גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגיה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס
סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

נעילה מעורבת בוול סטריט. כך, מדד הדאו-ג'ונס  ננעל בעלייה קלה של 0.2%, ה-S&P 500  שמר על יציבות, הנאסד"ק  רשם ירידות של כ-0.4%. 

21:50

נמשכת המגמה המעורכת בבורסות ארה"ב: הנאסד"ק  רושם ירידות קלות, ה-S&P 500  יציב, והדאו-ג'ונס  עולה בכ-0.4%.

19:40

בורסות אירופה ננעלו בירידות של עד 1% בהובלת בורסת לונדון, זאת בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש בעיירה ג'קסון הול, וויומינג.

בוול סטריט המגמה מעורבת, כשהדאו-ג'ונס  וה-S&P 500  שומרים על יציבות, הנאסד"ק  יורד בכ-0.4%, זאת לאחר ששני חברי פד הכניסו חשש במשקיעים, והורידו את הוודאות ששררה בשווקים בציפייה להפחתת ריבית נוספת בספטמבר.

נשיאת הפד של קנזס סיטי, אסתר ג'ורג', אמרה כי מועצת הנגידים של הפדרל ריזרב לא הייתה צריכה להוריד את הריבית בחודש שעבר, וקבעה כי "לדעתי, זה לא היה הכרחי".

בנוסף, נשיא הפד של פילדלפיה, פטריק הארקר, אמר כי הוא אינו רואה צורך בהורדת ריבית נוספת, וציין כי על הבנק המרכזי לשמור רמה זו "לזמן מה".

18:00

המדדים בוול סטריט עברו לירידות לאחר פרסום נתוני מאקרו חלשים בעוד עקום התשואות על האג"ח האמריקאיות ביצע היפוך בפעם השלישית השבוע. הדאו ג'ונס יורד ב-0.2%, ומנגד הנאסד"ק מאבד 1%.

בארה"ב פורסמו נתוני ייצור חלשים כאשר מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור רשם שפל של 10 שנים. בחודש אוגוסט המדד ירד ל-49.9 נקודות, לעומת הצפי לעלייה ל-50.5 נקודות, לעומת קריאה של 50.4 נקודות ביולי. מדד הייצור למגזר השירותים ירד ל-50.9 נקודות, לעומת הצפי לקריאה של 52.9 נקודות, ולעומת 53 נקודות ביולי. קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית.

מניית סולאראדג'  נופלת 7.5% מהשיא, אמש החברה דיווחה לאחר נעילת וול סטריט כי חלה התדרדרות משמעותית במצבו הבריאותי של המנכ"ל גיא סלע וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד.

16:30

הליש"ט הבריטית מזנקת בכ-1% לאחר שקנצלרית גרמניה, אגלה מרקל, אמרה היום (ה') כי ניתן למצוא פיתרון לבעייה של אירלנד, בהקשר של הברקזיט, עד ה-31 באוקטובר. זאת לאחר שמוקדם יותר הציבה מרקל דד-ליין לראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, למציאת פתרון לסוגיה שעומדת בלב המחלוקת סביב הברקזיט (סוגיית ה'באקסטופ' - backstop). לדבריה, ניתן להגיע לפתרון בבעיית הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד לפני הדד ליין לביצוע הברקזיט, ב-31 באוקטובר. "מה שניתן להשיג בשנתיים או שלוש ניתן גם להשיג ב-30 ימים", אמרה מרקל.

בוול סטריט המדדים נפתחו בעליות בהובלת הדאו ג'ונס שמטפס ב-0.4%. הנאסד"ק עולה ב-0.2% ומדד S&P 500 מטפס ב-0.34%.

תשומת הלב של השווקים תתמקד בסוף השבוע בעיירה ג'קסון הול, וויומינג. שם, בצל הרי הטטון, יתכנסו קברניטי הפדרל ריזרב יחד עם בנקאים מרכזיים מכל העולם ובכירי המקרו-כלכלנים, לכנס השנתי של הפד, שיימשך שלושה ימים.

14:00

המדדים המובילים באירופה נסחרים בנטייה לירידות, מלבד הדאקס שנסחר כעת ללא שינוי. הפוטסי הבריטי מאבד 0.6%, הקאק משיל 0.3%. 

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-0.2% לפני הפתיחה. 

האג"ח של ממשלת גרמניה ל-30 שנה נסחרת בתשואה שלילית.

11:30

עקום התשואות באג"ח הממשלתי בארה"ב שוב ביצע היפוך אמש, כאשר התשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה מתחת לזו של שנתיים. היפוך עקום התשואות מהווה אינדיקטור שמזהיר מפני מיתון, וכי הפד עשוי לאחר את השוק שצופה 4 הורדות ריבית השנה, בעוד פרוטוקול הפד שפורסם אמש תומך בדברים שאמר פאואל, כי הורדת הריבית האחרונה הינה תיקון ולא תחילתה של מגמה.

בשעה זו התמונה שוב התהפכה, כאשר התשואה על האג"ח האמריקאית ל-10 שנים מטפסת קלות ל-1.586%, לעומת התשואה על האג"ח הקצרה לשנתיים, שנסחרת כעת ללא שינוי, ברמה של 1.569%. החוזים העתידיים על המדדים המובילים נסחרים בשעה זו ביציבות.

אתמול (ד') פורסם פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הפד מישיבתו האחרונה, בה הוחלט להוריד את הריבית לראשונה מאז 2008. לפי הפרוטוקול, רוב חברי הפד עומדים מאחורי היו"ר פאואל, כי הורדת הריבית היא תיקון של הסייקל ולא תחילתה של מגמה. שוק האג"ח כאמור סבור אחרת.

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת, כאשר הדאקס הגרמני מטפס ב-0.2%, מנגד הפוטסי מאבד 0.3% והקאק ללא שינוי.

הבוקר ביפן פורסמו נתוני ייצור חלשים באוגוסט שהצביעו על התכווצות זה החודש הרביעי ברציפות. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ביפן נפל ל-49.5 נקודות לעומת הצפי ל-49.8 נקודות. כל קריאה מתחת ל-50 נקודות מסמנת התכווצות של הפעילות הכלכלית.

מדד הניקיי ננעל ללא שינוי, שנחאי טיפסה ב-0.1%, הבורסה בהונג קונג ירדה ב-0.95%, הקוספי איבד 0.7%.

מטבע היואן הסיני ירד לשפל מאז מארס 2008 מול הדולר, על רקע המשך חוסר הוודאות בנוגע להטחת המכסים מצד ארה"ב. היואן קובע הבוקר ברמה של 7.074 יואן לדולר, והשלים ירידה של 0.7% ב-6 ימים. נזכיר כי אחד מדרכי ההתמודדות של סין עם המכסים היא לבצע פיחות במטבע.

06:00

מגמה מעורבת בבורסות אסיה, כשבורסת הונג קונג יורדת בכמעט 1%, בורסת שנחאי רושמת ירידות של 0.2%, בורסת טוקיו רושמת עליות קלות, לאחר שפעילות הייצור במדינה התכווצה באוגוסט, זה החודש הרביעי ברציפות.

Komatsu  עולה ב-0.85%, קוואסאקי הווי אינדסטריס  רושמת עליות של 0.64%, מיצובישי הווי אינדסטריס  רושמת ירידות קלות, סוני  יורדת כ-1.8%, פוג'יטסו  נופלת 1.65%.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות לאחר פרסום פרוטוקולי הפד. נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9% ו-S&P 500 הוסיף 0.8%.

מפרוטוקולי הפד עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, היא חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה. נזכיר כי  בסוף יולי הבנק המרכזי בארה"ב החליט להוריד את שיעור הריבית ל-2%-2.25%. 

"בדיון בין חברי הוועדה לגבי המשך המדיניות המוניטרית של הבנק, הם העדיפו גישה שבה המדיניות מתבססת על מידע עדכני והשפעתו על התחזית הכלכלית על פני גישה שבה המשך המדיניות נקבע מראש", נכתב בפרוטוקולים.

טרם פרסום הפרוטוקולים הנשיא טראמפ שוב תקף את יו"ר הפד פאואל וצייץ בטוויטר כי ארה"ב "Doing great" מול סין.

לטענת טראמפ יו"ר הפד פאואל בטענה כי הוא מהווה את עיקר הבעיה, בעוד טראמפ היה מעוניין להוריד את הריבית מעבר להורדה האחרונה שביצע הפד.

טראמפ גם הכריז כי הוא שוקל שורת צעדים לחיזוק הכלכלה הלאומית ובכללם קיצוץ מס רווחי הון ו/או מס על שכר. "אנו בוחנים אופציות שונות לקיצוצים במסים, אך אני עושה זאת כל הזמן", הדגיש טראמפ במאמץ להראות שממשלו לא החל לחשוש לפתע מזעזועים כלכליים. "קיצוץ מס על שכר הוא אחד מהדברים שאנו חושבים עליהם, והרבה אנשים היו רוצים ליהנות מקיצוץ כזה; זה ישפיע במידה רבה על העובדים בארה"ב". הוא נחפז להוסיף: "מה שלא נעשה, אין לכך כל קשר למיתון... אנו רחוקים מאוד ממיתון".

עוד כתבות

ניר דגן (מימין), נויה למפרט, יעל גרינברגר, אפרת וינקר, הגר יעקבי, קרן הרשקוביץ, מרים שטייניץ, הלה גלבוע וניר למפרט / צילום: עומר הכהן

בוגרי 8200 מטפחים את מנהיגות העתיד של ישראל

וגם: מי הגיעו לערב הגאלה של תיאטרון גשר?

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

עד כמה שר האוצר הקודם מעודכן בשיעורי הצמיחה?

לפיד אומר שכבר 40 רבעונים לא היה רבעון כה חלש. מה אומרים בלמ"ס? ● המשרוקית של "גלובס"

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל מאיר בן שבת, ראש המוסד יוסי כהן, ראש  השב״כ נדב ארגמן, והמזכיר הצבאי שלו תא״ל אבי בלוט / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

האם היועמ"ש מנדלבליט חסם את נתניהו מלצאת למלחמה?ֿ

בשבוע שעבר רה"מ יצא לכנס בחירות באשדוד, אך נאלץ להתפנות למרחב מוגן עקב ירי רקטות על העיר ● בהמשך אותו לילה הגיע נתניהו להתייעצות בקריה וקיים התייעצות ביטחונית, ובמהלכה - עפ"י הפרסומים - דחף ליציאה למבצע צבאי רחב-היקף ● מה גרם לו לשנות את דעתו?

שלט חגיגי שהוצב במתחם גליל ים בהרצליה לפני כשנתיים./ צילום: איל יצהר

למעלה מאלף דירות מוזלות מוצעות למכירה לאחר שזכאי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

מאות דירות בקריות, כ-120 דירות בדימונה, עשרות בבאר שבע ואפילו שש בהרצליה: בדיקת "גלובס" מגלה כי זכאי תוכנית הדיור הממשלתית ויתרו על מעל ל-1,000 דירות מוזלות ● חלקן שוכבות על המדף זמן רב בשוק החופשי, מה שמעיד על הצפת דירות באזורים מסוימים

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

צורכים פחות? מכירות שוק המזון התכווצו ב-3.2% בחודש אוגוסט

לפי נתוני סטורנקסט לחודש אוגוסט 2019, תשע מתוך עשר ספקיות המזון הגדולות בישראל רשמו באוגוסט ירידה בהיקף המכירות הכספי לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ● לעומתן וילי פוד הציגה עלייה של 36.5% במכירות באוגוסט, וגד עלתה ב-11% מתחילת השנה

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי, ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים שהכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

כרמל שאמה הכהן / צילום: תמר מצפי

מכה לעיריית ר"ג: ביהמ"ש ביטל את מדיניות התמ"א שלה

השופט איתן אורנשטיין קיבל את עתירת התאחדות הקבלנים, קבע כי הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, ופסק כי המדיניות הקודמת של תמ"א 38 ברמת גן - היא התקפה ● ראש עיריית ר"ג: אערער לעליון

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

הערכה: הביקוש לדגמי האייפונים החדשים עד כה - מעל לציפיות

כך טוען מינג צ'י קו, אנליסט מוביל המסקר את אפל מטעם חברת TF Securities ● לדבריו, הדגמים שזוכים לביקוש הגבוה ביותר להערכתו הם אייפון 11 פרו בצבע ירוק ואייפון 11 בצבעים ירוק וסגול, שזמני ההמתנה עבורם ארוכים משמעותית

הדמייה של הרחבת הכנסת / צילום: פלג אדריכלים

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לצמצם את הרחבת הכנסת

שטחי הבניה מעל הקרקע צומצמו בחצי משיקולים של כבוד למבנה ההיסטורי

 

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: לעודד הצבעה בעזרת הטבות זה שוחד בחירות

תנועת ש"ס הגישה עתירה נגד "מבצעי בחירות", שבהן העיריות הציעו הטבות למי שיצטלם בקלפי או בכניסה לקלפי, בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" ● בעקבות עמדת מנדלבליט, סביר להניח שסגן יו"ר ועדת הבחירות יורה להסיר את המבצעים

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו/ צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

איך תיראה מערכת המשפט אחרי הבחירות?

ייבחר או ילך לאופוזיציה ● ייפרד מהאישומים בשימוע - או ימשיך לכהן תחת כתב אישום ● איך ישפיעו תוצאות הבחירות על יחסי הגומלין בין הפוליטיקאים למערכת המשפטית, ואילו אתגרים צפויים לה לנוכח החוקים שצפוי נתניהו לקדם - אם ייבחר - כדי לא לעמוד לדין? ● ניתוח

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מציגים את תוכנית "הסיפוח" שלהם / צילום: דוברות העבודה-גשר, יח"צ

הבליץ של הרגע האחרון: פרץ ולוי-אבקסיס הציגו "תוכנית סיפוח"

ראשי העבודה-גשר חשפו היום את "מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים" ● "כשר בריאות הוא ויתר על החולים והפקיר על הדרך גם את הנכים, הקשישים, החקלאים, ואת היישובים הערביים"

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה: אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן? טראמפ: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

בחירות 2019 מועד ב' יוצאות לדרך: כ-10,700 הקלפיות נפתחו

האם הסקרים שוב טועים? האם הערבים יבואו להצביע? האם המצלמות של ועדת הבחירות המרכזית ירתיעו מצביעים או להפך? ולמה מצפים האזרחים שהגיעו לקלפיות?

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מה באמת יוקם במקום הפוסיקט ומאיפה צץ הסיפור על בית הכנסת?

"הסיפור הזה הוא הרי בכלל לא נכון. זה רחוק ממה שאנחנו מתכננים לעשות במקום", אומר ל"גלובס" יקיר שגב, מיוזמי הפרויקט של JTLV לשיקום מתחם "הפוסיקט" בכיכר אתרים בתל אביב, בתגובה לפייק ניוז על הפיכת מועדון החשפנות לשעבר לבית כנסת

יגאל כרמי, מנכ"ל תדיראן סוללות / צילום: תמר מצפי, גלובס

תדיראן סוללות תובעת את מועצת ברנר ב-59 מיליון שקל: מונעת הקמת מפעל חדש

בכתב התביעה נטען כי "המהלכים השונים של הנתבעים לסיכול הקמת המפעל במגרש המיועד פוגעים באופן ברור בתדיראן סוללות, והצטברותם של כלל המהלכים לא מותירה מקום לספק כי מדובר בהתנהלות מאורגנת שמטרתה סיכול הקמת המפעל"

מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

החרם הפלסטיני עובד? בתי החולים בישראל צופים ירידה של 100 מיליון שקל בהכנסות

הרשות הפלסטינית הורידה באופן חד את מספר האישורים שהיא מספקת לתושביה לעבור טיפוליים רפואיים בישראל ● זאת בשל חוק קיזוז משכרות למחבלים שמקטין את הכנסותיה ב-500 מיליון שקל בשנה ● הנפגע העיקרי: בית החולים הדסה שהכנסותיו מהרשות ב-2019 קטנו ב-70 מיליון שקל

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מצטרפת לטרנד: גם תנובה תתחיל לסמן מוצרים ללא גלוטן

החברה תחל לסמן תחילה את מוצרי החלב שלה שאינם מכילים גלוטן, כאשר שליש מהמוצרים יסומנו עד הסוף השנה, והיתר במהלך 2020 ● המהלך מצטרף לסימון המוצרים שמכילים גלוטן שמבצעת חברת שטראוס בשנים האחרונות