גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"עדיף להשקיע במניות נדל"ן מניב מאשר לקנות דירה": שמואל לב, מבעלי אנליסט ומוותיקי שוק ההון, בראיון

שמואל לב מספר בראיון נדיר למה אין תחליף לניתוח כלכלי, על הקשר בין מנהלים טובים לחברות טובות, ואיך זה שלא מכר את מניותיו בבית ההשקעות ● וגם: איזו המלצת השקעה משתלמת נתן לבנו כשזה חגג בר-מצווה?

שמואל לב / צילום: כדיה לוי
שמואל לב / צילום: כדיה לוי

שוק ההון עבר בשני העשורים האחרונים טלטלות ושינויים רבים. בתי השקעות ותיקים נעלמו או התמזגו ואחרים, שהיו קטנים מאוד או לא קיימים בכלל לפני שני עשורים, גדלו לממדי ענק במונחים ישראליים. אנליסט היה אחד מבתי ההשקעות הראשונים שהוקמו בארץ, הרבה לפני "המפץ הגדול" בתחום הפיננסים בשנת 2005 ("רפורמת בכר") שהקפיצה את רמת התחרות בשוק ההון.

אנליסט, שזוכה בשוק למוניטין של בית השקעות איכותי, הוקם בשנת 1985 על ידי שלושה שותפים - שמואל לב, אהוד שילוני וקובי שמר, שפרש בהמשך. למרות ההערכה המקצועית לה זוכים בית ההשקעות ומנהליו, הוא נותר בית השקעות בינוני, המנהל כיום כ-30 מיליארד שקל - הרחק מאחורי בתי השקעות צומחים כאלטשולר שחם וילין לפידות, שהוקמו שנים רבות אחריו, אך מנהלים כיום כספים בהיקף גדול פי כמה וכמה וגם מציגים רווח גבוה בהרבה. 

לשמואל לב, 71, אחד מוותיקי שוק ההון, יש ניסיון של יותר מ-40 שנה בתחום ההשקעות, לב נמנע בדרך כלל מראיונות לתקשורת, אך הוא חורג ממנהגו זה לרגל "חגיגות" 25 שנה להקמת קופת הגמל הראשונה על ידי בית השקעות פרטי: "קיבלנו ב-1994 אישור להקים קופת גמל. עד אז הכל נוהל על ידי הבנקים כמעט בלי דרגות חופש, כשכל הקופות היו די דומות זו לזו. למעשה, זה לא היה ניהול השקעות אלא יותר צנרת שהעבירה את כספי החסכונות של הציבור כהלוואה למשרד האוצר תמורת עמלות ודמי ניהול. על הרקע הזה הקמנו קופה ראשונה שהחלה לנהל ממש נכסים ולא לקבל אג"ח מיועדות בתשואה של כ-5%", הוא אומר בראיון ל"גלובס". "אם תבדקו את התשואה המצטברת של אנליסט גמל ישראל, תראו שמי שהשקיע 100 שקל ב-1994, יש לו היום כ-1,420 שקל. כלומר תשואה נומינלית של 1,320%".

עודף התשואה שמפגינה אנליסט גמל ישראל על ממוצע שוק הגמל עומד על כ-3.8% בשנה ב-20 השנים האחרונות ועודף התשואה שמציגה קרן ההשתלמות של בית ההשקעות, אנליסט השתלמות כללי, עומד  בממוצע על כ-1.6% ב-15 השנים האחרונות (לפי נתוני גמל נט). לב: "אנחנו באנליסט משקיעים המון בניתוח חברות, באנליזה של אג"ח ורואים את זה בתשואות המצטברות".

את המחצית הראשונה של השנה סיים אנליסט עם הכנסות של כ-53 מיליון שקל, ירידה של 20% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת, על רקע פדיונות כבדים שספגו קרנות הנאמנות שלו, שההכנסות ממנה צנחו ב-31% לרמה של 29.2 מיליון שקל. הרווח התפעולי עמד על כ-21.6 מיליון שקל, עלייה של 43% לעומת המחצית המקבילה, על רקע רווח של כ-10 מיליון שקל מעליית ערך תיק ני"ע שמנהל בית ההשקעות (נוסטרו) לעומת הפסד של כ-2 מיליון שקל בסעיף זה בחצי הראשון של 2018. בשורה התחתונה הציג אנליסט רווח של כ-12.7 מיליון שקל, גידול של 87% לעומת התקופה המקבילה.

שווי שוק החברה בבורסה עומד על כ-205 מיליון שקל, לאחר עלייה של כ-30% בשלוש השנים האחרונות. לשם השוואה, שוויו של בית ההשקעות הצעיר מור עומד על כ-320 מיליון שקל, מיטב דש על כ-840 מיליון שקל ופעילות הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם גמל שהונפקה לאחרונה בבורסה כבר הגיעה לשווי של כ-1.6 מיליארד שקל, לאחר עלייה של 33% בפרק זמן של כחודשיים.

מניית אנליסט

עולם ההשקעות היום שונה לגמרי. איך אתם רואים את אנליסט בעולם הזה?

"נכון. אז פרסמו דוחות פעם בשנה ולא היה אינטרנט. היום המידע מגיע תוך כמה שניות או דקות. אבל, למרות ההתפתחות הטכנולוגית המדהימה, נתוני הבסיס של חברה צריכים להיבחן לטווח הארוך ובניתוח עמוק. לנסות ולזהות מניה או אג"ח של חברה טובה שנסחרת ברמה אטרקטיבית, שאנחנו יכולים להחזיק אותה לזמן ממושך. גם היום צריך לבצע ניתוח חברות, למרות שיש כאלה שמתבססים יותר על מומנטום של נייר ערך בשוק לתקופה קצרה. אנחנו לא כאלה. אצלנו מתמקדים בטווח הארוך ופחות מסתכלים על התנודות בטווח הקצר".

בניגוד לבתי השקעות אחרים אתם לא משקיעים כמעט בפרסום ושיווק. לא פספסתם משהו?

"לא. אנחנו אוהבים את מה שאנחנו עושים ומשקיעים יותר במחקר וניהול ההשקעות. המדיניות שלנו היא פחות להשקיע בשיווק ויותר במחקר עומק".

הרבה בתי השקעות נמכרו או התמזגו עם אחרים בעשר השנים האחרונות ואתם לא.

"נכון. נוח לנו ככה. החברה רווחית לאורך השנים עם הון עצמי גדול מאוד. היו לנו הרבה הצעות למכור את החברה או להתמזג עם בית השקעות אחר, אבל זה לא נראה לנו". הסבר אפשרי לכך ניתן למצוא בבדיקה שערך "גלובס" לפני מספר שנים, אשר העלתה כי לב ושותפו לשליטה שילוני גרפו מאז 2006 ובמשך כ-10 שנים סכום מצטבר של קרוב ל-300 מיליון שקל מחלוקות דיבידנדים ושכר שקיבלו מבית ההשקעות.

"זה לא סוד שההשקעות הטובות בהייטק"

לצד התשואות הנאות שאנליסט מצליחה לספק ללקוחותיה בטווח הארוך בתחום הגמל והפנסיה, גם בתחום קרנות הנאמנות בית ההשקעות מצליח להניב תשואות גבוהות. קרן הנאמנות אנליסט מניות שהוקמה בסוף 1987 הניבה תשואה מצטברת של כ-7,400% (בממוצע כ-14.6% בשנה). עם זאת, בחמש השנים האחרונות, בהן הציגה תשואה מצטברת של כ-51%, היא מפגרת מאחורי הקרנות המנייתיות של, בין השאר, מור (תשואה של 78%), אלטשולר שחם (66%) וילין לפידות (64%).

לב נותר חסיד של ההשקעה במניות על פני אג"ח: "גם היום אנשים לא מודעים לזה שבטווח הארוך עדיף להשקיע במניות ולא באג"ח", הוא אומר. "גם במכשיר כמו קרן נאמנות שנתפס כמכשיר לטווח קצר יותר".

איזה סקטורים נראים לכם אטרקטיביים כיום?

"בשנים האחרונות סקטור הנדל"ן המניב נותן תשואה מאוד יפה. הצורך בנדל"ן מניב, שלא היה כמעט קיים לפני 10-15 שנים, רק הולך ומתרחב, בעיקר בגלל התפתחות מגזרי ההייטק השונים. אנחנו זיהינו את המגמה הזאת כבר לפני כמה שנים. לדעתנו, הרבה יותר כדאי להשקיע במניית נדל"ן מניב מאשר לקנות דירה. רוב החברות האלה מצליחות להשיג תשואה שנתית של כ-8% על הנכסים ואילו עלות הכסף שלהן עומדת כיום על כ-2% לשנה. הן ממונפות ב-50% בערך או קצת יותר, אז כמובן שההון העצמי שלך עושה הרבה יותר לעומת דירה להשקעה. לכן התשואה במניות הנדל"ן המניב תהיה גבוהה יותר לעומת קניית דירה או אג"ח. עם זאת, צריך כמובן לזכור שמדובר במניות שיכולות לרדת ב-30% או יותר בשנה מסוימת או אפילו בפרק זמן של כמה חודשים בודדים".

ללב יש דוגמה מהחיים הפרטיים שלו: "הבן שלי קיבל מתנה לבר-מצווה שלו, 6,000 שקל. זה היה בשנת 1990 וכשהוא שאל, ייעצתי לו להשקיע את הכסף במניות של חברת הנדל"ן גב ים. היום המתנה הזאת שווה כ-149 אלף שקל ובדרך הוא קיבל הרבה מאוד דיבידנדים, תשואה של 2%-4% לשנה. זו דוגמה טובה לכל הענף הזה על פני כ-30 שנה".

מה עוד חוץ מנדל"ן מניב?

"זה לא סוד שההשקעות הטובות היו בתחום הטכנולוגיה. בשנים האחרונות יש חברות שמאוד הצליחו. אנחנו למשל מושקעים באלביט מערכות הרבה שנים, וגם בחברת WIX, שמאוד הצליחה בשנים האחרונות".

מהצד השני, מאיזה השקעות אתם מתרחקים?

"היו הרבה חברות שהונפקו בתקופות גאות קיצונית בשוק המניות. היום זה כבר לא קיים, גם אין כמעט הרצות של מניות. אנחנו גם נזהרים מ'חברות הייפ', שהוקמו בן רגע ומי שנגע בהן הפסיד הרבה כסף. למשל, לא נכנסנו בכלל לתחום הקנאביס. קשה מאוד עד בלתי אפשרי להעריך את השווי של החברות האלה ומי שטועה יכול להפסיד 70%-80% מהשקעתו בקלות".

מיקוד באג"ח בדירוגים נמוכים יותר

לב מספר כי הופתע מעוצמת הירידות שחוו בשנים האחרונות מניות הפארמה ובתוכן קריסתה של מניית טבע, פעם מניית העם.

החזקתם במניות טבע?

"לא הרבה וכיום ההחזקה שלנו שם שואפת לאפס. עשו שם שגיאות מאוד גסות, כמו לקנות במינוף גבוה עסק שמדרדר. הניסיון מראה שהרבה מאוד חברות מעדו בזה שהן ניסו לרכוש עסקים במינוף גבוה. במועד הביצוע העסקה נראית טוב, אבל אם משהו משתבש בדרך אתה נמחק".

איך אתה רואה את מצב השוק כיום?

"בשוק האג"ח מתקיים מצב שלא חוויתי אותו ב-40 השנים שאני פעיל בשוק. היום באג"ח ממשלתית ל-10 שנים יש אפס תשואה ריאלית, כלומר יש רווח אפסי ל-10 שנים ורווח מאוד קטן ל-15 שנים. זו בעיה גדולה מאוד לחוסכים לפנסיה בארץ, כי תמיד היה רווח ריאלי של 2%-4%.

"זו בעיה בכל העולם, אז החיים שלנו קשים. אנחנו פחות מושקעים באג"ח ממשלתיות לעומת אחרים וזה לא כל כך הצליח השנה כי האג"ח הממשלתיות טסו והניבו תשואות גבוהות מאוד. באשר לאפיק הקונצרני, התחושה שלי היא שרוב הזמן השוק מעניש יותר מדי את החברות עם הדירוגים הנמוכים ואם אתה יודע לברור ולבחור את החברות היותר טובות, אתה יכול לספק תשואות גבוהות".

מה אתה חושב על חברות הנדל"ן האמריקאיות שהנפיקו אג"ח בת"א?

"חלק מהירידות שהיו שם יצרו הזדמנויות מכיוון שהגיעו פדיונות ענק לקרנות הנאמנות. הגדלנו החזקות שם בתקופת הירידות החדות בדצמבר, כי בתשואות של 15% ויותר הערכנו שכרית הביטחון שם מספיק גבוהה".

אז אתם מתמקדים באג"ח בדירוגים נמוכים יותר?

"כן. אנחנו משתדלים לבדוק ולראות איפה השוק מעניש יתר על המידה חברות טובות יחסית. גם אם 10% מהתפוחים בארגז רקובים אבל אתה קונה אותו בהנחה של 25%, אז תשיג תשואה גבוהה. צריך כמובן להשקיע הרבה בניתוח ובהכרת החברות".

"המחירים היום לא נורא מנופחים"

מה לגבי השקעה במניות היום?

"אני בדעה שרוב הזמן אתה צריך להיות בפנים ולא בחוץ. את השוק קשה מאוד לתזמן. לטווח הארוך עודף התשואה קיים, למעט אולי בתקופות קיצון כמו בשנת 2000 בנאסד"ק. המחירים היום לא נורא מנופחים. מניות בנקים למשל שעושות 10% על ההון העצמי לא יקרות גם היום".

אתם מנסים לנתח גם אירועי מאקרו?

"הבעיה עם אירועי מאקרו היא שאתה לא יודע אם לקנות או למכור בעקבות האירוע. מאוד קשה לדעת אם המידע כבר מגולם בשוק או לא. השוק נוטה להקצין כל אירוע. אנחנו מתוך ניסיון והשקעת זמן מנסים להעריך אם השוק נמצא בתגובת יתר למעלה או למטה ולא תמיד מצליחים".

מה אתה חושב על הסיטואציה הנוכחית בקבוצת דלק, שנפלה חזק לאחרונה בעקבות רכישת נכסי שברון בים הצפוני?

"תגיד לי מה יהיו מחירי הנפט ואני אגיד לך מה יקרה שם. אם מחירי הנפט יהיו גבוהים, אז תשובה עשה את עסקת החיים שלו ואם מחירי הנפט יירדו, אז הוא יהיה בצרות. זה הימור גדול בסך הכל. גם לגבי מחירי הגז אי אפשר לדעת מה יקרה בעתיד; יכול להיות שהאמריקאים ימכרו כאן ובאירופה גז טבעי במחיר של 3 דולר ליחידת חום באמצעות אוניות גז".

אתם משקיעים גם לפי איכות ההנהלה?

"במשך השנים אתה לומד להעריך את המנהלים הטובים יותר. אם אתה מסתכל על הנדל"ן המניב, אתה רואה למשל שנתן חץ מיעט בשגיאות לאורך השנים ורואים את זה בתשואה של המניה, אלוני חץ. כמעט תמיד חברות שהגיעו לתוצאות טובות זה בקורלציה עם המנהלים הטובים יותר. לפעמים רוח גבית בתחום הפעילות עוזרת, אבל יש מנהלים טובים שמצליחים גם בלי רוח גבית חזקה".

"גם אלפרד אקירוב הנפיק את אלרוב כחברה מאוד קטנה בשנת 1983 ובניהול נבון הוא הגיע רחוק במשך הזמן. בתחום הביטוח הראל התחילה כסוכנות ביטוח קטנה שהונפקה בשנת 1982 והגיעה היום להיות החברה הכי גדולה בתחום הביטוח. יאיר המבורגר עשה ועדיין עושה שם עבודה מאוד טובה. וורן באפט אמר פעם שבתחום הביטוח אפשר לראות בבירור מי יודע לנהל טוב ומי פחות".

גופי ההשקעה המקומיים מעבירים יותר ויותר השקעות לחו"ל בשנים האחרונות. כיצד אתם מושפעים מזה?

"בגלל שהבורסה של תל אביב הצטמקה בשנים האחרונות מבחינת מספר החברות הנסחרות וגם היקף הסחירות, מן הסתם בתי ההשקעות הגדולים צריכים יותר ויותר לצאת להשקעות בחו"ל. לנו, בתור גוף בינוני, זה מעניק יתרון מסוים, כי אם אנחנו מזהים למשל הנפקת אג"ח אטרקטיבית בשוק המקומי, אנחנו יכולים להשקיע שם במשקל גבוה יותר לעומת הגופים הגדולים". 

עוד כתבות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר ● הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מזהירים מעליית מחירים

ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים: "המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למיחזור וטיפול בפסולת, ולמרות זאת הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית"

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

אחרי שמונה שנים: ארגון העיתונאים נפרד סופית מההסתדרות

זאת כפי שפורסם ב"גלובס" ● הארגון החדש יוקם במסגרת של עמותה, ובשלב זה לא צפויים להתנהל שינויים בכל הנוגע לגביית דמי החבר מכ-3,500 העובדים שהוא מייצג ● יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי: "המתווה אליו הגענו עם ההסתדרות מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות"

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

המבוי הסתום בברקזיט שולח את בורסות אירופה לירידות

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת לאור המשך חוסר היציבות הגלובלי ● בהונג קונג ירידות של 1.1% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה ע"י הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון בנוגע לברקזיט נדחתה

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

תגמול אופציות נדיב הזניק את שכרו של ניר צוק מפאלו אלטו ל-36 מיליון דולר ב-2019

פאלו אלטו, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, כבר נסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר, אף שאינה רווחית לפי כללי החשבונאות המקובלים ● עלות שכר חמשת בכירי החברה, עיקרה בתגמול אופציות, הסתכמה השנה בכ-170 מיליון דולר

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשה שהגישה להקפאת הליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות החברה ופגיעה קשה במוניטין שלה ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה, מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

סניף של איל מקיאג בדיזנגוף סנטר / צילום: יח"צ

מניקור עד הבית: איל מקיאג' רוכשת סטארט-אפ להזמנת שירותי קוסמטיקה לבית הלקוח

מחיר העסקה לא פורסם ● הסטארט-אפ מיסביז, שהוקם לפני ארבע שנים, פיתח זירת מסחר מקוונת המאפשר הזמנת שירותי טיפוח, והוא פעיל בישראל ובבריטניה ● עד כה הושקעו בסטארט-אפ מעל 5 מיליון דולר

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

לקנות קפה ברשת: שטראוס הופכת לחברת המזון הראשונה שמוכרת באמזון, וזו עשויה להיות תחילתה של מהפכה

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה