גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ
סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

ספינת דגל, באנגלית Flagship הוא הכינוי הרווח בשנים האחרונות לסמארטפונים מהקצה העליון - המכשירים היקרים, האלגנטיים והמתקדמים ביותר, עם המסכים הגדולים והבהירים ביותר, המצלמות האיכותיות ביותר עם עם הכי הרבה פיקסלים, זמן סוללה ממושך, וכמובן זיכרונות מפלצתיים. בעברית קוצר המונח למכשיר דגל. אז עם כל כך הרבה חברות באים הרבה דגלים איך נבחין במכשיר במי שבולטים באופן יוצא דופן אל מול השאר? באתר הטכנולוגיה הוותיק Cnet כינו את סדרת ה-Galaxy Note של סמסונג בתואר אולטרה-לוקס. שם שהולם את אחד המכשירים הבודדים, שיכול להאפיל בכל הפרמטרים החשובים, לא רק על מרבית מכשירי הדגל האנדרואידיים המתחרים, אלא גם על האיפונים.

בשל גודלם והעט שנלוותה אליהם, סדרת מכשירי הנוט, שיצאה לדרך כבר בתחילת העשור, היוותה עד לא מזמן מעין תת קטגוריה משלה, שלא ניתן היה ממש להשוות לסמארטפונים "הרגילים". אולם עם הגידול בגודל המסכים של מכשירי המתחרים, מצד אחד, והפיכתו של הנוט לקומפקטי מצד שני הוא הפך להיות בר השוואה לשאר מכשירי הדגל. ממכשיר נישתי המיועד למשתמשים כבדים הפך כך הנוט למכשיר מיינסטרים. מיינסטרים יוקרתי, כמובן.

תהליך ההתכנסות הזה מגיע עתה לשיא עם נוט 10, שמגיע לראשונה בשתי גרסאות - נוט 10 הרגיל, ונוט 10 פלוס. כדי להבין מה סמסונג עשו נשווה את גודלם לדגם הקודם - סמסונג נוט 9. הדגם הגדול יותר של נוט 10, מגיע בגודל פיזי כמעט זהה לזה של נוט 9 אך הוא בעל מסך גדול יותר משום שהוא מתפרש כמעט על כל פני השטח של המכשיר.

נוט 10 הרגיל קטן יותר פיזית הן מנוט 10 פלוס והן מנוט 9. בשל מתיחת המסך שלו כמעט על כל שטח המכשיר, הוא נהנה ממסך זהה לזה של נוט 9, רק בחליפה קומפקטית יותר. כך שמי ששקל לקנות בעבר נוט 9 ונרתע מהגודל, יוכל לקבל עתה מכשיר קומפקטי יותר וקל יותר ב-33 גרם, מבלי להתפשר על גודל המסך. בשל מלחמת מחירים שמתחוללת בין היבואנים, תג המחיר של המכשיר החדש תחרותי גם בהשוואה לדגמים האחרונים - הן של סדרת הנוט והן של סדרת ה-S. מכשיר יוקרה, עם תג מחיר "בר השגה", יחסית לשאר מכשירי הדגל, כמובן.

הנוט 10 "סובל" מהבעיה הגדולה ביותר ממנה סובלים מכשירים מהקצה העליון, מהשנה-שנתיים האחרונות. מדובר לרוב במכשירים מעולים כמעט בכל הפרמטרים, שנבדלים זה מזה קלות רק בעד כמה הם טובים. בתקופה שאפשר למצוא מכשירים בעלות של ארבע מאות שקלים ש"עושים את העבודה" - אפשר לקבוע כבר שעד שיגיעו המכשירים המתקפלים או שימציאו את הסמארטפונים מחדש - הסמארטפונים הגיעו למקום שבו נמצאים הלפטופים - המחשבים הניידים: מעט מאוד הבדלים קריטיים בין יצרנים ובין דגמים.

את ההבדלים המעניינים אפשר למצוא רק בקצה העליון - מכשירי היוקרה הדקים והקלים, או מכשירים ייעודיים למעצבים, עורכים או גיימרים - שזקוקים למחשבים בעלי ביצועים עדיפים. מסיבה זאת בחרנו להתמקד בסקירה קצרה זו בעיקר בשדרוגים שעשתה סמסונג בנוט 10, לעומת קודמו - נוט 9, וגם קצת בכמה הבדלים מהותיים שבין הדגם הרגיל של נוט 10 לבין דגם הפלוס.

עיצוב

נוט 10, בשני הדגמים, ממשיך את הקו העיצובי האלגנטי והמוקפד של 9 ומותח אותו עוד קצת בזכות פלטת הצבעים קלאסית יותר - בעיקר הדגם בעל גב הכסף שעוטף את המכשיר גם בצדדיו, ובחלקים העליון והתחתון, ומשווים לו שיק של תכשיט.

כמו דגם ה-S10 גם נוט 10 בשני הדגמים מגיע ללא מגרעת אך עם פתח למצלמה בגוף המסך. עם זאת, בנוט 10 חור מצלמת הסלפי נמצא במרכז המסך, ולא בצדו כמו בסדרה S - שעבור משתמשים רבים עשוי להוות שיפור אסתטי.

מסך

בבדיקה שערכנו מצאנו שאף על פי שהם בעלי נתונים זהים, המסך של נוט 10פלוס ונוט 9 מפגינים ביצועים מעט שונים. דווקא המסך של המכשיר החדש מגיע לבהירות מקסימלית נמוכה יותר מאשר הדגם הקודם. בנוסף, גם הביצועים של פילטר האור הכחול, המקל על צפייה וקריאה ממושכת במסך, גסים יותר במכשיר החדש, וטיפה פחות אפקטיביים בהשוואה לדגם הקודם.

עם זאת שילוב הגוונים של המכשיר החדש מעט מדויקים ואיכותיים יותר, בהשוואה לדגם הקודם, גם במצב של מסך "בסיסי" וגם במצב "עשיר". כמובן שיש להזכיר שמאחר שמדובר באחד המסכים האיכותיים ביותר הקיימים בשוק, כל שיפור קל שמושג הוא הישג גדול. הצבעים במסכים של סמסונג ידועים בחיות שלהם אך גם בהיותם פחות טבעיים, והתחושה היא שבדגם החדש רמת הדיוק והטבעיות עלתה, מבלי לבוא על חשבון "היופי". אתר androidcentral, קבע כי השיפור בבהירות ובטווח הצבעים הופך את המסך של הנוט 10 פלוס, למסך הכי טוב שקיים כיום.

ובכל זאת, יש להזכיר, שבסופו של דבר מדובר במדד שהוא גם סובייקטיבי, וכי בבחירת כל מסך - בין אם בטלוויזיה או בסמארטפון - תמיד מומלץ לבדוק באופן אישי את המכשיר בחנות טרם קניה.

המצלמה

אף יותר מאשר השיגה סמסונג שיפור במסך, היא הצליחה לשדרג באופן מורגש את איכות הצילום בגלקסי נוט 10 פלוס. זאת, בזכות שלוש עדשות, בהן מצלמת 16 מגה פיקסל סופר-רחבה המתווספת לזוג מצלמות 12 מגהפיקסל בעלות מפרט משופר לעומת זוג מצלמות ה-12 מגה שהותקנו בנוט 9. מדובר אגב, באותן מצלמות כמו בדגם הגלקסי S10.

בזכות כך, הצבעים בנוט 10 נראים חיים ומדויקים יותר, הן בצילום בתוך הבית ובאופן אף יותר מורגש - בצילום לילה. בצילום השוואתי, בתנאים זהים אפשר היה להרגיש את העומק והחיות העדיפים של הדגם החדש. כמו כן, מצלמת הסלפי של המכשיר החדש מצלמת וידאו ברזולוציה כפולה לעומת מצלמת הסלפי של הדגם הקודם. אתר techradar קבע כי מדובר באחת המצלמות הטובות ביותר של 2019 ודירג אותה במקום השלישי לאחר חוואווי P30 ופיקסל של גוגל.

העט

בנוט 10 הפכה סמסונג את עט הסטיילוס לשימושית יותר. בנוט 9 השימוש בעט אפשרי רק במגע ישיר עם המסך, ובנוסף כשלט רחוק למצלמה, באמצעות כפתור פיזי הממוקם בעט. בדגם החדש אפשר להשתמש בו לשם שליטה בכמה פונקציות בסיסיות במצלמה, באמצעות זיהוי מחוות שמבצע המשתמש עם העט באוויר, ללא מגע עם המכשיר. כך ניתן לעבור בין המצבים השונים של המצלמה (וידאו, צילום רגיל, הילוך איטי וכו'), להחליף בין מצלמת הסלפי למצלמה האחורית, ולעשות זום-אין וזום-אאוט.

שני פיצ'רים נחמדים נוספים שעשויים להיות בעיקר כיפיים ואולי אף קצת שימושיים הם ההודעות החיות (Live Messages). בנוט 9 סיפקה סמסונג ערכה מאוד בסיסית של צבעים ואנימציות כדי לשרבט שרבוטים "חיים" על גבי תמונות סטילס. כעת, בנוט 10, הערכה כבר יותר שימושית - אם כי בהחלט לא עשירה ולא נדיבה וההבדל העיקרי - היא מאפשרת ציור חי גם על גבי וידאו.

פיצ'ר דומה, אך הרבה יותר כיפי הוא ה-AR Doodle שמאפשר ציור חי על גבי צילום ווידאו. פיצ'ר זה מייצר בפועל אפקט כמו של הפילטרים באינסטגרם או בסנאפצ'אט . כך למשל, המשתמש יכול לצייר משקפיים, זקן או כובע על תמונת הווידאו שלו עצמו או של חבר, ואלה ייצמדו לדמותו. לאחר שיתחיל בצילום הווידאו, הציורים יישארו צמודים אל המצולם, וימשיכו ללוות את תנועותיו.

ביצועים

בזכות ערכת שבבים חדשה, טוענת סמסונג לשיפור של 33 אחוזים במהירות העיבוד הכללית ו-42 אחוזים שיפור במהירות העיבוד הגרפי. נוט 10 פלוס מגיע גם עם יותר זיכרון מיידי - 12 ג'יגה בייט, לעומת שש או שמונה ג'יגה בייט בדגם הקודם - נתונים שהופכים את המכשיר למפלצת ריבוי משימות (מולטי טאסקינג).

סוללה

נוט 10 מגיע עם סוללת 3,500 מיליאמפר, פחות מנוט 9 שמגיע עם סוללת 4,000 ואט. לעומת זאת, נוט 10 פלוס מגיע עם סוללה גדולה יותר מזו של שניהם - 4,300 מיליאמפר. הספקי הטעינה של הסוללות של נוט 10 ונוט 10 פלוס השתפרו לעומת נוט 9 - עם 25 ו-45 ואט בהתאמה (לעומת 15 ואט בנוט 9). המשמעות - זמן טעינה קצר הרבה יותר.

פיצ'רים נוספים

שניים מהפיצ'רים שראויים לציון הם הרחבת פיצ'ר הלייב פוקוס שהופיע בנוט 9 אבל רק לצילום סטילס - גם לצילום וידאו. לייב פוקוס הוא פיצ'ר שמטשטש את הרקע ומתמקד אך ורק באובייקט הנמצא במרחק של כחצי מטר עד מטר וחצי מהמצלמה. הלייב פוקוס בנוט 10 פלוס מגיע עם ארבעה סוגי רקעים מטושטשים - רגיל, שחור-לבן, עיגוליי ענק וטשטוש שמדמה טלוויזיה משנות השבעים בעלת קליטה משובשת.

פיצ'ר נוסף הוא מקליט מסך מובנה המכיל גם אופציה לתמונה בתוך תמונה ולתוספת הערות הסבר באמצעות העט. פיצ'ר זה מיועד בעיקר לגיימרים שמקליטים את המשחקים שלהם כדי לפרסמם באתרים כמו יוטיוב, אך גם יכול להיות שימושי להפקת מדריכים.

עוד כתבות

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

רוכב אופניים בתל אביב/ צילום: איל יצהר

רוכבים על גל הפינטק: החברה שתבטח לכם את האופניים

המהפכה הדיגיטלית שהפכה את העיתונות, הטלוויזיה, המסחר הבינ"ל ומה לא, מגיעה גם לתחום הפיננסים ● במדור חדש זה נעסוק במה שקורה וחם בעולם הפינטק הצומח במהירות ● והפעם: הסטארט-אפ Laka שמציע מודל מקוון מקורי לביטוח לאופניים

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?