גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, מדד ת"א השיל 0.4% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.2%. מניית דלק זינקה ב-9.6% כשברקע צפויים קשיי אספקת נפט על רקע פגיעה במתקני הפקה בסעודיה, מה שעשוי לגרור עלייה חדה במחיר הנפט.

מחזור המסחר בבורסה הסתכם ב-409 מיליון שקל בלבד.

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה מעורבת מתונה, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה מעורבת מתונה.

את שבוע המסחר הקודם סיכמה הבורסה המקומית בכיוון חיובי למדי, עם טיפוס של כ-3.5% שרשם ת"א 35, וזאת אחרי כמה שבועות במהלכם גדלו חוסר היציבות והתנודתיות במסחר בשוק המקומי בהשפעת המתרחש בעולם. עם העליות בשבוע החולף משלים ת"א 35 טיפוס של כ-10% מתחילת השנה.

בצד השלילי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של לייבפרסון, נייס וטבע נחלשות בכ-2%-3%. לעומתן, מניות קבוצת דלק  ואנרג'יאן  קופצות בכ-5%-7%. ברקע לעליות החדות בשתי המניות עומדות הערכות ולפיהן מחירי הנפט יקפצו עם פתיחת שבוע המסחר בעולם, וזאת לאחר מתקפת הטרור שנעשתה על תשתיות נפט בסעודיה, מה צפוי לצמצם את היקף הפקת הנפט במדינה.

עוד במסחר, מניית אודיוקודס  קופצת בכ-7%, אחרי שנהנתה מעליות חדות גם במסחר בארה"ב, ללא דיווח מצד החברה.

חברת פורסייט  דיווחה כי חתמה על הסכם "עם יצרן המצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין", ומנייתה מטפסת בכ-6%.

מניית טוגדר  מתחזקת בכ-5%-6%, אחרי שהחברה עדכנה כי סיכמה על השקעה בחברת קנאבליס, בה היא מחזיקה במלואה, ועל כוונה לפעול להנפקת החברה הבת בארה"ב או בקנדה. עוד בין מניות הקנאביס מניית אינטרקיור  קופצת בשיעורים דומים.

יחידות ההשתתפות של גבעות  צונחות אחרי שהשותפות פרסמה עדכון בקשר לתכנית פיתוח שדה מגד, ובמסגרתה דיווחה בין היתר כי חברת שפיר הנדסה אינה מתכוונת להצטרף להשקעה בשדה בשלב הנוכחי וכן כי השותף האמריקאי הפוטנציאלי הודיע כי "נדרש לו זמן נוסף על-מנת לגבש החלטת השקעה סופית".

מניית ברנמילר  טסה בכ-20% במחזור מסחר לא גדול, אחרי שהחברה עדכנה בסוף השבוע כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב עם חברה ברזילאית להשקעה של כ-3 מיליון דולר בברנמילר, בעסקה להקצאת מניות לחברה הברזילאית לפי מחיר מניה הגבוה משמעותית משוויה בבורסה הבוקר.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ובין הסדרות שבלטו בצד השלילי היו חלק מאלה של חברת סלקום , שהירידות בהן התקרבו במהלך המסחר לכ-1%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמו ירידות שערים חדות, שהגיעו בחלק מהסדרות עד לכ-1%, אחרי כיוון דומה שאפיין את המסחר באפיק הממשלתי בארה"ב.

מנתוני הבורסה עולה כי שבוע המסחר החולף התאפיין בפעילות אינטנסיבית למדי בשוק האג"ח הקונצרני, בסיכומו בוצעו תשע הנפקות של אג"ח שקליות, עם גיוסים בסכום כולל של כ-2.3 מיליארד שקל. ההנפקה הבולטת הייתה של בנק בינלאומי שגייסה כ-710 מיליון שקל, ונוסף אליה בלטו בגיוסים חברות הנדל"ן. נוסף לגיוסים אלה, בסיכום שבועי בוצעו שתי הנפקות אג"ח מובנות לפיקדונות בנקאיים, של הראל פיקדון סחיר ושל אלה פקדונות, בהיקף כולל של כ-730 מיליון שקל.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-245 מיליון שקל בלבד.

13:15

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 משיל 0.16%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.1%. ביום שלישי הקרוב לא יתקיים מסחר בתל אביב על רקע הבחירות לכנסת.

מניית דלק  מזנקת ביותר מ-6%. בסוף השבוע האחרון הותקפו שני מתקני הפקת נפט הגדולים בסעודיה, מה שעשוי להביא לצמצום הפקת הנפט.

11:30

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב נסחרים במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 משיל 0.25%, ת"א 90 ללא שינוי, מדד ת"א תקשורת וטכנולוגיה עולה בכ-1%.

מניית אל על  צונחת ב-3.5%, פריון נטוורק  נופלת ב-8.2%, טבע  מאבדת 2.5%, נייס  יורדת ב-2.4%, ומניות הגז מרכזות עניין על רקע הצפי לקפיצה במחיר הנפט נוכח קשיי האספקה בסעודיה, כך דלק קבוצה  עולה ב-3.8%, ונאוויטס  עולה ביותר מ-1%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסם היום את מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. כלכלני לידר שוק הון צופים מדד של 0.2% בהשפעת עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירויות) בשיעור של 0.5%, התייקרות של 4.7% במחירי הפירות והירקות, ועלייה עונתית במחירי הבראה ונופש בישראל בשיעור של 9.6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-130 מיליון שקל בלבד.

09:45

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת, כאשר מדד ת"א 35 משיל 0.1%, מדד ת"א 90 יורד בשיעור דומה ומדד הבנקים מטפס ב-0.35%. אגרות החוב הממשלתיות נסחרות בירידות חדות, ממשלתית שקלית הארוכה צונחת ב-1.5%. זאת, בדומה לסנטימנט בשוק האג"ח בוול סטריט בסוף השבוע האחרון, שם נרשמה עליית תשואות לאחר נתוני מאקרו חיובייים.

מניית דלק  קופצת ב-5.2% ברקע לדיווח על אפשרות לקשיי אספקת הנפט על רקע האירוע בסעודיה, טבע  מאבדת 3%, נייס  יורדת ב-2.4%.

אלביט מערכות  השלימה את רכישת פעילות ראיית הלילה של חברת Harris, בתמורה ל-350 מיליון דולר. אלביט הודיעה על הרכישה לפני כחצי שנה וכדי לממן אותה, היא גייסה בחודש אפריל 665 מיליון שקל בהנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים. זוהי רכישה משמעותית נוספת לאלביט לאחר שהשלימה בסוף 2018 את רכישת תעש מידי המדינה ב-1.9 מיליארד שקל, ועוד קודם לכן רכשה את Universal מארה"ב ב-120 מיליון דולר.

חברת פורסייט  דיווחה על הסכם עם יצרן מצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין. לפי הודעת החברה מדובר ב-Infrared Guide Wuhan, תאגיד סיני ששוויו 2.7 מיליארד דולר ונסחר בבורת שנזן.

06:30

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה הססנית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ובהמשך לדיווח אתמול על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב.

מדד דאו ג'ונס טיפס ביום שישי ב-0.14% ובכך סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה. מנגד, מדד הנאסד"ק השיל 0.22% מערכו.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב נרשמו עליות. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%.

לקראת פתיחת המסחר הבוקר, מניית הפארמה הדואלית אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.5%. מנגד, מניית טבע חוזרת עם פער שלילי של למעלה מ-3%. אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 0.7%, אורמת חוזרת עם פער שלילי של 0.6%, ומנגד מניית טאואר חוזרת עם פער חיובי של 2%. מניית בזק תמשיך לרכז עניין לאחר זינוק של יותר מ-7% המסחר האחרון.

אתמול דווח על הקלות מצד סין של חלק מהמכסים על סחורה חקלאית אמריקאית, מה שמעלה אופטימיות סביב ההתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. ההקלות מצד סין מגיעות לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ דחה את הטלת הסבב החדש של מכסים על סחורות יצוא מסין כמחווה של רצון טוב לאחרי החגים.

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל (Generation Capital) גייסה ביום חמישי 525 מיליון שקל בהקצאת הון לא אחידה, בעוד הביקושים הגיעו ל-640 מיליון שקל. המשקיעים הגדולים בהנפקה, היו מגדל, כלל, הראל, הפניקס, פסגות, מיטב וקרן ספרא. מור השקעות שמו מעל 100 מיליון שקל בהנפקה. מנגד, ילין לפידות, אלטשולר שחם-גמל ומנורה לא השתתפו בהנפקה.

עוד כתבות

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו להתנגד לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

יציבות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

מנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: האם מתוך הטראומה יצמח עידן חדש לתעשיית ההייטק?

כישלון ההנפקה של WeWork והחולשה של מניית אובר הוביל את סופטבנק היפנית לשקול מחדש את מדיניות ההשקעות שלה ולשים דגש על רווח ולא רק על צמיחה מהירה ● האם תעשיית ההייטק עומדת לפני שינוי תפיסתי דרמטי, ומה יהיו ההשלכות של כך? ● פרשנות

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"