גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס
אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

האם שר המשפטים רשאי שלא להסגיר את ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב? בהודעה לתקשורת שיצאה מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נכתב כי "גורמי המשפט בישראל הבהירו חד-משמעית כי אין אפשרות למנוע את הסגרתו של בורקוב, לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק כי הוא בר-הסגרה". דברים אלה נאמרו בתגובה לפרסומים כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הציע עסקת חילופי אסירים בין ישראל לרוסיה - בורקוב תמורת נעמה יששכר, הישראלית שנשפטה ל-7 שנות מאסר בגין החזקת כ-9 גרם סם מסוג חשיש.

האם אכן מדובר בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון? ובכן, בניגוד למשתמע מדברי נתניהו, בית המשפט העליון לא הורה על הסגרת ההאקר הרוסי, אלא קבע כי הוא בר-הסגרה לארצות-הברית. ההחלטה אם להסגירו, לאחר קביעת בית המשפט, נתונה כעת בידי שר המשפטים אמיר אוחנה. סעיף 18 לחוק ההסגרה הישראלי קובע כך: "שר המשפטים רשאי לצוות על ביצוע הסגרתו של מבוקש שהכרזתו כבר-הסגרה קיבלה תוקף סופי, ומשציווה כך, מותר למסור את המבוקש למדינה המבקשת ולהעבירו מחוץ לגבולות ישראל".

נשיא העליון לשעבר מאיר שמגר הבהיר כי הפעלת סמכותו של השר לפי סעיף 18 איננה פועל יוצא אוטומטי של הכרזתו של בית המשפט, לפיה המבוקש הוא בר-הסגרה.

חוזרים ל"פסק דין נקש" 

אלא שגם העובדה שהחוק העניק את סמכות ההסגרה לשר המשפטים, לא מאפשרת לו לנהוג כראות עיניו בשאלות אלה. גם על דרך הכלל אין הרשות המבצעת רשאית להפעיל את הסמכויות שלה באופן קפריזי, זאת כיוון שבג"ץ הגביל - בפסק דין "אלוני נגד שר המשפטים" (הידוע כ"פסק דין נקש") - את תחום הסמכות וקבע מהם השיקולים שרשאי שר המשפטים לשקול על-מנת למנוע הסגרתו של מי שהוכרז בר-הסגרה.

בפרשה זו עתרה ח"כ שולמית אלוני ועותרים נוספים לבג"ץ, בדרישה כי יורה לשר המשפטים דאז אברהם שריר להסגיר לצרפת את ויליאם נקש שהואשם והורשע ברצח אזרח ערבי. נקש נמלט לישראל לאחר הרצח וקיבל אזרחות ישראלית על-פי חוק השבות. שר המשפטים שריר סירב לבקשת צרפת להסגירו, בטענה כי קיים חשש לחייו של נקש אם יוסגר לצרפת, על רקע הסכסוך היהודי-ערבי.

היועמ"ש דאז טען כי סמכותו של השר רחבה ובלתי מוגבלת כמעט, וכי "אין להטיל על-ידי פרשנותה של הוראת החוק הגבלה כלשהי על סמכותו האמורה של השר", והוסיף כי "כל שיקול מדיני, בין פנימי ובין זה שמקורו ביחסי חוץ, וכל שיקול הומניטרי הוא בגדר שיקול לגיטימי".

הנשיא שמגר דחה את עמדת משרד המשפטים ונימק כי "אומנם יש בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך הפעלתו של שיקול-דעת כאמור מוגבלת רק לנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל". לדבריו, "הכוונה אך ורק להיווצרותן של נסיבות יוצאות דופן, אשר בהן יהיה בביצוע ההסגרה משום פגיעה מהותית בעיקרון-יסוד אחר, שהוא, על-פי תפיסותינו, מבין הערכים הבסיסיים שלנו".

לפי קביעת הנשיא שמגר, השר רשאי שלא להורות על הסגרה בעיקר משיקולים של יחסי החוץ של המדינה או משיקולים הומניטריים. לאור כל זאת, חייב בג"ץ אז להסגיר את נקש, תוך שהוא קובע כי "במקרה שלפנינו לא נערכה בדיקה עניינית נאותה, שיכול היה להיות בה כדי לגבש מסקנה מבוססת כנדרש כאן".

האם לאור פסק הדין בפרשת נקש נכונה טענת ראש הממשלה כי "אין אפשרות למנוע את הסגרתו של בורקוב, לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר-הסגרה"? לכאורה, התשובה לכך שלילית. לא די בכך שהסמכות נתונה בידי שר המשפטים, אלא שבג"ץ קבע כי במקרה של נסיבות מיוחדות וכבדות-משקל ומשיקולים מדיניים, רשאי השר להימנע מהסגרה.

האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על עבירה פחותה של החזקת כמות מינימלית של סמים קלים ונענשת בגין כך למאסר של 7.5 שנים, עומד בתבחין בג"ץ של "נסיבות מיוחדות"? נראה כי התשובה חיובית. נראה כי אין הדבר שונה מכל עסקת חילופי שבויים ושחרור מחבלים, שבג"ץ קבע לא אחת כי אין מדובר בנושא שפיט אלא בנושא מדיני טהור שמקומו להתלבן איננו בבית המשפט אלא בבית המחוקקים ובישיבת הממשלה. זאת למרות שמצד שני, סירוב להסגיר את ההאקר הרוסי עלול לפגוע ביחסי החוץ של ישראל עם ארה"ב, אשר ביקשה את ההסגרה.

בכל מקרה, הדין כפי שנקבע בפרשת נקש מחייב את שר המשפטים לשקול את כל השיקולים הללו.

שיקולים שרחוקים ממשפט צדק 

נעמה יששכר נתפסה בשדה התעופה ברוסיה לקראת טיסת המשך, כאשר באמתחתה כ-9.6 גרם חשיש לשימוש עצמי. המדיניות הלא-כתובה הנהוגה בישראל בגין החזקת פחות מ-10 גרם חשיש, קובעת כי במקרה שנתפס אזרח זר בשדה התעופה בישראל כאשר באמתחתו סמים מסוכנים לצריכה עצמית - הוא מגורש חזרה למדינתו, ולא נפתח נגדו הליך פלילי בישראל.

אם מדובר באזרח ישראלי, הרי שבמקרים אלה הפסיקה מלמדת כי העבריין לא יושב במאסר בפועל כלל. אפילו במקרים של אזרחים עם עבר פלילי, בית המשפט לא ממהר לשלוח אותם למאסר בפועל, ואף במקרים חמורים יותר.

אין ספק כי במקרה של נעמה יששכר מדובר בעונש מופרז במיוחד וחסר כל פרופורציה ובכל קנה-מידה ביחס למהות העבירה ונסיבותיה. גם במונחים של עולם המשפט הרוסי מדובר בחריגה קיצונית ממדיניות הענישה המקובלת.

לאור זאת, בהחלט יש יסוד יותר מסביר להניח כי לגזר הדין בעניינה של יששכר נכנסו שיקולים שאינם ממין העניין, וכי היא לא זכתה למשפט צדק.

לצד זאת, גורמים במשרד המשפטים אומרים כי ההחלטה על הסגרת ההאקר הרוסי כבר התקבלה למעשה, וכי בימים הקרובים צפוי שר המשפטים אוחנה להורות על הסגרתו לארצות-הברית.

עוד כתבות

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

מימין: שגיא גידלי ועמית ברקת  / צילום: נדב כהן יונתן

SonicWall הובילה השקעה של 10 מיליון דולר בחברת הסייבר פרימטר 81

פרימטר 81 מפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות ● עוד השתתפו בגיוס המשקיעים הקיימים בחברה, Spring Ventures, ומשקיעים פרטיים שהשתתפו גם בסבב הגיוס הקודם

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס