גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חפשו את הנבל, את הדפוס ואת הפרופגנדה: הכירו את החוקרת שמלמדת לצרוך תקשורת באופן ביקורתי

פרופ' רנה הובס, שעוסקת בחינוך לצריכת מדיה באופן ביקורתי, חושבת שפרופגנדה היא לא בהכרח דבר רע והיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, לא רק ממשטרים אפלים ● הבעיה מתחילה בחוסר הבנה של תפקיד הרגש בגיבוש האידיאולוגיה ובחוסר מודעות להטיות של הסיפור

פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מה היה הדבר האחרון ששיתפתם ברשתות החברתיות או הראיתם לחברים במטרה לשכנע אותם בעניין מסוים? האם הוא העביר את המסר באופן מבריק, מצחיק או קצר וברור במיוחד? ולחלופין, מה היה פרט המידע שראיתם וגרם לכם בחילה, כעס, או מבוכה בשמו של המשתף? האם אתם יכולים להיכנס לראש של מי שפרסם אותו ולהבין מה גרם לו לרצות להפיץ את הבשורה? אם תעשו זאת, טוענת חוקרת המדיה פרופ' רנה הובס, אולי תוכלו ללמוד משהו חדש על הפרופגנדה שאתם חשופים אליה ולעתים היא שקופה לכם, אולי אפילו מובנת מאליה. 

הובס, העוסקת בחינוך לצריכה מושכלת של מדיה, השתתפה לאחרונה בכנס "מעצבים את העתיד TLV19" במסגרת שבוע EdTech הבינלאומי של מטח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) ושל חממת החדשנות MindCET. מחקריה האחרונים והספר שפרסמה, "Mind over Media", עוסקים בפרופגנדה. "ניסינו לבדוק איך אנשים מזהים אותה ואיך היא משפיעה על תפיסת עולמם", היא אומרת בראיון ל"גלובס".

מהי בעצם ההגדרה של פרופגנדה?

"תקשורת המפשטת מידע ורעיונות ואורזת אותם באופן שמעורר רגשות חזקים, התואמים את הצרכים ואת הערכים של הקהל, מעוררים את החלומות או את החרדות שלהם, ומכוונים אותם להתנגד לאויב או יריב משותף. פרופגנדה יכולה להיות פוסט ברשת החברתית, סאטירה, ממים, הטיות בצ'טבוטים ועוד ועוד".

לא כל פרופגנדה היא רעה או מזיקה, מבהירה הובס. לרוב, הדבר תלוי באיזה צד של הטיעון אתם נמצאים. "למשל גרטה טונברי, הנערה שהובילה את מחאת האקלים, היא פרופגנדרית מאוד מוצלחת", היא אומרת. "היא מעבירה את המסר באופן פשוט וחד-משמעי, היא מתייחסת לחרדות של הציבור וגם לתחושת האחריות כלפי הדור הבא - ערכים ורגשות משמעותיים מאוד - והיא מפנה אצבע מאשימה כלפי אויבים ברורים - הפוליטיקאים ודור המבוגרים".

התשובה לשאלה אם זה טוב או רע תלויה בשאלה אם אתם מסכימים איתה, כמובן. "פרופגנדה היא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, ולא רק ממשטרים אפלים".

אם כך, מדוע חשוב ללמד את הצעירים לפרק את הפרופגנדה לגורמיה? ומדוע סיסמת האתר שלך היא Are you more powerful than propaganda, שמעוררת את התחושה שפרופגנדה עצמה היא האויב?

"פרופגנדה מנסה לעקוף את החשיבה היותר מעמיקה וביקורתית שלנו, הן על ידי פנייה לרגשות העמוקים שלנו והן על ידי פשטנות. ראיית עולם ביקורתית יותר תעזור לצעירים וגם למבוגרים להיטיב לקבל את ההחלטות המשמעותיות בחיים שלהם, וגם תאפשר להם לגלות אמפתיה כלפי אחרים וצניעות, מתוך הבנה שהתמונה המלאה אינה מתקיימת בתוך סיסמה אחת חד-משמעית".

רנה הובס /צילום:   יח"צ

"איזו פרופגנדה מוזרה"

באתר של הובס מוזמנים סטודנטים ותלמידים מכל העולם להעלות סרטונים, תמונות או טקסטים שהם מחשיבים פרופגנדה ולהציע דיון עליהם. גולשים אחרים יכולים להביע את דעתם אם אמנם מדובר בפרופגנדה, ואם היא מזיקה או מועילה. הובס מבצעת את התרגיל הזה גם בעל פה, מול קבוצות של תלמידים בעולם, ולעתים במפגש בין שתי קבוצות. לדבריה, שם עולות התובנות הכי מעניינות.

"הדבר הכי משמעותי שקורה הוא שקבוצה אחת מאירה לשנייה פרופגנדה שנמצאת בתקשורת שלה והקבוצה הראשונה לא ממש מסוגלת לראות בה פרופגנדה, מרוב שהתרגלה אליה", אומרת הובס. "דבר נוסף, שקורה כמעט מיד, הוא הפחתת הסטריאוטיפים של שתי הקבוצות האחת ביחס לשנייה, הן רואות את ההבדל בין החשיבה של היחיד בקבוצה לבין המסר בפרופגנדה שמפיצה התרבות שלו".

לדוגמה, במפגש של הובס עם קבוצה מרומניה, אחת המורות דיברה על איש עסקים, בעל מאפיית לחם, שהיה נוהג לאפות לתוך הלחם שלו פתקים שמהללים את הקשר בין גבר לאישה כ"משפחה נורמלית" וכזיווג היחיד שעומד בהגדרה של נישואים. ואם קשה לכם לבלוע את זה, כך היה גם לצד האמריקאי במפגש הזה. "אנחנו אמרנו, איזו פרופגנדה מוזרה, והרומנים אמרו, זה נורמטיבי, זה לא פוליטי, זו רק דעתו של אדם אחד.

"כשבבית ספר בתל אביב מחנכים לדמוקרטיה ולקבלת השונה, אף אחד מהמורים או מההורים לא אומר, איזו פרופגנדה, אם כי בפועל, זה מה שזה, כמו גם מסרים בתרבות האמריקאית בסגנון 'לך בעקבות לבך', 'תוכל לעשות מה שתרצה', 'כולם שווים' וכדומה".

הובס מספרת שכאשר הייתה ילדה במדינת מישיגן, ארה"ב, "בכל מקום היו אנדרטות ופסלים לזכר אנשים שלחמו במלחמת האזרחים. לא עלה בדעתי כלל שזו פרופגנדה, גם כאשר התחלתי לעסוק בנושא. רק כאשר בדרום ארה"ב החל דיון אם יש להשאיר על כנם את פסלי הזיכרון והאנדרטות ללוחמים במלחמת האזרחים מטעם הקונפדרציה, ומה המשמעות של המפגש עם פסל כזה כיום, למשל עבור מי שמגיע ממשפחת עבדים, הבנתי שבעצם לאנדרטה כזו, גם במישיגן, יש לא רק ערך של זיכרון אלא מסר עכשווי פוליטי. פטריוטיות היא גם פרופגנדה". הובס היא הראשונה להודות שההגדרה של ניסיון שכנוע כפרופגנדה היא בעיני המתבונן, כאשר מי שמסכים עם הדעה לרוב יקרא לזה פשוט "חינוך".

לא רק קריקטורות אנטישמיות

כאשר הובס מבקשת מאנשים דוגמה לפרופגנדה, התשובה הקבועה שהיא מקבלת היא קריקטורות אנטישמיות בגרמניה הנאצית. "זה קל", היא צוחקת. "הסטודנטים מגיעים ללמוד אצלי ואומרים לי, 'אני אוהב היסטוריה', אבל אין שום דבר היסטורי בקורס שלי", היא מודה. "זה נתיב הבריחה של המחנכים. הרומנים ילמדו על פרופגנדה סובייטית, אבל לא על קפיטליסטית, כי היא נוגעת יותר בערכים שיש לציבור היום". להובס חשוב מאוד לחשוף את הסטודנטים לשניות הזו, ולעמת אותם עם הנטייה הזאת לברוח.

מלבד באופן השוואתי, איך מלמדים להיות ביקורתיים כלפי פרופגנדה?

"פרופגנדה זה כיף, זה דבר שחשוב מאוד לזכור. אם היא אפקטיבית, לרוב היא תהיה יפה, מבריקה, מצחיקה. זה קצת גילטי פלז'ר", אומרת הובס, ולכן היא מעודדת את הסטודנטים שלה לשאול את עצמם גם לגבי פרופגנדה שהם מסכימים איתה - האם היא מספרת את כל האמת? האם היא אתית?

"אנחנו מעודדים את הסטודנטים לדון בשאלת הרגש שהיצירה מעוררת בהם. ההחלטה אם להאמין בדבר היא בסופו של דבר רגשית. האם פרט המידע הזה תואם את תפיסת העולם שלי, את הערכים שלי, האם האמונה בו מציירת אותי כאדם שאני רוצה להיות? לרוב הדיון ב'פייק ניוז' מתעלם מכך שיש כל מיני דרכים להציג חלקים מהאמת, והן פועלות על אנשים שונים באופנים שונים מבחינה רגשית. כאשר אנחנו מוסיפים את רכיב הרגש, אנחנו מבינים הרבה יותר טוב איך אנשים בוחרים במה להאמין.

"אנחנו רק מתחילים להבין איך הרגש משפיע על האידיאולוגיות שלנו. די ברור לנו היום שתרבויות משתנות וערכים משתנים בגלל רגשות. ההתעלמות מרגשות הייתה בעוכרי הדמוקרטיה שלנו ב-20 השנה האחרונות. בסך הכול, להרגיש זה טוב. לפשט מסרים זה טוב. איננו מסוגלים להבין את העולם אחרת. אך אנחנו צריכים להיות מודעים לכך שזה מה שקורה לנו".

חפשו את הנבל

אחת הטקטיקות שבהן משתמשת הובס עם הסטודנטים שלה היא "מצא את הנבל". "בכתבות חדשותיות לעתים קרובות שומרים על עניין באמצעות ציור תמונה פשוטה שבה יש אדם סימפטי מעורר רגש, אולי קורבן, אולי גיבור, ומולו אנחנו מציבים נבל. אני לא אומרת שעיתונאים הם לא בסדר כשהם עושים את זה. זו הדרך הכי עתיקה ובדוקה בעולם לספר סיפור. אולי אתם אפילו לא שמים לב שאתם עושים את זה.

"אנחנו שולחים את הסטודנט לחפש את הדפוס הזה בכתבות חדשותיות. בהתחלה זה לא פשוט כל כך, אחר כך כבר נהיה קשה לפספס את זה. ואז אנחנו שולחים את הסטודנטים ליצור סיפורים עיתונאיים וקולנועיים בעצמם, בתנאים דומים כמה שיותר לעולם האמיתי, כמו תחרות על מספר צפיות או תגובות, ודדליין, אי אפשר להתעלם מהדדליין. ההתנסות היא כלי מאוד משמעותי והיא עוזרת לסטודנטים מאוחר יותר לקרוא בין השורות, להבין את האינטרסים של מספר הסיפור.

"אפשר ליישם את הרעיונות הללו אפילו אצל ילדים יחסית קטנים. למשל, אנחנו שולחים אותם לצלם את החצר ולקבוצה אחת אומרים - תציגו את החצר כך שנחשוב שהיא מאוד מזוהמת, ולקבוצה השנייה אומרים תצלמו אותה כך שנשתכנע שהיא נקייה ויפה במיוחד. כמובן, אנחנו רואים שאפשר להציג אותה כך או כך. ואז אולי הילד יגיד, 'אני יכול ללכלך פה קצת?', ואנחנו דנים בסוגיה הזו ובמשמעות האתית שלה, כאשר לרוב הילדים מגיעים למסקנה, הנכונה בעיניי, שאסור ללכלך את החצר לשם הסיפור אם אתה קורא למוצר שלך עיתונות.

"זו דרך טובה ללמד אתיקה, כי אתה חש בו זמנית את הפיתוי ואת הבעייתיות. בזכות הפנייה לרגש, לא תשכח את החוויה הזו בחיים. המורים כל הזמן מצליחים להביא את השיעורים שלנו לילדים יותר ויותר צעירים. המורים הם כל כך יצירתיים".

ה"תוצר" של הפעילות שלך היא סטודנט שצורך מדיה באופן ביקורתי. מה מאפיין אותו?

"תהיה לו תחושת דחיפות רבה יותר למצוא לעצמו מקורות מידע מגוונים כדי לקבל תמונה מלאה יותר. אי-אפשר ללמוד על ההטיות של 'ניו יורק טיימס', למשל, על ידי קריאתו בלבד. בטח שלא לגבי ישראל. רוב האנשים, גם בדמוקרטיה, לא צורכים את המדיה כך. או שהם מבינים שהם צורכים תמונה חלקית, אבל לא דחוף להם לגוון אותה, או שהם פשוט מרגישים שזו תמונת העולם הנכונה, ונעים להם להסכים עם הכול. למשל, בישראל אצל קוראי 'הארץ'".

מעניין, חשבתי שתצייני שם של עיתון אחר.

"הנה, כל אחד וההטיות שלו".

המורים שעוברים את הקורס שלך מסכימים בדרך כלל עם הגישה שלך? הם לא רואים בה עצמה עמדה פוליטית?

"בתחילת הדרך הם לעתים חושבים כך' אולם עם ההתקדמות של הקורס הם רואים מה העמדה שלהם יכולה להרוויח מהניתוח הביקורתי. באמת מעניין אותי לחקור מה תהיה הגישה של המורים בישראל לנושא זה, כי אתם קהילה שבה כל כך הרבה מונח על הכף, וכל החלטה וכל אמירה פוליטית נתפסות כהרות גורל בעיני הציבור. בארה"ב אנחנו רואים קשת רחבה של גישות, כאשר ישנם מורים שבעיניהם הבעת דעתם הפוליטית היא חלק מתפקידם החינוכי, ואחרים חשים שאין לכך שום מקום במוסד לימוד. זה בסדר בעיניי שהתלמידים נחשפים גם לכך וגם לכך, כי אז הם לומדים שגם בנושא הזה יש מגוון גישות". 

למצוא את היופי בקונספירציות

האם דונלד טראמפ באמת הפעיל לחץ פוליטי על כל מנהיגי העולם לתפור תיק ליריבו ג'ו ביידן? האם ביל והילארי קלינטון ארגנו את מותו של הפדופיל ג'פרי אפשטיין? האם נולד ילד לישו ממריה מגדלנה? אלביס עוד חי? חיסונים גורמים לאוטיזם? אבולה נוצרה על ידי ה-CIA? הנחיתה על הירח לא באמת התרחשה?

פרופגנדה היא רק אחד הכלים שבהם משתמשת פרופ' רנה הובס כדי ללמד את הסטודנטים שלה לצרוך מדיה באופן ביקורתי. כלי נוסף הוא קונספיקציות. "מאוד כיף ללמוד על קונספירציות כי אלה סיפורים עסיסיים וססגוניים שכמעט כולנו שמענו עליהם. רובנו צוחקים על רוב הקונסיפרציות, אבל לגבי אחת או שתיים מבין המאות, אולי אנחנו לא לגמרי בטוחים שאיננו מאמינים בהן".

לדברי הובס, אנחנו מגדירים קונספירציה "הסבר שניתן לתופעה קיימת, ולפיו התופעה קרתה בגלל מזימה שבה מעורבים גורמים רבים, בסודיות ולרוב באופן לא חוקי". קונספירציה טובה היא יציבה מאוד בגלל אפקט ה"צבים כל הדרך למטה", כלומר כל הוכחה שתובא, ניתן יהיה לומר שהיא נוצרה באופן שקרי על ידי פעולה מתוזמנת של גורמים רבים בעלי כוח רב והשפעה. כדוגמה לכך היא מספרת על דוח שפורסם בארה"ב, בשם The Iron Mountain Report. הדוח הארכני ועתיר הטבלאות והגרפים הסתיים במסקנה החד-משמעית ששלום עולמי, גם לו ניתן היה להשיגו, לא יהיה לטובת האנושות, אלא דווקא יזיק לה. הדוח הוצג כהדלפה של מסמך שהיה אמור להיות סודי, ופורסם כספר ב-1967, שזכה לפופולריות רבה.

ב-1972 הודה הסאטיריקן לאונד לווין כי הוא כתב את הספר וכי זו הייתה מתיחה. הודה, אמרנו? רבים מהקוראים הנלהבים של הספר, שתורגם ל-15 שפות ויצא במספר הוצאות מחודשות גם אחרי 1972, מאמינים שההודאה עצמה היא שקר, שנועד לכסות על האמת כי מדובר בכל זאת במסמך ממשלתי. "אפשר להבין מדוע הקונספירציה הזו יכולה להיות מאוד יציבה", אומרת הובס. "אם צד אחד טוען שהמסמך הוא שקר וצד שני טוען שהשקר עצמו הוא שקר, איך אפשר להוכיח משהו?"

מחקרים של הובס ושל אחרים מראים שתיאוריות קונספירציה מזינות את עצמן, ומי שמאמין באחת מהן, לרוב יהיה פתוח יותר להאמין בקונספירציות נוספות. כמו כן, לאחר חשיפה חטופה לתיאוריית קונספירציה כלשהי, נבדקים בניסוי נטו יותר לפקפק בכך שיש הסכמה מדעית רחבה לגבי ההתחממות הגלובלית, נטו פחות לחתום על עצומה בנושא, ובאופן כללי נטו פחות לתרום לארגוני צדקה. "ממש חששתי לחשוף את הסטודנטים לתיאוריות הללו משום שלא הייתי בטוחה שבאמת אוכל ללמד אותן באופן ביקורתי מספיק, בלי לגרום לנזק", אומרת הובס.

בסופו של דבר, הובס הציגה לסטודנטים את קונספירציית ה-Autocoplete, שמאמיניה טוענים כי גוגל ביצעה במהלך הבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב מניפולציה במנגנון ההשלמה האוטומטית שלה (במסגרתו האלגוריתם שלה מציע השלמות להתחלות של חיפושים), כדי שההשלמות יהיו חיוביות במיוחד עבור מועמד מסוים. רוב המאמינים בתיאוריה הזאת טוענים שהתוצאות הוטו לטובת קלינטון, אך מעטים טוענים ההיפך, שההטיה הייתה לטובת טראמפ.

"ביקשתי מהסטודנטים לצפות בווידיאו המציג את הקונספירציה, ומדי פעם לעצור, לחשוב ולהעיר לעצמם הערות. כך המסר לא יכול חלילה לחלחל באופן אוטומטי ללא ביקורת. הגענו למסקנה שכמו כל מנוע חיפוש אוטומטי, גם זה של גוגל כנראה ניטרלי או מוטה לא יותר ולא פחות מהמחפשים בו והיוצרים שלו.

"קונספירציות הן פעמון אזעקה בחברה שלנו. הן מצביעות על מקומות שבהם אנשים זקוקים להסבר רדיקלי כדי להתמודד עם חששות שנוצרו בגלל תחושות אי-ודאות ואי-לכידות קהילתית". 

עוד כתבות

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה"