גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפתרון של ימינה למחירי הדיור: חצי מיליון תושבים לשטחים

מפלגת ימינה בראשות איילת שקד הציגה היום ביישוב אלקנה את תוכניתה להורדת מחירי הדיור, שכוללת הגדלת היצע הדירות במערב השומרון למאות אלפי ישראלים והארכת קו הרכבת הקלה עד לצומת תפוח ● שר החינוך, הרב רפי פרץ: "השומרון הוא הפתרון למצוקת הדיור והמחיה"

ראשי מפלגת ימינה במסיבת עיתונאים ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה
ראשי מפלגת ימינה במסיבת עיתונאים ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת "ימינה" השיקה הבוקר (ד') את תוכנית הדיור של המפלגה במסיבת עיתונאים ביישוב אלקנה, במעמד יו"רית הרשימה, איילת שקד, השרים בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ והשר לשעבר נפתלי בנט.

התוכנית מתבססת על תחזית הגידול בתושבי מדינת ישראל, שצפויה להכפיל את אוכלוסייתה עד 2040. לדברי שקד, "הקסמים השונים שראינו בשנים האחרונות - פשוט לא עובדים, גוש דן צפוף כמו עזה ויקר כמו ניו יורק". על רקע זה, ובהתאם לאידאולוגיה של המפלגה, הוחלט כי תוכניות הדיור החדשות ירוכזו במערב השומרון ויאפשרו לחצי מיליון ישראלים, לרכוש דירה מחיר מוזל ובמרחק חצי שעה מגוש דן. יש לציין כי גם תוכנית הדיור שמקדם מינהל התכנון היום, מתבססת על הנחה זו של הגידול באוכלוסייה, אך פורסת בצורה גאוגרפית שונה את יחידות הדיור החדשות שיוקמו.

את תוכנית הדיור של ימינה צריך לייחס לכמה ממטרותיה המרכזיות. האחת המדינית, סיפוח שטחי C לישראל, בתחילה באמצעות החלת החוק הישראלי על המתנחלים, האזרחים הישראלים תושבי יהודה ושומרון ואחר-כך סיפוח מלא של השטח. נתניהו כבר עשה כמה צעדים בכיוון, אחד מהם הוא ההצהרות במערכת הבחירות אודות החלת החוק על האזרחים הישראלים והשני צעד ממשי שעבר בישיבת קבינט לפני חודש שבה השתתף בצלאל סמוטריץ' - הסכמה לבניית אלפי יחידות דיוק לפלסטינים תושבי שטחי C.

איך זה מתיישב? ישראל קיבלה כאן החלטה של ריבון, והדגישה בהודעות כי מדובר לפלסטינים שהינם תושבי איזור C בלבד בשל הגידול הטבעי שלהם. מונח שגם בימין משתמשים בו בדרישה לבנייה בהתנחלויות. כלומר ישראל היא היא השולטת גם לטווח הארוך ומקבלת החלטות בעלות משמעויות של קבע ולא לפי המצב המוזר של הסכמי אוסלו שהוגדרו הסכמי ביניים, ולכן לפיהם לכאורה אין לבצע אקטים בעלי משמעות ארוכת טווח. נראה כי הסכמתו של סמוטריץ' והסכמת הקבינט לבנייה הזו הושגה בתמורה להרחבת הבנייה ביהודה ושומרון למתנחלים, כולל הקמה של יישובים חדשים. כפי שמציעה תוכנית ימינה הנוכחית. סמוטריץ' יותר מרמז על כך כשהדף את הביקורת מימין על הסכמתו לבנייה לפלסטינים.

המטרה השניה היא הכיוון הכלכלי שאליו הולכת ימינה בשאיפתה לתיקים עתידיים בממשלת נתניהו הבאה. נפתלי בנט מדבר כלכלה באופן מובהק בשבועות האחרונים כולל עימות בטוויטיר/פייסבוק מול עמיר פרץ ותוכניתו הכלכלית ביחד עם צ'אט לייב עם אזרחים בענייני כלכלה. בימינה זוכרים בערגה את אריאל שרון שר השיכון שבתקופתו זו הייתה להתנחלוית תנופת בנייה הגדולה בתולדותיה והגידול העצום באוכלוסייה.

בימינה משלבים בין שתי המטרות, הראשונה האידאולוגית, סיפוח שטחי C והשנייה הדרך המעשית לבצעה.

המחנה הדמוקרטי הגיבו: "שקד וסמוטריץ' החליטו להפוך את כל המדינה למתנחלים. לא רק הדתה במערכת החינוך, הם רוצים להעביר את אזרחי המדינה לגור בהתנחלויות ושם לחנך אותם מחדש לחוקי ההלכה".

לדברי הוגי התוכנית מדובר על 35 אלף דונם של אדמות מדינה, לא כולל שטחי A ו-B ושמורות טבע, אשר ניתן לפתח מחצית מהן, ולהקים עליהן 113 אלף יחידות דיור חדשות על פני 5 שנים, בקצב בנייה של 22 אלף יחידות דיור בשנה. בסיעה הסבירו כי מחיר דירה יעמוד על 950 אלף שקל בהשוואה ל-1.7 מיליון שקל לדירה דומה בגוש דן. את הבנייה תבצע מינהלת ייעודית שתוקם לטובת מטרה זו בתקציב ממשלתי לפיתוח ותשתיות, כאשר תוכניות הבנייה עצמן יקודמו בותמ"ל. בהקשר של הבעלות בקרקעות אמר נפתלי בנט כי "לא מדובר על אדמות של ערבים אלא על אדמות מדינה".

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' אמר כי קו הרכבת הקלה של גוש דן יוארך באמצעות רכבת פרברית עד צומת תפוח, שיהפוך למרכז תחבורתי אזורי. הוא הוסיף כי קו הרכבת יתוכנן בנוסף להכפלת כביש 5 והפיכתו לכביש דו מסלולי דו נתיבי עד בקעת הירדן בשני מקטעים. בכך ניתן יהיה לחבר את אזור השומרון ובקעת הירדן לרשת התחבורה הציבורית של גוש דן.

"פיתוחה של בקעת הירדן תלויה מאד בתוכנית התחבורה הזו" אמר סמוטריץ'. "הקושי של תושבי הבקעה נובע בעיקר מהמרחק שיוצר נתיב תחבורה מיושן ומרחוק. משרד התחבורה מתייחס ליהודה ושומרון כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל בתפיסה מטרופולינית ומחבר כל אזור אל המטרופולין הקרוב אליו. זאת הדרך האמיתית לחבר את יהודה ושומרון לישראל הקטנה ולהביא עוד חצי מיליון יהודים להתגורר בה. התוכנית הרחבה של הדיור והתחבורה נכונה הן מבחינה אזרחית, מדינית, ערכית ובטחונית".

שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר כי "היום אנו באים עם בשורה: השומרון הוא הפתרון למצוקת הדיור והמחיה. זו לא רק זכותנו על הארץ אלא גם חובתנו כלפי הדורות הבאים. אנחנו מדברים היום על ריבונות שצריכה להיות פה. בהחלת החוק, בתשתיות ובמשאבים כמו תחבורה, חינוך ותעסוקה".

נפתלי בנט שנכח באירוע הוסיף מצידו כי "המצב היום הוא שאין עסקה הוגנת. זוג צעיר שעושה הכל כמו שצריך - הולך לצבא, משלם מיסים, עושה מילואים, עובד קשה - לא יכול לשרוד במדינת ישראל מבחינה כלכלית. זה דבר לא ציוני. צריך לסדר את זה ואפשר, זה לא גזירת גורל. הכלכלה קשורה להחלטות פוליטיות אמיצות של ממשלת ישראל. פשוט לקבל החלטה ולומר כן לאכלוס חצי מיליון ישראלים כאן במערב השומרון. כל מה שמפריד בין בעיית הדיור בישראל לבין הפתרון אליה זה אמירת כן ואומץ לב. "ימינה" בראשות איילת שקד נחושה להחזיר את התקווה המעשית לזוג צעיר שרוצה לחיות בארץ הזו".

עוד כתבות

הקמפיין של איקאה בכיכובו של עובד מקאן, אלדר יוספוב/ צילום: מתוך קמפיין הנגישות של איקאה מקאן

סוף למלחמת הקרדיטים בקמפיין איקאה: מקאן נותנים קרדיט למיזם TOM

משרד הפרסום מקאן ת"א הודיע כי פנה להנהלת פסטיבל הפרסום בקאן וביקש לכלול את מיזם TOM ברשימת הקרדיטים להפקת קמפיין ThisAbles של איקאה ● מלחמת הקרדיטים על הקמפיין, שזכה להצלחה בפסטיבל קאן, נחשפה ב"גלובס"

שמואל לב/  צילום: כדיה לוי

"עדיף להשקיע במניות נדל"ן מניב מאשר לקנות דירה": שמואל לב, מבעלי אנליסט ומוותיקי שוק ההון, בראיון

שמואל לב מספר בראיון נדיר למה אין תחליף לניתוח כלכלי, על הקשר בין מנהלים טובים לחברות טובות, ואיך זה שלא מכר את מניותיו בבית ההשקעות ● וגם: איזו המלצת השקעה משתלמת נתן לבנו כשזה חגג בר-מצווה?

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

גנץ למלצר: "אל תיפגש עם נתניהו, הוא עושה ספין פוליטי"

כמו ראש הממשלה, גם יו"ר כחול לבן התראיין הערב לערוצי הטלוויזיה וקרא ליו"ר ועדת הבחירות לא להיפגש עם ראש הממשלה ● באשר לרוטציה בין גנץ ללפיד, ציין גנץ אין בכוונתו להפר את ההסכם

חנות טופשופ בירושלים / צילום: תמר מצפי

מותג האופנה טופשופ יימכר באסוס אבל לא יישלח לישראל

ב-30 בספטמבר אתר האופנה יחל לשווק את מותג טופשופ הבריטי, אולם לא יבצע משלוחים לישראל שיאפשרו ליהנות מרכישת פריטים ללא מע"מ ● הסיבה: הסכמי בלעדיות של זכיינית המותג בישראל – קבוצת גולף

נשיא אלביט, בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט השלימה את רכישת פעילות ראיית הלילה של האריס ב-350 מיליון דולר

אלביט הודיעה על הרכישה לפני כחצי שנה, וכדי לממן אותה היא גייסה בחודש אפריל 665 מיליון שקל בהנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים ● הרכישה צפויה לחזק את מעמדה של אלביט בארה"ב - השוק המרכזי שלה

עמית סגל \ צילום: איל יצהר

עמית סגל בכתב ההגנה לתביעת בל"ד: התוכן אמת, אין למפלגה שם טוב

כך השיב הפרשן הפוליטי של חדשות 12 בתגובה לתביעת לשון הרע שהגישה נגדו מפלגת בל"ד ● התביעה הוגשה במרץ האחרון בעקבות התבטאויותיו של סגל בכלי תקשורת שונים, ביניהם העיתון "ידיעות אחרונות" ובערוץ 12, בהן כינה את מפלגת בל"ד "ארגון טרור"

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של 25 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ליברה של פייסבוק דוחה את הטענות שהיא מאיימת על יציבות הכלכלה בעולם

בראיון בצרפת בסוף השבוע התייחס המנהל המוביל את עמותת המטבע הדיגיטלי של פייסבוק להתנגדות העצומה שמעורר הפרויקט בקרב רגולטורים בעולם ● "אנחנו נחושים לעמוד בלוח הזמנים להשקת ליברה, בין סוף המחצית הראשונה של 2020 לבין סוף השנה הבאה"

אביליטי / צילום: אתר החברה/ צילום: רויטרס

אביליטי: חשד לעבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני

בנוסף נחקר חשד לביצוע עבירות מרמה והברחה וכן עבירות הלבנת הון בהיקפים משמעותיים במסגרת פעילותה העסקית של אביליטי ● על שאר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

קוטלר עבר בהצלחה את המשוכה של אישור הפיקוח: יחל כהונתו כמנכ"ל הפועלים בתחילת אוקטובר

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הודיעה כי אינה מתנגדת למינויו של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים ● בנוסף, המפקחת קבעה כי על הבנק לקבוע לקוטלר תקופת צינון בכל הנוגע לטיפול בישראכרט

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

הכנסות חברת הקנאביס שיח קפצו במחצית, אך הרווח נותר בגדר תעלומה

תוצאות החברה, שעדיין הייתה פרטית בסוף הרבעון השני, מתפרסמות על רקע השלמת המיזוג לתוך ביונד טיים בסוף החודש ● שיח רשמה במחצית הכנסות של 12.9 מיליון שקל - גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

מפגינים בבואנוס איירס נושאים שלטים נגד הנשיא מקרי וקרן המטבע / צילום: רויטרס CARLOS GARCIA RAWLINS

הביקורת הגוברת, ההלוואה הגדולה והמחאה החריפה בארגנטינה: מי צריך את קרן המטבע הבינלאומית?

הלוואת הענק לארגנטינה שמטלטלת את המדינה, ביקורת גוברת גם משמאל וגם מימין ובעיקר רקורד עגום הביאו לכך שבשנים האחרונות עולות עוד ועוד תהיות האם קרן המטבע הבינלאומית היא אכן התרופה עבור כלכלות של מדינות כושלות - או שהיא בכלל המחלה?

בית החייל, רמת גן / צילום: יח"צ

איילון מכרו את הבניין, ובית החייל ברמת גן ישנה כתובת

תשע שנים אחרי שחברת הביטוח רכשה את הבניין שברחוב הרוא"ה ב-58 מיליון שקל, היא מכרה אותו ב-63 מיליון שקל ● באגודה למען החייל, שמפעילים במקום את בית החייל, רומזים שהם לא מרוצים מתנאי השכירות והחלו לחפש מבנה חדש לפעילותם

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם / צילום: יחצ

חברות מובילות בענף הקנאביס הישראלי מתחרות על רכישתה של תיקון עולם

בין המתחרות על הפעילות: החברות קנביט, קנדוק (אינטרקיור), יוניבו ובזלת ● בעלי תיקון עולם, צחי כהן, דורש 100 מיליון דולר ותמלוגים עבור פעילות תיקון עולם בישראל ● כהן נאלץ למכור את החברה בעקבות טענות המשטרה כי אינו כשיר משפטית להחזיק ביותר מ-5% מחברת קנאביס

המייסדות של WFF, אירית קאהן, סיון שמרי-דהן ומרב וינריב / צילום: אורן טסלר

אחרי אקזיט ראשון האקסלרטור ליזמיות פותח מחזור חמישי

התכנית כוללת ליווי צמוד של "מנטוריות" בתפקידים בכירים בתעשיית ההייטק, והדרכה באסטרטגיית מוצר, גיוסי הון, יציאה לשוק ובניית צוות ● עד כה השתתפו בתכנית 36 מיזמים ב-4 מחזורים