גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס, Jason-Lee
שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס, Jason-Lee

סין משתמשת באפליקציה פופולרית ובשירות תרגום כדי לקבץ מיליארדי פיסות נתונים בתחומה וברחבי העולם, כך לפי דוחות שפורסמו באחרונה על ידי חוקרים באוסטרליה ובגרמניה.

בזמן שקובעי מדיניות במערב מתמקדים בטכנולוגיה הסלולרית המתקדמת של הדור הבא בסין וביכולות הסייבר שלה, המחקר החדש מראה כי בייג'ינג הרחיבה את מאמץ איסוף הנתונים ההמוני שלה, כך שנעשה שימוש גם בטכנולוגיות פשוטות יחסית כמו תרגומי שפות.

אפליקציית תעמולה סינית שמשווים אותה ל"ספר אדום דיגיטלי" עם ציטוטים של היו"ר מאו ושצברה מעל 100 מיליוני משתמשים רשומים, מספקת דלת אחורית עבור המפלגה הקומוניסטית הסינית להיכנס לאתרים, שיחות ורשימות אנשי קשר של המשתמשים, כך לפי דוח שפרסמה בסוף השבוע חברת אבטחת הסייבר הגרמנית Cure53. הדוח הוזמן על ידי קרן הטכנולוגיה הפתוחה של רדיו אסיה החופשית, שממומן על ידי ארה"ב.

שואשי קיאנגואו (Xuexi Qiangguo) - ובתרגום לאנגלית "מחקר האומה הגדולה" - מתואר כיישום חינוכי, עם תוכן שמתרכז סביב האידאולוגיה של הנשיא שי ג'ינפינג. עובדי ממשלה רבים, סטודנטים ואזרחים נדרשים להוריד את האפליקציה, וכמה מעסיקים דורשים מעובדיהם להיות מעורבים באופן פעיל על ידי צבירת נקודות זכות ביישום, בין היתר באמצעות מענה על חידונים וצפייה בקטעי וידאו. זאת לפי הודעות של חברות סיניות, קבוצות מסחר וגופי ממשלה.

בנוסף, חברה ממשלתית לא ידועה שמתמחה בביג דאטה ובינה מלאכותית יכולה לסרוק בכל יום 5 טריליון מילים ב-65 שפות שונות ממקורות כמו מדיה חברתית ומסורתית, לשימוש מנגנון הביטחון הלאומי הסיני, כך לפי מחקר של המכון האוסטרלי למדיניות אסטרטגית מקנברה, בתמיכת ממשלת אוסטרליה וחברות ביטחוניות מהמערב. יחד, החברות מייצגות תחכום גובר של ביג'יינג ברתימת מאגרי נתונים רחבים לצרכים פוליטיים, לפי מחברי הדוחות.

מודיעין צבאי וביטחוני

הדוח האוסטרלי שפורסם השבוע מצא אינדיקציות חזקות לכך שהחברה הסינית GTCOM מייצרת מודיעין צבאי וביטחוני מהנתונים שהיא אוספת. הנתונים יכולים לסייע ב"תמיכה בפיתוח כלים לעיצוב דעת קהל על ידי המדינה-המפלגה", נאמר בדוח.

החברות האם של GTCOM, צ'יינה טרנסליישן וצ'יינה פבלישינג, הן בפיקוח ישיר של מחלקת התעמולה המרכזית הסינית. ל-GTCOM הסכמי שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות זרות בסידני, וינה ומקומות נוספים במערב.

מחברת הדוח האוסטרלי סמנתה הופמן, ציינה את סריקת הנתונים בפייסבוק על ידי חברת הייעוץ הבריטית קיימברידג' אנליטיקה בבחירות בארה"ב ב-2016, ואת ההתקדמות באיסוף וניתוח נתונים מאז כ"דוגמה למהפך במעקב אחרי סנטימנט ציבורי, ניתוח ומניפולציה שלו".

במצגת מ-2017 המופיעה באתר האינטרנט של GTCOM, מנהל הביג דאטה של החברה ליאנג האויו ציין כי החברה מנסה לפתח טכנולוגיות כמו זיהוי קול ופנים, לטובת "מעקב בזמן אמת אחרי סיכונים ביטחוניים".

"בעתיד נוכל למצוא את מבנה הפנים המבוקש באמצעות זיהוי תמונה, ולספק תמיכה טכנית לביטחון הלאומי", אמר ליאנג. אותה מצגת גם טענה כי "90% מהנתונים בדירוג מודיעין צבאי ניתנים להשגה ממקורות מידע גלויים".

שיא בהורדות בסין

שואשי קיאנגואו רשמה שיא במספר ההורדות שלה בסין לאחר השקתה בינואר, במסגרת קמפיין מקיף של הנשיא שי להידוק הפיקוח האידאולוגי על סמארטפונים. היא פותחה על ידי מחלקת התעמולה של המפלגה בסיוע קבוצת עליבאבא, כך לפי מקור יודע דבר. משרד המידע הממשלתי במועצת המדינה לא הגיב לבקשת תגובה של ה"וול סטריט ג'ורנל".

דובר של אפליקציית המסרונים דינגטוק של עליבאבא, שהתוכנה שלו היא הבסיס לאפליקציית התעמולה, אמר שזו פלטפורמת טכנולוגיה פתוחה שיכולה לשמש לפיתוחים של צדדים שלישיים, אך אין לה "קוד דלת אחורית" שמאפשר חדירה למכשירים של משתמשים.

לפי ניתוח של קרן הטכנולוגיה הפתוחה שמלווה את הדוח הגרמני על שואשי קיאנגואו, הקוד ביישום מספק "גישה שהיא מעל המשתמש" לסמארטפונים, שכוללת את היכולת לשנות קבצים ולשתול תוכנה שמתחברת למילות מפתח. כדי להריץ את האפליקציה, המשתמשים חייבים גם להסכים להתיר גישה למאגרים של נתונים אישיים, וכן למצלמות, מיקרופונים, יומן שיחות ומיקומים.

היישום מכיל גם תוכנת הצפנה חלשה שאפשר לפצח בקלות - שלפי הדוח משאיר דואר אלקטרוני, נתונים ביומטריים ומידע נוסף חשופים. כך אפשר לאסוף ולנתח ביעילות מסרים ונתונים נוספים של מיליוני משתמשים. עם זאת, אין ראיות לכך שנתונים נאספו בדרך זו עד כה.

כמות הנתונים שנאספת על ידי האפליקציה לא חריגה ליישומים מסחריים, נאמר בדוח, אך היא פותחה על ידי המפלגה הקומוניסטית ויש לה בסיס משתמשים ענק - שמאפשר לממשלה גישה לכמויות גדולות מאוד של נתונים אישיים.

הדוח מתמקד רק במכשירים שמופעלים על ידי מערכת ההפעלה אנדרואיד, שתומכת ברוב הגדול של הטלפונים הניידים בסין, אך האפליקציה ניתנת להורדה גם לאייפונים. אפל הודיעה בתגובה שאפליקציית התעמולה הסינית ניתנת להורדה למכשיריה, אבל מעקב מהסוג הזה של "משתמש על" הוא בלתי אפשרי במערכת ההפעלה שלה.

כותבת הדוח האוסטרלי הופמן אמרה כי הופעתן של חברות כמו GTCOM מדגימה איך מכשירים ושירותים רגילים יכולים לשמש ככלים לשל המדינה-המפלגה הסינית. "כשיש התמקדות חשובה בטכנולוגיות כמו הדור החמישי, ביון וריגול סייבר, המיקוד הצר הזה מחמיץ את התמונה הגדולה", היא סיכמה. 

עוד כתבות

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ: העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים ע"י החברות הממשלתיות מגבירה ניגודי עניינים

בפסק דין עקרוני המצדיק את יוזמת רשות החברות הממשלתיות לצמצם העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים, מגדירה שופטת העליון דפנה ברק-ארז כללים להתערבות רשות החברות בניהול החברות הממשלתיות, ודוחה את העתירות שהגישו נגדה רואי החשבון

מייסדי אינטסייטס אלון ארבץ, גיא ניצן וגל בן–דוד / צילום: IntSights

חברת מודיעין הסייבר IntSights גייסה 30 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה קומרה קפיטל ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-70 מיליון דולר

דרור בשן, מנכ"ל פרוטליקס / צילום: יח"צ

מניית פרוטליקס קפצה ב-32% בציפייה לקיצור דרך לאישור תרופת הדגל שלה למחלת הפברי

הבקשה ל-FDA לשיווק התרופה בארה"ב תוגש באפריל 2020, קיצור של כשנתיים לעומת לוח הזמנים המקורי ● בכל מקרה פרוטליקס תמשיך בניסוי שלב III שלה, המתקיים כעת, ומשווה בין המוצר שלה למוצר המוביל את השוק ● בחברה מקווים שהמוצר לפברי יחל להימכר ב-2021

 

 

מחאת יוצאי אתיופיה / צילום: שלומי יוסף

איך משקמים את האמון האבוד של יוצאי אתיופיה במדינה?

בתי המשפט הם לא הפתרון לבעיה החברתית הזאת. גם לא בתי הסוהר ● הפתרון הוא בגני הילדים ובבתי הספר: כשילדים כהי-עור ולבנים יגדלו ביחד באופן שוויוני, בכל מקום בארץ ולא רק באזורים מסוימים, הגזענות תיעלם, והאמון יחזור ● פרשנות

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

חברת הסייבר קייפ של טדי שגיא רוכשת את LTMI האמריקאית ב-128 מיליון דולר

את הרכישה תממן Kape ממניות, מקופת המזומנים שלה ומחוב שתגייס משגיא, שמחזיק ב-70% ממנה, ושיעמיד לה הלוואת בעלים בהיקף של 40 מיליון דולר ● בעקבות הרכישה ידולל שגיא להחזקה של 55.9%

ישראל גרטי, שלמה אליהו וניר גלעד  / צילום: יוד צילומים אילת

כיפת ברזל באילת: מי הגנו על כבוד "שומרי הסף של המבוטחים"

וגם: הנהלת פנאקסיה ישראל פתחה את המסחר בבורסה לני"ע

 

שוקי אברמוביץ  / צילום: איל יצהר

בדרך לעוד חברת פינטק: שוקי אברמוביץ' מונה ליו"ר גליליאו טק

אברמוביץ', פעיל ותיק בשוק ההון, יחליף בתפקיד היו"ר את שלומי טופז, בעל השליטה ומנכ"ל גליליאו טק ● השלד הבורסאי, שנסחר כיום בשווי שוק של כ-13 מיליון שקל, הסב באחרונה את תחום פעילותו ממיחזור פסולת לטכנולוגיה פיננסית

ההפגנה בשער מפעל אינפימר / צילום: מרתה פיין

הצרות של תמיר לא תמו: בקיבוץ ברקאי מבקשים להוציא את מפעל אינפימר

תושבי הקיבוץ דורשים להוציא את המפעל בטענה כי הוא גורם לזיהום אוויר כבד באזור ● יו"ר אינפימר יובל תמיר: "מקורו של הזיהום לא במפעל. הפליטות של המפעל מנוטרות על ידי המשרד להגנת הסביבה והן מתחת לתקן המחמיר"

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

מתקרבים לפקיעת המנדט: גנץ ונתניהו ייפגשו הערב ב-22:00

מחר בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● "גלובס" עוקב אחרי המאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, לפני שהמנדט חוזר לנשיא

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"דרישת החשב הכללי לעצור הוצאות כבר עכשיו - בחוסר סמכות"

היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, קובעת כי לחשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, לא הייתה סמכות למנוע ממשרדי הממשלה כבר עכשיו להתחייב על הוצאת כספים ב-2020

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

מרכז החדשנות מבפנים / צילום: כדיה לוי

שיבא משיק מרכז חדשנות דיגיטלית: "נקדם כל פתרון ראוי לבעיות כמו תורים וטעויות"

בית החולים שיבא פתח את מרכז ARC כחלק מרשת בינלאומית שהוא מקים מסביב לעולם ● לסטארט-אפים הוא מציע מימון, מקום לעבוד בו ואפשרות לנסות מוצרים חדשים ● סמנכ"ל רפואה וחדשנות איל צימליכמן: "שותפות היא מילת המפתח. לא כל אחד שומר רק על האינטרסים שלו"

חיים שלזינגר  / צילום: יח"צ

אחרי שני אקזיטים: פרופ' חיים שלזינגר מקים מיזם ייעוץ ללא כוונות רווח

היזם הסדרתי הקים מיזם שבו הוא מייעץ לחברות סטארט-אפ צעירות ללא תמורה ● "ראיתי חברות מצויינות שהתפרקו, רק בגלל ניהול"

צילום מסך מאתר המכירה / צילום: צילום מסך

מכירה פומבית של ממורביליה נאצית מעוררת סערה בגרמניה ובישראל

קרוב ל-200 פריטים מתקופת הרייך השלישי, רבים מהם ממורביליה נאצית של מנהיגי המשטר, צפויים לעמוד מחר למכירה פומבית במינכן ● המכירה עוררה סערה בגרמניה, למרות הכחשות בית המכירות כי הקונים הם פעילי ימין קיצוני או מעריצים של המשטר הנאצי

בניין ג'רוזלם פוסט בירושלים / צילום: איל יצהר, גלובס

"מטעה צרכנים": הרשות להגנת הצרכן תקנוס את ג'רוזלם פוסט

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת ג'רוזלם פוסט על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי של כ-400 אלף שקל ● לטענת הרשות, ג'רוזלם פוסט הסתירה מלקוחותיה את תנאי הביטול של קורס אנגלית שרכשו באלפי שקלים

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

הלואו קוסט/ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלואו קוסט חינכו את כל העולם לעבוד אחרת: האם בקרוב נשלם אפילו על שימוש בשירותים בטיסה?

בענף התעופה המגמה ברורה - הרווחיות מכרטיסי הטיסה נשחקת, וחברות התעופה מחפשות עוגני רווח משלימים ● והן אכן מצליחות: בהשפעת חברות הלואו קוסט, כמעט שום דבר כבר לא חינם ● "על כוס מים חברות כבר גובות כסף וגם על אוזניות למערכות הבידור"

מבט אווירי על מתחם הבורסה ברמת גן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למנהטן: תוכנית הענק שמבקשת לשלש את מתחם הבורסה ברמת גן

תוכנית ענק שנבחנת בוועדה המחוזית מבקשת לשלש את מתחם הבורסה • החיבור התחבורתי אומנם מצוין, אבל הרחובות הצרים אינם מעודדים הליכה ומעלים סימני שאלה בנוגע לאטרקטיביות של האזור

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

מגמה מעורבת בוול סטריט; ירידות חדות במגזר הקמעוני

קוהל'ס והום דיפו צוללות לאחר תוצאות מאכזבות והנמכת תחזיות, וגוררות גם את מייסיס ● נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק: "ברור שהכלכלה האמריקאית ניצבת בפני אתגרים גלובליים, הצמיחה מתחילה להאט" ● עיני המשקיעים נשואות לחדשות נוספות לגבי שיחות הסחר ● מספר היתרי הבנייה בארה"ב זינק לשיא של 12 שנה, עלייה במספר התחלות הבנייה למגורים ● נעילה מעורבת באירופה: פוטסי עלה ב-0.1%, הדאקס נותר כמעט ללא שינוי, הקאק ירד ב-0.4% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2% ● מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך