גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס
פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

"תוצאות הבחירות הן הטובות ביותר שאפשר היה לקוות להן. אין הכרעה. אין אופציה לממשלה צרה. חייבת להיות ממשלת אחדות מרכזית. ליכוד וכחול לבן הן המרכיבים העיקריים שלה, והשאר פתוח... תהיה רוטציה בראשות הממשלה. נתניהו צריך להיות הראשון" - כך כתבה לאחר הבחירות פרופ' רות גביזון, כלת פרס ישראל לחקר המשפט, בעמוד הפייסבוק שלה בפוסט שעורר במהלך סוף השבוע דיון ציבורי נרחב ברשת.

גביזון מסבירה כי בעיניה עדיפה המשכיות פוליטית על הנצחה של משבר פוליטי וחוקתי, וטוענת כי הציבור בחר לבלום את ניסיונותיו של נתניהו להשיג חסינות, אך עדיין רואה בו האדם המתאים ביותר לראשות הממשלה.

גביזון ספגה ביקורת על רקע הדברים, ובתגובה שפרסמה בהמשך היא כותבת: "גם כאן וגם בשיחות שונות אני שומעת הרבה כעס. עיקרו מצד אלה שלא מבינים איך אני מציעה שנתניהו יהיה ראשון ברוטציה. הן טוענים כלפיי שאני לא לוקחת בחשבון את ההיבט המוסרי וגם את הנזקים החמורים שהוא מביא לחברה ולמוסדותיה, ואף סבורים כי אם יוכל להתחיל להיות ראש ממשלה לתקופה קצובה ומוסכמת לפני רוטציה הוא לא יוותר על התפקיד ויעשה כל שביכולתו כדי לסכל את הרוטציה.

"סוף סוף נוצרת אפשרות לסיים את כהונתו הנוראה, ואני מציעה לא לעשות בה שימוש. ברגע האמת אני בעד נתניהו ולא בעד שלטון החוק, החלפת השלטון, סיום למדנים ולאיומים על מערכת המשפט. יצא מרצע מן השק?

"הרבה פחות תוקפים אותי בכך שאני מסייעת "לזרוק את נתניהו לכלבים" ולא רואה איך תפרו לו תיקים, ויחזור שלטון אלה שלא יכולים לנצח בקלפי ביושר את ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לנו ושיהיה לנו. בכך אני נותנת ניצחון לפרקליטות וכל הגופים שנוטלים למעשה את הריבונות מהעם עצמו.

"אני לא ממש מתרגשת משתי קבוצות הטענות. הן רק מדגימות לטעמי את העובדה הרעה שהשיח הפוליטי שלנו אינו ענייני וסובב סביב סיסמאות והכללות".

גביזון מסכמת את התגובה כך: "ייתכן שהתהליך הפוליטי יביא לכך שהרכבת הממשלה תוטל על גנץ, והוא יצליח להרכיב ממשלה. עם או בלי הליכוד או נתניהו. אני אתנגד נחרצות לכל ניסיון לשבש הצלחתו של מהלך כזה, בשום דרך.

"אבל בלי קשר לזהות מי שיקבל את התפקיד, אני מציעה שנושא המשפטים הפליליים יוכרע לפחות כרגע בידי המערכת הפוליטית, ולא יחכה להכרעת היועצים המשפטיים. יש דרכים חוקיות".

"הריבונות זולגת מידי האזרחים בזמן שאנחנו מתווכחים על איוש כיסאות חסרי סמכות"

הפוסט גרר שיח ער ביחס למערכת המשפט ולתיקי נתניהו. כך, למשל, גדי טאוב הגיב לגביזון וכתב: "הבעיה רותי, היא שהפרקליטות ניצחה. והיא תמשיך להתנהל ללא ביקורת (לשופט רוזן אין שום סמכות), להנהיג מדיניות מעצרים פרועה, חקירות לא הוגנות, ובעיקר להחזיק את המערכת הפוליטית כולה כפופה וכנועה. הריבונות זולגת מידי האזרחים בזמן שאנחנו מתווכחים על איוש כיסאות חסרי סמכות.

"אני מכיר במורכבות של המצב הפוליטי, אבל זה לא מקרה שצד אחד חוגג ניצחון", כותב טאוב. "הוא לא מתעניין בניצחון בדמות קואליציה, הוא כבר ניצח מפני שכבר יצר מצב של שיתוק שלא יאפשר להכפיף את הפרקליטות לביקורת, להסדיר את מעמדו של בית המשפט, או לחלץ את נבחרי הציבור מאחיזת הנלסון של הייעוץ המשפטי.

"לעניות דעתי אנחנו עוסקים בקטנות בשעה שגדולות מוטלות על הכף. אם כך יכולות המערכות האלה לעשות לראש ממשלה, איזה סיכוי לצדק יש לאזרח הקטן? צמחה לנו כאן מפלצת.

"אני לא מומחה למשפט חוקתי משווה, אבל אני מכיר את ארצות-הברית. ושם, בשביל להדיח ראש ממשלה צריך רוב של שני שליש בבית התחתון כדי לפתוח בהליך, והמשפט עצמו מתנהל בבית העליון. אצלנו, פקידים שאין עליהם שום בקרה יכולים להדיח נבחרי ציבור. זה דבר שלא יעלה על הדעת.

"אני לא מדבר על האימה הקרה שאוחזת בי נוכח זה שנתנו להם לחמוק עם פרשת רות דוד, השחיתות ברשות המסים, האחים פרניאן, הדלפות לא חוקיות, האזנות סתר בפרשת רמון, תיקי מודעין גולמי על נבחרי ציבור בנוסח ג'יי אדגר הובר: צל כבד ירד על הדמוקרטיה הישראלית. ואנחנו ממשיכים להעמיד פנים שהכל כשורה... זה ממש לא.

"בדמוקרטיה לא ייתכן שפקידים ידיחו נבחרי ציבור על דעת עצמם. ודאי וודאי שלא על תיקים נסיבתיים, מגוחכים ממש, כמו אלה שבהם נאשם נתניהו. ועוד חמור יותר: האכיפה הבררנית, והניסיון להשפיע על נבחרי ציבור.

"ועוד דבר: זה שעכשיו שליחי הפרקליטות המתחזים לכתבי משפטים מציעים לנתניהו פרישה בעבור עסקת טיעון, רק אומר שהם ממש לא חוששים להודות שהייתה כאן רדיפה פוליטית, ושאימת הציבור אינה עליהם ודעתו לא מעניינת אותם".

"הנה אני מסתכנת. לפני תוצאות האמת"

להלן הפוסט המקורי והמלא של גביזון: "הנה אני מסתכנת. לפני תוצאות האמת. מי שעוקב אחריי בסבלנות יכול לנחש ואני מצהירה: התוצאות של הבחירות הן הטובות ביותר שאפשר היה לקוות להן. אין הכרעה. אין אופציה לממשלה צרה. חייבת להיות ממשלת אחדות מרכזית. ליכוד וכחול לבן הן המרכיבים העיקריים שלה והשאר פתוח. הממשלה יכולה לקבל כל מפלגה שהם יסכימו עליה ושתסכים למצע המשותף שלהם. זה נהיה ארוך אז הנה עוד קצת: תהיה רוטציה בראשות הממשלה. נתניהו צריך להיות הראשון...

"אז הנה פירוט. בסוף הסיכום חוזר. בדרך יש שלב ההמלצות והוא היה מעניין אבל לא חשוב. ליברמן צודק. אין אופציה אמיתית שאיננה ממשלה המורכבת בבסיס משתי המפלגות הגדולות. בתנאים של שוויון ביניהן אף אחת מהן לא תתפרק מיידית. תהיה רוטציה. שאלת המפתח היא מי יתחיל.

"הליכוד כבר הבהיר את הקו שלו, והוא קו נכון ולכן הוא לא ייסוג ממנו: מי שמחליט מי עומד בראש הליכוד הוא רק הליכוד. האמירה הזו היא חלק מההיגיון של האחדות. לא מתחילים לייצר אחדות בתכתיב למפלגה להדיח את העומד בראשה.

"זה לא אומר שהתוצאות טובות לנתניהו. הן לא. אין לו גוש חוסם. אבל אני מאמינה שגם אם היה לו, הוא לא היה הולך לממשלה צרה. הוא לא ניצח בנוק אאוט עם כל השפנים והקסמים. כהונתו, שהייתה שנויה במחלוקת מהיום הראשון, מתקרבת לקיצה. השאלה היא איך, בדיוק ומתי. ועל זה יהיה חלק מהמשחק. וזה נכון וכך נכון שיהיה.

"כרגע אין לליכוד סיבה טובה לאלץ את נתניהו לפרוש. להפך. הנאמנות שלהם היא נקודת יתרון. הבחירות אומרות שציבור גדול מאוד רוצה את הליכוד, ורוצה גם את נתניהו בראשו. ציבור גדול כמו זה שבעצם התאחד מאחורי התקווה של "רק לא נתניהו" של כחול לבן הבלתי ברורה. אז נכון שהתוצאה משמרת את ההעדפות האלה. איחוי קרעים אומר שנתניהו וגנץ כשירים ולגיטימיים, אבל אף אחד מהם הוא לא הבחירה ההכרחית.

"וזה טוב. פולחן אישיות לא מתאים לדמוקרטיה מקוטבת. ובכלל לא מתאים לדמוקרטיה דינמית. חיוני מפעם לפעם להחליף את השלטון ואת המובילים שלו. גם אם הם מוכשרים מאוד. וגם אם אין נגדם חקירות פליליות.

"אז אני אגיד עוד משהו: אני מעדיפה גרעין של ממשלת ליכוד כחול לבן, כאשר המתחיל ברוטציה של ראשות הממשלה הוא דווקא בנימין נתניהו. הוא מנוסה. זה יהיה טוב להעברה מסודרת. זה יאפשר התרגלות של כולם לעבוד שוב יחד לטובת הציבור ולא להתחרות במי מהם יודע יותר טוב להשמיץ את האחר.

"התוצאות קשות לאלה שרצו מאוד ממשלת ימין צרה. אולי נתניהו, בשל העניינים המשפטיים, ובוודאי החרדים וימינה שקיוו למשוך את הממשלה עוד לכיוונים שלהם. השאלה אם יסיימו בפנים או בחוץ, ובאיזה תנאים, עדיין פתוחה.

"אסור שנחזור לתקופה של פסילה גורפת. אבל טוב מאוד שההכרעה מה הם גבולות המשחק אינה בידי מנהיג בעל בסיס צר עם עניינים אישיים, אלא בידי ציבור גדול ומגוון של אנשים. החרדים התחזקו והם המגזר הגדול במדינה. הם שחקנים פוליטיים זהירים וחכמים. אני מקווה שימצאו את הדרך הנכונה.

"העמדה של נציגי הציבור הערבי מעניינת ומעודדת אף היא. קודם כל, כבר אמרנו, הם מאוד מנוסים. וזה עניין קריטי. פוליטיקה היא מקצוע וצריך ללמוד אותו היטב כדי להצטיין בו. הם קיבלו מכה לא קטנה בבחירות אפריל. והם מדברים עכשיו בשפה הרבה יותר מתוחכמת ופרגמטית. גם הם מבינים שבסוף צריך לתת לבוחרים מענה למה שמעסיק אותם. אני מקווה שנראה פער קטן יותר בין הנציגים לבין העדפות הציבור שיתבטא בשיתופי פעולה בונים ועמוקים בין הרוב היהודי והציבור הערבי.

"מבחינת מערכות המשפט ושלטון החוק, התוצאה חיובית גם כן. אין רוב אוטומטי לצעדים שנויים במחלוקת שיגבילו עוד את מערכת הבלמים והאיזונים. אבל הקולות שסבורים כי בידי המערכות האלה יש יותר מדי כוח, ולעתים הן עושות בו שימוש לרעה, חזקים, ומבססים קריאה שלא תיעלם לבדק בית רציני גם במערכות האלה.

"זהיר וענייני ולא כפוף לאינטרסים אישיים - אבל גם לא נותן הגנה גורפת ולא עניינית לכל פרטי ההסדר הקיים. המאבק על מינויים יימשך. וחיוני יהיה ליצור מחדש מערכת נורמטיבית ועל-מפלגתית שתבסס הסכמה ואמון בעניינים הקריטיים האלה. זה תהליך ארוך. והוא חייב להתחיל עכשיו.

"ולכן גם בעניינים המשפטיים של נתניהו המערכת הפוליטית צריכה לפעול בתבונה. הציבור לא קבע שעל נתניהו ללכת. הוא רק קבע שהוא לא יוכל לרתום את כל מכונת השלטון לצרכיו. וזה טוב מאוד.

"משפטית, אי אפשר לפסול אותו כמנהיג אחרי הבחירות. המערכת הפוליטית צריכה להגיע להסדר. ההסדר צריך להיות פוליטי בעיקרו. וטוב שהיא תהיה חופשית גם להציע הסדרים שיאפשרו יציבות ולא בהכרח מיצוי הדין לאלתר עם נתניהו. החוק הקיים כידוע מאפשר לו לקבל חסינות. החוק מאפשר לו גם לכהן בזמן ניהול משפטים נגדו. הייתי משאירה למערכת הפוליטית את הכוח להחליט איך לפעול בנושא הרגיש הזה. זה לא עניין שהוא רק משפטי-מקצועי, וחיוני לא להציג אותו כאילו עליו יקום וייפול שלטון החוק.

"אז כן. הבוחרים עשו את שלהם בצורה ברורה. עכשיו האתגר הוא של הפוליטיקאים. אני מאחלת להם שיצליחו. גם להרכיב ממשלה יציבה. וגם לארגן לנו מערכת שלא תאפשר שנגיע למשבר חוקתי כמו זה שהביא עלינו את הבחירות האחרונות. יש הרבה עבודה. אז קדימה.

"נהיה ארוך כרגיל. אז למי שקצר רוח הנה שוב הסיכום המעשי. בתנאים הנוכחיים התוצאות טובות למדינה. זה ממש לא מהפך אבל יש בו תקווה להתחדשות. צריכים ממשלת אחדות מבוססת על הליכוד וכחול לבן. וכל מי שיסכים עם קווי היסוד של ממשלתם.

"טוב שתהיה רוטציה. נתניהו צריך להתחיל. עדיפה המשכיות פוליטית על הנצחה של משבר פוליטי וחוקתי. כבר יותר מדי זמן אין לנו ממשלה מתפקדת עם מנדט ברור מהציבור. זה צריך להיפסק. בשביל זה הלכנו לבחירות".

עוד כתבות

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "לא אדון בהארכה עם האיחוד האירופי, והחוק לא מחייב אותי לכך"

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית