גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגרף שמסעיר את ארה"ב: כך נהנים המיליארדרים של אמריקה משיעורי מס נמוכים במיוחד

בעיצומו של דיון ציבורי ער על אי השוויון בארה"ב, מפרסמים החוקרים פרופ' עמנואל סאיז ופרופ' גבריאל זוקמן, ממצאים חדשים: משקי הבית העשירים ביותר בארה"ב נהנים משיעור מסים של 23%, לעומת ממוצע של 28% בכלל האוכלוסייה • לשם השוואה, בשנות ה־60 הם שילמו מעל 50%

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock
מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

בשנת 2018, לראשונה, העשירים ביותר בארה"ב שילמו שיעורי מס נמוכים יותר מאשר כל שאר קבוצות האוכלוסייה. בעוד שכל שכבות האוכלוסייה בארה"ב משלמות פחות או יותר 30% מכלל ההכנסה שלהן במסים, כשמגיעים לצמרת מקבלי ההכנסות, אל 400 משקי הבית העשירים ביותר בארה"ב, שיעור המס צונח ל-23% בלבד. למען הסר ספק, מדובר בשיעור המס בפועל, לא על הנייר.

המיליארדרים בארצות הברית משלמים מסים נמוכים יותר מכל השאר

הממצא הזה, שמתועד בגרף המעורר דיון סוער בארה"ב בשבוע האחרון, הוא פרי מחקר של שנים אותו ערכו שניים מחוקרי אי השוויון המובילים בעולם: פרופ' עמנואל סאיז ופרופ' גבריאל זוקמן, במקור מצרפת, שניהם מלמדים במחלקה לכלכלה באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

סאיז וזוקמן חישבו מה שיעור המסים הממוצע שמשלמת כל אחת מקבוצות האוכלוסייה בארה"ב, מהעשירון התחתון ועד לעשירון העליון. המסים המחושבים כוללים בין היתר מס הכנסה פדרלי, מדינתי ומקומי, מסי צריכה, תשלומי ביטוח לאומי וגם את מס החברות. בשלב הבא צללו שני החוקרים הלאה אל עומק הנתונים וחישבו כמה משלמים העשירים ביותר, עד לרמה של 400 משקי הבית העשירים ביותר, קבוצה שכוללת את המיליארדרים של ארה"ב. כאמור, המחקר שלהם העלה שהקבוצה הזאת משלמת פחות מרבע מההכנסות שלה במסים, שיעור נמוך מזה המוטל על כל השאר.

המציאות שאותה מתארים סאיז וזוקמן נכונה ל-2018, שהייתה השנה שבה שיעור המס של העשירים צלל מתחת לזה שמשלמים כל היתר. שנה קודם לכן בוצעה רפורמת המס של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שכללה קיצוץ דרמטי של מס החברות בארה"ב, הטבה המתגלגלת בסופו של דבר לידי בעלי המניות של התאגידים האלה. עם זאת, המגמה שהם מתארים נמשכת כבר עשורים, שבמהלכם הובילו שורת רפורמות מסים לכך ששיעור המס בפועל (או המס האפקטיבי) שאותו משלמים העשירים הולך ויורד. אם בשנות ה-60 שיעור המס ששילמו העשירים ביותר עמד על מעל 50%, הרי שבשנות ה-80 הוא ירד מתחת ל-40%, ואחרי שעלה מעט במהלך שנות ה-90, הוא המשיך לרדת עד לרמתו הנוכחית.

ב-2018, המיליארדרים שילמו לראשונה מסים

לשם השוואה, כפי שממחיש גרף נוסף המבוסס על המחקר של השניים, שיעור המס אותו שילמו חמשת העשירונים התחתונים, או המעמד העובד של ארה"ב, נע לאורך השנים סביב כ-25%, בלי שינויים דרמטיים, וכיום הוא גבוה יותר מזה המוטל על העשירים ביותר. המשמעות היא שמערכת המס בארה"ב הפכה לאורך השנים לפחות ופחות פרוגרסיבית: נטל המס על העשירים אינו גבוה יותר מזה המוטל על כל השאר. כשמגיעים אל קצה התפלגות ההכנסות, היא הופכת לרגרסיבית: העשירים ביותר משלמים פחות.

מייעצים לסנדרס ולוורן

את הממצאים האלה מפרטים סאיז וזוקמן בספרם 'נצחון אי הצדק', שעתיד לצאת בשבוע הבא. השבוע עלה המחקר של זוקמן וסאיז לכותרות לאחר פרסום כתבה ב'ניו יורק טיימס', שהציגה את הירידה הדרמטית בשיעור המס אותו שילמו 400 משקי הבית העשירים ביותר, וגם הזכירה שבזמן שהמסים על העשירים ירדו, המשק האמריקאי רשם שיעורי צמיחה מאכזבים יחסית. הגרף הממחיש את הממצאים שלהם שותף בימים האחרונים עשרות אלפי פעמים בטוויטר, אם לא יותר, וזכה לסיקור נרחב בתקשורת האמריקאית.

עמנואל סאיז (47) התפרסם בזכות מחקריו המשותפים עם חוקר אי השוויון הנודע תומס פיקטי, המתעדים את הזינוק באי השוויון בהכנסות בארה"ב, ובזכות מחקריו על שיעור המס האופטימלי (יחד עם זוכה הנובל פיטר דיאמונד). בשנת 2009 הוא זכה במדליית קלארק, הנחשבת שלב בדרך לפרס נובל. גבריאל זוקמן (32) כתב את עבודת הדוקטורט שלו בהנחיית פיקטי, וחשף בה את שיעור העושר האדיר המסתתר במקלטי המס בעולם. השנה הוא זכה בפרס ברנסר היוקרתי, שניתן בכל שנה לכלכלן אירופי מתחת לגיל 40.

בשנים האחרונות נוטלים השניים חלק פעיל בדיון הציבורי בארה"ב, ואף סייעו לסנאטורים ברני סנדרס ואליזבת וורן, שניים מהמועמדים המובילים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית על המועמדות לנשיאות. הם סייעו להם לגבש הצעות להטלת מס על העושר, הצעות העומדות בלב הקמפיינים שלהם, וזוכות לתמיכה נלהבת מהאגף השמאלי במפלגה הדמוקרטית - ולביקורת נוקבת מהצד השני של המפה הפוליטית.

ביקורת על שיטות החישוב

יש גם מי שמערער על הממצאים של סאיז וזוקמן. פרופ' ג'ייסון פורמן מהרווארד, שעמד בראש מועצת הכלכלנים בבית הלבן של אובמה, ביקר אותם על כך שהם לא מתחשבים כראוי בעובדה שהעשירונים התחתונים מקבלים מענק מס הכנסה שלילי, שבעצם מוריד את שיעור המס שלהם. בתגובה לכך אמר זוקמן שאפשר באותה מידה להוסיף קצבאות אחרות, ושזה החישוב המקובל. ביקורת אחרת מגיעה מכיוון ד"ר דיוויד ספלינטר, כלכלן העובד בקונגרס האמריקאי, שמנהל כבר שנים ויכוח עם פיקטי, סאיז וזוקמן על מתודולוגיית מדידת חלוקת ההכנסות שלהם, ולכן גם מערער על חישובי המס הנגזרים ממנה. המסקנה של פורמן וגם של ספלינטר היא שמערכת המס האמריקאית היא בכל זאת פרוגרסיבית, בניגוד לטענות של זוקמן וסאיז.

ואולם אחרים מבקשים להזכיר שמעבר למחלוקות הטכניות, יש את התמונה הגדולה שזוקמן וסאיז משרטטים: הורדות המסים על העשירים הפכו לאורך השנים את מערכת המס האמריקאית להרבה פחות פרוגרסיבית. כפי שפורמן עצמו הסביר אתמול ל'וושינגטון פוסט', "העשירים בהחלט משלמים פחות מסים מבעבר, ובהחלט פחות ממה שהם צריכים לשלם".

עוד כתבות

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון