גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בפרקליטות פתוחים לניהול מו"מ לעסקת טיעון עם סנגוריו של ראש הממשלה

במה יתמקדו עורכי דינו של רה"מ בשימוע, ומה חברי הכנסת הנוכחית לא הבינו?

פרקליט המדינה שי ניצן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר
פרקליט המדינה שי ניצן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר

1.

כל עוד ראש הממשלה בנימין נתניהו שלט ללא מיצרים בנעשה בממשלה ובכנסת, הוא יכול היה גם לכופף את ההליך הפלילי בעניינו, לשלוט בקצב ניהול ההליך ולקדם במקביל כל העת את אופציית החסינות שתמנע את העמדתו לדין. אביגדור ליברמן טרף לנתניהו לא רק את כל הקלפים הפוליטיים אלא גם את התקווה להיחלץ באמצעותם מאימת הדין. מרגע שנתניהו איבד משמעותית מכוחו הפוליטי, הוא ייאלץ להתכופף בפני ההליך הפלילי, כאחד האדם.

אחרי שהאופציה של נתניהו לקבל חסינות מהכנסת ירדה מהפרק בשל הכישלון היחסי בבחירות, חזרה למרכז הבמה האפשרות של הגעה להסדר טיעון עם היועץ המשפטי לממשלה. עד הימים האחרונים נתניהו נמנע אפילו מלחשוב על האפשרות הזאת, כי המשמעות שלה היא קץ הקריירה הפוליטית שלו וירידתו מהזירה הציבורית. עכשיו אין לו ברירה - אם הוא חפץ חיים וחירות, נתניהו חייב להתחיל לכל הפחות לחשוב על האופציה של הסדר טיעון.

בימים האחרונים הצטרף עו"ד רם כספי לצוות ההגנה של נתניהו. כספי מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" שאותו מובילים עורכי הדין עמית חדד ויוסי אשכנזי. רק לפני כמה חודשים פרש מהייצוג של נתניהו עו"ד נבות תל-צור, שהוא ראש מחלקת צווארון לבן במשרד של רם כספי.

על פניו, תל-צור, ולא כספי, הוא סנגור שמתאים לייצג את נתניהו בהליכי השימוע או במשפט הפלילי, אם הטענות בשימוע יידחו. זאת העבודה שלו. תל-צור ייצג בבתי המשפט, בין היתר, את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט; הוא מייצג את שר הפנים אריה דרעי; ייצג את השר לשעבר בנימין בן-אליעזר המנוח; ואת אנשי העסקים דני דנקנר וג'קי בן-זקן.

כספי, לעומת תל-צור, עסק בעיקר בתפירת עסקאות מסחריות. הוא ייצג את מאיר שמיר במכירת מניות תנובה, את קבוצת דלק בפני ועדת ששינסקי ואת ג'קי בן-זקן בעסקים מול שותפים זרים; הוא ניהל את המשא-ומתן למכירת ההחזקות של אי.די.בי בכלל ביטוח; הוא ערך את ההסדר של בני שטיינמץ בסקורפיו נדל"ן; והוא הניע את עסקת מכירת השליטה בעיתון "מעריב" לנוחי דנקנר.

וכמובן, כספי ייצג לאורך שנים את עידן עופר. הוא מוכר לציבור הרחב בזכות הסרט "שיטת השקשוקה" של מיקי רוזנטל, שהעלה טענות לקשרי הון-שלטון בישראל דרך הצגת הקשרים בין המדינה ובין משפחת עופר. שמו של הסרט נלקח מדברים שאמר כספי במהלך המשא-ומתן שניהל לרכישת חלקה של המדינה בחברת צים. כספי הציע לנציגי המדינה שהעסקה תיסגר במחיר הממוצע של כל הצעות המחיר שעלו במהלך המשא-ומתן על השולחן: כמו בשקשוקה, מערבבים את כל המרכיבים יחדיו. האם בשיטה דומה יסייע כספי לנתניהו להגיע לעסקה עם היועץ המשפטי לממשלה?

אי-אפשר לדעת. קודם לכן יש שימוע שמתחיל ב-2 באוקטובר. המאמץ העיקרי של נתניהו וסנגוריו בשימוע יהיה לשכנע את היועמ"ש אביחי מנדלבליט שתיק 4000 אינו תיק שוחד אלא לכל היותר תיק של הפרת אמונים. ההחלטה הסופית של היועמ"ש בתיק 4000 תקבע במידה רבה את גורלו המשפטי של נתניהו ואת האפשרות להגיע להסדר.

האם הפרקליטות והיועמ"ש יהיו מוכנים לנהל משא-ומתן להסדר טיעון עם סנגורי נתניהו? ברור שכן. הפרקליטות כמעט תמיד מוכנה לדבר עם חשודים ונאשמים בניסיון לסגור את התיקים בהסדר וללא צורך בניהול הליכים משפטיים יקרים, ארוכים ובעלי סיכונים שסופם לא תמיד ברור.

האם היועמ"ש ובכירי הפרקליטות יהיו מוכנים ללכת לעסקה שבמסגרתה התיקים של נתניהו ייסגרו בתמורה לפרישה שלו מהחיים הפוליטיים? עוד מוקדם לומר. כאמור, הרבה תלוי בשימוע ובהשפעתו או אי השפעתו על גורל תיק 4000.

גורמים בפרקליטות שעימם שוחחנו בימים האחרונים לא הוציאו את האופציה הזאת מכלל אפשרות. הם הזכירו כי אחד האינטרסים החשובים ביותר בניהול הליך פלילי נגד נבחר ציבור הוא שהנבחר יקבל אחריות על מעשיו ויורחק מהזירה הציבורית. לכן גם קיים רכיב הקלון בענישה של אישי ציבור שהורשעו בעבירות שחיתות.

דבר אחד ברור לכולם - אם נתניהו רוצה להגיע להסדר טיעון, כדאי לו מאוד לעשות זאת מכס ראש הממשלה בדיוק מהסיבה הזאת.

האם הסדר טיעון שבו היועמ"ש סוגר לראש הממשלה תיק שוחד בתמורה לפרישה מהחיים הפוליטיים, יוכל לעבור את מבחן בג"ץ? בספק רב. עסקה כזאת נראית כבלתי חוקתית, משום שהיא מפלה את ראש הממשלה לטובה ביחס לאישי ציבור אחרים ועומדת בניגוד לעקרון השוויון בפני החוק. היא גם משדרת מסר שראשי ממשלה יכולים לעשות בתפקידם ככל העולה על רוחם ואז לפרוש ללא סנקציה. כל עוד התמונה שהציג היועמ"ש בכתב החשדות לא משתנה, ותיק 4000 נשאר תיק שוחד - כל הסדר טיעון עם ראש הממשלה יהיה חייב לכלול סנקציה עונשית משמעותית.

אם נתניהו יצליח לשכנע את יו"ר כחול לבן בני גנץ לסגת מהצהרותיו ערב הבחירות ולהקים ממשלת רוטציה שבה נתניהו מכהן כראש ממשלה ראשון, הוא יוכל לדחות את הקץ ולהימנע מהסדר טיעון. אבל אז ייאלץ כנראה ראש ממשלה מכהן לבלות חלק ניכר מזמנו בבית המשפט - סיטואציה שקשה לדמיין אותה אפילו במציאות הפוליטית המטורללת שלנו.

2.

שנות שלטונו האחרונות של נתניהו הוכיחו פעם נוספת עד כמה הכוח משחית. נתניהו של השנים האחרונות חצה קווים שבשנות שלטונו הראשונות לא היה מעז לחצות. הוא הסית נגד הציבור הערבי, סימן ארגוני זכויות אדם ככמעט בוגדים, לא היסס לתקוף בכירים במערכת המשפט וניהל מערכות יחסים מושחתות לכאורה עם אנשי עסקים בכירים.

אם היינו חיים בתקופה שבה הונהגה בחירה ישירה לראשות הממשלה, המסקנה האופרטיבית מהאופן שבו השלטון הכמעט יחיד של נתניהו במשך עשור הביא להשחתה - הייתה שצריך לחוקק חוק להגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות. ואולם משטר פרלמנטרי כשלנו אינו מתאים להגבלת כהונה. הכנסת היא שאמורה לפקח על עבודת ראש הממשלה ולהגביל את כוחו בכל רגע נתון.

הבעיה היא שהכנסת לא עשתה את עבודתה כראוי. במקום שהפרלמנט ישלוט בממשלה, הממשלה שלטה בפרלמנט. ולכן - כפי שאמרה לי השבוע חברת הכנסת לשעבר ד"ר עינת וילף, שכתבה ספר המנתח את השיטה הישראלית על פני 70 שנה ("זו לא השיטה, טמבל") - ראוי להזכיר לחברי הכנסת הישנים והחדשים שיכהנו בכנסת ה-22, שזה אמור להיות הפוך. לא משנה מי יעמוד בראשות הממשלה - הכוח הוא בידי חברי הכנסת, והממשלה מושלת מטעמם.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, בנימין נתניהו הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות