גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך משווים את כמות העוסקים בספורט בישראל לרמת שאר העולם?

האדריכל מידד גנדלר ממשרד V5 אדריכלים חושב שצריך להגדיל דרמטית את היצע מתקני הספורט בארץ ● "הנושא של תרבות הפנאי, הספורט והפעילות הגופנית הוא שווה-ערך בעיניי לשעת לימוד של ילד"

האדריכל מידד גנדלר, משרד V5 / צילום: מוריה כהן
האדריכל מידד גנדלר, משרד V5 / צילום: מוריה כהן

שיעור העוסקים בספורט בארץ נמוך מהשיעור בעולם המערבי, אף שהוא נמצא במגמת עלייה. אחת מהבעיות בתחום היא שבארץ לא תמיד יש בכלל איפה לעשות ספורט - או אפילו לקיים שיעורי ספורט מסודרים. "במדינות המפותחות באירופה ובארה"ב ילדים מקבלים פעילויות ספורט ענפות מכל הסוגים, ויש חשיבה גם על הפעילות הספורטיבית המשלימה", אומר האדריכל מידד גנדלר ממשרד V5.

"זה לא רק 'קחו כדור ותשחקו במגרש'. הנושא של תרבות הפנאי, הספורט והפעילות הגופנית הוא שווה-ערך בעיניי לשעת לימוד. הילדים צריכים לקבל מעטפת של תשתית לפעילות גופנית. אבל בארץ, יוצאים החוצה לרוץ במדרכות שסביב לבית הספר, ולא תמיד יש איפה. מרכזי ספורט ובטח בריכת שחייה וחדרי פעילות הם תשתית ציבורית. בעיניים שלי הם לא שונים מבית ספר, מגני ילדים, מבתי כנסת ואפילו ממדרכות וכבישים", הוא מוסיף.

דווקא בשנים האחרונות ניכרת תנופת בנייה של מתקני ספורט. יש גם הרבה מתקני כושר בחוץ.

"גם אם יש שטחים ומתקנים, הם לא תמיד מנוצלים נכון. אני גר באור יהודה, הבריכה אצלנו עברה שיפוץ ונראית מאוד יפה - אבל היא פתוחה בקושי חמישה חודשים בשנה כי היא לא מקורה. מי שרוצה לעסוק בשחייה כל השנה צריך לנדוד לקריית אונו או לגבעתיים. וזה לא יישוב קטן - זו עיר.

"כל עיר צריכה אולמות ספורט, צריכה חדרי כושר ציבוריים, ורצוי שהם יהיו ליד קריות חינוך כדי שאפשר יהיה לנצל אותם גם בבוקר, גם אחר הצהרים וגם בערב לשימוש הקהילה. במקרה של אולם ספורט שנבנה ליד בית ספר זה כבר נעשה ככה".

הבעיה היא שלבנות מתקני ספורט זה לא עסק זול וזה גם לא מרוויח.

"ברשויות המקומיות החזקות זה כמובן פחות בעיה. אנחנו תכננו קנטרי גדול לעיריית ראשון לציון. זה פרויקט בהיקף כספי גדול של 47 מיליון שקל, שנבנה על ידי החברה הכלכלית ראשון ומופעל על ידי החברה העירונית. כיום נמצא בשלבי בנייה פרויקט במודיעין, בהיקף כספי דומה. גם הוא נבנה על ידי החברה הכלכלית של העיר ויופעל על ידי זרוע של העירייה - כלומר נבנה מכספים עירוניים. אבל אלה הרשויות החזקות".

תכננתם גם את הבריכה ברהט.

"זה היה פרויקט לאומי כי זו הבריכה הראשונה במגזר הבדואי. ילדים בדואים היו צריכים להרחיק עד אום אל פאחם בשביל ללמוד שחייה, כי בבאר שבע לא נתנו להם להיכנס וגם לא בעומר. שם הרשות כמעט לא שמה כסף - הכול ממשרדי הממשלה, קרוב ל-26 מיליון שקל. אגב, יש להם כבר 4,000 מנויים. זו עיר גדולה".

מה עושים במקומות אחרים?

"במקומות אחרים אנחנו רואים שיטת BOT (בנה-הפעל-העבר). לפעמים זה מצליח ולפעמים לא. חדרי כושר וחדרי חוגים יכולים להרוויח כסף, אבל בריכה לא. אז איך העירייה יכולה לתת תמריץ ליזמים שיקימו את מרכז הספורט על חשבונם? אפשר לתת לתושבים משהו דוגמת מנוי מסובסד או שעות שהעירייה יכולה להשתמש, ובמקביל לתת תמריצים ליזמים".

אילו תמריצים אתה מכיר?

"אפשר לתת תמריצים מסחריים - בפרויקט בחדרה יש שטחי מסחר שהיזם מקבל. תמריץ נהדר אחר הוא דיור מוגן. אם את בונה היום מרכז ספורט ומעליו יש דיור מוגן - זה 500 מנויים במכה, ולפעמים הסבא והסבתא מביאים את הנכדים. אם זה ממוקם במקום עירוני מרכזי, אז אוכלוסייה חזקה תבוא ותעשה מנוי. ביהוד רצו לעשות דבר כזה ומשרד הפנים מתנגד. המכרז אמור לצאת מחדש".

אז שוב אנחנו מדברים על הרשויות החזקות.

"תמריץ אחר הוא משרדים או מגורים. מגדלי תל אביב זה פרויקט שיש בו מרכז מסחרי וקנטרי למטה. ברגע שיש מרכז מסחרי, שמביא אנשים, ויש מעל מגורים, ובהכרח מרכז מסחרי נמצא במקומות מרכזיים ולא בשכונות מגורים.

"אפילו ברשויות החזקות יחסית זה לא כל כך פשוט: התחלנו לתכנן היכל ספורט גדול בנתניה, שנפל בגלל שהיזם הפרטי לא קיבל שטחים מסחריים כי על שטח חום אי אפשר לפתוח מסחר בשבת". 

עוד כתבות

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

מנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: האם מתוך הטראומה יצמח עידן חדש לתעשיית ההייטק?

כישלון ההנפקה של WeWork והחולשה של מניית אובר הוביל את סופטבנק היפנית לשקול מחדש את מדיניות ההשקעות שלה ולשים דגש על רווח ולא רק על צמיחה מהירה ● האם תעשיית ההייטק עומדת לפני שינוי תפיסתי דרמטי, ומה יהיו ההשלכות של כך? ● פרשנות

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

המחלוקת: הדרישה להפוך את העובדים לשכירים ● באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אך ההגדרה אינה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

לפיד: "אפשר להקים ממשלה ביומיים. אדם אחד עוצר הכול"

ח"כ יאיר לפיד האשים את בנימין נתניהו בפלונטר הפוליטי בפוסט שפרסם בפייסבוק ● "כל מה שאומרים לו זה שהוא לא יוכל להיות ראש ממשלה בשנתיים הקרובות"