גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל ללא שינוי לאחר ירידות שהתמתנו בנעילה בהמשך להודעת הריבית של הפד. הבנק המרכזי הוריד ריבית בהתאם לצפי בשווקים, אך חברי ועדת השוק הפתוח חלוקים לגבי התוואי השנה, בעוד השוק צופה הורדה נוספת ב-2019. לאחר ההודעה המדדים ירדו סביב ה-1%.

במסיבת העיתונאים היו"ר ג'רום פאואל הציע כי ייתכן שהפד יצטרך להרחיב את מאזנו על מנת להילחם במצוקת נזילות שעסקה בשווקי הכסף בימים האחרונים. בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה.

21:40

הירידות בוול סטריט מחריפות בהמשך להחלטת הריבית של הפד. מדד הנאסד"ק צונח בכ-1%, ה-S&P 500 מאבד כ-0.8% ומדד דאו ג'ונס יורד ב-0.6%. 

טראמפ מיהר לשגר ציוץ לאחר הודעת הריבית, ובו שוב תקף את הפד. לדבריו, פאואל וחברי הפד "שוב נכשלו". 

21:05

הפדרל ריזרב הוריד הערב את הריבית בארה"ב ב-0.25%, וזאת בהמשך להורדת ריבית שבוצעה בחודש יולי האחרון. מדובר בפעם השנייה בה הפד מוריד ריבית מאז המשבר הפיננסי של 2008.

בינתיים, המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל בירידות. נאסד"ק יורד בכ-0.7%, S&P 500 מאבד 0.4% ודאו ג'ונס יורד ב-0.13%.

20:30

המדדים בוול סטריט נסחרים בירידות של עד 0.7% לפני הודעת הריבית של הפד הערב בשעה 21:00. מדד הפחד (VIX) קופץ ביותר מ-6% ברקע: הפד נאלץ להתערב בשוקי הכסף על רקע קשיי נזילות.

מנייתה של פדקס  צוללת ביותר מ-13% לאחר שהחברה פרסמה דוחות חלשים וסיפקה צפי מאכזב להמשך.

18:45

המסחר בבורסות אירופה ננעל הערב בעליות שערים קלות, הקאק והדאקס עלו ב-0.25% בממוצע ואילו הפוטסי בבריטניה ננעל במאוזן. המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.1%.

מניית חברת הייצור מפינלנד, ווארטסילה , התרסקה ב-12%, לאחר שהחברה פירסמה היום אזהרת רווח. מצידם החיובי של המדדים, EDF , חברת שירותי החשמל הצרפתית, עלתה במעל 3%.

18:25

המסחר בארה"ב מתנהל בשעה זו בירידות קלות של עד 0.3%. המסחר באירופה מתנהל בעליות קלות. 

משרד הביטחון של סעודיה הודיע היום כי שאריות מל"טים וטילים שנותרו מהמתקפה על מתקני הנפט של סעודיה מוכיחים את המעורבות של איראן בתקיפה. הנפט יורד כעת בכ-1%. 

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות קלות, לקראת הודעה הריבית של הפד הערב. המדדים המובילים מאבדים עד 0.3% בפתיחה. ברקע: הפד נאלץ לממש את המשך ההתערבות הטכנית בשוק על רקע קשיי נזילות.

מחיר הנפט יורד בכ-2% ומחיר חבית עומד על 58.17 דולר. זאת לאחר שטראמפ הודיע כי הוא הורה למשרד האוצר האמריקאי "להגדיל באופן ניכר" את הסנקציות על איראן, בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך.

15:30

החוזים העתידיים על המניות בוול סטריט מצביעים על ירידות הצפויות בפתיחת המסחר בניו יורק, לקראת החלטת הפד הערב. ירידות של 27 נקודות נרשמות במדד דאו ג'ונס, וגם מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 מצביעים על ירידות בפתיחת המסחר.

הפד צפוי לקצץ את הריבית ב-0.25% למרות הירידה במחירי הנפט. תהיה זו ההורדה השנייה בריבית לאחר ההורדה ביולי. יו"ר הפד, ג'רום פאוול יכנס מסיבת עיתונאים בשעה 21:30 (שעון ישראל).

תשואות האג"ח יורדות לקראת הודעת הפד, ותשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדה ל-1.77% מ-1.8%. 

ישיבת הפד נערכת כמה ימים לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ כינה את ראשי הפד "מטומטמים" וקרא להורדת הריבית לאפס או אפילו לרמה שלילית. 

באירופה נמשכות העליות הקלות של כ-0.1% בבורסות ובמדד סטוקס אירופה 600 , לקראת החלטת הפד, בהובלת מניות הפיננסים והבנקים.

הליש"ט רושמת ירידות מול הדולר בעקבות נתוני אינפלציה נמוכים מהצפוי בבריטניה. ירידות נרשמות גם באירו.   

13:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים קלות. מדד סטוקס אירופה 600  מטפס בשיעור נמוך, לאחר ירידה של שני ימים רצופים. עליות בולטות נרשמות במגזרי הבנקים והביטוח. עליות קלות של כ-0.1% נרשמות ברוב הבורסות. בשעה 21:00 (שעון ישראל) ימסור הפדרל ריזרב בארה"ב את החלטת הריבית שלו, שצפויה לרדת ב-0.25%. הפעילים בשוק ינסו להבין האם מדובר רק בהתאמה בשער הריבית או בחלק מקיצוץ נרחב יותר.

בשוק בצרפת בולטת בעליות מניית Electricite De France - 542287  לאחר שהודיעה כי פגמים שנמצאו בחלקים לכור גרעיני שמיוצרים על-ידי חטיבה שלה אינם מצריכים טיפול מיידי.

מניית Richemont CFR יורדת לאחר ש-UBS הוריד את ההמלצה למניה מ"ניטרלי" ל"מכירה".

באסיה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת. בסין נרשמו עליות בבורסות שנחאי ושנזן, ובהונג קונג נרשמו ירידות. ירידות נרשמו גם בטוקיו, ואילו מדד קוספי בקוריאה ננעל בעליות.

12:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת, והבורסות והסקטורים מצביעים על כיוונים מנוגדים. מגזר המוצרים לבית באירופה מוביל את הירידות ומאבד כ-0.5%, בהובלת MONCLER  האיטלקית שמאבדת כ-4%. הירידה באה לאחר שמנכ"ל מותג היוקרה הזהיר שאי יציבות מתמשכת בהונג קונג עלולה להשפיע השנה על העסקים. 

מדד המחירים לצרכן בבריטניה האט לצמיחה של 1.7% באוגוסט, לעומת התקופה המקבילה ב-2018, לעומת 2.1% ביולי, כך נמסר מהלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בבריטניה. הכלכלנים ציפו לעלייה של 1.9%. מדד הליבה האט ל-1.5% לעומת רמה של 1.9%. הליש"ט נחלשה ב-כ-0.41% ל-1.2452 דולר, לעומת 1.2501 דולר אתמול.  

10:00

ירידות קלות בפתיחת המסחר באירופה, על רקע ציפייה זהירה להחלטת הפד. מדד סטוקס אירופה 600  יורד ב-0.1%, ורוב המגזרים והבורסות רושמים ירידות. 

מחירי הנפט נרגעים, אם כי הם ממשיכים בירידות מאתמול, בעקבות הודעת ערב הסעודית שתשקם את ייצור הנפט שלה עד סוף החודש, לאחר המתקפה בשבת על מתקני הייצור שלה. 

מכירת המכוניות החדשות באיחוד האירופי נפלה באוגוסט, עם ירידה בחמשת השווקים המובילים. מסירת מכוניות חדשות, נתון המשקף את המכירות, צנחה ב-8.4% בחודש שעבר בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018, ל-1.04 מיליון כלי רכב, כך נמסר מאיגוד יצרני הרכב האירופי. 

07:00

המסחר באסיה מתנהל במגמה מעורבת היום (ד'), תוך שהמשקיעים ממתינים להחלטת הפד בנוגע לריבית בארה"ב, שתינתן הערב. 

בסין נרשמות עליות בבורסות שנחאי  ושנזן, בעוד שבהונג קונג  לא חלים שינויים משמעותיים במדד.

בטוקיו נסחר מדד ניקיי  בירידות קלות. נתונים שפורסמו היום מראים כי היצוא של יפן צנח באוגוסט -8.2% לעומת התקופה המקבילה ב-2018. נתון זה נמוך אמנם מציפיות כלכלנים לצניחה של 10.9%, אולם מצביע על רצף ירידה של תשעה חודשים - הארוך ביותר ביצוא מאז ירידה של 14 חודשים רצוף מאוקטובר 2015 ועד נובמבר 2016. 

עליות נרשמות במדד קוספי  בקוריאה הדרומית, ואילו במדד S&P/ASX 200  באוסטרליה נרשמות ירידות.

המסחר מתנהל בהמשך לעליות אתמול בניו יורק, כאשר מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1%, ומדד S&P 500 עלה ב-0.26%.

מחיר הנפט צנח אתמול (ג') בכ-6% על רקע הדיווח כי סעודיה תתגבר מוקדם מהצפוי על קשיי ההפקה שנגרמו כתוצאה מהתקיפה בסוף השבוע האחרון על שני מאגרי הנפט הגדולים במדינה. בסעודיה אומרים כעת כי תוך שבועיים היא תחזור לקצב הפקה מלא.

אחרי הורדת הריבית באירופה בשבוע שעבר, השבוע העיניים מופנות לפד, הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת בארה"ב, של 0.25%, אחרי שכבר הוריד את הריבית בסוף יולי. בסך-הכול הפד אמור להוריד השנה את הריבית שלוש פעמים.

אתמול הפד נאלץ להתערב במסחר בשוק הריפו עקב מצוקת נזילות חריפה, מה שעורר הדים במערכת הפיננסית, אם כי על-פי הערכות הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי. שלוחת הפד בניו יורק העמידה מזומן בהיקף של 75 מיליארד דולר לטובת בנקים שנזקקו לכך ובכך ייצבה את השוק.

עוד כתבות

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

מנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: האם מתוך הטראומה יצמח עידן חדש לתעשיית ההייטק?

כישלון ההנפקה של WeWork והחולשה של מניית אובר הוביל את סופטבנק היפנית לשקול מחדש את מדיניות ההשקעות שלה ולשים דגש על רווח ולא רק על צמיחה מהירה ● האם תעשיית ההייטק עומדת לפני שינוי תפיסתי דרמטי, ומה יהיו ההשלכות של כך? ● פרשנות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

יציבות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל בשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל שהיא, על פי טענת אנדר ארמור, "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי, שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"