גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט; מחיר הנפט זינק ב-13%

המדדים הבולטים בארה"ב ירדו בעד 0.5% ● מחיר הנפט קופץ ל-62 דולר לחבית לאחר המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● המתקפה בסעודיה עשויה לגרור את דחיית הנפקת ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה ● טראמפ מאשים את איראן במתקפה, ולטענתו היא משקרת עם ההכחשה ● באירופה, המדדים ננעלו בירידות: הדאקס איבד 0.7%, הקאק ירד ב-0.9%

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:05

המסחר בוול סטריט ננעל הערב בירידות קלות. דאו ג'ונס איבד 0.5% ונאסד"ק ו-S&P 500 ירדו ב-0.3%. הירידות במדד הדאו ג'ונס קטעו שמונה ימים רצופים של עליות. הנפט זינק ב-13%. מחיר חבית עומד כעת על 61.73 דולר. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ציין הערב כי הוא לא ממהר להגיב להתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון. טראמפ נשאל הערב האם איראן הייתה אחראית למתקפה, והוא ענה כי "זה בהחלט נראה כך בנקודה זו. אני לא רוצה מלחמה עם אף אחד, אבל אנחנו מוכנים לכך יותר מכל אחד אחר. יש לנו אפשרויות רבות, אבל אנחנו לא מסתכלים על אפשרויות בינתיים". טראמפ הוסיף כי "זו הייתה מתקפה גדולה מאוד וארה"ב יכולה להגיב בקלות רבה במתקפה גדולה בהרבה הרבה יותר, אבל אנחנו נחכה עד שנדע בוודאות מי עשה את זה".

אמריקן איירליינס גרופ  צנחה במעל ל-7%. יונייטד איירליינס הולדינגס  ו-ג'ט בלו איירווייס  איבדו כ-3%. דבון אנרג'י  ו-Marathon Oil  קפצו בכ-12%.

מניית ג'נרל מוטורס  איבדה מעל ל-4%. 

21:00

המסחר בארה"ב מתנהל כעת בירידות של עד 0.5%. הנפט מזנק במעל ל-15% למחיר של 63.14 דולר. 

מניות חברות התעופה מגיבות בירידות לעלייה במחירי הנפט. אמריקן איירליינס גרופ  מאבדת מעל ל-5%. יונייטד איירליינס הולדינגס  ו-ג'ט בלו איירווייס  נופלת מעל ל-3%. ואילו חברות האנרגיה מזנקות: דבון אנרג'י  ו-Marathon Oil  קופצות בכ-13%.

מניית ג'נרל מוטורס  יורדת בכ-4%. זאת לאחר שאיגוד עובדי הרכב בארה"ב פתח בשביתה בשל קשיים במו"מ בין השניים. 

19:50

בורסות וול סטריט נסחרות בירידות קלות ברקע לדרמה שנרשמת בשוק הנפט נוכח פגיעה בהפקה בסעודיה לאחר תקיפת המל"טים בסוף השבוע האחרון. מדד דאו ג'ונס מאבד 0.6%, הנאסד"ק יורד ב-0.4% ומדד S&P 500 יורד בשיעור זהה.

מדד הפחד (VIX) מזנק ב-8.8% על רקע החרפת המתיחות הגיאופוליטית, נוכח האשמות של טראמפ את איראן בתקיפה בסעודיה שגררה זינוק במחיר הנפט.

הנפט מזנק כעת בכ-13% לרמה של 61.9 דולרים לחבית. מוקדם הבוקר הנפט רשם את הזינוק היומי החד ביותר, בגובה של 19%, בתגובה ראשונית לתקיפה בסעודיה שגררה השבתה של מתקן ההפקה הגדול בעולם. הפגיעה צפויה לגרוע 6% מקצב ההפקה היומי, וארה"ב הודיעה כי תפתח את מאגרי החירום על מנת לפצות על אובדן היצע הנפט.

סמנכ"ל ההכספים של טבע  מייקל מקללן מונה לתפקיד דומה בחברת התרופות הספרדית אלמירל (Almirall).

18:40

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות בהובלת מדד דאו ג'ונס שמשיל 0.5%. אמזון  מובילה את הירידות במדד הדאו ומאבדת 1.8%, אחריה 3M  עם ירידה של 1.6%, פרוקטר אנד גמבל יורדת ב-1.5% ומנייתה של וולט דיסני  מאבדת כ-1%. שברון ואקסון מובייל מטפסות בכ-2% על רקע זינוק מחיר הנפט.

באירופה, המדדים ננעלו בירידות, כך הדאקס הגרמני איבד 0.7%, הקאק הצרפתי ירד ב-0.94% והפוטסי הבריטי ירד ב-0.65%.

בהמשך לדרמה בשוק הנפט נוכח השבתת חלק ממתקני ההפקה בסעודיה, מחיר הנפט מזנק כעת ב-11.5% לרמה של 61.1 דולרים לחבית. רמי אולו פיטאן, מענקית ההשקעות שרודרס, אמר כי "ההתקפה כמקרה בודד לא מזיקה יתר על המידה לשווקי הנפט מכיוון שיש מאגרים מספיקים בשוק הנפט ברחבי העולם. בנוסף יכולת ייצור רזרבית בתוך קרטל אופ"ק ומפיקים אחרים יוכלו לכסות על החסר. עם זאת, ההתקפה מדגישה את שבריריות תשתית ייצור הנפט של ערב הסעודית ואת הסיכון הגובר לכך שמתחים גיאו-פוליטיים נוספים באזור המפרץ עשויים להשפיע הרבה יותר על אספקת הנפט בעתיד. במהלך השנה האחרונה, מחירי הנפט הרדים תרמו להפחתת האינפלציה, מה שאפשר לאפשר לבנקים מרכזיים ברחבי העולם להתחיל במדיניות מוניטרית נוחה יותר. מתחים הולכים וגוברים במזרח התיכון עשויים לגרור מחירי נפט גבוהים יותר, מה שעשוי להוביל ללחצי האינפלציה כלפי מעלה".

16:30

המדדים המובילים בוול סטריט נפתחו בירידות קלות של עד -0.3%, בעוד מחיר הנפט קופץ בכ-10% נוכח המתקפה בסוף השבוע האחרון על סעודיה, שגררה את השבתת אחד ממתקני ההפקה הגדולים בעולם.

מניות האנרגיה מזנקות על רקע העלייה החדה במחיר הנפט, כך Devon Energy מזנקת ביותר מ-10%, ומניית Marathon  נוסקת בשיעור דומה. אקסון מובייל  ושברון  עולות בכ-2% כ"א.

מנייתה של ג'נרל מוטורס  מאבדת כ-3% על רקע שביתה של איגוד עובדי תעשיית הרכב. 

מוקדם יותר דווח כי הייצור התעשייתי בסין נפל לשפל של 17 וחצי שנים. הייצור עלה באוגוסט ב-4.4%, מתחת להערכות האנליסטים שצפו עלייה של 5.2%. 

16:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על ירידות של עד 0.6% בפתיחת המסחר בוול סטריט. ברקע, מחיר הנפט רשם הבוקר את הזינוק החד מעולם לאחר התקיפה של מלט"ים בסעודיה, מה שגרר פגיעה בקצב ההפקה הסעודי. 

בשל המתקפה שגררה השבתה של מתקן נפט של ארמקו, חברת הנפט הממשלתית, זו הודיעה כי עשויה לדחות את ההנפקה שתכננה.

הנשיא טראמפ צייץ בטוויטר כי איראן אשמה במתקפה בסעודיה בסוף השבוע האחרון אך מכחישה זאת, בדיוק כפי שעשתה לאחר שהפילה את המל"ט לפני כמה שבועות בטענה כי הוא נכנס לשטחה. "אנחנו עוד נראה", צייץ טראמפ. 

14:00

החוזים העתידיים של המדדים הבולטים בארה"ב מראים צפי לירידות בשיעור של כ-0.5%. 

באירופה אין שינוי בכיוון המסחר. מדד הקאק  מוביל את המגמה השלילית, עם ירידה של 0.7%. הדאקס  מאבד 0.5% ובפוטסי  נרשמות ירידות מתונות. 

בגרמניה לופטהאנזה  מאבדת 3% ובצרפת אייר בס  ולואי ביטון יורדות ב-4%. חברת הגז TechnipFMC  עולה ב-4%. בבריטניה בנק סטנדרט צ'רטרד  עולה ביותר מ-4%.

12:40

היום צפוי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון להיפגש בלוקסמבורג עם נשיא הנציבות אירופית, ז'אן קלוד יונקר. ג'ונסון צפוי להזהיר כי יימנע מכל דחייה נוספת בביצוע הברקזיט. מדד הפוטסי  בינתיים לא מתרגש מכך ויורד בשיעור מתון של 0.2%. הדאקס  והקאק  יורדים ב-0.5%-1%. 

12:00

בגרמניה דויטשה בנק , ת'יסן גרופ ולופטהאנזה  יורדות ב-2%-3%. בצרפת אייר בס , STM , לואי ויטון, ספרן  וארסלור מיטאל  יורדות ב-2%-3%. ENI האיטלקית וטוטאל הצרפתית נסחרות בניגוד למגמה ועולות בכ-2%-3%.

באסיה נסגר המסחר במגמה מעורבת. ההנג סנג  ירד ב-0.8%, בעוד הני.קיי  עלה ב-1%.

 

10:45

המסחר באירופה נפתח בירידות במדדים הבולטים. הדאקס   והקאק  יורדים ב-0.6%, בעוד הפוטסי   יורד ב-0.20% בלבד. 

10:15

נמשכת המגמה המעורבת באסיה, ללא שינוי מהותי. מחירי הנפט מזנקים. מחיר נפט גולמי עולה ב-7.5%-8% ונפט גולמי מסוג ברנט עולה בכ-8.5%. בתחום הסחורות, הזהב מתחזק בקרוב ל-1% והכסף בכ-2%.

7:00

באסיה מתנהל המסחר במגמה מעורבת, כנראה על רקע תקיפת מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע. את המגמה מוביל מדד ההנג סנג , שיורד במעט יותר מ-1%. הני.קיי  דווקא מתחזק ב-1% ומדד שנחאי  עולה בשיעור מתון.

לפני זמן קצר פורסמו נתוני הצמיחה בייצור התעשייתי בסין בחודש אוגוסט. אמנם 4.4%, אך פחות מהצפי של 5.2%. 

המתקפה גרמה לפגיעה משמעותית במתקני הנפט וגרמה לקיצוץ של 5% מתפוקת הנפט העולמית. הוול סטריט ג'ורנל מצטט גורמים רשמיים בסעודיה שמעריכים שהמתקן המרכזי שנפגע ישוב לפעילות היום, אבל חזרה לפעילות מלאה כמו שהייתה טרם התקיפה, תארך שבועות. בינתיים נראה כי המתקפה והשלכותיה צפויות להשפיע גם על המסחר באירופה ובארה"ב שייפתח בהמשך היום, זאת לאחר שבוול סטריט נרשם רצף עליות של שמונה ימים בדאו ג'ונס, הארוך מתחילת השנה, אך בסך-הכול המגמה הייתה מעורבת. חוזי הנפט העתידיים בארה"ב עולים ב-10%.

חוץ מסעודיה, עיני המשקיעים יהיו אל הפדרל ריזרב. ביום רביעי השבוע תפורסם החלטת הריבית שלו. לצד זאת תפורסם תחזית המאקרו של חברי הפד. כלכלני לידר שוקי הון צופים כי הפד יוריד את הריבית ב-0.25%, ומנגד הנגיד פאואל צפוי לנסות לרסן את הציפיות ולאותת כי בהמשך הדרך הורדת הריבית תלויה בנתונים מהכלכלה האמריקאית. 

עוד כתבות

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "לא אדון בהארכה עם האיחוד האירופי, והחוק לא מחייב אותי לכך"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה