצוי מרגיז צרכנים?

לקוחות פרטנר בהווה או בעבר מקבלים בימים אלה הודעה המזמינה אותם לממש 100 שקל לרכישת מוצרים או בתיקוני מכשירים - אך כדי לממש את הפיצוי יש לבצע רישום כלקוח ● בפרטנר נימקו כי הרישום מחויב לפי תנאי הפשרה על-מנת לוודא כי רק הזכאים לפיצוי יממשו אותו

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

אחרי האכזבה מתוצאות הבחירות נתניהו לא יטוס לעצרת האו"ם

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום שלא יטוס לעצרת האו"ם בשל הנסיבות הפוליטיות ● לשכת ראש הממשלה הודיעה כי במקום נתניהו שר החוץ ישראל כ"ץ ינאם בעצרת האו"ם

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מגדיל החזקות בלהב אל.אר: רכש כ-4.83% תמורת 5.9 מיליון שקל

לאחר הרכישה יגדלו אחזקותיו לכ-14.67% ● המניות נרכשו במחיר של 1.91 שקל למניה ● בנוסף רכש לוי אופציות להמרה למניות החברה שבמידה ויממשם יגדלו אחזקותיו בחברה לכ-19%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ’ז/ צילום: רויטרס

לא רק בישראל: מה אפשר ללמוד ממקרים אחרים בעולם שבהם העם החליט שלא להחליט

32 נגד 32? זה מזכיר כמעט את הבחירות הכורדיות של 1992 ● אבל תיקו, או כמעט-תיקו, מתרחש בארצות דמוקרטיות לעתים קרובות להפתיע ● הנה מה שאפשר ללמוד מניסיונן של דמוקרטיות אחרות ● שימו לב בייחוד לספרד, החוזרת והולכת לבחירות בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים ● ניתוח

אזרחי ישראל מצביעים בבחירות 2019 / צילום: שלומי יוסף

מי בכל זאת הצביע זהות? אלה המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

בזמן שבזירה הפוליטית מנסים להרכיב גושים מהם תיווצר ממשלה, "גלובס" בודק מה קרה לרשימות ה"מיוחדות" שלא עברו את אחוז החסימה אך בכל זאת עשו קצת רעש במהלך בחירות מועד ב'

פאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"גם אם חברות גייסו המון כסף, הן לא חייבות לזרוק אותו"

כך אמר ניסים טפירו, מייסד שותף וסגן נשיא בחברת הסטארט-אפ Next Insurance, בפאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" שנערך היום בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-Wix: "הגיע הזמן להתפתח מסטארט-אפ ניישן להייטק ניישן"

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

הפדרל ריזרב שוב מתערב בשוק על רקע קשיי נזילות

הפד העמיד מזומן לבנקים כך שיגיע יחד עם ההתערבות אתמול לגובה של 75 מיליארד דולר ● זאת בהמשך להודעתו אתמול על רכישת ניירות ערך בהיקף של 53 מיליארד דולר

 wework / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הרבה לחץ על הצוואר של WeWork בדרך להנפקה

התמקדות המשקיעים במנגנוני דילול מובנים במבנה ההון של We יעוררו בעיות כשהחברה תנסה שוב לגייס הון ציבורי ● הבעיה החלה כשהתמחור של We התחיל להתכווץ ● We זקוקה נואשות להון כדי להמשיך את התקדמותה במסלול הצמיחה הנוכחי שלה

מתוך אסון יערות האמזונס / צילום: Victor Moriyama/Greenpeace

כריתת היערות מחמירה, 5 שנים אחרי שמדינות וחברות התחייבו לפעול להפסקתה

דו"ח חדש קובע: העולם מפסיד במאבק נגד בירוא יערות, כדור הארץ מאבד שטח יער בגודל בריטניה בכל שנה עם יותר מ-64 מיליון דונם של עצים שאבדו מאז שנת 2014 ● זאת, למרות התחייבויות של ממשלות לצמצם של לפחות מחצית מאבדן היערות טבעיים עד 2020