גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

מנו גבע. "לתקן שקרים" / צילום: איל יצהר
מנו גבע. "לתקן שקרים" / צילום: איל יצהר

בערב הבחירות הקודם באפריל השנה נכנסו לאולפן חדשות 12 צמד הסוקרים הוותיק מינה צמח ומנו גבע והציגו ברוב טקס את המדגם שערכו, ממנו עלה כי כחול לבן ניצחה בבחירות. מאחר שקשת 12 וחברת החדשות שלה מנקזות את עיקר הצפייה בישראל - ובטח באירועים לאומיים כמו משדר בחירות - צופי הערוץ הלכו לישון במחשבה שבני גנץ עומד לקבל את משימת הרכבת הממשלה, והתעוררו בבוקר למציאות שבה הניצחון הוא שוב של בנימין נתניהו. בדיעבד הבינו צמח וגבע שלא הצליחו לזהות אחוזים גבוהים של מצביעים שהשתתפו במדגם ושיקרו לגבי המפלגה שעבורה הצביעו.

דווקא המתחרים בחברת חדשות 13, שהשתמשו בשירותיו של הסוקר קמיל פוקס, הציגו תחזית קרובה למציאות, אבל הצפייה במהדורה הייתה נמוכה יחסית, ולמרות שכל הערוצים הציגו את המדגמים של כולם, קשה היה לדעת עד הבוקר מהי תמונת האמת.

נראה כי השקרים בסבב הקודם והכישלון הפומבי כל-כך של צמח וגבע נצרב כמעט כטראומה אצל העושים במלאכה והביא ללחץ גדול גם בקרב הסוקרים וגם בקשת, רשת וכאן 11 שמפרסמים את המדגמים. 

כאן קרובים

"לחץ לא נורמלי" 

"הרגשתי לחץ לא נורמלי", אומר דודי חסיד, מנכ"ל חברת קאנטר שביצעה את המדגם עבור ערוץ השידור הציבורי כאן 11. "זה דומה אולי למה שמרגישים לפני קפיצת בנג'י - ואפילו יותר מלחיץ. עובר בראש החשש שאולי המדגם שגוי לחלוטין, ואני שם את המוניטין שלי באופן אישי ואת המוניטין של החברה שאני מנהל על כף המאזניים בצורה פומבית וברורה. יש הרבה ציפיות של הכתבים, כי זאת תחרות שיש יותר בין הערוצים מאשר בין סוקרים. כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי, כי הבנתי שהסטיות שיכולות להיות הן לא גדולות. כשראיתי שהנתונים של חדשות 12 אחרי התיקונים מגיעים בערך למספרים שאנחנו סיפקנו בשעה 22:00, הבנתי שהמדגם שלנו טוב מאוד".

כאן קרובים - טבלה

גם מנו גבע, שערך את המדגם עבור חדשות 12, מתאר מתח גדול: "לפני פרסום תוצאות המדגם הלב היה על 200... הייתי בלחץ גדול ובמתח עצום, כי נתניהו פעמיים הלך על הראש של אבי וייס (מנכ"ל החדשות 12) ורצה להחרים אותם, כך שנכנסתי לתוך זירה שהייתה מלחיצה. אם לא הייתי מצליח לפצח את השקרים של מי שהשתתף במדגם, היו שואלים 'למה רק ערוץ 12?', אבל זה היה ברור גם שערוץ 12 הוא היעד, המטרה, רוח המפקד. הייתה מטרה לשקר אותו, אבל הפעם התגברנו על כך בצורה סבירה". 

"חלק גדול מהעבודה - לתקן שקרים" 

לדברי גבע, חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים. "לא הופתעתי הפעם מבחינת השקרים. כל ההכנות שלי למדגם הסתובבו סביב איך מתגברים על זה. ב-26 קלפיות מתוך 60 שהשתתפו במדגם שיקרו אותנו. לקחתי בחשבון שהשקרים הפעם יתחזקו, וזה היה מטורף. בסך-הכול, כ-25% מהתוצאות שדיווחו היו שקר. הרי אני יודע מה היו תוצאות האמת בקלפיות הללו, אז אפשר לחשב. עשינו תיקונים והפעלנו מודלים סטטיסטיים כדי להבין איפה היו אי-דיוקים ואיך ובכמה לתקן".

בסיבוב הנוכחי, במדגם שפרסמו גבע וחדשות 12 בשעה 22:00 היו טעויות מסוימות, אך התיקונים שהציג גבע על-פי המדגם של קלפיות האמת שיקף במדויק את תמונת המנדטים כפי שהיא מסתמנת במציאות.

נסביר כי בעריכת המדגמים יש שני שלבים: ראשית צריך לבחור את הקלפיות שהסוקר מאמין שתוצאות האמת שלהן ינבאו סטטיסטית את תוצאות הבחירות. בתוך קלפיות אלה מתבקשים המצביעים לשחזר את הצבעתם עבור הסוקרים. פרסום התוצאות הוא הפוך: ראשונות מתפרסמות תוצאות המדגם המבוססות על השחזור שנעשה, ורק מאוחר יותר ועדת הבחירות מעבירה את נתוני האמת מהקלפיות שבחר הסוקר, ואז מתפרסמים התיקונים.

גבע כאמור סבור כי גדולתו של הסוקר היא לבחור את הקלפיות שתוצאות האמת בהן ישקפו את תוצאות האמת של הבחירות. חסיד חולק עליו.

לדברי חסיד, "להמר מראש מהן הקלפיות שישקפו את התמונה הנכונה - את זה מצליחים לעשות כל הסוקרים. גם בעבר, במדגמים שבהם היו בעיות בתוצאות שפורסמו ראשונות, כמו בבחירות 2015, זה הגיע ממקומות אחרים ולא מבחירה לא נכונה של קלפיות. אנחנו בוחרים קלפיות שאמורות לשקף ברמה של סטייה של מנדט לכאן או לכאן את תוצאות האמת. זאת עבודה מסובכת, אבל מבחינה סטטיסטית אפשר להגיע אליה. אבל לא כולם מוכנים לשתף פעולה, וצריך לחשב האם התפלגות ההצבעה של האנשים שלא מוכנים להצביע בקלפי המדגם, זהה להתפלגות ההצבעה של אלה שכן מוכנים. יש תופעות כמו חרדים, עולי חבר העמים והליכודניקים שפחות משתפים פעולה, ויש מי שמטעה בכוונה את כל המדגמים".

עם זאת, חסיד לא חושב שיש כלי תקשורת שסופג במכוון יותר שקרים: "אני לא חושב שיש הבדל באחוזים של אלה שמשקרים לסוקרים. היו בעבר טעויות במדגם של חדשות 12, אבל אני לא חושב שחדשות 13 נתפסים בציבור כערוץ פחות 'שמאלני'; וראינו את קמיל עושה עבודה מדויקת בפעם הקודמת". 

"בסך-הכול אחוז אחד שזז מכאן לכאן" 

לדבריו, "הפערים בין התוצאות של המדגמים לבין תוצאות האמת הם בדרך-כלל לא גדולים. מה שקרה במדגם הקודם של מנו גבע ומינה צמח זה בסך-הכול אחוז אחד שזז מכאן לכאן. ברמה סטטיסטית בסוג אחר של עבודה לא מתייחסים לאחוז אחד כזה כמשהו משמעותי או קריטי; אבל בסיטואציה של מדגם בעשר בלילה שעושים לצורכי בידור ושיח עם פוליטיקאים לשלוש שעות, כל פסיק הופך לדרמה - בעיקר אם אותה טעות של אחוז מייצרת סיטואציה שבה בני גנץ מכריז על עצמו כזוכה". 

קיימים הבדלים באופן שבו הסוקרים עורכים את המדגמים. במדגם של חדשות 13 מעמידים אנשים מחוץ לקלפי, והם ניגשים למצביעים שסיימו להצביע ומבקשים מהם לשחזר באמצעות טאבלט את הצבעתם. במדגם של חדשות 12 ההצבעה נעשתה מאחורי פרגוד, אך לראשונה המצביעים שיחזרו הצבעתם באמצעות טאבלט. במדגם של כאן 11 שיחזרו את תהליך ההצבעה כפי שהוא נעשה בקלפי האמת, באמצעות פתקים.

לדברי חסיד, "זה קצת מקשה על הספירה, אך הספרות המקצועית טוענת כי ככל שמדמים את התהליך בצורה טובה יותר, יש יותר סיכוי לקבל שיתוף-פעולה מדויק".

לדברי גבע, "הצבעה באמצעות טאבלטים נותנת לנו שליטה יותר טובה. אין תלות בדיווחים ובספירה. הכול מיידי. החלטנו לשנות את שיטת ההצבעה, אבל שמרנו על רוח הטקס, שיהיה בצורה חשאית, בחדר עם פרגוד, כך שאי-אפשר לראות מה מצביעים. מי שרוצה לשקר - זה לא משנה באיזה שיטה תבקש ממנו להצביע, אבל היה לי חשוב לתת לאנשים את התחושה שזה רציני ודומה כמה שאפשר לבחירות בקלפיות האמת - ששומרים על חשאיות ההצבעה ועל 'קדושת' התהליך".

האם מי מהם מקווה למערכת בחירות שלישית? לגמרי לא. לדברי חסיד, "אני מאוד מקווה שלא תהיה מערכת בחירות שלישית, אבל לפי איך שנראות התוצאות - אי-אפשר לדעת".

לדברי גבע, "אני מקווה שזה לא יקרה. האפשרות לצאת לבחירות היא הגרועה ביותר, ואני מאמין שבסופו של דבר הפרקטיקה תנצח, וכולם יצטרכו להגיע לפשרות".

עוד כתבות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

פתיחה שלילית בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

מנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: האם מתוך הטראומה יצמח עידן חדש לתעשיית ההייטק?

כישלון ההנפקה של WeWork והחולשה של מניית אובר הוביל את סופטבנק היפנית לשקול מחדש את מדיניות ההשקעות שלה ולשים דגש על רווח ולא רק על צמיחה מהירה ● האם תעשיית ההייטק עומדת לפני שינוי תפיסתי דרמטי, ומה יהיו ההשלכות של כך? ● פרשנות

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ