גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השווקים חשבו שאפשר להתעלם ממתחים גיאופוליטיים במזה"ת, ואז הגיעה ההתקפה על סעודיה

לאחר שבועות של מסחר נטול אירועים, זינקו מחירי הנפט בעקבות הפצצת מתקני הנפט בסעודיה שנטרלו 5% מהתפוקה העולמית ● בצעד נדיר הורה הנשיא טראמפ על פתיחת מאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס
מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

מחירי הנפט זינקו בעקבות התקפות הטרור על תשתיות הנפט בסעודיה ובעקבות הודעת הנשיא טראמפ שהוא אישר שחרור נפט מהמאגר האסטרטגי האמריקאי לשווקים כדי למנוע עליית מחירים חדה. מחיר חוזי הנפט האמריקאי זינקו בכ-11.6% ל-61.21 דולר לחבית, וחבית מסוג ברנט (הנפט העולמי) התייקרה ב-12% ל-67.48 דולר, אחרי זינוק ראשוני של 19.5%.

אנליסטים התריעו מראש שהמחירים יהיו תנודתיים במסחר שפתח את השבוע הנוכחי, ככל שיותר פרטים התפרסמו על שיבוש היצע הנפט בסעודיה, שההתקפות עליה בסוף השבוע הוציאו מתפוקה 5.7 מיליון חביות ביום, כ-5% מהתפוקה העולמית הכוללת.

עלייה ממושכת במחירי הנפט עלולה לציין את האיום האחרון על הכלכלה העולמית שכבר סובלת ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. היא עשויה גם להשפיע על שוק המניות האמריקאי, שבו ההוצאה הצרכנית הבריאה העלתה את המדדים לרמות שקרובות לשיא. התייקרות הנפט עשויה לייקר גם את הבנזין לנהגים ואת חשבונות הגז למשקי הבית, ולכרסם בהכנסה הפנויה.

אופציות מוגבלות - אופק

"זה מה שקורה כשמישהו מצית את החבית"

תנודת המחירים הבוקר באה אחרי שבועות של מסחר נטול אירועים בנפט, שגרם לכמה אנליסטים לקבוע שהשווקים מתעלמים מהאפשרות של מתחים גיאופוליטיים מוגברים במזרח התיכון.

"זה מה שקורה כשמישהו מצית את החבית", אמר בוב יוגר, מנהל חטיבת החוזים העתידיים במיזוהו ניירות ערך בארה"ב. "יש הרבה נפט גולמי, וזהו אחד התחומים התנודתיים ביותר על פני כדור הארץ. סעודיה היא היצואנית הגדולה ביותר".

הנשיא טראמפ צייץ בטוויטר שהוא מתיר את שחרור הנפט הגולמי ממאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב כדי לשמר את השווקים ברמת היצע נאותה. שחרור כזה נדיר במבט היסטורי, ונעשה רק כאמצעי אחרון. הנשיא כתב שהיקף השחרור עדיין לא נקבע. המאגרים הללו מכילים יותר מ-600 מיליון חביות.

הציוצים הבאים של טראמפ דיברו על "יש סיבה להאמין שאנחנו יודעים מי האחראים, ואנחנו מבצעים אימות של הידע הזה, אך אנחנו ממתינים לשמוע מהממלכה הסעודית מי להערכתם יזם את ההתקפה הזו, ובאלו תנאים עלינו להמשיך!".

ההתקפות היו על אבקאיק, מתקן עיבוד מאסיבי שהוא במרכז מערכת האנרגיה הסעודית. אנליסטים אומרים שהנזק עלול ליצור מחסור בהיצע כאשר הממלכה מעריכה את היקף הנזק ומנסה למנוע ירידה חדה ביצוא שלה.

היצואנית הגדולה בעולם של נפט יכולה להשתמש במלאי הנפט שלה ובמתקנים אחרים כדי לעבד את הנפט, אך אנליסטים אומרים שהאי ודאות שיצרה ההתקפה עלולה להוביל למחירי דלק גבוהים משמעותית. ארה"ב אמנם הגדילה את הפקת נפט הפצלים שלה, אך יכולת היצוא המוגבלת שלה מגבילה את יכולת תעשיית האנרגיה להגיב למחסור גדול.

תנודת מחירי הנפט ממחישה גם את הפגיעות של שוק הנפט, שנשלט יותר ויותר על ידי קרנות פסיביות, כאשר קרנות הסחורות שמתמקדות בהיצע ובביקוש נסגרות בשנים האחרונות. להערכת אנליסטים, קרנות שסוגרות פוזיציות של הימור על ירידת מחירי הנפט כדי להגביל את הפסדיהן עלולות להחריף את תנודות המחירים בשוק אם עליית המחירים תימשך.

האי ודאות במזרח התיכון עלולה לגרום למשקיעים להיערך להפרעות נוספות בתפוקת הנפט. מחיר הנפט האמריקאי נסחר בשבוע שעבר בעלייה של 21% מתחילת השנה לכ-55 דולר לחבית, אם כי הוא היה נמוך מהשיא שרשם באפריל ומרמות המחיר לפני שנה, על רקע חולשת הכלכלה העולמית שמפחיתה את הביקוש לנפט גולמי.

אנליסטים אומרים שתגובה מוגברת של מדינות מפותחות שיש להן מאגרי נפט עשויה לרכך חלק מהתגובה בשוק. ייתכן שתגובה כזו תהיה נחוצה מפני שארגון מדינות יצוא הנפט, אופ"ק, הגביל את עודף התפוקה שלו, שאפשר לנצל במצבי חירום כמו המצב הנוכחי.

"ההתקפות הללו מקשות עוד יותר את ההגנה על המתקנים הללו, ולכן יש סיבה לכך שפרמיית הסיכון למחירים תימשך בשבועות הקרובים", אמר ג'ובאני סטאונובו, אנליסט סחורות ב-UBS ניהול הון.

בדרך להנפקה? האתגר של ענקית הנפט הסעודית

ההתקפות על תשתית הנפט בסעודיה יצרו גם אתגר מיוחד לבכירי חברת הנפט הלאומית ארמקו ולמשרד הנפט הסעודי, שנערכים להנפקת החברה בשוקי מניות בינלאומיים.

ארמקו נערכת להנפקה בשני שלבים, שבהם היא מקווה למכור שבריר מעצמה למשקיעים בבורסה הסעודית המקומית, ולאחר מכן למכור עוד מניות ברחבי העולם, לפי מקורות יודעי דבר. תוכניות ההנפקה התעכבו זמן רב על רקע שאלות של תמחור ושל מיקום ההנפקה.

ההתקפות של סוף השבוע מכניסות אלמנט חדש של סיכון להנפקה, שהוא בלתי רגיל לרוב החברות שמתכננות IPO: האיום של עוד התקפות טרור שיפגעו בהכנסות וברווחים, ויערערו את אמון המשקיעים בפוטנציאל הרוח של החברה בטווח הארוך. אחרי שהשעתה את תוכנית ההנפקה, סעודיה החזירה אותה לאחרונה לשולחן, והחברה מינתה בנקאים לייעץ לה בנושא. פקידי נפט סעודים ויועצים זרים חוששים כעת שהמשקיעים שחיוניים להצלחת ההנפקה יקבלו רגליים קרות בעקבות ההתקפה הנועזת על מתקן הנפט המרכזי.

זהו גם עיתוי רגיש להנהגת ארמקו. חאליד אל פאליח, שהוביל עד לאחרונה גם את ארמקו כיו"ר שלה וגם את מגזר הנפט הסעודי כשר האנרגיה, שוחרר בתחילת חודש זה משני תפקידיו. שני פקידים שאינם רגילים למצבי חירום מונו כעת במקומו: יאסר רומייאן, שמנהל את קרן ההון הריבונית העיקרית של הממלכה, מכהן כעת כיו"ר ארמקו, ואחיו המבוגר של נסיך הכתר מוחמד בן סלמן, עבדול עזיז בן סלמן, מכהן כשר האנרגיה זה כמה ימים.

עוד כתבות

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

בית חולים איכילוב / צלם: תמר מצפי

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות בבורסת ת"א, טבע מזנקת בכ-6%

טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● טאואר עולה ב-4% ● מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.6%, אך זהו המדד השלילי השלישי מבין ארבעת המדדים האחרונים ● המסחר באירופה מתנהל בירידות

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

פי הדיווחים, צוותי המשא ומתן של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי רכש מגרש בת"א ברבע מיליארד שקל

מדובר במגרש בשטח של 6.4 דונם שהיה שייך לבעלים רבים ● על המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בגובה 15 קומות ● השטח נמכר כחלק מהליך כינוס

חן ליכטנשטיין, מנכל אדמה / צילום: תמר מצפי

אדמה צופה צמיחה חד-ספרתית בהכנסות הרבעון השלישי חרף תנאי שוק קשים; הרווח קוזז ע"י הוצאות מימון גבוהות

יצרנית מוצרי ההדברה לחקלאות הנמצאת בשליטת כמצ'יינה הסינית צופה כי בשורה התחתונה ינוע הרווח הנקי המתואם ברבעון השלישי של 2019 בין צמיחה של 7.5% לירידה של 12.5% ● המניה זינקה בכ-55% בשלושת החודשים הראשונים השנה, אך מאז שינתה כיוון ומחקה כמעט את מלוא העלייה

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

דיווח: טבע תעביר תרופות בשווי מעל 15 מיליארד דולר כפשרה במשפט האופיואידים

לפי דיווח ב"בלומברג", טבע הציעה פשרה במסגרתה היא תעביר תרופות גנריות בשווי של למעלה מ-15 מיליארד דולר, כולל תרופות שנועדו לטפל בשימוש יתר באופיואידים, במשך 10 שנים

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה" ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

המחלוקת: הדרישה להפוך את העובדים לשכירים ● באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אך ההגדרה אינה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם, במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל