גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאיפה הגיעו המל"טים שהצליחו לסגור את ברז הנפט של ערב הסעודית?

"לא מתימן", אומר מייק פומפיאו, הוא מאשים את איראן, אבל טווח המל"טים הח'ותיים דווקא גדל ל-1,500 ק"מ ● השאלה היא למה להם להסתבך ● התשובה היא שסיבוכים הם הרגל רב שנים של מהפכנים אסלאמיסטים ● דעה

עשן עולה ממתקן הנפט של ערמקו בעיר אבקאיק/ צילום: רויטרס
עשן עולה ממתקן הנפט של ערמקו בעיר אבקאיק/ צילום: רויטרס

מהרי תימן? מן הגדה המערבית של החידקל? מן הצד הפרסי של המפרץ? מאיפה באו המל"טים, שהצליחו לסגור את ברז הנפט של ערב הסעודית, אם גם רק ליומיים-שלושה?

מיקומו של כן השילוח כמובן חשוב כשלעצמו. אם מיליציות ח'ותיות שיגרו אותו מתימן, כפי שהן מתיימרות, זה עניין אחד; אם מיליציות פרו-איראניות שיגרו אותו מתוך עיראק, זה עניין אחר; ואם משמרות המהפכה עשו כן מתוך איראן עצמה, זה כמובן עניין אחר עוד יותר.

מזכיר המדינה של ארה"ב אומר, כי "אין ראיות" שהמל"טים באו משטח תימן. מייק פומפיאו הבטיח ש"איראן תוחזק אחראית [...] לתוקפנות חסרת תקדים נגד אספקת האנרגיה של העולם". הסעודים אומרים שיש להם די נפט שאוב ומזוקק כדי למלא את החסר. השווקים אולי יאמינו לסעודים בטווח הקצר, אבל יכווצו את מצחם בטווח הארוך.

איפה בוצעו התקיפות

הכישלון החרוץ של הסעודים

הכיצד זה הסעודים נכשלו כישלון כה חרוץ בהגנה על מקור עושרם? המל"טים של הח'ותים פעילים זה שנתיים, והאפקטיביות שלהם עומדת בסימן עלייה.

עוד בחודש יולי, מל"ט ח'ותי פגע בבית זיקוק של חברת הנפט הלאומית ערמקו ליד הבירה ריאד. מל"טים ח'ותיים פגעו בשדות תעופה סעודיים, במפעל התפלה ובצינורות נפט. פעם אחת מל"ט ח'ותי הצליח להגיע עד נמל התעופה הבינלאומי של אבו דאבי. אבל הרוב הגדול של המל"טים הוזנקו נגד מטרות במערב סעודיה. עכשיו המזרח הרחוק של חצי האי ערב היה על הכוונת.

טכנולוגיית המל"טים של הח'ותים משתפרת והולכת. בארה"ב התפרסם עוד בחודש מאי, שהמל"ט המשוכלל ביותר בידי הח'ותים מסוגל לחצות מרחק של 1,500 ק"מ, במהירות של 240 קמ"ש. הסעודים אמנם הפילו עשרות מל"טים, אבל סוללות ה'פטריוט' שלהם לא עשו חיל, כפי שהתחוור לפחות מווידיאו אחד.

הסעודים יצטרכו להתאמץ מאוד כדי לשכנע את השווקים שמערכות ההגנה שלהם אינן פרוצות ללא תקנה.

על הרי תימן ישבנו וגם ירינו

הדעת מתקשה לתפוס כיצד אוסף של מיליציות בהרי צפון תימן מסוגל לפתח יכולת התקפית כזאת. מקורות מודיעין אמריקאיים, שצוטטו בחודשים האחרונים בעיתוני ארה"ב, כפרו בהנחה הרגילה שהח'ותים חייבים את יכולתם לאיראן.

מה שמדאיג בלוחמת המל"טים הוא הקלות המפתיעה שבה טכנולוגיה חוצה גבולות ומוכנסת לפעולה במאמץ קטן יחסית. הצלחת המל"טים של הח'ותים צריכה להדיר שינה מעיני כל ארץ מזרח תיכונית המטופלת במה שמכנים "לוחמה א-סימטרית".

אבל מחוץ לקשיים המיידיים של ערב הסעודית בהדיפת הח'ותים, השאלה החשובה ביותר היא על יסוד מה התקבלה ההחלטה לשגר את המל"טים. האם היא נועדה לשרת צרכים מקומיים, זאת אומרת ח'ותים נגד סעודים; או שהיא אבן על לוח המשחק הגיאו-אסטרטגי.

בהתחשב במטרות שנפגעו, ובהדים הבינלאומיים של הפגיעה, קצת קשה להאמין באופציה המקומית. אבל אין טעם להעמיד פנים שהדינמיקה של לוחמה שבטית ותהליך קבלת ההחלטות שלה קלים לאבחנה ולניתוח.

איך פדרציות שבטיות מחליטות

הבה ניזכר בטליבאן באפגניסטן לפני ספטמבר 2001. אמנם היה להם מנהיג מוכר, שסירב לשבת בעיר הבירה, אבל הייתה להם גם מועצת זקנים, ברוח מסורות שבטיות מקומיות. פעם אחר פעם זקני הטליבאן החמיצו הזדמנויות לשים קץ לפעילות אל קאעידה בשטחם. הם התענגו על הקנטת ארה"ב.

כאשר ממשל קלינטון האשים את אוסמה בן לאדן בתכנון הפגיעה בשגרירויות ארה"ב במזרח אפריקה, ב-1998, תשובת הטליבאן הייתה "טוב, ננתק להם את הפקס". כך ממש.

כיוצא בזה, הטליבאן עמדו על סף חתימת הסכם עם ארה"ב בתחילת החודש, שהיה מביא התחלת פינוי של הכוחות האמריקאיים בתוך חודשיים. ארה"ב הסכימה לתמורה כמעט מגוחכת מצד הטליבאן. לאחר שטיוטת ההסכם כבר הונחה על השולחנות הרלוונטיים, הטליבאן החליטו להלום בקאבול, והרגו בין השאר חייל אמריקאי. תגובת טראמפ: הוא ביטל את המשא ומתן.

ערפל סמיך אופף את תהליך קבלת ההחלטות של הפדרציה השבטית הזו: מי מחליטים ואיך, ומי סרים למרותם ועל יסוד מה? שאלות דומות אפשר לשאול גם על הח'ותים.

בשעה שהקואליציה הסעודית-אמיראטית בתימן מתקרבת להתמוטטות; בשעה שהאמריקאים מנסים זה זמן מה ליצור ערוצי הידברות עם הח'ותים; בשעה שהאגף הניצי בבית הלבן נחלש (בעקבות הדחת היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, האנטי-איראני לתיאבון) - האומנם מל"ט בבתי הזיקוק משרת צורך אסטרטגי ארוך טווח של הח'ותים? הדעת נותנת שהוא עושה בדיוק את ההיפך.

כמובן, בהתחשב בעמימות של תהליך קבלת ההחלטות, ייתכן שאלמנטים בהנהגת הח'ותים דווקא רוצים להאריך את המלחמה. וכמובן, בהנהגת פטרוני הח'ותים באיראן יש תמיד אלמנטים הרוצים להכשיל תהליכים מדיניים.

האיראנים לא רוצים פיוס

תהליך קבלת ההחלטות בלשכה הסגלגלה בבית הלבן מצטיין בעצמו בדרגה ניכרת של עמימות, או של זחיחות הדעת. דיווחים עיתונאיים בסוף השבוע תיארו את נסיבות הדחתו של בולטון. היא באה בעקבות אי-הסכמה בין הנשיא ליועצו על עתיד הסנקציות נגד איראן. טראמפ היה מוכן להסיר חלק מהן, כדי לאפשר פגישה בינו לנשיא איראן במרכז האו"ם בניו יורק בשבוע הבא.

לא, טראמפ אינו משנה את דעתו. שטות היא לייחס לו השקפת עולם טבועה בחותם אידיאולוגי באיזשהו תחום של מדיניות. לשיטת טראמפ, היד הקשה כלפי יריבים אינה מיועדת להרוס אותם, או אפילו לבודד אותם לאורך זמן. היא מיועדת לגרור אותם אל שולחן המשא ומתן. שם, סביב השולחן, הנשיא משוכנע שהוא יוכל להוליך אותם אל החלטות רציונליות.

במשטר האיראני יש מאז ומעולם סיעה, הרואה פיוס עם ארה"ב כאיום ישיר על עצם הסיבה לקיומה של הרפובליקה האסלאמית. בעוד חודש וחצי נציין את יום השנה ה-40 לתפיסת הסגל של שגרירות ארה"ב בטהרן. זה קרה זמן קצר לאחר שראש ממשלת איראן פגש את היועץ לביטחון לאומי בממשל קרטר. רק זה היה חסר לשומרי הסף של המהפכה. הם חיסלו את תהליך הפיוס בעודו באיבו.

ממש כפי שהתקפת הטליבאן בקאבול טרפה את קלפי המשא ומתן, כך ההתקפה על בתי הזיקוק הסעודיים עומדת לשבש מהלכי פיוס כלפי איראן וכלפי הח'ותים.

הטעות הגדולה ביותר של בעלי תיאוריות קונספירציה היא ההנחה שכל תוצאה היא מכוונת, וממילא אלה היוצאים נשכרים הם בהכרח המבצעים. אין צורך להניח אוטומטית שיוזמי התקפת המל"ט הם אלה המתנגדים לדה-אסקלציה או לפיוס בין ארה"ב לאיראן. אבל צריך להודות שצירוף הנסיבות ולוח הזמנים הדיפלומטי מעוררים את הרושם הזה עצמו.

הסלמה של סכסוכים מדיניים וצבאיים אינה חלק מתוכנית הפעולה של דונלד טראמפ על סף שנת הבחירות לנשיאות.

הנשיא הזה אינו חובב מובהק של היסטוריה, אבל יועציו יכולים להיזכר בסתיו 1979: על סף שנת בחירות לנשיאות, ג'ימי קרטר קיבל בתוך חודשיים ופחות שני משברים בינלאומיים קטלניים, שהחישו את קץ נשיאותו. הוא היה הנשיא הדמוקרטי הראשון זה 90 שנה שלא הצליח לחזור ולהיבחר. משבר אחד היה באיראן (השגרירות), נובמבר 1979; משבר שני היה באפגניסטן (פלישת ברית המועצות), דצמבר 1979. מה מזכיר לכם הקול הבא. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

האי המלאכותי Palm Jumeirah, המרינה של דובאי ומחוז JBR, דובאי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתחילת דצמבר: ישראלים יוכלו לטוס לאיחוד האמירויות

זאת עוד לפני שייכנס לתוקף ההסכם הרשמי על פטור הוויזות ההדדי ● משרדי החוץ של ישראל והאמירויות סיכמו על הסדר ביניים, שיאפשר אשרה אלקטרונית על ידי מילוי טופס מקוון לתייר לפני הטיסה

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

שערוך מניות ויזה סייע לכאל לרשום רבעון חזק במיוחד

בשורה התחתונה רשמה החברה שבניהול לוי הלוי רווח רבעוני של 71 מיליון שקל, גידול של 22% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ● בנטרול ההשפעות החד-פעמיות רשמה כאל רווח של 51 מיליון שקל ברבעון - שיפור של כ-13% ביחס לרבעון המקביל

מטוסי אל על חונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

אל על הודיעה לעובדים: תישארו בחל"ת עד סוף דצמבר

למעלה מ-5,000 עובדי חברת התעופה נמצאים בחופשה ללא תשלום מאז חודש מרץ ● פעילות אל על נמצאת בצניחה חדה בעיצומה של תקופה סוערת עבור החברה

טראמפ מול ביידן / צילום: Associated Press

משקיעים בעתיד: לאן מועדות פניהם של השווקים הפיננסיים בארה"ב

מצב של נשיא דמוקרטי וסנאט רפובליקאי עלול ליצור שיתוק, אבל גם להקשות על הידוק הרגולציה על חברות הטכנולוגיה ● בינתיים טראמפ הוא הנשיא עד ינואר, והכלכלה צפויה לקבל תמריץ משמעותי

יפעת שאשא-ביטון, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם מקדם ההדבקה הוא קונספירציה שנועדה להכשיר סגר שלישי?

יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא-ביטון יצאה למאבק במושג יסודי באפידמיולוגיה ● בניגוד לדבריה, הוא לא נולד אתמול ● המשרוקית של גלובס 

מכבי קרסו / צילום: יוטיוב

האשמות חריפות ותלונות על "האזנות סתר בדירקטוריון": הסכסוך בקבוצת קרסו מסלים

מכבי קרסו, המחזיק ב-12.5% ממניות קרסו נדל"ן ומכהן בה כדירקטור, טוען כי המנכ"ל, הסמנכ"ל ומזכיר החברה השמיצו אותו כשטענו שהקליט בסתר ישיבת דירקטוריון ● קרסו נדל"ן: "מדובר בתביעת סרק שתכליתה סיבוב יחסי ציבור ותו לא"

מירי רגב  / צילום: שלומי יוסף

מירי רגב רוצה לעצור את המטרו? הוא כבר עלה לציבור לא פחות מחצי מיליארד שקל

שרת התחבורה מירי רגב הצהירה שתתנגד לפרויקט המטרו, אך הנחתה במקביל את המתכננים להמשיך בעבודתם עד להחלטת ממשלה • בדיקת גלובס מצאה שעלות תכנונו של פרויקט הענק נאמדת עד כה בכחצי מיליארד שקל

מגמנט. טכנולוגיה להטענה אלחוטית של כלי רכב חשמליים / צילום: מצגת החברה

מזכר ההבנות עם מגמנט פקע ומניית איי.סי.בי צונחת ב-52%

מגמנט היא חברת סטארט-אפ מגרמניה, העוסקת בטעינה אלחוטית של מכוניות, ואילו איי.סי.בי (ישראל סין ביוטכנולוגיה), הנמצאת בשליטה סינית, משקיעה בחברות טכנולוגיה, ומצבה הפיננסי מאתגר

עבאדי־בויאנג’ו / צילום: רמי זרנגר

אחרי שמס' 2 שלה מונה לחשכ"ל: גם עבאדי-בואינג'ו תחזור לאוצר?

בימים האחרונים צפו מחדש הערכות כי שר האוצר ישראל כ"ץ יציע לחשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי-בויאנג'ו את אחד משני התפקידים הבכירים במשרד שפנויים: מנכ"ל המשרד או הממונה על התקציבים

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

סלקום מסיימת את הרבעון השלישי של 2020 עם הפסד של 37 מיליון שקל

ההפסד קוזז בחלקו בעקבות איחוד הדוחות בחודש אחד בלבד עם גולן טלקום ● ההכנסות גדלו ב-3%

ראש הממשלה ורעייתו שרה בכנסת / צילום: גלובס

ריח בחירות באוויר: נתניהו בעוד הופעה נדירה בכנסת

רה"מ ובכירי הליכוד ישתתפו היום בישיבה של ועדת המשנה לצמצום הפערים בתקצוב שירותי הרפואה בין הפריפריה למרכז בראשות ח"כ אופיר כץ ● הופעת נתניהו לצד בכירי הליכוד בישיבה מעבירה מסר שהבחירות בפתח ומהווה איתות לקהל היעד של הליכוד בבחירות: תושבי הפריפריה בצפון

עובדים לבושים בבגדי מגן קוברים קורבנות של וירוס הקורונה בתעלה ליד ניו יורק / צילום: Associated Press, John Minchillo

מצוקה בניו יורק: רבים ממתי הקורונה עדיין מאוחסנים במשאיות קירור

מאות גופות עדיין מחכות לקבורה בתוך משאיות באתר מתים למקרה אסון, שהוקם על שפת הנהר בברוקלין ● רבים מהמתים הם האנשים שלא ידוע אם יש להם בני משפחה או עניים שלמשפחותיהם אין כסף לקבור אותם

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת הרכש של מבנה מלהיטה את הרוחות בסלע קפיטל: אחד הדח"צים התפטר

חליפת מכתבים סביב דרישת מבנה לכינוס אסיפת בעלי המניות של סלע חושפת את עומק המחלוקת בין שתי חברות הנדל"ן המניב ● זאב מילבאואר התפטר במפתיע, תוך הטחת טענות בחבריו לדירקטוריון

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

גם אל על משיקה טיסות ישירות לדובאי; כמה יעלה כרטיס?

הקו של אל על יחל לפעול ב-13 בדצמבר במתכונת של 14 טיסות שבועיות ● הטיסות יבוצעו במטוסי ה-737-900 ובמטוסי הדרימליינר 787 של החברה

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

שר האוצר: נפעל למצוא תקציב להקמת בית החולים השיקומי בצפון

בדיון בוועדת המשנה לצמצום פערים חברתיים שעסק בעיכוב בהקמת המרכז השיקומי בבית החולים פוריה, הודיע שר האוצר ישראל כ"ץ כי יפעל למצוא מקור תקציבי שנדרש להשלמת העבודות ● יו"ר הוועדה אופיר כץ: "הקמת מרכז השיקום תסייע לצמצום הפערים במתן שירותי הרפואה בין הפריפריה למרכז ותשפר את איכות חיי התושבים"

חיילת יושבת בתחנת אוטובוס / צילום: כדיה לוי, גלובס

קבינט הקורונה הגדיל את התפוסה באוטובוסים, אבל לא הוסיף קווים

קבינט הקורונה הגדיל את התפוסה בתחבורה ציבורית מ-50% ל-75%, אך לא נוספו בחזרה קווי אוטובוסים שבוטלו

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: עומר הכהן, יח"צ

שמישהו ינסה לעצור אותה: מניית פייבר זינקה בכ-720% מתחילת השנה

בסוף השבוע המניה הוסיפה 7% בניו יורק לאחר דיווח החברה על התרחבות לשווקים נוספים, עם השקת הפלטפורמה שלה גם בברזיל ובמקסיקו ●  פייבר נסחרת כעת בשווי שמתקרב ל-6.8 מיליארד דולר, החברה הישראלית ה-8 בגודלה בשווי השוק בוול סטריט

פרופ' אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

הדולר ירד בחזרה לרמות של 2008 ובבנק ישראל לא מתרגשים - האם כללי המשחק משתנים?

מדוע בנק ישראל אינו יוצא הפעם מגדרו כדי לבלום את התחזקות השקל, והאם ההתחזקות מוצדקת ואינה מושפעת מכוחות ספקולטיביים?

שילוט בתחנת דלק של דלק ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מקניונים לדלק: סמנכ"ל הפיתוח העסקי של מליסרון יעבור לדלק ישראל

פליקס שופמן עוזב את מליסרון לטובת תפקיד מנכ"ל דלק נכסים של דלק ישראל ● בכך יצטרף שופמן למנכ"ל חברת התפעול והקמעונאות של דלק ישראל, יורם איל, שמונה לתפקיד בשבוע שעבר

צוללת של טיסנקרופ בעיר הנמל הגרמנית קיל / צילום: רויטרס

לגרמנים לא אכפת מפרשת הצוללות, אבל ועדת חקירה עשויה לשנות זאת

ועדת חקירה ישראלית יכולה לחשוף כיצד מתנהלים עסקי הצוללות מאחורי הקלעים, אפילו יותר ממשפט שיתנהל ברובו מאחורי דלתיים סגורות, ואולי לשמש כנשק ברבות הימים בעבור מי שמעוניינים לשים קץ למערכת היחסים הזאת