גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנשים לא מתביישים. יש פה שפע של מחסור בטאקט"

גם גיל 90 הקרב ובא לא עוצר את ליא קניג ● ויש לה הרבה מה לומר: על שחקנים, על העובדה שכבר לא מזמינים אותה לטלוויזיה ועל הסיבה שאנשים מגיעים להופעה של ג'ניפר לופז

ליא קינג / צילום: כפיר זיו
ליא קינג / צילום: כפיר זיו

"הנה הגיעה השעה של הניג'ס", מחייכת ליא קניג, שיושבת מולי על הספה, ליד צ'יקיטה הכלבה המיניאטורית הלבנה שמתרפקת עליה, ושולחת יד לשפופרת הטלפון הקווי האלחוטי, שמצלצל שוב. "אני מרגישה טוב", היא מרגיעה את האישה בקצה השני, "פרסמו בעיתון על יונה (אליאן ל' ר') שלא הרגישה טוב, אני בסדר גמור". כשהיא מסיימת את השיחה היא אומרת ברבע חיוך, "את יודעת למה התקשרו? לא כדי לשאול מה שלומי, אלא לבקש הזמנות להצגה 'מקווה'. אני כבר רגילה לזה. אנשים פה לא מתביישים".

58 שנים שהיא בישראל, ועדיין קשה לעולה הישנה מרומניה לעכל את המנטליות הישראלית חסרת הבושה. "בגילי אני יכולה להיות מאוד כנה, כי ככה חינכו אותי, אבל מאיפה שבאתי לא היה מה שיש פה בשפע, מחסור בטאקט. אנשים יכולים לגשת אליי ברחוב ולשאול, ‘כמה נכדים יש לך?'".

ואין לך ילדים מבחירה. זה פוגע?

"היו יכולים להיות לי ילדים, כי היו לי הריונות והפלות מתוכננות, אבל גדלתי במקום אחר, תחת משטר קומוניסטי. התחתנתי צעירה וחשבנו איך נוכל לפרנס את הילדים, האם יהיה לנו בית מספיק טוב ומספיק כסף. מרגע שהגענו לכאן כל הזמן שאלו אותנו מה עם ילדים, וכשבעלי היה בן 40 היינו בים ורצו לידנו ילדים עם מטקות ואני לא אשכח איך הוא הסתכל עליהם ואמר, ‘בגילי כבר אין לי כוח לרוץ אחרי ילדים'. ככה זה נגמר".

העובדה שעברת את המלחמה והתחבאת עם אמא, השפיעה על ההחלטה לא להעמיד את הילדים שלך באותה סיטואציה בלתי אפשרית?

"לא. היום אני יכולה להגיד שהמלחמה הזאת נתנה לי כוח. למרות שהייתי צעירה, ידעתי מה קורה כל רגע, מה מותר ומה אסור, את המסירות של ההורים. אני גאה בחינוך שקיבלתי, חינוך בריא, שלימד אותי להתמודד עם רגעים קשים. אף פעם לא הלכתי לפסיכולוג, לא לקחתי סמים, וגם כשעצבנו אותי לא לקחתי כדורים, חוץ מאלה ללחץ דם".

הכנות שלה כובשת. בגיל כמעט 90, קניג חיונית, חדה, לבבית, מלאת הומור וגם ביקורת על מה שקורה מסביבה, גם בתיאטרון. מפריע לה, למשל, שהשחקנים הגברים היום נראים שיבוט אחד של השני, שטאנץ של יפיופים חטובים ומטרוסקסואלים. "דיברתי היום עם גילה אלמגור ואמרתי לה שחסרים כאן 'טיפוסים'. את פותחת את התוכנייה של התיאטרון האנגלי ואת רואה מישהו נמוך, גבוה, שמן, אפריקני, אצלנו יש אולי שניים-שלושה טיפוסים, השאר אותו הדבר. אצל נשים זה אחרת. אנחנו מחזיקות הרבה יותר מגברים, כי אין את העמידות שלנו, התנאים והרפרטואר".

היא מאוד כנה גם כשהיא מדברת על ההצגה החדשה שהיא משחקת בה ב"הבימה", "מקווה", שכתבה הדר גלרון, ומביאה את סיפורן של שבע נשים שנפגשות במקווה ויוצרות מערכות יחסים החושפות את הסודות והשקרים בעולמן של החרדיות, וגורמות להן לעשות מעשה ולפעול נגד הגברים שבחוץ. קניג היא שושנה הבלנית הוותיקה, שלא מעוניינת בילדים וכדי להימנע מבעלה הנכה, ישנה במקווה.

"עד שהתחלתי לעבוד על המחזה לא ידעתי שמקווה קשור למחזור החודשי. בשבילי זה היה סוג של בית מרחץ כמו שהכרתי באירופה. התחתנתי עם צבי בבית העירייה כמו שהיה נהוג בארץ קומוניסטית, מעולם לא הייתי במקווה, ובזכות המחזה השכלתי. הדר גלרון הביאה נשים שכל אחת מהן סוחבת את הבעיה שלה.

"ואת יודעת מה? אנחנו הנשים, עם כל המלחמה שלנו לזכויות ולחופש, אנחנו רוצות פשוט שיבינו אותנו, כי יש עדיין משהו שלא נותן לגברים להבין אותנו עד הסוף. תראי כמה מדברים על הטרדות ואונס וזה קורה שוב ושוב, וכמה שנשים מנסות להיות חזקות הן לא מצליחות לשנות באמת. ההצגה מוכיחה שזה לא נפסק.

"הבלנית האחראית שושנה, הדמות שאני משחקת, חונכה במסגרת של חוקים נוקשים, היא לא פנאטית, אלא תמימה, והיא חייבת זעזוע כדי להבין שמשהו לא בסדר. העוזרת שלה, שמגלמת אסנת פישמן, באה עם ראש יותר פתוח, ומתחילה להתנגד. כשהיא רואה חבורות על גופה של אחת הנשים, היא אומרת לה, ‘זה לא העניין שלנו, לא מתערבים'. היא אומרת, ‘במקווה רואים הכול, אבל אין לנו זכות לחטט, אנחנו צריכות לכבד את הפרטיות של כל אחת'".

ואיך את מסתדרת עם האמירה הזאת שעדיף לא לדווח על אלימות, אלא להעלים עין?

"אני לא בעד לחטט, אבל כשאתה רואה אישה מוכה ואתה אומר, ‘היא נפלה', או ‘תפלי ותקומי וזה בסדר. יום אחד תדעי איך לפתור את זה ולא תפלי', זה מזעזע. יש בזה משהו אטום שצריך להיפתח".

בלתי אפשרי להכיל דמות כזאת. צריך להית מאוד מיומן כדי לעשות הפרדה בינה לבינך, אחרת אפשר להשתגע.

"כשאני לומדת דמות אני נכנסת אליה, אבל לא טוטאלית. כשאני יורדת מהבמה, אני כבר לא היא יותר. האסכולה הטוטאלית היא דמגוגיה זולה. האדרנלין עובד ואני לא סוחבת את זה החוצה מהבמה. מה גם ששושנה עוברת שינוי במהלך המחזה, היא מצטערת שעשתה שגיאה ומתחילה להתנגד, וזה קל יותר".

היו דמויות שנדבקו אלייך ולא הצלחת להסיר ממך?

"היה תפקיד אחד שהיה קשה במיוחד. שיחקתי ב'שלוש נשים גבוהות' כשבעלי, צבי, היה חולה. הוא נפטר מסרטן פרוסטטה ובמחזה לדמות שלי היה מונולוג על מותו של בעלה מאותה המחלה. לפני שהתחלנו בחזרות אמרתי לצבי שאני אבקש שימחקו את הקטע הזה. הוא קרא אותו ואמר, ‘את לא מוחקת, כי הוא אמיתי, והכנות של האישה הזאת והיחס שלה לגבר צריך להיות כך'.

"צבי היה בא מדי פעם לראות אותי בהצגות ולמחזה הזה הוא בא כמעט כל ערב, כנראה כדי להתמודד עם המוות, להתרגל אליו. כשהוא נפטר, ההצגה הראשונה אחרי השבעה הייתה ‘שלוש נשים גבוהות'. הגעתי למונולוג הזה והיה לי קשה מאוד. אמרתי אותו, כי ידעתי שצבי היה רוצה שאגיד אותו. המציאות והאמנות התערבבו להן והקדשתי לו את המילים האלה".

צבי היה שחקן, גם אבא שלך, אמא שלך. כל חייך היית מוקפת שחקנים.

"כי יש שפה משותפת. אני מאוד אוהבת להיות עם אנשים מכל הסוגים, אני לומדת מכל אחד".

אבל קשה לה עם הניכור הבין-אישי שהביאה איתה הטכנולוגיה. וכשאני שואלת אותה איך בכל זאת, למרות הכול, אנשים ממשיכים להגיע לתיאטרון, היא אומרת שמדובר בצורך בחום אנושי. "וסקרנות. אי אפשר לוותר עליהם. כשג'ניפר לופז מופיעה בארץ, עשרות אלפים באים לראות אותה, למרות שהם יכולים לצפות בהופעה שלה בסלולרי ובמזגן. הם רוצים לראות אותה נושמת. יש משהו בלתי אמצעי במפגש עם שחקנים חיים. אין לזה תחליף".

וזאת הסיבה שהיא ממשיכה להופיע כמעט ערב-ערב על הבמה, בגילה ואחרי ההתמוטטות שלה לפני שנה מאחורי הקלעים של "המלך ליר". "קיבלתי דפיקות לב ולא יכולתי לנשום. פחדתי שזה התקף לב. הרופא אמר לי שזה לא מסוכן, נתן לי כדורים וזה באמת לא מטריד אותי ביום-יום".

רואים אותך פחות בקולנוע ובטלוויזיה. למה?

"כי לא לוקחים אותי. את יודעת מה עשה לי טוב? הראיונות שנתתי לטלוויזיה. אנשים מכירים אותי בגללם ולא בגלל המשחק שלי. זה תחום של חבר מביא חבר ומי מכיר את מי. אמרו לי שאני יותר מדי תיאטרלית, וזה שטויות. כשצריך תיאטרליים, וכשלא צריך, אז לא. אני לא יודעת עד כמה פספסתי את הטלוויזיה, אבל כן יכולתי לעשות משהו, ולא לוקחים אותי".

אז עכשיו היא מופיעה "רק" בשתי הצגות במקביל. אין לה תשוקה לביים שוב, אחר שביימה את רועי הורביץ, במאי בעצמו, וגם לא לעמוד על הבמה ולעשות סטנד-אפ על סיפור חייה המרתק. "בשלוש השנים האחרונות עבדתי מעל ומעבר, וצריך גם להרגיע. אני בחוזה קיבוצי, אז אני יכולה להרשות לעצמי גם תקופות כאלה. איך בעלי היה אומר לי? 'את שוכחת שאת כבר לא מיידלע'".

עוד כתבות

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; מחיר הנפט זינק ב-13%

המדדים הבולטים בארה"ב ירדו בעד 0.5% ● מחיר הנפט קופץ ל-62 דולר לחבית לאחר המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● המתקפה בסעודיה עשויה לגרור את דחיית הנפקת ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה ● טראמפ מאשים את איראן במתקפה, ולטענתו היא משקרת עם ההכחשה ● באירופה, המדדים ננעלו בירידות: הדאקס איבד 0.7%, הקאק ירד ב-0.9%

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

30% הנחה למי שהצביע: יוזמה חדשה תעלה את אחוז ההצבעה?

קבוצת סטודנטים ובוגרים מהמרכז הבינתחומי הקימו את עמותת "מצביעים 70", שמטרתה להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק ● מדובר ב-30% הנחה על מוצרים ושירותים בפורמטים השונים של בתי העסק, כאשר ההנחה תוענק למי שיציג תמונה שלו מחוץ לקלפי

איימן עודה נגד נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

העובדות מאחורי טענות נתניהו לזיופים בבחירות הקודמות

באחרונה טענו רה"מ נתניהו ואחרים כי ישנו חשד שהבחירות הקודמות בחודש אפריל זויפו, ומשום כך גוש הימין לא זכה ל-61 מנדטים שהיו נחוצים להרכיב את ממשלתו ● מה הבסיס לטענות? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית" - פרק בחירות אחרון לעונה

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

תוכנית המתאר למושב בת שלמה אושרה להפקדה

מדובר בצעד ראשון לקידום והסדרת פיצול מהיר של הנחלות ושימור האופי הכפרי של היישוב ● התוכנית מגדירה את מקסימום ההתרחבות של היישוב לסך של 300 יח"ד

 

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית

שילוט חוצות בחירות 2019, סבב ב' / צילום: טל שניידר

בחירות 2019, מועד ב': לאן נעלמו הפעם הבוטים והפייק ניוז, ומה בא במקומם?

הכוכבים של בחירות 2019, סבב א' - הבוטים והפייק ניוז - קיימים פחות בשיח הבחירות הנוכחי, ונראה כי את מקומם חזרו לתפוס שלטי החוצות ברחובות ● הסיבה: הגבלות של ועדת הבחירות ושל פייסבוק ואינסטגרם ● מנכ"ל BBDO IM: "כשיש ואקום, משהו אחר נכנס – הפעם התשדירים הפכו להיות הרבה יותר נגטיביים"

הראל ויזל מנכל ובעלים קבוצת פוקס / צילום: שוקה כהן

הראל ויזל מתרחב: במו"מ לפתיחת חנויות בשיתוף עם נייקי ו-Foot Locker באירופה

הקבוצה בראשות הראל ויזל צפויה לבצע את המהלך באמצעות חברת ריטיילורס, המפעילה כבר היום רשת חנויות תחת המותג נייקי בישראל ובקנדה ורשת חנויות תחת המותג Foot Locker בישראל

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מציגים את תוכנית "הסיפוח" שלהם / צילום: דוברות העבודה-גשר, יח"צ

הבליץ של הרגע האחרון: פרץ ולוי-אבקסיס הציגו "תוכנית סיפוח"

ראשי העבודה-גשר חשפו היום את "מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים" ● "כשר בריאות הוא ויתר על החולים והפקיר על הדרך גם את הנכים, הקשישים, החקלאים, ואת היישובים הערביים"

ארון האריס, Y Combinator / צילום: Y Combinator

"סטארט-אפ לא צריך לשאוף להימכר לענקיות הטכנו'": המשקיע שמאחורי האקסלרטור המוביל בעולם בראיון

המשקיע ארון האריס הגיע לישראל כדי לחפש סטארט-אפים ל-Y Combinator ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה החליטו להגיע עד ליזמים כדי לראיין אותם, ואומר: "הסמן הגדול ביותר להצלחה עבור חברה זה כשהיא משנה את העתיד ואת הדרך בה העולם עובד"

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

בעלי בית קפה בת"א: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק"

אוריאלי, בעלי קפה "נחת", מספר כי למרות העומס הרב, הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל; העובדים מקבלים שכר על 200% משרה (84 שקל לשעה), וזאת הפעם השנייה בחצי שנה שהעסקים יספגו הפסדים בשל יום הבחירות ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו/ צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

איך תיראה מערכת המשפט אחרי הבחירות?

ייבחר או ילך לאופוזיציה ● ייפרד מהאישומים בשימוע - או ימשיך לכהן תחת כתב אישום ● איך ישפיעו תוצאות הבחירות על יחסי הגומלין בין הפוליטיקאים למערכת המשפטית, ואילו אתגרים צפויים לה לנוכח החוקים שצפוי נתניהו לקדם - אם ייבחר - כדי לא לעמוד לדין? ● ניתוח

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

החרם הפלסטיני עובד? בתי החולים בישראל צופים ירידה של 100 מיליון שקל בהכנסות

הרשות הפלסטינית הורידה באופן חד את מספר האישורים שהיא מספקת לתושביה לעבור טיפוליים רפואיים בישראל ● זאת בשל חוק קיזוז משכרות למחבלים שמקטין את הכנסותיה ב-500 מיליון שקל בשנה ● הנפגע העיקרי: בית החולים הדסה שהכנסותיו מהרשות ב-2019 קטנו ב-70 מיליון שקל

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

השווקים חשבו שאפשר להתעלם ממתחים גיאופוליטיים במזה"ת, ואז הגיעה ההתקפה על סעודיה

לאחר שבועות של מסחר נטול אירועים, זינקו מחירי הנפט בעקבות הפצצת מתקני הנפט בסעודיה שנטרלו 5% מהתפוקה העולמית ● בצעד נדיר הורה הנשיא טראמפ על פתיחת מאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: לעודד הצבעה בעזרת הטבות זה שוחד בחירות

תנועת ש"ס הגישה עתירה נגד "מבצעי בחירות", שבהן העיריות הציעו הטבות למי שיצטלם בקלפי או בכניסה לקלפי, בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" ● בעקבות עמדת מנדלבליט, סביר להניח שסגן יו"ר ועדת הבחירות יורה להסיר את המבצעים