גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גיורא איילנד: הגידול בהסכם הסיוע הביטחוני של ארה"ב פוגע בתעשיות הקטנות והבינוניות

במסגרת ההסכם בוטלה היכולת של ישראל להמיר כ-25% מכספי הסיוע מדולר לשקל • האלוף במיל' איילנד כתב את הדברים בחוות-דעת שחיבר בהזמנת פורום חברות המייצרות רכיבים לתעופה • חוות-הדעת מציעה ליצור "אפליה מתקנת" לספקים זרים שיבצעו עסקאות רכש עם חברות קטנות

האלוף (במיל') גיורא איילנד / צילום: תמר מצפי, גלובס
האלוף (במיל') גיורא איילנד / צילום: תמר מצפי, גלובס

האלוף (במיל’) גיורא איילנד מזהיר כי הגידול בהיקף הסיוע הביטחוני האמריקאי לישראל, שנחתם ב-2016, "אופטי בלבד", ושהוא מרע את מצבן של התעשיות הביטחוניות הקטנות והבינוניות. בחוות-דעת שחיבר בהזמנת פורום של חברות העלולות להיפגע מתנאי הסכם הסיוע האמריקאי, איילנד קובע כי "לכאורה מדובר בהסכם טוב, שכן הסכום הכולל שלו הוא 38 מיליארד דולר, ממוצע של 3.8 מיליארד דולר לשנה, אך בפועל מדובר בהסכם בעייתי".

חוות-הדעת היא חלק ממהלך של התעשיינים הקטנים והבינוניים לשיפור מעמדן במסגרת הסכם הסיוע. מהלך זה מנוהל בין השאר על רקע שלוש עסקאות ענק שמשרד הביטחון מקדם עם האמריקאים והחברות רוצות לקבל נתח מהן. מדובר בעסקאות לרכש של טייסת מטוסי קרב חדשה, מטוסים לתדלוק אווירי ומסוקי סער. החלטות בנושא צפויות להתקבל עם כינון הממשלה הבאה.

פורום החברות שאיילנד מלווה ומספק להן שירותי ייעוץ מייצרות מכלולים ורכיבים תעופתיים: וויפרו גבעון מקריית ביאליק; בז מכלולים ומוקד מכשירים מדויקים שפועלות מאזור התעשייה בר לב; פדקו ישראל מפארק התעשייה שבעמק חפר; כבירן מקיבוץ כברי; כנפית ממגדל העמק ואפ.בי.אמ חומרים מרוכבים מקריית גת. שבע החברות מעסיקות יותר מאלף עובדים ומספקות תעסוקה לכאלף נוספים.

את הפורום ייסד סמנכ"ל וויפרו גבעון, גוני לצטר, במטרה להוביל להבנות עם התעשיות האמריקאיות לקראת השינויים הצפויים בהסכם הסיוע ובמרכזם ביטול היכולת של ישראל להמיר בכל שנה כ-25% מכספי הסיוע מדולר לשקל. עם ביטול המרות אלה, התקציב השקלי של משרד הביטחון לרכש מחברות בישראל יצטמצם משמעותית והוא יוכל למצות את כספי הסיוע רק בחברות שרשומות בארה”ב.

שינויים אלה מעוררים דאגה רבה בעוד מאות חברות ברחבי הארץ, שרבות מהן מתקיימות בזכות הזמנות ממשרד הביטחון או מהתקשרויות עם חברות גדולות כקבלניות משנה. ניתוח שעשה בעבר משרד הביטחון קבע כי השינוי בהסכם עלול לפגוע בכ-600 חברות, לסכן מקומות עבודה של כ-20 אלף עובדים ולגרום למשק אובדן הכנסות של 7 מיליארד שקל במונחי תוצר.

"אילוצים לרכוש מוצרים יקרים יותר"

לפי חוות-הדעת, הסיוע האמריקאי מורכב מ-3.3 מיליארד דולר לשנה וכולל "מתנה" של 5 מיליארד דולר שמשרד ההגנה מעניק לישראל, בין השאר למימון תוכניות פיתוח והצטיידות במערכות להגנה אווירית: טילי חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל.

"מרכיב ה’מתנה’ בהסכמים הנפרדים היה גדול ומשמעותי באופן יחסי, שכן האמריקאים מימנו בפועל חלק ניכר מפיתוח טכנולוגי ישראלי ייחודי", נכתב בחוות-הדעת: "הסדר מיוחד זה מתבטל, ומעתה כל הסכום, 33 מיליארד דולר פלוס 5 מיליארד דולר, ייחשב כסיוע החוץ הרגיל, דבר שיחייב כמובן רכש בארה”ב. מבחינת ישראל עדיף היה ההסדר הקודם, שהפריד בין סיוע חוץ לרכש בארה”ב ובין מיליארדים שמשקיע משרד ההגנה בפרויקטים טכנולוגיים ישראליים".

בהמשך איילנד מזהיר כי הביטול המדורג של יכולת ההמרה מדולר לשקל "יוביל לפגיעה משמעותית עד דרמטית בפעילות המקומית של התעשייה הביטחונית הישראלית", ובנוסף, ישחק את כושר הקנייה האמיתי של ישראל בשוק האמריקאי, שנמוך בכ-25% לעומת כושר הקנייה בדולר מומר המשמש לרכש בשוק הישראלי.

לפי איילנד, "הרכש בארה”ב הוא אמנם מבורך, שכן הכסף ניתן במתנה, אך יחד עם זאת הדבר יוצר אילוצים וצורך לרכוש מוצרים יקרים או מוצרים שיש טובים מהם בישראל או באירופה".

החברות הגדולות מגדילות את הפער

לדעת איילנד, דווקא בתעשיות הביטחוניות הגדולות, אלביט מערכות, רפאל והתעשייה האווירית, הפגיעה תהיה שולית, כי הן ממילא מייצאות את רוב המוצרים שלהן ומקיימות קשרים הדוקים עם ענקיות הנשק האמריקאיות. יותר מכך, חברות אלה מרוויחות גם מכך שמשרד הביטחון מתנה לעתים ביצוע עסקאות עם ספקים זרים בקיום רכש גומלין שלהם בישראל.

על רקע פערי המעמד בין החברות הגדולות לחברות הקטנות והבינוניות איילנד מציע מנגנון חדש שייטיב עם התעשיות הקטנות והבינוניות, כך שבכל עסקה עתידית שכוללת רכש גומלין - משרד הביטחון יחייב את הספקית הזרה לייעד לפחות 25% מגובה העסקה לרכישות מחברות ישראליות עם מחזור שנתי של עד חצי מיליארד שקל.

בנוסף, איילנד מציע להעמיד לחברות הזרות תמריץ לקיום רכש גומלין או שיתוף-פעולה עם חברות ביטחוניות קטנות - באופן שנתח הרכש או שיתוף-הפעולה שלהן בישראל יוכר כגדול יותר מהיקפו בפועל. איילנד מציין כי תמריץ כזה מיושם בהצלחה במדינות רבות בעולם.

גורם ביטחוני בכיר אמר ל"גלובס" כי "אין סיכוי שמשרד הביטחון ישנה את מדיניותו בנושא, שכן הסכם הסיוע עם האמריקאים חתום ואטום ואין חיה כזאת שמישהו כאן יכול לכפות על חברה אמריקאית רכש גומלין בזמן שאנחנו קונים ממנה באמצעות כסף אמריקאי. זה מחוץ לכללי המשחק".

לדברי הגורם, ועדה מקצועית בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה, שי רינסקי, צפויה להגיש את המלצותיה בנוגע לכלי הסיוע שיוצעו לתעשיות שעשויות להיפגע בעשור הקרוב.

במשרד הביטחון יכולים להציע רק אמפתיה / פרשנות

לפחות פורמלית, ישראל לא יכולה לחייב חברות אמריקאיות שמספקות לה ציוד ואמצעי לחימה ב-38 מיליארד דולר בעשור, על חשבון משלם המסים האמריקאי, לקיים אצלה רכש גומלין; כשמקבלים סוס במתנה אי אפשר לדקדק ולבדוק לו את השיניים.

המצוקה שאיתה יתמודדו בשנים הקרובות התעשיות הביטחוניות הקטנות והבינוניות נוכח הביטול המדורג ביכולת ההמרה של חלק מכספי הסיוע הביטחוני מדולר לשקל - תהיה אמיתית וקשה. רוב החברות הקטנות והבינוניות אינן יכולות, כמו החברות הגדולות, לנקוט צעדים שיקלו עליהן את ההתמודדות עם השינויים בהסכם הסיוע - למשל לפתוח חברות בנות בארה"ב ולחתום על הסכמי שיתוף-פעולה עם תעשיות אמריקאיות.

קריאות השותפים בפורום תעשיות המכלולים והרכיבים התעופתיים לשינוי מדיניות משרד הביטחון, כך שיחייב חברות אמריקאיות שמוכרות לישראל נשק להתקשר איתן ישירות ולרכוש מהן עבודות או מוצרים - זוכות לקשב רב בקריה.

עם זאת, חוץ מאמפתיה הגורמים המקצועיים במינהל הרכש לא יכולים להבטיח להם דבר: כל שינוי באופן התנהלותה של מערכת הביטחון בבואה לשאת ולתת עם חברות אמריקאיות בהתבסס על כספי הסיוע טעון בשינוי מדיניות הרכש - ושינוי כזה לא עומד על הפרק. גם אם ביום מן הימים מישהו ירצה לנקוט מהלכים מעשיים לקראת שינוי כזה - גם לאמריקאים יש צד בסיפור.

אחרי שסוף סוף תוקם כאן ממשלה, אולי בסתיו הקרוב, מערכת הביטחון תידרש להתכנס לאחת ההחלטות הדרמטיות שלה בשנים האחרונות, לקראת צבר עסקאות בהיקף כולל של יותר מ-10 מיליארד דולר לרכש של מטוסים ומסוקים חדשים.

בינתיים, התעשיות הקטנות והבינוניות שמות את יהבן על התחרות בין הספקים האמריקאים שרוצים למכור את מרכולתם לצה"ל ובמרכזם החברות לוקהיד מרטין ובואינג. כל אחת מהן מציעה לישראל "עסקת חבילה" אטרקטיבית שכל אחת כוללת מטוסי תדלוק, קרב ומסוקי תובלה לשימוש חיל האוויר. בתעשיות הקטנות מקווים שבשם התחרות בין שתי הענקיות, אלה יהיו נכונות להתחייב על רכש גומלין או שיתופי-פעולה תעשייתיים עם חברות מקומיות שאינן תע"א, אלביט ורפאל.

גם משרד הביטחון מנסה להדק את הקשר שבין התעשיות הקטנות בארץ לענקיות האמריקאיות בניסיון לייצר עבורן הזדמנויות עסקיות ולשפר את תנאי התחרות שלהן במכרזים לקבלני המשנה. אלא שגם במשרד הביטחון מודים שבהיעדר היכולת לקבוע מדיניות חדשה שתיטיב עם החברות הקטנות והבינוניות - כל התקשרות בין חברה ישראלית קטנה לחברה אמריקאית ענקית תהיה על בסיס של כדאיות עסקית בלבד. 

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עידן נתניהו? הוא לא תם ולא נעליים

עידנים לא תמים כל–כך מהר, וגם הרבה–הרבה אחרי שהעידן תם, הוא עדיין קיים ● עידן קוסמולוגי נמתח על פני מיליארדי שנים, עידן גיאולוגי נמשך אלפי מיליונים של שנים, עידן היסטורי נמדד במאות שנים, אבל עידן פוליטי? שנות נתניהו נחשבות אצלנו לעידן, אבל בחייאת - יש לי בארון ג'ינסים ותיקים יותר ● דעה

נתניהו והשליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו נפגש עם שליח ארה"ב למזרה"ת גרינבלט

בפגישה השתתפו גם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר ● נשיא ארה"ב אמור לנאום באו"ם ביום שלישי הקרוב

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות

מדובר בתוצאות כמעט סופיות לאחר הליכי בדיקה ובקרה שביצעה הוועדה ● סה"כ נפסלו 27,601 קולות

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

קלו גומא - קרם ברולה על בסיס שומשום שחור / צילום: דרור עינב

ביקורת מסעדה: קיטו קאטו, היפנית החדשה ליד דיזנגוף סנטר

עסקיות הצהריים של קיטו קאטו, היפנית החדשה מבית היוצר של השף היפני יאמה סאן, הן טובות, אבל סטנדרטיות למדי ● בערב מוגשות כאן לא מעט מנות אחרות לגמרי, יקרות ושאפתניות יותר

 מתוך הביאנלה ה-16 באיסטנבול / צילום: David levene

הביאנלה שלא שמעתם עליה, והיא קרובה, זולה וכמעט חתרנית: הביאנלה של איסטנבול

פספסתם את הביאנלה בוונציה? לא נורא ● אפשר להתנחם בביאנלה המוצלחת של איסטנבול, הידועה פחות והאוונגרדית יותר, שמכנסת שמות מבטיחים ולא פחות מעניינים מרחבי העולם ● מה גם שאחד משלושת מוקדיה הוא באי הנסיכים, אי נופש מקסים ועתיר היסטוריה, שתענוג להכיר עם או בלי ביאנלה

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות, אם תהיה ממשלת אחדות נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

שמעון התרסי. האם באמת התכוון לפרוק עול? / צילום: שאטרסטוק

שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש וברא את המיתוג של הנצרות

הוא היה קנאי מלידה, הקפיד על קלה כחמורה ורדף את תלמידי ישו בשליחות הסנהדרין ● אבל אז, "בדרך לדמשק", בערך לפני 1,985 שנה, התגלה לו האור ● שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש והניח את היסודות לדת חדשה ● הוא פטר את המצטרפים מעול המצוות וציווה עליהם רק לאהוב את משיחם ● המותג שלו התחיל במחוז מרוחק בשערי המדבר ונעשה דת עולמית, המוסיפה להתפשט

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח

ענבים צילום: רויטרס

כך גורם האקלים הפרוע לתעשיית היין באירופה לחשב מסלול מחדש

גלי החום פוגעים קשות ביבולי הענבים ומאלצים את יצרני היינות לפנות לשיטות גידול אחרות ולזני ענבים שונים, ולחרוג מהמסורת שהגדירה את תעשיית היין ביבשת במשך דורות