גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

אריאל חסון, מנכ"ל קרדן אן.וי / צילום: יח"צ
אריאל חסון, מנכ"ל קרדן אן.וי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות פימי בניהולו של ישי דוידי הציעה להשקיע בחברת תשתיות המים תהל גרופ לפי שווי חברה (לפני הכסף) של 15 מיליון דולר בלבד. כך עולה ממכתב כוונות מעודכן שהגישה פימי לבעלים של תהל, חברת ההשקעות הקורסת קרדן אן.וי. , ביום חמישי האחרון.

קרדן אן.וי מדווחת כי מדובר במכתב כוונות מעודכן שהגישה פימי לאחר שביצעה בדיקת נאותות לעסקיה של תהל גרופ. שווי ההצעה הנוכחית נמוך בכמעט 90% לעומת שווי של כ-120 מיליון דולר בו ביקשה קרדן למכור את תהל רק לפני כשנתיים. 

לפי הצעתה של פימי, היא תזרים לתהל 10 מיליון דולר במועד השלמת העסקה ותקבל אופציות להזרמה של עד 25 מיליון דולר נוספים. כנגד ביצוע ההשקעה הראשונית, יוקצו לפימי מניות שיהוו 40% מהון המניות של תהל ו-51% מזכויות ההצבעה בה. 

מההצעה עולה עוד כי בכוונת פימי לפעול במהלך 30 החודשים ממועד ההשלמה לרישום מניות תהל למסחר בבורסה לני"ע בת"א. בהצעה גם נכלל מנגנון פיצוי, לפיו ישתתפו מחזיקי איגרות החוב של קרדן אן.וי ברווחים שתניב לפימי ההשקעה בתהל, וזאת אם רווחים אלו יעלו מעל ל-200%. לדברי פימי, אם יסכימו מחזיקי האג"ח לעסקה, תוכל הקרן להשלימה בתוך 30 ימים ממועד האישור.

תהל פועלת בישראל ובמדינות מתפתחות ברחבי העולם, ועוסקת בתכנון פרויקטים בתחום תשתיות המים. את המחצית הראשונה של 2019 סיימה תהל בהפסד של 11.9 מיליון אירו, על רקע עיכובים בהתחלתם של פרויקטים חדשים באפריקה, הפרשות שבוצעו בפרויקטים קיימים וקשיי נזילות שהובילו לנטילת אשראי יקר. מנכ"ל תהל הוא סער ברכה.

"לקרדן אן.וי אין כסף להשקיע בתהל"

במקביל לפרסום הצעת ההשקעה, התכנסה אסיפת איגרות החוב של קרדן אן.וי לדיון בהצעת פימי. בפתח האסיפה הסביר אריאל חסון, מנכ"ל קרדן אן.וי, כי תהל היא חברת פרויקטים, שאין לה נכסים מהותיים ושהיכולת שלה לפעול נובעת מכך שלקוחות, שותפים, ספקים ובנקים יסכימו לעבוד איתה. "בשנתיים וחצי האחרונות תהל הפכה לצרכן משמעותי של אשראי ולכן למרות שהחברה נשארה פחות או יותר באותם עולמות, הרי שקווי האשראי שלה, שעומדים על יותר מ-60 מיליון דולר משכו את השווי שלה כלפי מטה", הסביר חסון.

חסון ציין כי "לאחר התייעצות ארוכה קיבלנו החלטה שנכון שתהל תקבל השקעה פנימה, מכיוון שלקרדן אן.וי אין את הכסף להשקיע בה. הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה. אנחנו רואים את זה דרך מתחרים שמתרגמים את מה שכתוב בעיתון ושולחים את זה לממשלות (שהן לקוחות של תהל, ע"כ) ואנחנו רואים שפרויקטים מתעכבים, לקוחות שואלים שאלות וקבלני משנה מתחילים להציב תנאים".

"לכן הלכנו לתהליך (גיוס הון, ע"כ) הכי מהיר שיש, כדי ליצור פה יציבות. מה שקרה בחודש וחצי האחרונים זה המשך של אותו כדור שלג, שהחריף את אותו המצב שמחייב השקעה מהירה. זה המצב שבו אנחנו נמצאים היום. פימי עשתה בדיקת נאותות מאוד יסודית, היו לנו דיונים איתה לגבי מתווה העסקה ולאחר איזשהו מו"מ פרסמנו את ההצעה שלה".

חסון ציין עוד כי בכוונת קרדן אן.וי להתקדם במשא ומתן עם פימי, במקביל לדיונים עם הבנקים המממנים של תהל, ומשם להגיע לחוזה השקעה מחייב שיובא לאישור של מחזיקי האג"ח. בתשובה לשאלת אחד המחזיקים, הסביר חסון כי במקרה שתהל תונפק, תעביר קרדן אן.וי את החזקותיה בתהל (30% במקרה של מימוש מלא של האופציות שבידי פימי) לידי מחזיקי האג"ח. בנוסף לכך, יקבע מנגנון להעברת האפסייד האפשרי מההשתתפות ברווחים מהחברה לידי המחזיקים.

פימי: לא השווי ירד, החוב גדל

את קרן פימי ייצג באסיפה השותף הבכיר גילון בק. בק אמר לנוכחים כי "האינטרס שלנו זהה והוא שתהל תצליח. הכוונה היא לטפל בחברה. היה לנו קשר עם נציגות מחזיקי האג"ח. בקשר לשוויים, אני חושב ששווי הפעילות של החברה אינו שונה מהותית מזה שהיה לפי העיתונים בעסקה מלפני שנתיים (עם קרן פורטיסימו, ע"כ). שווי הפעילות בהצעה שלנו הוא מעל 80 מיליון דולר ואני חושב שזה לא רחוק ממה שכולם ראו בעיתונים.

"אז לא היה כמעט חוב, אבל מאז החברה יצרה חוב שעומד היום על כ-65 מיליון דולר. בנוסף לחברה יש ערבויות של מעל 120 מיליון דולר, ככה שמעל 200 מיליון דולר קודמים לכסף של בעלי המניות, שזה אנחנו ואתם. זאת לא עסקה פשוטה, אנחנו צריכים להביא הרבה מהידע שלנו והמוניטין שלנו, הרבה מאוד מאמץ, ניסיון ועבודה בינלאומית".

בק הוסיף כי רוב החובות והערבויות לא היו בתחילת 2017, אלא שמאז הציגה תהל בשנתיים וחצי תזרים שלילי מדווח של יותר מ-80 מיליון דולר. "אתם לא יצרתם את זה ואני לא יצרתי את זה, אבל זה המצב שאתם נכנסים אליו. זה לא טיול בפארק ואני יכול רק להבטיח שאנחנו מביאים את הכסף ואת החשיבה איך להצליח, ואז המבנה המשותף יוכל לעבוד". 

אחר מימוש נכסים מאסיבי בשנים קודמות, מחזיקה כיום קרדן אן.וי בתהל וכן בפעילות נדל"ן בסין. מנגד, לחברה חוב של כ-1.32 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה. את הרבעון השני של 2019 היא סיימה עם גירעון של כ-101 מיליון אירו בהון העצמי. 

עוד כתבות

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין