גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באוויר, בים, ביבשה ובצלחת: הפלסטיק נמצא במקומות שלא חשבנו עליהם

על קרקעית האוקיינוס, בהרי הרוקי ואפילו בקונגרס - שאריות של פלסטיק נמצאות בכל מקום ומתעופפות למרחקים ● המדענים הוכיחו שהחומר פוגע בבעלי חיים, וכעת הם בודקים את הנזק לבני האדם ● ובישראל? פה הזיהום גבוה פי תשעה בהשוואה למערב הים התיכון ● המשבר האקולוגי - מדור חדש

זיהום בחופים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
זיהום בחופים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

צוות חוקרים של המכון הגיאולוגי האמריקאי, שהגיע לבצע בדיקה שגרתית בהרי הרוקי, לא ציפה שניתוח דגימות מי הגשמים לצורך זיהוי זיהום חנקן, יעלה ממצא כל כך מפתיע: רכיבי מיקרופלסטיק זוהו ביותר מ-90% מהדגימות של מי הגשם שנאספו בשמונה אתרים שונים.

"יורד עלינו גשם מפלסטיק", הם כתבו בדוח מיוחד. אותם תוצרי גשמי מיקרופלסטיק נמצאו בהרי הרוקי, בגובה של 3,150 מטר מעל פני הים. בשבוע שעבר נמצאו כמויות אדירות בהרי האלפים - בריכוז של עד 24 אלף חלקיקים לליטר, והשבוע התגלה מיקרופלסטיק בריכוז גבוה גם בלב האוקיאנוס האטלנטי.

השנה התגלו שאריות פלסטיק במקום העמוק ביותר באוקיינוס, אליו הגיעו בני אדם רק שלוש פעמים. צוללן שירד לעומק 3,300 מטר מתחת לפני הים, גילה שאריות פסולת אנושית. מיקרופלסטיק אותר השנה גם בקרקעות חקלאיות בפרברי שנחאי, באיי הגלפגוס ובנהרות צ'כיה. הגילויים המדאיגים הללו מעלים שאלות לגבי החומר, מעשה ידי אדם, שהופך במהרה לפסולת ונמצא כעת בכל מקום בעולם. סיבי מיקרופלסטיק הפכו לחלק בלתי טבעי מהטבע, והם נמצאים בכל מקום שאליו נישאות העיניים. שפסולת הפלסטיק מחלחלת למים, לנהרות, ולאדמה. היא נמצאת באוויר, ועכשיו גם במי הגשמים והשלגים ברחבי העולם.

כ-335 מיליון טון פלסטיק מיוצרים בעולם מדי שנה. השימוש העיקרי בו הוא לצורך ייצור אריזות, אך הוא נמצא בכמויות גדולות גם בתעשיות הבנייה, הרכב, בפרטי הלבוש שלנו - כ-60% מהבגדים עשויים מפוליאסטר - ואף בתמרוקים.

פלסטיק סינטטי הוא חומר עמיד וחזק שאיננו מתכלה. בניגוד לירקות וחומרים אורגניים אותם אנו זורקים, לאחר השלכתו לפח הוא מתפרק אט אט לחלקיקים קטנטנים שנקראים מיקרופלסטיק ומתחיל להתפשט במערכות האקולוגיות השונות.

מיקרופלסטיק מורכב מחלקיקים קטנים, שגודלם יכול לנוע מעשרות מיקרונים ועד למילימטרים בודדים. הם כה זעירים שאינם ניתנים לזיהוי גם תחת מיקרוסקופ. עם הזמן, חלקיקי המיקרופלסטיק מתפרקים והופכים לננו-פלסטיק. אלו חלקיקים זעירים עוד יותר, עד גודל של 10 ננו-מטר. חלקיקים כה קטנים יכולים לעבור גבולות ביולוגיים כמו מעטפת התאים, ולייצר נזק לרקמות חיות. מחקר של אוניברסיטת לונד בשוודיה גילה כי חלקיקי ננו-פלסטיק שהגיעו למוחם של דגים השפיעו על התנהגותם. הדגים האטו את קצב אכילתם ונטו פחות לבחון את סביבתם.

במסגרת מחקר שפורסם בחודש אפריל מצאו חוקרים מאוניברסיטת טולוז כי הרוח נושאת את חלקיקי הפלסטיק הזעירים לכל מקום - לאורך מאות ואלפי קילומטרים. הם הופתעו לגלות חלקיקי מיקרופלסטיק בפסגות הגבוהות והמרוחקות בפירנאים, מרחק שישה קילומטר מהכפר הקרוב.

סוגי המיקרופלסטיק שנמצאו, עיקרם משאריות של אריזות חד פעמיות ושקיות ניילון. לפי ניתוחי מידע, מיקרופלסטיק יכול להיסחף עם הרוח לאורך 100 קילומטר, בעוד שלפי מידולי תנועות רוח ואבק שביצעה נאס"א במדבר סהרה, מיקרופלסטיק עלול אף להיסחף לאורך אלפי קילומטרים.

אותם חלקיקים נישאים לאורך המערכות האקולוגיות השונות, נאכלים על ידי בעלי החיים, ומגיעים במהירות לשרשרת המזון של בני האדם. לאחרונה, ביולוגים ימיים מאוניברסיטת סינגפור מצאו בקטריות רעילות על חלקיקי מיקרופלסטיק. על 275 חתיכות מיקרופלסטיק שבחנו, נמצאו כ-400 סוגים שונים של בקטריות, בהן בקטריה שגורמת לדלקות ולזיהומי קיבה ומעי אצל בני אדם.

לפי החוקרים, כשאותם חלקיקים נאכלים על ידי אורגניזמים ימיים, הם עלולים להצטבר לרמות מסוכנות ולחדור לשרשרת המזון. את החלקיקים אספו החוקרים במקומות נגישים ותיירותיים. חלקיקי המיקרופלסטיק אוספים איתם מזהמים שונים מהסביבה, ובכך הם הופכים למעין רפסודות, צלחות פטרי של זיהום.

אוכלים את הפסולת של עצמנו

מאחר שמפעלי טיהור מים לא יכולים ללכוד אותו, המיקרופלסטיק חודר בקלות גם מבעד למסננים ומגיע לאוקיינוס. חיות הים השונות ניזונות, לרוע מזלן, משאריות הפלסטיק של המין האנושי. בנוסף, אותם חלקיקי פלסטיק זעירים מגיעים למערכת האקולוגית גם דרך מכונת הכביסה שלנו; מחקר של אוניברסיטת דבלין מצא כי פריט לבוש פוליאסטר אחד יכול לשחרר למערכת המים כ-1,900 סיבי פלסטיק בכביסה אחת ובגדי פליז - כמיליון.

הפלנקטון, שמשמש מזון לחיות רבות, לא מבדיל בין מיקרופלסטיק לאצות, ולעיתים אוכל את הפלסטיק, דגים גדולים שאוכלים את הפלנקטון - ניזונים כך הם מהפלסטיק. המיקרופלסטיק סופח מהמים חומרים מזהמים כגון מתכות, ומזהמים אורגניים והידרופוביים. כשיצורים ימיים בולעים אותם, המזהמים מרעילים אותם. משם מגיעים לצלחותינו, כך, אנו למעשה אוכלים את הפסולת שלנו, בתוספת בקטריות אחרות.

לפי מחקר שבוצע באוניברסיטת אדינבורו, בזמן ארוחה של כ-20 דקות, כ-114 חלקיקי מיקרופלסטיק מגיעים לצלחת האוכל שלנו מהאוויר. חלקיקים אלו מסיימים את דרכם בתוך מערכת העיכול האנושית. בנוסף, חלקיקים אלו, הנמצאים באוויר, יכולים גם להיכנס לגופנו כחלק מתהליך הנשימה. מחקר של

הקרן העולמית לשימור חיות הבר, בשיתוף אוניברסיטת ניוקאסל באוסטרליה, גילה שבני האדם אוכלים בממוצע חמישה גרם פלסטיק בשבוע - בדומה למשקלו של כרטיס אשראי. מחקר של אוניברסיטת קולומביה שפורסם ביוני השנה, גילה שאמריקאי ממוצע צורך עד 52,000 חלקיקי מיקרופלסטיק בשנה ממאכלי ים, מים, סוכר, מלח ואלכוהול בלבד.

אם אתם משתמשים בבקבוקי פלסטיק לצרכי שתייה, אתם צורכים עוד כ-90 אלף חלקיקים בשנה, לעומת 4,000 בקרב אלה ששותים רק מי ברז. גם אם נסנן את המים שלנו דרך מערכות מתוחכמות ונמזוג אותם לכוס זכוכית שתונח על השיש - הם עדיין יזוהמו מחלקיקי מיקרופלסטיק הנישאים באוויר.

בבדיקה של ארגון Orb Media, דגמו חוקרים מי ברז ביותר מתריסר מדינות, ומצאו כי 83% מתוכן היו מזוהמות בסיבי פלסטיק. שיעור הזיהום הגבוה ביותר - 94% - נמצא בארה"ב, שם התגלו סיבי פלסטיק בדוגמיות מי ברז ממקומות כמו בנייני הקונגרס, המשרד הראשי של הסוכנות להגנת הסביבה ומגדל טראמפ.

החוקרים מעריכים שצריכת הפלסטיק שלנו גבוהה אף יותר מהעולה במחקרים, היות שלא נבדקו כלל מקורות המזון. חוקרים מאוניברסיטת וינה בדקו דגימות צואה מנחקרים הגרים בשמונה מדינות שונות ברחבי העולם ומצאו שבכולן יש חלקיקי פלסטיק, ללא קשר לתזונה או למדינת מוצא.

המחקר על השפעות המיקרופלסטיק על בריאות האדם עדיין בראשיתו ורמת המסוכנות שלו לבריאותנו איננה ברורה לחלוטין. בשנה שעברה הודיע ארגון הבריאות העולמי כי יחל לבצע סקרים ומחקרים בנושא. אך מחקרים שבוצעו בנוגע לחומרים המשולבים בתעשיית הפלסטיק, העלו ממצאים מדאיגים.

לדוגמא, חומר בשם BPA שנועד לחזק את הפלסטיק ולהפכו שקוף, נמצא כרעיל ובעל השפעות קריטיות על המערכת ההורמונלית והעצבית. חומר נוסף בעל השפעה שלילית הוא Phthalates , שנועד להפוך את הפלסטיק לגמיש ואלסטי, ולפי מחקר שנעשה בבית החולים Mount Sinai, חשיפה של עוברים זכריים לחומר משפיעה על המערכת ההורמונלית שלהם, וגורמת לבעיות פוריות ועקרות.

"אין לנו סיבה להניח שהחומרים שבפלסטיק הם ויטמינים או מינרליים", מסבירה ד"ר חגית אולנובסקי, מומחית לניהול סיכוני בריאות וסביבה. "כל עוד החומרים המזהמים כלואים בתוך הפלסטיק - זאת לא בעיה. הבעיה מתחילה כשהם משתחררים למזון, לשתייה ולסביבה. החומרים המזהמים זולגים מהמיקרופלסטיק ובנוסף, לחלקיקים האלה מצטרפים במהלך הזמן חומרים כמו מתכות כבדות ומזהמים סביבתיים. לכן, מיקרופלסטיק הוא מזהם גדול יותר מהפלסטיק עצמו.

"אנחנו רק מתחילים לגרד את הקצה של הבעיה. אין מספיק מחקר ואנחנו עדיין לא יודעים לומר איפה החשיפה הכי משמעותית - בשתייה, בנשימה, בדברים שאנחנו נוגעים בהם. בעולם מתחילים לבחון את הנושא, ובארץ לא כל כך. הבעיה בישראל כנראה חמורה בהרבה מאשר במקומות אחרים: בארץ, הטיפול במי השפכים הוא טיפול הרמטי. כלומר; הם מסוננים ועוברים לשימוש בחקלאות, וכך גם המיקרופלסטיק יכול להגיע לשדות, לדשן ולתבואה. אנחנו לוקחים מיקרופלסטיק מהביוב ומעבירים אותו לשדות ולגידולים שאנחנו אוכלים".

גם תהליך המיחזור מייצר פסולת

זיהום הפלסטיק הימי עולה לכלכלת העולם 2.5 טריליון דולר בשנה, כשלפי הערכות שמונה מיליון טונות של זיהום פלסטיק זולגים לאוקיינוסים מדי שנה. בתוך כך, ברור כי הפתרון המתבקש הוא צמצום צריכת הפלסטיק, למרות הקושי הניכר בכך כשמרבית המוצרים ארוזים בו. לפי האו"ם, ב-2015 מוחזר רק 19% מהפלסטיק העולמי.

צרכנים רבים מיטיבים להעביר, בצדק, את פרטי הפלסטיק בהם השתמשו לפח המיחזור, אך חשוב לזכור כי תהליך המיחזור כשלעצמו מייצר זיהום סביבתי. במקרים מסוימים ניתן למחזר פלסטיק אולם יש מוצרים, שקיות למשל, שיישארו בעולם לנצח עד שיתפרקו.

"המיחזור ניקה את המצפון של הצרכנים, אבל הדבר היחיד שטוב לסביבה הוא להקטין את הצריכה ולא לקנות כל כך הרבה זבל", מסכמת ד"ר אולנובסקי. "כל מה שאנחנו עושים בתחום עוזר לעסקים - כי הנה, אני ממחזרת, אין בעיה לצרוך. אני אלופה בהפרדות. אבל לא באמת עזרתי לסביבה. אנחנו צריכים ללמד, גם אם זה הפוך לאינטרס העסקי של העסקים והמדינה. לאף אחד אין אינטרס אמיתי לעשות את זה, וזה איום ונורא. תהליכי המיון וההפרדה משרתים את העסקים והתאגידים, אבל אנחנו מפסידים - האוויר שאנחנו נושמים והקרקע שלנו מזדהמים, והמיקרופלסטיק בכל מקום". 

הזיהום בחופי ישראל גבוה פי תשעה בהשוואה למערב הים התיכון

מחקר שבוצע באוניברסיטת חיפה העלה כי כמות הפסולת שצפה בים בישראל גבוהה יחסית לממוצע העולמי. צפיפות חלקיקי המיקרופלסטיק מטרידה - בערך פי תשעה מהצפיפות במערב הים התיכון ובאוקיינוס השקט. תוצאות דיגום הפסולת הימית שערכו החוקרים מעידות שמיקרופלסטיק מופיע בכול הדגימות בשכיחות ממוצעת הגדולה פי 9 לעומת הממוצע במערב הים התיכון וגבוה מהממוצע העולמי. בנוסף, בחלקיקי הפלסטיק נמצאה כמות גדולה של מזהמים אורגניים, בייחוד בחלקיקים שנאספו בחלק הצפוני של מישור החוף.

"ערכנו מחקר של שנתיים, בשמונה עונות ב-17 נקודות בישראל", מסביר ד"ר נועם ואן דר האל, חוקר מיקרופלסטיק מהחוג לציוויליזציות ימיות בבית הספר למדעי הים מאוניברסיטת חיפה. "כמות חלקיקי המיקרופלסטיק באי הפלסטיק שנמצא באוקיינוס השקט גדולה פי שישה מכמות הפלנקטון הנמצא באותו אזור. כלומר, יש מקומות בים עם יותר מיקרופלסטיק מפלנקטון. כמות המיקרופלסטיק שאנחנו מצאנו בישראל, גדולה מכמות המיקרופלסטיק באותו האי.

ד“ר נועם ואן דר האל/ צילום: באדיבות המצולם

"אפשר להיכנס לים בישראל, וברגע שמתחילים לשחות נתקלים בהרבה חלקיקים של מיקרופלסטיק. זה יכול לתת המחשה לגבי הכמויות שנמצאות אצלנו בים. עכשיו מתחילים להבין שחלקיקי ננו פלסטיק יכולים להיכנס לדם ולרקמות הגוף. פלסטיק יכול להיכנס לקיבת אדם ודג, הבעיה היא שרעלנים שמגיעים למים על ידי האדם, נספחים על המיקרופלסטיק, וכך הוא הופך להיות רעיל. גילינו במחקר שלנו שכמויות הרעלנים הספוחים אל המיקרופלסטיק גבוהות. מצאנו מזהמים שמקורם בחומרי דישון, ריסוס נגד מזיקים, חומרים של זיהום אוויר מתעשייה, PCBs, קבוצת חומרים ששימשו כמבודדים במוצרי חשמל ושנאסרו לשימוש בסוף שנות ה-70, וגם רעלנים ששקעו אל הים מזיהום האוויר לדוגמה PAH".

מצאתם את החומרים הללו בדגים?
"דג סיכן משויש הוא אחד מהמזונות העיקריים של הלוקוס שפופולרי באזורנו. גילינו שהוא אוכל כמויות אדירות של מיקרופלסטיק. זהו דג צמחוני באורך של כ-15 סנטימטר, ומצאנו בקיבתו הקטנה של דג יחיד 450 חלקיקים. השווינו את הממצאים של היום אל מול דגים שנתפסו ושומרו במוזיאון הזואולוגי החל משנות ה-60. בעשורים הראשונים ראינו כמויות זעומות של מיקרופלסטיק, אך בדגים שנתפסו החל מסוף שנות ה-80 ראינו גדילה משמעותית.

"בדקנו גם האם אותם דגים סופחים PCBs לתוך גופם, וראינו שיש מעבר של החומרים מקיבת הדגים אל תוך רקמות הגוף שלהם. משם, החומרים האלה עוברים לגופו של הלוקוס, וכשאנחנו אוכלים אותו - הם עוברים לגופנו. אם אנחנו לוקחים בחשבון שהפלנקטונים אוכלים מיקרופלסטיק, וגם דגים וצדפות, אפשר להבין עד כמה שרשרת המזון מצויה במצב עדין. כרגע, מבחינה מדעית, אין מחקר מספיק מקיף שמוכיח שהמיקרופלסטיק מזיק לאדם".

מה המדינה צריכה לעשות לדעתך?
"אנחנו מזהים כמויות גבוהות של חלקיקים של מיקרופלסטיק שמגיעים אל הים דרך נחלים ותעלות הניקוז עם הגשמים הראשונים. יש חשיבות לצמצום השימוש בחד פעמי ובשקיות, או בכל מוצר פלסטיק שיכול למצוא את עצמו בצורה מהירה בטבע. אנחנו צריכים להבין שכל שקית תתפרק לאלפי חלקיקי מיקרופלסטיק, והם בסופו של דבר יחזרו למזון שלנו.

"בעולם יש מגמה של להוציא מהחוק מיקרובידס- חלקיקי פלסטיק הנמצאים בתמרוקים, משחות שיניים ותכשירי פילינג, החלקיקים האלה מגיעים בסופו של דבר לשפד"ן, לבוצה, לנחלים ולים. בהולנד, בצרפת, בקנדה ובחלק ממדינות ארה"ב ווד הוציאו את המיקרובידים מהחוק, ומדינות אחרות בדרך. צריך לעשות את זה גם אצלנו".

סרגל עם שברירי המיקרופלסטיק  / צילום: ד"ר נועם ואן דר האל, יח"צ

ד"ר חגית אולנובסקי, מומחית לניהול סיכוני בריאות וסביבה, מוסיפה ש"זו אחת הבעיות הכי פחות מדוברות. צריך לזהות, לאבחן ולדעת מה נספח למיקרופלסטיק במחוזותינו. אחרי שמאבחנים, צריך לבדוק את הימצאותו במזון, בשתייה ובשדות ולבצע הערכת סיכונים. הניחוש שלי הוא שהחשיפה אליו מסכנת אותנו. אחרי שמעריכים סיכונים, נדרשת רגולציה מתאימה. צריכים להכיר בכך שיש כאן בעיה סביבתית שלא פוגעת רק בדגה בים התיכון, אלא גם באדם. מחקרים מראים שחשיפה למזהמים מפלסטיק גורמת למגוון רחב של מחלות ובעיות בריאות. הרשימה כוללת מסרטן, סוכרת, שיבוש הורמונלי, התבגרות מינית מוקדמת ועוד".

מי שמחפש את חצי הכוס המלאה - בהנחה שלא מדובר בכוס פלסטיק - ישמח לשמוע שבתעשיית הקלינטק בישראל, קיימים מספר סטארט-אפים שמנסים לפתור את בעיית הפלסטיק ולייצר חלופות נקיות.

הסטארט-אפ טריפל W של טל שפירא ואמיר אורנים, המייצרת ביופלסטיק משאריות מזון, גייסה בחודש שעבר כ-15 מיליון שקל. המיזם מייצר פלסטיק מתמחזר ומתכלה ובנוסף חוסך בזבוז מזון, שטחים להטמנת פסולת ואף את התלות בנפט, חומר גלם עיקרי בתהליך ייצור הפלסטיק המזהם.

הסטארט-אפ Solutum של הכימאית שרון ברק, מפתח חומר חליפי לפלסטיק, שמתכלה ואינו מזיק לסביבה. מטרת הפיתוח היא לתת מענה למוצרי פלסטיק חד פעמיים שמזהמים ויוצרים בעיות כלכליות, בריאותיות וסביבתיות.

הסטארט-אפ Tipa של היזמיות דפנה ניסבוים וטל נוימן, מפתח אריזות ביולוגיות מתכלות שמתפוגגות בתוך 180 יום, בדומה לאשפה אורגנית. האריזות מתאימות לחטיפים, מאפים, דגנים, מזונות יבשים וקפה, וכן אריזות לתחום ההלבשה, שקיות ועוד. החברה גייסה עד כה 25 מיליון דולר.

חוף ים מזוהם בישראל / צילום: ד"ר נועם ואן דר האל, יח"צ
 

עוד כתבות

שונית האלמוגים, אילת / צילום: shutterstock

"הילדים שלי הם הדור האחרון שיוכל לראות את שוניות האלמוגים בעולם"

דוח המשרד להגנת הסביבה מגלה כי שוניות האלמוגים ברחבי הגלובוס נפגעות בשל משבר האקלים והתנאים המשתנים בים ● בגלל ההתחממות הגלובלית, מתחת לפני המים כשהחום עולה במעלה עד שתיים – ישנן מערכות חיים שלמות שלא מסוגלות לשרוד ונכחדות ● שונית האלמוגים באילת מגלה עמידות מפתיעה והופכת לאוצר טבע נדיר

מיכל נגרין \ צילום: לם וליץ סטודיו

מיכל נגרין נסגרת: "הבנו שהבור הכספי עמוק בהרבה משחשבנו"

120 עובדי החברה יפוטרו והמפעל של החברה בבת ים יסגר ● לפי החברה החנויות ימשיכו לפעול לפי שעה בהתאם לכמויות הסחורה שכבר יוצרה

ליהיא גרינר / צילום: רפי דלויה, יח"צ

העלבון ועונשו: ליהיא גרינר נתבעת בסך רבע מיליון שקל

שוטר התנועה קובי שלום הגיש תביעת דיבה נגד כוכבת הריאליטי ● גרינר העלתה לרשת סרטון וידיאו בו היא מקללת את שלום, לאחר שרשם לה דוח תנועה

מפעל בית השיטה / צילום: פאול אורלייב

נפטרת מהחמוצים: אסם מוכרת את מפעל בית השיטה תמורת כ-55 מיליון שקל

חברת דין שיווק וקלייה נמצאת בשלבים אחרונים לחתימת הסכם לרכישת מפעל החמוצים בית השיטה של אסם ● מבחינת אסם מדובר במכירה שלישית בתוך כשנה של פעילות שאינה חלק מעסקי הליבה שלה ● השלמת העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים

המחסן של אמזון./ צילום: רויטרס

הצד האפל של אמזון: מחאות עובדים על תנאי העסקה בלתי אפשריים

עובד שמפחד ללכת לשירותים ועובדת שחשה ברע כשהייתה בהריון וקיבלה התרעה ● מה קורה במחסנים של אמזון, ובאילו מדינות צפויים העובדים לשבות?

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

"הכביש הוא משאב ששייך לכולם, וצריך לייעל את השימוש בו"

אורן שובל, ממייסדי VIA - סטארט-אפ שפיתח טכנולוגיה לתחבורה ציבורית חכמה, מסביר למה שירות באבל בגוש דן הוא הצלחה, למרות שהיום אפשר לראות ואנים עם נוסע אחד בלבד ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו"

הדירקטורים עלולים לחשוש מקבלת החלטות אמיצות, גם אם הן הנכונות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם כלל שיקול-הדעת העסקי מגן על הדירקטורים בחדלות פירעון?

האחריות שמטיל חוק חדלות הפירעון החדש על נושאי משרה עשויה לשנות את כללי המשחק בכל הנוגע להתנהלות דירקטורים בחברות המצויות בקשיים פיננסיים ● מי שהוביל את כתיבת החוק מציג את ההתנהלות הנכונה שעשויה לסייע בידם לנווט את החברה ללא חשיפה לאחריות אישית

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

יו"ר ה-ECB הנכנסת לגארד: "מלחמת הסחר היא כמו עננה שחורה על הכלכלה העולמית"

"איום מלחמת הסחר כרגע הוא המכשול הגדול ביותר לכלכלה העולמית", אמרה לגארד שצפויה להיכנס לתפקידה כיו"ר הבנק המרכזי של אירופה בנובמבר הקרוב ● לדבריה התעריפים שארה"ב וסין השיתו אחת על השניה אמורים לגלח 0.8% מהצמיחה הכלכלית העולמית ב-2020

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום צפויה לפטר 700-800 עובדים אחרי החגים; שוקלת גיוס הון

(עדכון) - הדירקטוריון אישר את תוכנית ההתייעלות ● סלקום תנסה לגייס הון בהיקף של 400 מיליון שקל ● ועד העובדים: "כל פנייה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה - מהקשות ביותר שידעה החברה" ● עוד בשוק הסלולר: פלאפון מתכננת לפטר כ-400 עובדים

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה

ליברמן: "הוויכוח כרגע נסוב סביב השאלה מי יכהן כראש ממשלה ראשון"

יו"ר ישראל ביתנו נפגש היום עם יו"ר כחול לבן בני גנץ כדי לדון באפשרויות הקמת הממשלה ● בפוסט בפייסבוק, ליברמן הבהיר כי בפני ישראל ביתנו קיימת רק אופציה אחת: ממשלת אחדות

מטוס של חברת Adria Airways / צילום: סרדג'ן זיבולוביץ', רויטרס

קריסה נוספת בפתח? חברת התעופה Adria Airways השהתה את פעילותה

החברה פרסמה באתר האינטרנט שלה כי היא עוצרת את הטיסות שלה החל מהיום (ג') ועד ליום חמישי (ה-25.9) ● הסיבה: החברה תנסה למצוא סיוע או פתרון כספי שיאפשר לה להמשיך להתקיים במסגרת מגעים עם משקיעים פוטנציאליים

גרטה טונברג, מחאת האקלים בניו יורק / צילום: REUTERS/Shannon Stapleton

גרטה טונברג למנהיגי העולם: "גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי"

האקטיביסטית הצעירה פנתה למנהיגי העולם ואמרה: "אנשים סובלים, אנשים מתים. המערכות האקולוגיות שלנו מתמוטטות, ואנחנו בתחילת הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר עליו זה כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית תמידית – איך אתם מעזים?"

פסל הדוב המוצב מחוץ לבורסה לניירות ערך בפרנקפורט, גרמניה / צילום:  Gary Yim, שאטרסטוק

בורסות וול סטריט ננעלו ביציבות; טבע ירדה ביותר מ-3%

הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק וה-S&P 500 נסגרו ללא שינוי מהותי ● השווקים באירופה הגיבו להתכווצות הפעילות במגזר הפרטי בגרמניה ולקריסת חברת התיירות הבריטית תומאס קוק ● מדד הדאקס איבד כ-1%, הפוטסי השיל 0.2% והקאק ירד ב-1.05% ● יצרנית הרכבים הסינית NIO צנחה בכ-10% לפני הדוחות

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל חומקת חלקית ממכסים: תייצר את ה-Mac Pro בארה"ב

בהמשך לפגישת מנכ"ל החברה טים קוק עם הנשיא טראמפ, אפל קיבלה בסוף השבוע האחרון אישור לייבוא חלקים לטובת הרכבת ה-Mac Pro מבלי לשלם מכסי יבוא ● אפל עדיין מתמודדת עם מכסי יבוא שנקבעו ל-15 בדצמבר על יתר מוצריה

קאר שולץ / צילום: יח"צ

S&P מאשררת דירוג החוב של טבע על BB באופק שלילי: "תוכל לספוג עלויות משפטיות של עד 2 מיליארד דולר"

האופק השלילי לדירוג משקף את הסיכון שהעלויות מההליכים המשפטיים הנמשכים יהיו גבוהות מ-2 מיליארד דולר, וכן את העובדה שעסקי החברה עלולים להציג ביצועי חסר בשנה הקרובה על רקע תוכניות ההתייעלות וקיצוץ העלויות

עמק הסיליקון / צילום: אלכסיי אולשצ'יק, שאטרסטוק

איך יוצרים בישראל "עמק של חדשנות"?

האתגר הישראלי הוא לפרוץ לשווקים בינלאומיים, לא כיצואנים של מוצרים או מזון, אלא כמפתחים של טכנולוגיות וחדשנות בתחומים המעסיקים את העולם כולו

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הוט ופרטנר במגעים למיזוג, השיחות עם סלקום הופסקו כבר לפני חודשים

המגעים בין חברות התקשורת מתקיימים לאחר כישלון המגעים של הוט למיזוג עם סלקום בתחילת השנה • הפרסומים על עסקה עם סלקום נועדו ללחוץ על פרטנר להתמזג עם הוט

יעקב קוינט / צילום: שלומי יוסף

מבקר המדינה יבדוק את הטיפול הממשלתי בפרויקטי תשתיות גדולים

ל"גלובס" נודע כי במסגרת הבדיקה צפוי המבקר לפנות לגורמים במשרד האוצר, בין היתר בחשב הכללי, באגף התקציבים ובחברות הממשלתיות

מפעל סודה סטרים בדרום / צילום: איל יצהר

בכירים בסודהסטרים נחקרו בחשד לשימוש במידע פנים; במוקד: האקזיט לפפסיקו

מדובר בחשד לביצוע עבירות של שימוש במידע פנים סביב רכישת החברה ע"י פפסיקו ● עפ"י החשד, מקורבת לבכיר בסודהסטרים עשתה שימוש במידע הפנים שנמסר לה ממנו וגרפה רווחים אסורים בחשבונה בסך כולל של כ-156 אלף שקל

גיורא שחם / צילום: איל יצהר

רשות המים מתכננת להעביר פרויקט של מאות מיליוני שקלים לגוף פרטי ללא מכרז

ויכוח חריף ניצת בין רשות המים לבין משרד האנרגיה עקב הכוונה להעביר לחברה פרטית פרויקט תשתית לאומי לחיבור היישובים החקלאיים למערכת המים הארצית ● הרשות בתגובה: התערבות משרד האנרגיה בשיקול דעתנו המקצועי "לא נכונה ויש בה פוטנציאל לפגיעה במשק המים"