גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באב"ד, לא מה שחשבתם: מה מנכ"ל האוצר חושב על יוקר המחיה בארץ ועל יצוא קנאביס מקומי

וגם: מי הגיעו לערב פתיחת העונה של התיאטרון הקאמרי?

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי
שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

כנס הקנאביס של בורסת ה-OTC האמריקאית, בורסת ה-CSE הקנדית, משרד קשרי המשקיעים והתקשורת העסקית גלברט-כהנא, קבוצת ייעוץ ההשקעות אדיסון וארגון iCAN Israel-cannabis, נערך בתחילת השבוע במלון דן בתל-אביב, בהשתתפות מעל ל-200 בכירים בתעשיית הקנאביס המקומית והעולמית. בין אלו היו מנהלי חברות מהארץ ומהעולם, גופי רגולציה, משקיעים זרים ועוד, אשר דנו בתמורות המאפיינות את שוק הקנאביס העולמי, בדגש על שינויי רגולציה, שיתופי פעולה, יזמות והזדמנויות עסקיות בשוק, במפגש ייחודי וראשון מסוגו.

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, פתח את הכנס וריכז עניין רב כשעמד על חשיבות יצוא הקנאביס למשק הישראלי: "לישראל יש היכולת להיות מובילה וחלוצה בתחום זה של מוצרים רפואיים מבוססי קנאביס. אנו עובדים על שימור הסטנדרט הגבוה של הקנאביס הרפואי בישראל והורדת החסמים ליצוא. הפוטנציאל ליצוא הינו עצום, ואנו באוצר צריכים לסייע לסקטור".

היו לבאב"ד עוד הרבה דברים לומר על פעילות משרדו ועל יוקר המחיה בישראל, חלקם אף מפתיעים בכנותם. "ישראל די יקרה, גם בהקשר של מחירי הדיור, בהשוואה ל-OECD ולארה"ב. יש לכך שתי סיבות עיקריות: ראשית, חוסר תחרות, שנובע מכך שישראל מכבידה על השווקים עם מיסוי ומכסים שנועדו להגן על הכלכלה המקומית. וגם במערכת הפיננסית חסרה תחרות אמיתית - שני בנקים שולטים בכ-70% משוק האשראי, ואנחנו באוצר מנסים לשנות זאת. יותר מוסדות בנקאיים שיתנו את אותם שירותים ייצרו כאן שינוי".

בהתייחסו לשוק העבודה, ציין כי "היום, כ-50% מילדי כיתות א' הם חרדים וערבים, ואם לא ניקח אחריות ונצרף אותם לשוק העבודה - נהיה בבעיה. ללכת לאוניברסיטה ולרכוש תואר היא הדרך הטובה ביותר להתקדם, והיום כמובן בדגש על התחומים הטכנולוגיים".

באב"ד סיים את דבריו בנימה אישית, ואמר כי הוא מחכה לראות את תוצאות הבחירות לכנסת, ובכל מקרה "מה שחשוב הוא שמחר אצליח לפרוש כנפיים. ואני ואשתי חושבים שהגיע הזמן שאקבל את החופש שלי בחזרה - ואחזור לחיים הפרטיים".

עוד נכחו בכנס: יוגב שריד, מנכ"ל חברת שיח, הנחשבת למובילת שוק הקנאביס המקומי ולרווחית מבין החברות בישראל; עו"ד אילן גרזי, מנהל שוק ההון במשרד עוה"ד פרל כהן צדק לצר ברץ ועו"ד מריה (מאשה) ברקוביץ', שותפה במשרד; אשת העסקים פנינה רוזנבלום, הבוחנת בימים אלה הנפקה ראשונית של חברת הקנאביס שבבעלותה, PRC - חברת מוצרי קוסמטיקה מבוססי CBD, בהיקף של 100-140 מיליון שקל; וכן אמיר גולדשטיין, סמנכ"ל תפעול בחברת IMC חקלאות. 

עו"ד אילן גרזי (מימין), פנינה רוזנבלום ועו"ד מאשה ברקוביץ'   / צילום: יח"צ

מי הגיעו לערב פתיחת העונה של התיאטרון הקאמרי?

אגודת הידידים של התיאטרון הקאמרי, שיציין בעוד חודש 75 שנה להקמתו, ערכה ביום שני את ערב פתיחת העונה. ראש העיר תל-אביב רון חולדאי (ויו"ר חבר הנאמנים של התיאטרון) בירך את הנוכחים ואת התיאטרון, המנכ"ל רן גואטה והמנהל האומנותי גלעד קמחי נשאו דברים והנוכחים נהנו מתוכנית אומנותית שנחתמה עם מחרוזת הגשש החיוור, בביצועם של דרור קרן, דביר בנדק ושמחה ברבירו.

את האירוע אירחו יושבת ראש ידידי הקאמרי האומנית מיכל פורר ובעלה איש העסקים דוד פורר, שרכש לאחרונה בשותפות עם קרן סרצ'לייט את  מניות השליטה בחברת בי קומיוניקיישנס (ביקום), בביתם שברמת השרון. מטעם התיאטרון נכחו, דיברו והופיעו בין היתר יו"ר הוועד המנהל, עופר שחל; מנהלת אגודת הידידים, קרן ארזי; הזמרת עדי כהן, השחקניות והשחקנים כינרת לימוני, מיה דגן, רמי ברוך, עדנה מזי"א ודן שפירא.

עוד נצפו ציפי ליבני ובעלה נפתלי שפיצר; מיכל הרצוג; ורד ואברי דרנגר; דוד ונעמי אסיא; חיה ודוד גרנות; יעקב פרנקל ורעייתו איריס לביא; יהודית ורוני קצין; ערי סטימצקי; גבי לסט; אדית אלקון; עליזה ואריאל יפו; דני וג׳נס גילרמן; דוד פתאל; אתי וגד פרופר; שרה סלע; נחום פיינברג; רם ואתי כספי; עליזה גורן; ליאורה לנדאו; ורדה וחיים סאמט; לולו ורות אסף; ציפי ואפרים קונדה; אורלי דנקנר; טלי ואבי אנג'ל; מירי חבס; יאלו וחסיה שביט; ענת טמיר; נאווה ברק וישראל זינגר; גלית ויגאל אהובי; סיימון וילנה ליצין; רוני ואלישבע מילוא; נעמה ויגאל שפר; תמי ויהודה רווה; עמי וליזיקה שגיא; שמואל וענת פרנקל; נילי וניר רבינוביץ; טל והדס פורר; רן ואודליה פורר; יוסי וצביה גרוס; תמי ואורי סלונים; רני והילה רהב; איציק ועדינה אלשיך; אורית אפרתי; אוריאל רייכמן; שאול לוטן; ששי גז; ישראלה שטיר; גדעון ורינה באום; דוד ונורית וולף; רוני גמזו; איריס וניצן פורר; ועוד. 

דוד פורר ויעל ורון חולדאי  / צילום: אביב חופי

יו"ר גוטקס אירח את חנוכת "המרכז הישראלי למוגנות"

בסוף השבוע ערכו בביתם מליסה וג׳ואי שוובל, יו״ר ובעלי קבוצת גוטקס, אירוע לחניכת "המרכז הישראלי למוגנות". העמותה, אותה ייסד הרב אשר מלמד, לשעבר רב מחוז מרכז במשטרה, שמה לה למטרה "להעניק לראשונה בארץ מענה רב מערכתי לאומי בהתמודדות עם תופעת הפגיעות המיניות תחת קורת גג אחת". במסגרת האירוע גוייסו כספים לעמותה, כשהיעד עומד על 3 מיליון שקל.

המרכז ייתן מענה לכלל החברה בישראל ובטווח רב גילאי, ומבטיח "מענים מותאמים לאוכלוסיות בעלות מאפיינים ייחודיים". לדברי העמותה, היא תציע "תוכנית התערבות מותאמת לפי בחירת הנפגע ומשפחתו ותיווך לגורמי טיפול, דיווח לרשויות החוק, הגשת תביעת נזיקין וקבלת מידע למיצוי זכויות". כמו כן "המרכז יחתור למימון טיפולים לנפגעי עבירה הנמנעים מפנייה לרשויות".

באירוע, אליו הגיעה קשת רחבה של אנשים מכל קצוות החברה הישראלית, נכחו בין היתר הפוליטיקאית איילת שקד; הרבנית עדינה בר-שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף; צופית גרנט, עדן הראל ועודד מנשה, ורד סוויד, לשעבר יועצת רה״מ לענייני נשים; עפרה פוקס; גבי ליברמן, הממונה בפרקליטות על פגיעות מיניות במחוז מרכז; וזמר הג׳אז פרנק אוז, שהופיע בהתנדבות. 

הרב אשר מלמד (מימין), איילת שקד ומליסה וג'ואי שוובל / צילום: אביב חופי

תלמידי עמל רוצים שתהיה לכם פרטיות בטיסה

במרכז פרס ליזמות וחדשנות נערך השבוע גמר תחרות היזמות הארצית של רשת עמל על שם שמעון פרס. לגמר התחרות, שהתקיימה בשיתוף אל על, ואותו הנחתה אורלי וילנאי הגיעו שמונה מיזמים מבתי הספר של הרשת שנוצרו עבור עולם התעופה. במקום הראשון, ובפרס של 7,000 שקל זכה מיזם PRIVASEAT של הרב תחומי עמל עמק חרוד - מתקן מתקפל המולבש על משענת המושב במטוס, ומאפשר יותר פרטיות.

בין הנוכחים היו עו"ד רוית דום עיני, מנכ"לית קבוצת עמל; אפרת דובדבני, מנכ"לית מרכז פרס לשלום; יונה ברטל, יו"רית חוג הידידים של מרכז פרס לשלום ולחדשנות; ארנון בר-דוד, יו"ר ההסתדרות; חמי פרס, יו"ר מרכז פרס לשלום וחדשנות.

בין חברי צוות השופטים היו רז לבנת מנכ"ל קרן רמון; אלי הורוביץ, מנכ"ל קרן טראמפ; ליאור מעיין, סמנכ"לית פיתוח עסקי ומנהלת שיווק ראשית באורבוטק; אלינה קולטון, מנהלת התוכן החינוכי בחברת בראשית; צביה בראון, מנהלת החדשנות של חטיבת התעופה בתעשייה האווירית; רו"ח אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל; ליטל קיפרמן וקנין, מנהלת תחום החדשנות במרכז פרס; ובכירים אחרים בתעשייה, בהייטק ובתקשורת.

חמי פרס (מימין), רוית דום עיני וארנון בר דוד  / צילום: ישראל מלובני

מה מחפשים בישראל חברי פרלמנט מנורבגיה?

קבוצה של שמונה חברי הפרלמנט הנורבגי (סטורטינג) הגיעו לביקור בישראל, במטרה לאתר נושאים בתחום החדשנות שבהם יכולים מוסדות וחברות בשתי המדינות לשתף פעולה. במרכז ההתעניינות של חברי הפרלמנט - שהם למעלה ממחצית תומכי ישראל בבית הנבחרים באוסלו, בראשם עומד הנס פרדריק גרובן, ומייצגים (פרט לעצמאי אחד) מפלגות מרכז וימין שנמצאות בשלטון - תחומי התוכנה, כלי התחבורה האוטונומיים, וכמובן סייבר.

נורבגיה, הנמצאת כיום במקום השני ברשימת יצואניות הגז הטבעי בעולם, דוגלת בתכנון לטווח ארוך ומכינה את עצמה ברצינות לתקופה בה יאזלו בעוד שנים לא מעטות מקורות האנרגיה בים הצפוני ובים ברנט. לדברי קונסול הכבוד של נורבגיה בישראל, אורני איזקסון, שהשתתף בארגון הביקור ביחד עם שגרירות נורבגיה, "ההוכחה הגדולה ביותר לעניין הנורבגי בהייטק הישראלי היא העובדה, שקרן ההשקעות הריבונית של נורבגיה (הגדולה בעולם, בהיקף של טריליון דולר) השקיעה עד עתה בניירות ערך של חברות ישראליות מעל ל-2.5 מיליארד דולר. 

הנס פרדריק גרובן (מימין), אורני איזקסון וג'ון הנסן באור   / צילום: ליאור כהנא

עוד כתבות

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

ג'ונסון ינסה להעביר את הסכם הברקזיט בישיבת פרלמנט היסטורית

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● בהנחה שכל השמרנים יתמכו בראש הממשלה, עדיין חסרים לו כ-30 קולות ● ג'ונסון בונה על חברי פרלמנט שמותשים מהמבוי הסתום

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן