גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה צורמת בבורסה: ת"א 35 צנח ביותר מ-3%, בזק ב-5.5%; האג"ח הממשלתיות הארוכות זינקו

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● בזק צללה על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes ● איי.די.או ופתאל זינקו כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בירידות חדות, כאשר מדד ת"א 35 צנח ביותר מ-3% וננעל בנמוך היומי. מדד ת"א 90 איבד 2.7%, מדד הבנקים נפל ב-2.6%. אגרות החוב הארוכות הממשלתיות שקליות זינקו, מה שמשקף את הריצה של המשקיעים לנכסים בטוחים.

כל מניות מדד ת"א 35 נצבעו באדום, מלבד פתאל שעלתה לאחר הדוחות. מניית בזק  צנחה ב-5.44%, אנלייט אנרגיה  נפלה ב-5.6%, ארפורט סיטי  בכ-4%. לאומי י ופועלים  הובילו את הירידות ואיבדו עד 2.5% כ"א. אלביט מערכות  נפלה ב-4.3%, כיל  ב-4%, נייס  ב-1.9% ומניית קבוצת דלק  איבדה יותר מ-2%. מניית טבע  איבדה 3.1%, אופקו  צללה ב-6.7% ופריגו ו איבדה 5.2%.

עזריאלי  נפלה 4.7%, חברה לישראל  איבדה 4.6%, שפיר הנדסה  וטאואר  נפלו בכ-4.5%, מניות הביטוח הפניקס  והראל  איבדו כ-3.5% כ"א.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-601 מיליון שקל.

15:15

מחריפות הירידות בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 מאבד 2.9%, ת"א 90 יורד ב-2.4% ומדד הבנקים צונח ב-2.5%.

אגרות החוב הממשלתיות השקליות הארוכות בולטות בעליות חדות של עד 2.4%, מה שמשקף את הריצה של המשקיעים לנכסים בטוחים, ביניהם אג"ח ממשל אמריקאיות, ביום שישי. מדדי התל בונד המרכזיים נסחרים, מנגד, בירידות של עד 0.2%.

מניית איידיאיי ביטוח  בולטת בעלייה של כ-8.5%, לאחר שהחברה פרסמה הבוקר את תוצאותיה לרבעון השני. בלאומי שוקי הון ציינו בעקבות הדוחות, כי "הרווחיות ברבעון בהחלט מרשימה, ואנחנו מסכימים שהרמה השוטפת נמוכה יותר, אבל היא עדיין גבוהה ביחס לזו המשתקפת ממחיר המניה. נאמר זאת כך; גם אם נניח שהרווח המייצג יפחת בשיעור של 30% מזה שדווח, וזו הנחה קשה, אזי במחיר המניה הנוכחי איי.די.איי היא השקעה ראויה".

12:55

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב נסחרים בירידות חדות בהמשך לירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. מדד ת"א 35 מאבד 2.6%, ת"א 90 צונח ב-2.4% ומדד הבנקים יורד בשיעור דומה. בהמשך לזינוק בשיעור דו ספרתי בין אמצע יולי לאמצע אוגוסט, ולאחר מימושים של יותר מ-1% בסוף השבוע שעבר, אגרות החוב הממשלתיות השקליות  מזנקות בעד 2.5%, מה שמשקף ריצה של המשקיעים לנכסים בטוחים על רקע הזעזוע בשווקים בסוף השבוע האחרון.

בזק  צונחת ביותר מ-6%, קסטרו צונחת ב-5%, מניית הבורסה נופלת בשיעור דומה, סלקום צונחת ביותר מ-4%, פריגו צונחת ב-4.5%.

מניית קאנומד  מתרסקת ב-30%, פריון נטוורק  צונחת ב-15%, אקסלנז  נופלת ב-9%, מטומי  מאבדת 8.6%, אינטרקיור  צונחת ב-7.4%, עמיר שיווק ב-5%.

מנייתאיידיאיי ביטוח  מזנקת ב-5.5% כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות. כך גם מניית פתאל החזקות  שעולה לאחר הדוחות. עוד בולטות בעליות, כנגד המגמה, המניות עדיקה סטייל , מישורים , גולף , קליל  ורקח.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-290 מיליון שקל בלבד.

11:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל תחת לחץ, וזאת על רקע הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, נוכח העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, ולאחר החרפת הטון של הנשיא טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל.

כל מניות מדד ת"א 35, מלבד פתאל שעולה לאחר הדוחות, צבועות באדום. מדד ת"א-35 יורד ב-2.7%. ת"א-125 יורד ב-2.2%, מדד ת"א-90 רושם ירידות של 2.1%.

מניית בזק  מובילה את הירידות במדד ת"א 35 וצונחת בלמעלה מ-6.3%, בהמשך להודעה על מחיקת נכס מס בשווי של 1.2 מיליארד דולר ודחיית פרסום הדוחות. בי קום צונחת ב-8.4%, אינטרנט זהב נופלת בכ-5%.

פתאל החזקות  פרסמה הבוקר דוחות לפיהן ההכנסות של החברה עלו ב-74% לעומת הרבעון השני אשתקד והסתכמו ב-1.5 מיליארד שקל. 

מניית קאנומד  מתרסקת ב-30% בהמשך להודעתה על שריפה שפרצה בסוף השבוע האחרון בחממות הקנאביס של החברה בצפון. מחקירת השריפה עולה כי 180 שתילי קנאביס רפואי נשרפו.

מחזור המסחר בשוק המניות בשעה זו מסתכם ב-160 מיליון שקל.

09:46

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות חדות, על רקע הלחץ שנרשם ביום שישי האחרון בוול סטריט. המדדים המובילים בבורסה נופלים בעד 2.6% בפתיחה אחרי הירידות החדות שנרשמו בוול סטריט ביום שישי, וזאת על רקע החרפת מלחמת הסחר נוכח העלאות מכסים הדדית בין סין וארה"ב, והתבטאויות קשות של טראמפ נגד הפד.

מדד ת"א 35 מאבד 2.6%, ת"א 90 יורד ב-1.9%, מדד הבנקים מאבד 2%. כל מניות מדד ת"א 35 צבועות באדום בוהק.

מניית בזק  צוללת ב-6.6% בהמשך להודעה על מחיקת נכס מס בשווי של 1.2 מיליארד דולר ודחיית פרסום הדוחות. 

אופקו הלת'  צונחת ב-6.5%, טבע  ב-3.9%, טאואר  נופלת ב-4%, אנרג'יאן  וכיל  יורדות 3% כ"א.

מחזור המסחר בפתיחה נמוך מאד.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בירידות חדות, וזאת בצל החרפת יחסי הסחר בין סין לארה"ב בסוף השבוע האחרון, ולאחר הירידות החדות בוול סטריט ביום שישי שבאו בעקבות זאת, כאשר מדד הנאסד"ק צנח ב-3%, הזהב טיפס מעל ל-1,536 דולר לאונקייה, ומדד הפחד (VIX) נסק בשיעור דו-ספרתי.

לאחר הודעתה של סין על העלאת מכסים על סחורות מארה"ב בהיקף של 75 מיליארד דולר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קרא לחברות אמריקאיות שלא לעבוד מול סין ולחפש אלטרנטיבות סחר. הנשיא האמריקאי לא הסתפק בכך, ולאחר סגירה צורמת של המסחר בשישי, צייץ כי בכוונתו להעלות את המכסים על סחורות מסין בהיקף של 250 מיליארד דולר, מ-25% ל-30%, החל מ-1 באוקטובר. בנוסף, יועלו מכסים על סחורות בהיקף 300 מיליארד דולר מ-10% ל-15%, החל מ-1 בספטמבר.

המניות הדואליות חוזרות עם פערים שליליים מוול סטריט ועשוית לגרור עיכוב בפתיחה ("פתיחה אנגלית"). אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 7.5%, טבע עם פער שלילי של 4%, טאואר עם פער שלילי של 3.9%, אלביט מערכות ואורמת חוזרות עם פער שלילי של כ-2% כל אחת, ומניית איי.אפ.אפ חוזרת עם פער שלילי של 2.6%.

עונת הדוחות לרבעון השני בבורסה בתל אביב מגיעה לישורת האחרונה. קבוצת בזק דיווחה בסוף השבוע האחרון על מחיקה של נכס המס בהיקף של 1.2 מיליארד שקל, ברקע להודעת רשות ניירות ערך כי לא מתקיימים התנאים בשלב זה שיאפשרו לה לנצל את מכס המס במסגרת עסקת yes. על רקע זה, דוחות בזק, שהיו אמורים להתפרסם מחר (ב'), יידחו בכמה ימים.  

חברת התעופה אל על צפויה להודיעה על מועד חדש לפרסום הדוחות לרבעון השני, וזאת אחר שלא פרסמה את תוצאותיה כמתוכנן ב-14 לאוגוסט.

הצרות של טבע נמשכות. מדינת וירג'יניה מצטרפת לגל התביעות נגדה במסגרת פרשת משככי הכאבים. פטריק מוריסי, התובע הכללי של מערב וירג'יניה, הגיש תביעה נגד חברת התרופות הישראלית ונגד חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בגלל חלקן בפרשת האופיאוידים.

בשבוע החולף מדד ת"א 35 טיפס ב-2.7%, ומדד ת"א 90 עלה ב-5.2%.

עוד כתבות

נחושת במפעל סיני / צילום: רויטרס

מתכות עם הבנה כלכלית: מה אפשר ללמוד משוק הסחורות?

לשוק הסחורות יצא מוניטין של שוק ספקולטיבי ותנודתי במיוחד אשר קשה להסיק ממנו מסקנות ברורות ● אלא שמבט עליו יכול לספק לנו מידע רב ערך על הכלכלה הריאלית ולאן פניה, כל עוד נתבונן עליו בכלים הנכונים

רם כספי / איל יצהר

עו"ד רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

עו"ד כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של ראש הממשלה

גנץ, ריבלין ונתניהו / צילום: יובל שגב

נתניהו לגנץ: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות"; בכירים בכחול לבן: "ממשלת אחדות בלי נתניהו. לא נשב איתו"

רה"מ בהתבטאות יוצאת דופן הבוקר: "העם לא הכריע בין שני הגושים, לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר" ● רמז על נכונותו לרוטציה כשקרא לגנץ: "בוא נשתף פעולה כמו פרס ושמיר"

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל ע"י בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק / המחנה הדמוקרטי / צילום: המחנה הדמוקרטי

"אין לנו אג'נדה": הטעויות שהובילו לנפילת מפלגות השמאל

תוצאות הבחירות מציגות תמונה עגומה לגוש המשאל, שלמרות התחזקות במנדט, נותרו מצומק עם 11 מנדטים בלבד ● ליאת רון אירחה באולפן "גלובסטוק" את חה"כ לשעבר איתן כבל ואת ד"ר מוטי גיגי, ראש ביה"ס לתקשורת במכללת ספיר, כדי לנתח את הטעויות שהובילו את אזרחי ישראל לעזוב את המפלגות שהיו בעבר שחקניות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית ● האזינו

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

איילת שקד תשבור את הבלוק? "רעיון מעניין, אבל לא סגור"

יו"רית ימינה אמרה בראיון לרשת ב': "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים"

השופטת ורדה וירט לבנה/ צילום: אוריה תדמור

יובל לבתי הדין לעבודה: יותר זכויות לעובדים, יותר שקיפות ביחסי העבודה, פחות הפליה

השבוע מציינת מערכת המשפט 50 שנה להקמת בתי הדין לעבודה • מומחי משפט מסכמים את ההישגים, משרטטים את האתגרים, אך חלוקים בשאלה: האם בתי הדין מוטים לטובת העובדים או המעסיקים

הנשיא דולנד טראמפ והנשיא ברק אובמה בטקס מינויו של טראמפ לנשיא בינואר 2016 / צילום: רויטרס

היועץ החדש לביטחון לאומי בבית הלבן: השווה בעבר את טראמפ לאובמה

● רוברט אובראיין, שהנשיא מינה אותו לתפקיד אתמול, אמר על המועמד טראמפ ב-2016, בפריימריס של המפלגה הרפובליקאית: הוא קרוב יותר להשקפת העולם של אובמה כלפי ישראל מאשר להשקפת ה'בייס' הרפובליקאי ● ג'ון בולטון, היועץ הקודם, תוקף את טראמפ: ההתקפה על סעודיה נובעת מחולשת הנשיא, שלא הגיב על התקפה איראנית קודמת

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

"הצעה שאי אפשר לסרב לה": נכסים ובניין מוכרת לאמות את חלקה בקניון קריית אונו ב-545 מיליון שקל

לאחר המכירה תחזיק אמות במלוא הזכויות בנכס, הכולל קניון, שני מגדלי משרדים וחניון תת-קרקעי ● מחיר העסקה משקף תשואה של 5.87% ● מנכ"ל אמות: "אנו רואים את הפוטנציאל הגלום בנכס לאור מיקומו המרכזי באזור הנהנה בשנים האחרונות מהתחלות בנייה מסיביות"

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

ריבלין בטקס האזכרה לשמעון פרס ז"ל: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת"

נשיא המדינה בטקס האזכרה לנשיא פרס ז"ל: "גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה" ● ריבלין הוסיף כי האחריות מוטלת בעיקר על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי ועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאוול: "לא צופים מיתון"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות קלות בת"א לאחר הורדת הריבית בארה"ב; אופקו צונחת ב-4%

עליות באמות ובנכסים ובניין בעקבות העסקה למכירת 50% מקניון קריית אונו ● עזריאלי ובזן מובילות את העליות ● הפד הוריד ריבית ב-0.25%, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008 ● הדולר אינדקס טיפס ב-0.4% ● שוק האג"ח צפוי לעורר עניין לאחר הודעת הריבית של הפד ● טבע חוזרת עם פער שלילי של כ-1%

 

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

על רקע הקשיים במו"מ להסכם קיבוצי: שביתת פתע בפלאפון

בעקבות השביתה הודיעה הנהלת פלאפון כי בשל עיצומי עובדים חלק ממוקדי השירות ייסגרו, ולכן זמני ההמתנה יהיו ארוכים מהרגיל

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

פרופ’ דפנה קריבן/ צילום: שלומי יוסף

עלייתו של השכיר היזם: בעל חזון ולא מתכוון לפתוח עסק משלו

פרופ' דפנה קריב, החוקרת אקוסיסטם של יזמות, מצביעה על תופעה חדשה: יזמות פנים-ארגונית, שמאפשרת גם לשכירים לממש את הלהט היזמי שלהם ● בראיון ל"גלובס" היא מסבירה מדוע כדאי לחברה להעמיד לרשות עובדיה סוללה של מנטורים ולשתף פעולה עם אקסלרטורים

גיל דון, מנכ”ל ספליטיט / צילום:  כדיה לוי

"גיל עשה עבודה מצוינת": מייסד חברת הפינטק ספליטיט יעזוב את תפקיד המנכ"ל

מניית ספליטיט עלתה ב-153% מאז הונפקה באוסטרליה בתחילת השנה ● המנג"ל הפורש גיל דון ימונה למנהל אזור