גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: טבע צנחה בכ-6%, אלקטריאון זינקה 22%

המסחר בת"א ננעל בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית ● דלק דיווחה על הצעה להשקעה באיתקה בגובה 250 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה במחזור של 400 מיליון שקל בלבד.  מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ומדד הבנקים השיל 0.14%.

מניית טבע איבדה יותר מ-6%, דלק איבדה 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מניית אלקטריאון זינקה ב-22% בהמשך להודעה (הרחבה למטה). 

טאואר איבדה 3.45%, אנרג'יקס עלתה ב-3.66%, ומנייתה של פתאל עלתה בכ-2%.

14:44

מניית טבע  צונחת ביותר מ-6%, מניית דלק  עברה מירידות של 3.5% לעליה של כ-2% על רקע הדיווח על הצעה להשקעה בחברה האם של איתקה.

13:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל במגמה שלילית וזאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית. כמדי יום ראשון, גם היום מחזור המסחר דליל למדי, ומסתכם בכ-220 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 מאבד 0.7%, ת"א 90 יורד ב-0.4%.

את שבוע המסחר הקודם, שכלל רק ארבעה ימי מסחר בשל הבחירות לכנסת, סיכם ת"א 35 בעלייה של כ-0.5%, ובכך השלים טיפוס של כ-11% מתחילת השנה. בצד השלילי של השבוע החולף בלט מדד הנפט והגז שאיבד יותר מ-2% מערכו, והשלים ירידה של כ-5% מתחילת השנה.

בלידר שוקי הון מציינים כי לא מן הנמנע שהכיוון השלילי במסחר בסיכום שבועי הושפע מההתקפה שנעשתה על מתקני הנפט בסעודיה, וכי השווקים "לא ממש הגיבו" להודעת הריבית בארה"ב, שכצפוי ירדה ב-0.25% לטווח של 1.75%-2%, בהתאם לציפיות המוקדמות, וגם לא לנאומו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, לצד הודעת הריבית.

בהתייחסות לשוקי האג"ח מציינים בלידר שוקי הון כי "בשבוע האחרון התשואות בארה"ב ירדו עקב flight to safety", וכי "התגובה בתשואות של אג"ח ישראליות הייתה מתונה יותר".

עוד לגבי השוק המקומי ציינו שם כי "חוסר היציבות הפוליטית בישראל צפוי להימשך ולא תומך בשוק האג"ח. יחד עם זאת, הכללת ישראל ב- WGBI תתמוך בירידת תשואות יחסית לארה"ב". מדובר במדד אג"ח ממשלתיות "בדירוג גבוה, של A מינוס לפחות", של חברת FTSE Russell , "עם אג"ח של 23 מדינות באינדקס בשווי של יותר מ-20 טריליון דולר".

לפי לידר שוקי הון, "נכסים גלובליים בהיקף של כ-1-3 טריליון דולר עוקבים אחרי מדד ה- WGBI (באופן פסיבי). ישראל צפויה לקבל משקל של 0.2%-0.25% מהאינדקס. בהנחה ש-2 טריליון דולר עוקב אחרי האינדקס, מדובר בתוספת ביקוש של כ-4-5 מיליארד דולר עבור אג"ח ממשלתי ישראלי".

עוד הדגישו בלידר שוקי הון כי "כ-40% מהאג"ח הנסחרות באינדקס נסחרות בריבית שלילית, כך שהתשואות באג"ח ישראלי אטרקטיביות יחסית. בהנחה שההודעה הרשמית תתקבל בקרוב, כעבור שישה חודשים (מרץ-אפריל 2020) ישראל תיכנס לאינדקס. ניסיון העבר מלמד שההשפעה העיקרית על התשואות מתרחשת שישה חודשים לפני הכניסה הרשמית למדד".

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי היום בולטות המניות הדואליות של טבע  וטאואר , ועוד בין הדואליות מנייתאיי.אפ.אפ  נחלשת בכ-2%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית מליסרון  מטפסת בכ-3% ומניות אמות  ועזריאלי  מתחזקות בכ-1.5%-2.5% בהמשך לכיוון החיובי בו בלטו מניות סקטור הנדל"ן בבורסה המקומית ביום חמישי.

עוד במסחר, חברת אלקטריאון  עדכנה על "הצלחה בניסוי להדגמת מערכת מלאה של הכביש החשמלי".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

הבורסה הודיעה כי בתום יום המסחר ב-3.10 יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות חדשות מניות החברות אנלייבקס , אלטשולר שחם גמל , וכן מניות הבורסה לניע בתא  עצמה. לצידן יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות ותיקות מניות ביונד טיים  וסולגרין .

11:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות במחזור דליל של 123 מיליון שקל בלבד בשעה זו. מדד ת"א 35 יורד ב-0.75%, ת"א 90 מאבד 0.4%. 

מניית טבע יורדת ביותר מ-5%, לאומי מאבדת 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מליסרון מטפסת ב-2.44%, אמות עולה ב-1.6%.

09:50

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות בהמשך לסנטימנט השלילי בסוף השבוע האחרון. מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ומדד הבנקים משיל 0.4%. מניית טבע  יורדת ביותר מ-4%, טאואר  יורדת ב-3.5%, איי.אפ.אפ  מאבדת 2.6%, הראל השקעות  יורדת ב-1.4% ומניית בזק  יורדת ב-1.25%.

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס הזהירה ביום שישי האחרון כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך לנעילה השלילית בסוף השבוע האחרון בוול סטריט. 

המניות הדואליות חוזרות עם פערים שליליים וצפויות להכביד על מדד ת"א 35 בפתיחה. טבע חוזרת עם פער שלילי של יותר מ-5%, טאואר חוזרת עם פער שלילי של 4%, נייס עם פער שלילי של 1%, קנון עם פער שלילי של 1.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 2.2%, פורסייט חוזרת עם פער שלילי של 5%, וסייפט-טי חוזרת עם פער שלילי של 8%.

בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים ננעלו בירידות. כך, הדאו ג'ונס ירד ב-0.6%, מדד S&P 500 נחתך בכ-0.5%, והנאסד"ק איבד 0.8% מערכו.

הסנטימנט השלילי נרשם ברקע למתיחות הגיאופוליטית, כאשר ארה"ב הטילה סנקציות על איראן בתגובה לתקיפה על מתקני הנפט בסעודיה. ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, הודיעה כי היא יצאה מהתקיפה דווקא מחוזקת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי ארה"ב החליטה לשלוח כוחות צבא נוספים וסוללות הגנה אווירית לסעודיה, אך אותת שהוא אינו נוטה לתקוף את איראן, לפחות לא בשלב זה. במקביל שלחה אתמול טהראן מסר לארה"ב ולישראל, שלפיו תשמש ישראל מטרה לארגוני הטרור של איראן אם ארה"ב תחליט לתקוף אותה. 

ביום המסחר האחרון בתל אביב מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.46%, ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה